Velodyne Wi-Q 10: prémiový bezdrátový aktivní subwoofer s automatickou kalibrací [test]

12. listopadu 2020
TWEET SDÍLET
Poměrně dostupný model Wi-Q 10 nabízí za dané peníze hodně – luxusní je komfort bezdrátového spojení, u nějž prakticky nepoznáte rozdíl oproti drátu, velmi dobře funguje automatická kalibrace. Je určený těm, kteří rádi trochu efektu, kteří chtějí mírně „připepřit“ svoje zvukové zážitky a zejména tam, kde hraje prim moderní hudba, filmy, hry

Plusy

  • Pohodlí bezdrátového spojení bez ztráty kvality
  • Mimořádně jednoduchá kalibrace
  • Možnost zvolit rozdílné profily
  • Praktičnost dálkového ovládání
  • V rámci systémů v kategorii 50 – 100 000 Kč dobrý basový doplněk

Minusy

  • Vypadá poněkud laciněji, než by v dané ceně musel
8/10
Hodnocení

Americká značka Velodyne byla založená v Kalifornii v 80. letech, nicméně její původní zakladatel začal zkraje 21. století špásovat s technologií laserových radarů a jaksi mimochodem se stal jedním z prominentních výrobců těchto čím dál častěji využívaných zařízení, takže subwoofery se nejdříve staly tak trochu koníčkem a nakonec divize jejich vývoje a výroby po letech stagnace skončila pod křídly velkého německého distributora Audio Reference.

Základem nabídky, pomineme-li plochou vestavnou sérii, je řada Wi-Q, což jsou jednoduché subwoofery, které v sobě nicméně už mají poměrně výkonné zesilovače nebo kalibraci akustiky a přesto zachovávají realistické ceny.

Vzhled a konstrukce

Menší model Wi-Q 10 je osazený desetipalcovým reproduktorem, ozvučnice z MDF je klasická kostka na nožičkách (nedokonalá, má šířku 38,7 cm, výšku 44 cm a hloubku 43,2 cm) s váhou bezmála 20 kg. Jediný aktivní reproduktor je osazený vpředu, lze jej zakrytý velmi robustně konstruovanou látkovou mřížkou (a že to bude pravděpodobná aplikace, vzhledem k estetické úrovni vinylového povrchu). Nad měničem je vidět maličké okénko displeje, v pravé části 3,5 mm jack pro měřící mikrofon.

Klepněte pro větší obrázek

Použitý měnič má koš zakrytý kroužkem z MDF, vlnka závěsu je masivní a pěkně tuhá, stejně jako samotná membrána s obrovskou klenutou prachovkou. Reproduktor má udávaný průměr 25,4 cm, Velodyne poctivě udává, že pístový pohyb probíhá na membráně o průměru 20,8 cm (zbytek tedy připadá na závěs). Materiálem membrány je blíže neupřesněná „vláknitá směs s vyztužením“. Důraz dodává ještě plastový bassreflexový nátrubek v prostředku spodní strany, ale i tak je ho dost – Velodyne říká, že magnetický systém u použitého reproduktoru váží 2,5 kg a rozhýbává dvouvrstvou pěticentimetrovou cívku.

Velkou část zadní stěny zabírá obdélníkový kovový plát, na jehož vnitřní straně je kompletní elektronika a na té vnější pěkně široká paleta konektorů a nastavovacích prvků.

Klepněte pro větší obrázek

Napájecí zásuvka je standardní a vybavená kolébkovým vypínačem, signál můžete do subwooferu přivést buď dvojicí klasických analogových cinchů (hned vedle nich je další pár výstupů, subwoofery tak lze teoreticky řetězit nebo prostě vložit do signálové cesty za předzesilovač apod. Není-li k dispozici na vaší elektronice pre-out, můžete využít pérové svorky, které umí brát vysokonapěťový signál z reproduktorových terminálů.

Je pravda, že nějaké propracovanější osobní nastavení tu není snadné, ale Wi-Q 10 míří na klientelu, která naopak ocení univerzální snadno soužití. Proto je tu v podstatě jen plynulá regulace přechodové frekvence (se strmostí 12 dB / oktáva od 40 Hz do „plně otevřeno“ [tam už je strmost 24 dB / oktáva], kdy si přechod řídí třeba A/V receiver a posílá tam plný LFE kanál) nastavit můžete i hlasitost.

Když jsme nakousli komfort, má Wi-Q 10 dvě záležitosti, které život hodně zjednodušují. První je možnost připojení bez nějaké zřetelné komprese signálu přes bezdrátové rozhraní WiConnect. Od toho je na zadní straně subwooferu šoupátku, kterým volíte jeden ze čtyř kanálů. Spojení je typu „plug&play“, neboli zapojit a zapomenout. V praxi nebylo nijak možné odlišit, že subwoofer není připojený kabelem.

Klepněte pro větší obrázek

Druhou záležitostí, která velmi usnadňuje soužití v běžném obývacím prostoru, je automatická ekvalizace. Stačí subwoofer usadit tam, kam si to můžete dovolit (protože kalibrace není všemocná, stojí za to dát si i tak trochu záležet), připojit měřící mikrofon, umístit ho na poslechové místo a pak stisknout na ovladači tlačítko – během minuty pustí subwoofer testovací tóny a dopočítá optimální odezvu. Rozdíl „před“ a „po“ je obrovský a na to, jak strašně jednoduchá kalibrace je, tak funguje dobře. Připočtěte k tomu digitální limitér, který koriguje měnič tak, aby nepřekročil určitou (blíže nespecifikovanou) hranici zkreslení.

Pomocí dálkového ovladače pak můžete pohodlně ovládat také nastavení fáze (0 / 90 / 180 / 270 stupňů) nebo volit jeden ze čtyř režimů s rozdílnými charakteristikami basu či upravit celkovou hlasitost. Zajímavostí je noční režim, který automaticky utlumí výstup subwooferu, aniž byste museli měnit hlasitost.

Energii dodává Wi-Q 10 zesilovač, pracující ve třídě D, který má trvalý výkon 195 Wattů RMS a krátkodobě dokáže dodat 390 Wattů. Celkově dle výrobce hraje subwoofer ve frekvenčním rozsahu 16 – 240 Hz, zúžíme-li toleranci na +/- 3 dB, zbude nám 28 – 120 Hz.

Témata článku: , , , , , ,