13
Fotogalerie

Velký test špuntů aneb kdo a jak

Kdo se zúčastní velkého předvánočního testu sluchátek ve špuntové kategorii a jak bude test probíhat? Spolu se soutěží naleznete uvnitř.

Vánoční svátky, období pro beztrestné pojídání cukroví při poslechu koled ve vysoké věrnosti, období pro návštěvu varhanních koncertů a období pro ty zbylé méně či více příjemné povinnosti, se nezadržitelně přibližuje. Správný posluchač má vánoční čas zcela jistě spojen také s touhou po novém reprodukčním aparátu. Pokud jste takovým správným posluchačem nebo posluchačkou právě vy a zatím si ještě zcela nejste jisti tím, co si budete přát nebo možná reálněji, co si sami pod stromeček nadělíte, pokusím se spolu s testovacími asistenty napomoci v rozhodování.

Velký test sluchátek se již jednou v podobném čase objevil (viz Velký test přenosných sluchátek), nyní ho doplníme o stále populárnější kategorii sluchátek – intraaurální špuntovou konstrukci v cenové hladině přibližně 1 000 až 2 000 Kč. Proč právě tato kategorie a v této cenovce?
 
Intraaurální sluchátka a to především právě IEM (in ear monitor) tedy česky řečeno špunty se těší mezi sluchátkovými nadšenci, ale i mezi méně znalou skupinou posluchačstva, vyšší a vyšší oblibě. Důvodů, proč tomu tak je, existuje hned několik. Špičková izolace, kterou jiná konstrukce neposkytne. Relativně dobrý zvuk, jenž se ve spojení s izolačními schopnostmi velmi přibližuje, někdy vyrovná a jindy přesáhne kvalitní otevřené modely stejné cenové kategorie. Miniaturní rozměry - sluchátka lze bez větších obtíží schovat do kapsy, navíc jsou v uchu často nenápadné.
 

Opakování matkou moudrosti. Neustálé opakování otcem jistoty

Ve velkém testu špuntů se objeví modely dvou elektrodynamických konstrukcí, přesto s odlišným pojetím. Společný je proces samotné přeměny elektrické informace na akustické vlnění – zvuk. Za pomoci kmitání cívky (reaguje kmitem na přiváděný střídavý elektrický signál – tedy zvukovou informaci např. z přenosného přehrávače hudby) v magnetickém poli trvalého magnetu se rozechvívá přilehlá membrána. Membrána vibrováním vytváří akustické vlny, jež mozek vyhodnocuje jako zvuk.
 
Odlišné pojetí spočívá v uspořádání vnitřního převodního ústrojí. Prvním je klasický elektrodynamický systém, kdy kruhovitá cívka kopíruje kruhovitý magnet. U druhého systému, tzv. balanced armature, je v oblasti magnetu umístěna kotva s cívkou. Kotva pohybuje s membránou v závislosti na míře vychýlení a to vytváří jednotlivé slyšitelné frekvence. Možná jste se také setkali s pojmem tlaková komora. V tomto případě je elektrodynamická konstrukce ukryta do malé komory za účelem dosažení lepších reprodukčních výsledků. Uzavřený prostor napomáhá membráně efektivněji reagovat na přívodní informaci.
 

Jak budeme hodnotit zvuk

Pro hodnocení nebudu přihlížet k pohonné konstrukci, závěrečný verdikt se odvine v absolutním měřítku. Test bude probíhat vždy po dostatečném časovém soužití s konkrétním modelem. Nejprve vyslechnu jeden model bez jakéhokoli porovnání a zaměřím se pouze na prvotní dojem. Poté postoupím ke kritickému hodnocení v přímé konfrontaci s dalšími modely a samozřejmě referencí. K větší objektivitě napomůže názor dvou asistentů laiků, kteří mne budou doprovázet i při hodnocení komfortu, celkové kvality a také vzhledu. Kvalita reprodukce se do závěru logicky promítne nejvíce.
 

Na čem budeme testovat

Testovací sestava by měla vždy převyšovat testovaný přístroj. V případě špuntové konstrukce to nebude problém v domácím prostředí, kde lze odhalit i minimální zvukové rozdíly. Ven si s sebou špičkový aparát bohužel tak snadno nevezmu, proto venku bude hodnocena především izolace a závislost okolního ruchu na deformaci zvuku.
 
Jako referenční sluchátka (+ všechny testované modely) poslouží třípásmový IEM Ultimate Ears triple.fi 10, otevřené circumaurálky Sennheiser HD 600 a přenosná Koss portaPro. Zesilovacím zařízením, popř. zdrojem zvuku se stanou CD/SACD přehrávač Denon DCD-1500AE, Casea Lyra, Vincent KHV-1 a Cowon D2.
 
Co se bude poslouchat

Dan Bárta - Entropicture, Animage: Živý, Městem, Dech, Jesus Online

Sexy Dancers - Butcher´s on the road: Introduction to happiness

J.A.R. - homo fonkianz: pap muziek, dokáže basová kytara fender usmířit národy?

Čechomor - Proměny: Proměny

Bídníci - Muzikálový záznam: Samotářka

J.S.Bach (Aleš Bárta) - Organ Works: Toccata a fuga d moll

W.A.Mozart - Malá noční hudba

Michael Jackson - History: Billie Jean, Black or white

Candy Dulfer - Live in Amsterdam: Sax a go go

Norah Jones - The greatest hits: Come away with me

AC/DC - Highway to hell: Highway to hell

In flames - Reroute to remain: Free fall

Uvedeny jen některé skladby.

 

Jak budeme hodnotit izolaci a komfort

Izolace a komfort, zdánlivě rozdílné vlastnosti, spolu přímo souvisí. Závislost spočívá ve zvolení správného nástavce pro špunty a to i třeba rozdílné velikosti pro každé ucho! Pokud zvolíte větší nástavec, než byste měli a vsunete ho přes odpor dostatečně hluboko, pravděpodobně sice o něco málo více utlumí okolí, ale pokud nevypadne, bude tlačit. V opačném případě by zase mohl vypadávat a propouštět zbytečně vysokou hladinu hluku. Proto i při testování budu měnit (samozřejmě i asistenti) nástavce, dokud nedosáhneme nejlepšího stavu. Až poté se vhrneme na zkoumání rozdílů v pohodlnosti a izolaci.
 

Jak budeme hodnotit vzhled a kvalitu materiálů.

Vzhled sluchátek je již čistě subjektivní záležitost. Proto podáme pouze osobní názor a jako takový nebude mít zcela žádný vliv na celkové pořadí sluchátek. Za to kvalita výrobních materiálů, tloušťka a pevnost přívodního kabelu, provedení konektoru se na na hodnocení v menší míře než zvuk, izolace a komfort projeví.
 

Dvanáct rozhněvaných špuntů

Velkého testu se zúčastní celkem 12 různých modelů IEM sluchátek! Snažili jsme se pokrýt co nejširší pole, proto se objeví hned několik výrobců – ať již notoricky známých, či (možná pro někoho) méně známých. Otestovat v krátkém období všechny špunty v ceně od tisíce do dvou tisíc korun bohužel není v našich silách, takže pokud se nyní neobjeví některé vyhlídnuté, třeba se v dohledné době dočkáte samostatného testu.
 

AKG K 324

Velice oblíbený model malých rozměrů. Potvrdí ambice obsadit některou z předních příček?
akg_k324p_chrome.jpg

Altec Lansing UHP306/Ultimate Ears metro.fi 2

Atraktivní špunty za velice příznivou cenu navíc v podobném provedení. Potvrdí se identická reprodukce jako v duelu Altec Lansing UHP336 a Ultimate Ears super.fi 3 studio?
uhp306(2).jpgIP-P2SSB0001-02.jpg  

Altec Lansing UHP336

Duel prozradil zcela shodné vlastnosti jako u dvojčete z dílny Ultimate Ears. V testu se objeví pouze UHP336, jelikož lépe splňují danou cenovou kategorii.
UHP336.jpg 

Beyerdynamic DTX 50

Špunty s velice povedeným designem od profesionálního výrobce sluchátek. Další z aspirantů na vysoké umístění.
41j3qgyMISL._SL500_AA280_.jpg 

Creative Zen Aurvana

Creative je mezi počítačovými fanoušky znám jako specialista na tzv. PC zvuk. Dokáže obstát v těžké konkurenci?
aurvana.jpg 

Denon AH-C551

Společnost Denon se donedávna zabývala především domácím audiem, nyní se ale pustila i do přenosné sféry a výsledkem je celý sortiment nových kvalitních sluchátek. Jsou kvalitní i tyto špunty?
DENAHC551SI_1_m.jpg 

JAYS j-JAYS

JAYS je mezi širší veřejností zatím nepříliš zaběhnutý výrobce. Znalcům ale neustále dokazuje, že patří mezi elitu. Dokáže to i se špunty j-JAYS?
J-JaysMAINLARGE.jpg 

JVC HA-FXC50

Exotický výrobce, exotické značení, exotická sluchátka. I tyto miniaturní špunty mohou ověřeným modelům zkomplikovat cestu za vítězstvím. 
jvc.bmp 

Koss KEB24

Špunty od trochu připomínají vzhled Beyerdynamiců DTX 50. Otázkou zůstáva, zdali také budou připomínat zvukový přednes, či zůstanou spíše průměrem.
keb24.gif 

Philips SHE 9850

SHE 9850 mají sice o něco vyšší pořizovací cenu, přesto je do testu zařadíme také. Uvidí se, jak obstojí proti specialistům na sluchátka.
SHE9850_seitlich.jpg

Sennheiser CX300

Tento model asi není třeba představovat. Jedná se již o standard v nižší kategorii špuntových sluchátek a pravděpodobně nejoblíbenější model.
cx300.jpg
Obrázky jsou pouze ilustrativní

Jednotlivé špunty budou vždy postupně detailně představeny a v posledním článku postaveny proti sobě. Z celého testu vzejde žebříček podobně, jako tomu bylo u velkého testu přenosných sluchátek.

SOUTĚŽ

Kdo správně tipne modely na prvních třech příčkách ve správném pořadí, dostane přenosný sluchátkový zesilovač FiiO E3 v černém provedení a k tomu malý dárek. Tipovat můžete až do uveřejnění prvního ze série testů, tedy přibližně do příštího týdne.

ff.jpg

Zapůjčili

Modely zapůjčili specialisté na sluchátka:

www.sluchatka.net

a

www.headphones.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud