Velký test domácích sluchátek: rozsudek

18. prosince 2009
TWEET SDÍLET
Dvanáct modelů otestováno, zkritizováno, pochváleno a nyní i rozsouzeno. Přečtěte si unikátní AVrozsudek.

Velký test domácích sluchátek - část 1.

Velký test domácích sluchátek - část 2.

Velký test domácích sluchátek - část 3.

Velký test domácích sluchátek - část 4.

 

Jak a na čem sluchátka testujeme

 


   

ROZSUDEK

JMÉNEM AVMANIA.CZ

AVmania.cz rozhodla v senátě složeném z předsedy Jiřího Rokoského a přísedících Petry a Tomáše ve věci Velkého testu domácích sluchátek o účastnících AKG K 240 MKII, Audio-Technica ATH-AD500, Beyerdynamic DT 440, Grado SR60i, Koss PRO 3AA, Sennheiser HD555, Shure SRH440, Audio-Technica ATH-A700, Beyerdynamic DT 990 Pro, Koss MV1, Sennheiser HD595 a Shure SRH840

t a k t o:

I. Vítězem testu se v kategorii do cca 3500 Kč stávají Audio-Technica ATH-AD500.

II. Vítězem testu se v kategorii do cca 5500 Kč stávají Beyerdynamic DT 990 Pro.

III. Tipem redakce se stávají Audio-Technica ATH-A700.

IV. Vítězem z hlediska poměru kvalita/cena jsou Audio-Technica ATH-AD500.

 

O d ů v o d n ě n í:

Od počátku velkého testu domácích sluchátek až do samotného závěru upozorňuji na rozdělení do dvou cenových kategorií. Důvod je jednoduchý. Snažím se o maximální možnou míru objektivity, jelikož by s ohledem na různé cílové skupiny nebylo spravedlivé srovnávat (absolutně) sluchátka za 2000 Kč se sluchátky za 5000 Kč. Kvalitativní skok tam může být opravdu enormní.

Současně a opět si troufnu říci, že tomu tak je pro zvýšení objektivity, se všech testovacích fází zúčastnili zástupci laiků Petra s Tomášem. Rád bych vyzdvihl jejich perfektní postřehy a komentáře, uměli pochválit, ale občas nešli daleko pro kritické slovo. Názory dalších osob jsou vždycky nesmírně důležité. Jak stojí v podtitulku našeho Superfóra - víc lidí víc ví.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro lepší přehled jsem vytvořil tabulku, ve které snadno poznáte, kolik dostal jaký model bodů (maximum je 10 bodů). Finální pořadí reflektuje pouze zvukové vlastnosti, protože reprodukce zvuku je primární funkcí všech sluchátek. Pokud ale někdo požaduje lepší izolaci nebo perfektní komfort či odolnější konstrukci a částečně sleví ze zvukových nároků, podle jednotlivých bodů může vybrat nejvhodnějšího kandidáta z testované dvanáctky. Zdůrazňuji, že by se čtenář neměl nechat unést jednoduchým způsobem e-nákupu, protože zklamáním lze předejít jen osobní zkušeností.

Nic nebrání sumarizaci jednotlivých (celkem čtyř) dílů testu a vytvoření konečného pořadí. Za názvem sluchátek v závorce vždy uvedu počet bodů za zvuk a po lomítku celkový součet bodů za izolaci, pohodlí, zvuk, provedení a design. Začnu nižší cenovou kategorií.

 

KATEGORIE DO CCA 3500 KČ


 

7. místo Koss PRO3AA (3 body za zvuk/celkem 26 bodů)

Koss PRO3AA Titanium jsou sluchátka zcela uzavřené konstrukce. Body jsem srazil za nepříliš povedenou konstrukci, levné materiály a menší komfort. Na otázku izolace odpovídají přesvědčivě, v testu se umístila na vynikající druhé příčce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk: Bohužel po zvukové stránce nepředvádí příliš dobrý výkon. Okamžitě slyšitelné zkreslení ve střední a vyšší střední oblasti frekvenčního pásma. Neukázněné basy v nadměrném objemu, které narušují čistotu. Zabarvené hlasové projevy a nereálně znějící nástroje.

Určení: Vhodné pro nenáročného posluchače, počítačového hráče a fandu filmů. Použitelné i k MP3 přehrávači.

Petra: Vypadají hezky. Nikde mě ani nijak moc netlačila. Jen těch basů by mohlo být méně.

Tomáš: V porovnání všech ostatních má i u mě tento model 7. příčku. Záměrně obcházím slovo poslední, někomu určitě mohou vyhovovat.

6. místo Sennheiser HD 555 (5 bodů za zvuk/celkem 33 bodů)

Sennheiser HD 555, otevřený circumaurální model, u kterého jednoznačně vyzdvihnu design a provedení. Výrobní materiály působí kvalitně, výborné jsou velurové náušníky. Mezi otevřenými modely patří po izolační stránce k průměru, ocenil bych menší přítlak mušlí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk: Reprodukce neunavuje, obsahuje dostatek informací. Kritika míří na vlepený kus tlumící hmoty, který způsobuje změnu charakteru (oproti stejným měničům HD 595) přednesu k horšímu. Částečné zkreslení ve středním a výškovém pásmu a menší porci basů.

Určení: Pro náročnějšího posluchače, jenž nechce tolik utrácet za slušný zvuk. Lépe se chovají se sluchátkovým zesilovačem, MP3 přehrávač plně neukáže dynamické možnosti.

Petra: Skvělý design, bezproblémová konstrukce. Líbí se mi dost velké náušníky. Chválím i zvuk.

Tomáš: Moc mi nevyhovovala z hlediska pohodlí. Ten přítlak je sakra znát. Kromě té „gumové“ parády uvnitř mušle není moc co kritizovat.

5. – 4. místo Grado SR60i (6 bodů za zvuk/celkem 34 bodů)

Grado SR60i patří mezi otevřené supraaurální typy. Chválím retro vzhled částečně vybočující z běžné produkce, škoda použití levných plastů. Pohodlnost je zaručena nízkou hmotností a měkkými molitany v místě dotyku mušle s uchem. SR60i nemají prakticky žádné izolační schopnosti, ale s ohledem na konstrukci není divu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk: Důraz na střední pásmo může někdo brát jako chybu, v případě SR60i se jedná spíše o přednost, i když někdy přiostřenou. Basy mají trochu problém s kontrolou, naštěstí ne s množstvím. Slušelo by se zapracovat na podání prostoru, vjem zvuku uvnitř hlavy už výrobci umí přece slušně eliminovat.

Určení: Pro toho, kdo má rád výrazný (středopásmový) zvuk a občas by rád sluchátka vzal i někam na výlet. Skvěle spolupracují s přenosným přehrávačem.

Petra: Návyková reprodukce. SR60i jsou trochu jako droga, jen ten vzhled. Tomu prostě pořád nemohu přijít na chuť.

Tomáš: Super zvuk. Mě zkrátka dostal. A dostal mě i design a chvályhodné pohodlí.

5. – 4. místo Shure SRH440 (6 bodů za zvuk/celkem 35 bodů)

Uzavřená studiová novinka Shure SRH440 překvapila zajímavým designem, konstrukcí a výbornou (v této kategorii nejlepší) izolací. Trochu si ale škodí nelogickým vedením kabelu ve volném prostoru (mušle – mušle) a některými lacině působícími prvky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk: Za pochvalu stojí výrazná eliminace zkreslení vlivem uzavřené konstrukce, u málokterého levného zavřeného typu se to povede. Výšky i středy jsou vyrovnané, basů je na můj vkus přítomno trochu více, přesto snahu o vyrovnanost rád vyzdvihnu.

Určení: Vhodné jak pro domácí použití, tak i k méně šetrnému zacházení. Výborná volba levných pracovních sluchátek.

Petra: Nelíbí se mi vzhled, neukloním se komfortu. Líbí se mi izolace, ukloním se reprodukci.

Tomáš: Jednoduchý design mi připadá účelný. Zaujal mě zvuk, je plný, nic mu nechybí. Mínus dávám pohodlí. Ten pot, ten pot.

3. místo Beyerdynamic DT440 (7 bodů za zvuk/celkem 39 bodů)

Beyerdynamic DT440, otevřená sluchátka s důmyslnou konstrukcí hlavového mostu, poskytují dojem vyrovnaného výrobku. Výborná izolace, výborný komfort, výborný design, výborné provedení. V žádné oblasti výrazně neztrácí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk: Ano, i výborný zvuk. Čistá, celistvá, dynamická reprodukce, se snahou o detailní preciznost. Vadou na kráse je mírná ostrost ve vyšším středním a výškovém pásmu. Pro některé posluchače to může být naopak výhoda.

Určení: Pro středně náročné posluchače, kteří chtějí vstup do audiofilní sféry.

Petra: Chválila jsem je a názor na ně neměním. Ani mě teď nenapadá, co bych měla zkritizovat.

Tomáš: Poslouchání tohoto modelu mě moc bavilo. Asi bych je klidně označil za zábavná. Konstrukci není co vytknout, pohodlí je dobré.

2. místo AKG K 240 MKII (8 bodů za zvuk/celkem 41 bodů)

Sluchátka AKG K 240 MKII, výrobcem označeny jako polootevřený typ, obsadily ve velké konkurenci skvělé druhé místo. Praktická konstrukce, perfektní výrobní materiály, precizní lícování, dobrá pohodlnost a překvapivě dobrá izolace. Tolik jmenovitě k zásadním vlasnostem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk: Malebný zvuk s důrazem na frekvenční vyrovnanost. Žádné negativní zásahy basů. Oceňuji množství a přesné dávkování detailů.

Určení: Pro posluchače, kteří dokáží ocenit vyrovnaný přednes a odolnou konstrukci. Podmínkou k získání maxima je kvalitní sluchátkový zesilovač.

Petra: Nudný zvuk. Takový suchý přednes, kde nic nestřelí do ucha. Vím, bude to tak asi správně.

Tomáš: Konstrukce s účelným provedením. Zvuk zřetelný, jen chybí více basů. Jakoby tím nedostatkem některým songům (především rock, metal,…) ubíraly na životě.

Vítěz kategorie do cca 3500 Kč Audio-Technica ATH-AD500 a vítěz z hlediska poměru kvalita/cena (9 bodů za zvuk/celkem 45 bodů)

První místo náleží otevřenému modelu Audio-Technica ATH-AD500. Současně si tento model odnáší i vítězství za nejlepší poměr kvalita/cena! Troufnu si tvrdit, že konstrukce je dotažena téměř k dokonalosti. Sofistikovaný most spolu se systémem automatického nastavení klapek umožňuje dosáhnout nevídaného komfortu. Perfektní jsou výrobní materiály, design a samozřejmě i provedení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk: Spojitý a vyvážený zvuk s důrazem na přirozenost. Basové, středové i výškové pásmo mají kvalitativní rovnováhu. Středy a výšky disponují přesvědčivostí a životem. Rezervy existují, na tak levná sluchátka ale opravdu malá!

Určení: Pro fajnšmejkry, co umí ocenit vyvážený zvuk, unikátní systém mostu a perfektní provedení. Absence sluchátkového zesilovače či kvalitní zvukové karty by byla ostudou.

Petra: Tohle byl můj favorit. Něco tak pohodlného a pěkného jsem mezi sluchátka nikdy neviděla!

Tomáš: Co k tomu říct. Za tu cenu opravdu neuvěřitelná bomba. Extrémní komfort a ty materiály. Vážně o nich uvažuji.

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Přenosné, Test, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Tohle aktivní repro víceméně nahradí základní hi-fi sestavy a to s výrazně menším počtem kabelů a starostí, v balení, které je pro běžné domácnosti esteticky přijatelnější, než souprava klasického střihu. Z toho vychází zvukové ladění, měkčí, příjemnější a velmi tolerantní, což zaručuje univerzálnost a hlavně neúnavnost.

Daniel Březina
Reproduktory
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

** Předplatné bylo před lety doménou streamovacích služeb ** Dnes na něj najíždí i vývojáři her a aplikací ** Peníze z vás dostávají po troškách, ale mnohem častěji

Martin Chroust
předplatnéMobilní aplikaceSmartphony
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify