Velký test domácích sluchátek: rozsudek

18. prosince 2009
TWEET SDÍLET
Velký test domácích sluchátek: rozsudek
Dvanáct modelů otestováno, zkritizováno, pochváleno a nyní i rozsouzeno. Přečtěte si unikátní AVrozsudek.

KATEGORIE DO CCA 5500 KČ


 

5. místo Koss MV1 (7 bodů za zvuk/celkem 32 bodů)

Koss MV1, zcela uzavřená sluchátka, poráží všechny zbylé modely v izolačních schopnostech, jež umožňují opravdu nerušený poslech. Jenže po konstrukční stránce, stejně tak i z hlediska komfortu poměrně zaostávají. Body jsem srazil za nepříliš vhodné materiály, špatné jsou především „plastové“ náušníky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk: Překvapila mne relativní přesnost, menší porce basů, snaha o nevtíravost a nekompromisní dávkování. Středové spolu s výškovým pásmem působí mírně zastřeně, což povahu reprodukce bohužel výrazně ovlivňuje.

Určení: Pro fanoušky značky zajímavý studiový model spíše pro profesionální využití než každodenní relaxační poslech.

Petra: Opravdu hodně dojem ze sluchátek kazí ty hloupé náušníky. Kdyby byly jiné, sluchátka by se mi líbila.

Tomáš: Dal bych jim titul Izolačník roku. Ticho a ticho. Nezvyknul bych si na ty gumové náušníky.

4. – 3. místo Sennheiser HD 595 (8 bodů za zvuk/celkem 36 bodů)

O Sennheiser HD 595 platí totéž, co v případě HD 555. Vyzdvihuji design a pečlivé provedení. Výrobní materiály působí kvalitně, výborné jsou velurové náušníky. Mezi otevřenými modely patří po izolační stránce k průměru, ocenil bych menší přítlak mušlí. Rozdíly mezi konstrukcí HD 555 a HD 595 mohu nazvat jen detaily.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk: Prostor. To mě napadlo v prvním momentě poslechu. Dále už to bylo bez jakýchkoli novinek. Zvuk je malebný, charakterově blízký HD 555, ovšem pravděpodobně z důvodu zcela volného průchodu v mušli detailnější, plnější a bez výrazného zkreslení.

Určení: Náročný uživatel preferující příjemnou (teplou) reprodukci s bohatou basovou podporou. Rozhodně doporučuji sluchátkový zesilovač nebo zvukovou kartu s kvalitním výstupem.

Petra: Reprodukce na úrovni. Moc pěkný prostor, příjemné na uších. Co vytknout?

Tomáš: Super! Já tomuhle už říkám audiofilský zážitek a ani nemusí být nudný. Melodická sluchátka.

4. – 3. místo Shure SRH840 (8 bodů za zvuk/celkem 36 bodů)

Na stejné příčce jako Sennheiser HD 595 skončily Shure SRH840, což považuji za fantastický úspěch uzavřené konstrukce! Málokterá sluchátka uzavřeného typu mohou být přímými konkurenty přibližně stejně drahých otevřených protivníků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk: S přehledem zvládají všechny kmitočty, tedy od těch nejnižších až po nejvyšší, kde dokonce subjektivně poráží otevřené HD 595. Basů je na můj vkus obsaženo více, tedy podobně jako u Shure SRH440, ovšem kvalitativně není mnoho k vytýkání.

Určení: Pro náročného posluchače a to díky univerzalitě do jakéhokoli prostředí.

Petra: Platí to samé, co jsem napsala o Shure SRH440.

Tomáš: Zvuk je lepší než u levnějšího kolegy. I tady se projevuje větší pocení uší. Škoda.

2. místo a tip redakce A-T ATH-A700 (9 bodů za zvuk/celkem 47)

Další vynikající kousek s uzavřenou konstrukcí Audio-Techica ATH-A700. V případě tohoto modelu je konstrukce dotažena k opravdové dokonalosti, náušník a automatický systém se perfektně přizpůsobí hlavě. Posluchač na sluchátka snadno zapomene. Kvalitní materiály doplní pocit exkluzivity.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk: Další z uzavřených typů, co si s reprodukcí poradí na výbornou. Vyrovnané pocity z vyrovnaného přednesu s důrazem na čistotu a přehlednost středního pásma. Zvuk, který dle mého názoru málokoho zklame.

Určení: Pro vybrané jedince, kteří dokáží ocenit bravurní dílo s vyváženým zvukem.

Petra: Ach. Ta modrá metalíza, to pohodlí, ten zvuk. Ukážete mi nějaké Audio-Technicy, u kterých by bylo co napadnout?

Tomáš: Lepší pocit mám z levnějšího kolegy. Ovšem u tohoto je ještě o něco lepší pohodlí. Perfektní práce.

Vítěz kategorie do cca 5500 Kč Beyerdynamic DT 990 Pro

Málokdy se u sluchátek vyskytují v kritických místech materiály jako kov, u Beyerdynamic DT 990 Pro je tomu samozřejmostí. Stejně tak je samozřejmý kvalitní kroucený přívodní kabel, perfektní design a nekompromisní lehce servisovatelná konstrukce. Profesionál každým coulem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk: Extra detailní a vyrovnaný přednes. Právě (úspěšná) snaha o detailnost, přesnost a linearitu řadí tento model mezi zvukově nejlepší z celého testu! Basové pásmo není vtíravé, vykreslené detaily vtáhnou posluchače do děje a dodají určitou přidanou hodnotu.

Porovnání s HD 800: Přímé porovnání není tak zcela snadné, charakter reprodukce je podobný, přesto jdou sluchátka vlastními cestami. U Sennheiser HD 800 je vyrovnanost bezchybná, nikde není patrné žádné kolísání. Referenční model (bez překvapení) vítězí ve všech pásmech i podání prostoru. Ovšem DT 990 Pro zdatně sekundují především v odhalování detailů a podáním basového pásma. S ohledem na pořizovací cenu neodolatelná možnost dostat extra zvuk.

Určení: Náročným posluchačům pro domácí poslech, ale i do profesionálních zvukových studií. Sluchátkový zesilovač podmínkou!

Petra: Jak jsem řekla. Dostáváme se do nejvyšší ligy, je to znát i pro laickou osobu, jakou jsem já.

Tomáš: DT 990 Pro-fesionální reprodukce, pohodlí, design, provedení. Tohle je prostě kus, jak má být.

P o u č e n í:

Velký test domácích sluchátek je subjektivní i přes sebevětší snahu o zvýšení míry objektivity. Berte naše řádky jako upozornění na největší rozdíly, na možná problematická místa a na výhody jednotlivých modelů. V osobním setkání se sluchátky pak zužitkujte tyto znalosti. Pokud se vám to povede, věřím, že při koupi nesáhnete tzv. vedle a nebudete muset napravovat svůj omyl nákupem vhodnějšího modelu.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Test, Přenosné

Určitě si přečtěte

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

34 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina