Venkovský učitel: recenze filmu

24. března 2008
TWEET SDÍLET
Příběh milostného troj i víceúhelníku není primárně o lásce homosexuální, ale o lásce neopětované.

Ač název filmu může evokovat buditelskou tradici české literatury předminulého století, jedná se o veskrze současný příběh, který má šanci rozezvučet svou poklidnou melancholickou náladou struny vnímání nejen v těch, kdo poznali neopětovanou lásku. 

Třetí spolupráce režiséra Bohdana Slámy s hercem Pavlem Liškou ve volně komponovaném cyklu o překonávání osamělosti a hledání lásky a štěstí, nás pro tentokrát nezavádí do krajin, zdevastovaných necitlivými průmyslovými i lidskými zásahy (severomoravské Sudety, Mostecko), jež se zpětně odráží v duši jeho obyvatel, ale do malebného jihočeského zákoutí, kde režisér sám žije.

 

Tento film na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Bohdan Sláma ale není Zdeněk Troška a tak se nedočkáme kýčovité vizualizace krajinomalebného prostředí jižních Čech ani rázovitě hrubozrných figurek, jimž nic lidského není cizí, ale vyvážené směsice realistického (porod telete, venkovská zábava, sklony k alkoholismu) a idylického (přírodní scenérie, včetně rozlehlého rybníku) pohledu na českou vesnici s jeho starousedlíky. 

Každý někoho potřebuje

Dramatická zápletka je velmi jednoduchá – způsob jejího budování a rozvíjení odpovídá aristotelskému rozvržení děje. Mladý učitel odchází z prestižního pražského gymnázia a nechává za sebou své nechápavé rodiče, kteří jej považují za málo ambiciózního. Údiv se zračí i v očích jeho nového zaměstnavatele, jímž je ředitel základní školy v jihočeském zapadákově (Miloš Černoušek), kam nastupuje jako vyučující přírodopisu. „Buď jste v průšvihu, nebo před něčím utíkáte“, znějí jeho první slova a my se teprve ve čtvrtině filmu dozvídáme, že učitel není další z řady „cestářů z města“ nebo „útěkářů do divočiny“ (novinka Seana Penna), jež hledají rustikální návrat ke kořenům předků a vymanění se z prostředí civilizačního stresu. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Učitel utíká před citovými zmatky, jež mu způsobuje jeho menšinová sexuální orientace a tedy především sám před sebou. Chce nalézt ztracenou vnitřní harmonii a v odloučení od velkého světa hledá možnost v klidu si srovnat myšlenky. V novém prostředí si brzy dovede získat pozornost žáků a vzbudí jejich zájem o předmět. Jeho výklad látky o jedinečnosti živočišných druhů a jednotě v různosti je pak dojemnou obhajobou práva na vlastní odlišnost před sebou samým. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Respekt budí i u místních, s nimiž se postupně sžívá a jeho křehká ulita bledého, hladce oholeného intelektuála s brejličkami a s dojemným stohem knih brzy padne do oka farmářce Marii (Zuzana Bydžovská). Životem otřískaná ženská, která za vnějškově drsnou a silnou slupkou skrývá osamělost, smutek a prázdnotu, způsobenou odchodem milovaného člověka, k učiteli zahoří citem, který ale on není schopen opětovat, neboť mnohem větší náklonnost cítí k jejímu dospívajícímu šestnáctiletému synovi (Ladislav Šedivý). Ten prožívá období pubertálního vzdoru a miluje půvabnou a prchlivou studentku gymnázia Berušku (Tereza Voříšková), která se mu čím dál víc odcizuje.  

Řetězení neopětovaných lásek

Řetězení neopětovaných lásek a podpovrchové napětí z něho plynoucího, jež v poklidném tempu defiluje před našimi zraky, naruší příjezd spouštěče dramatické katastrofy, učitelova mondénně afektovaného expřítele (Marek Daniel), jenž potvrzuje pravidlo, že minulost má tendenci nás vždy dostihnout. Jako impuls zvenčí dá věci do pohybu, vývoj vztahů posune k očekávanému zvratu a spustí tak lavinovitou vlnu, v níž se hraje o lásku, přátelství, odmítnutí, toleranci i odpuštění. Provinilý učitel, s jehož expřítelem odešla Beruška za svody velkoměsta, k synovi Marie o to víc přilne a selhává tam, kde měl zůstat silný. Neubrání se žádostivosti těla ve vztahu k chlapci, jenž prožívá po odjezdu své milé zhrzenou vykolejenost a jeho zranitelnosti využije. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Otázkou zůstává, zda si dokážou dvě osamělé duše, farmářka Marie a učitel Petr, odpustit nejen navzájem, ale především sami sobě a vrátit se k modelu „rodiny“, v němž je přátelství důležitější než láska pramenící z fyzické touhy.

Zvolna budovaná atmosféra snímku

Bohdan Sláma staví své sevřené drama oproti dřívějším filmům, zabydleným množstvím postav, především na ústřední trojici, jíž dává symbolická biblická jména. Pavel Liška předvádí v úloze učitele zklidněný a niterný výkon, na hony vzdálený jeho mediálnímu obrazu, v němž neustále variuje svého dojemného „idiota“ z Gedeonova snímku. Svou postavu neformuje vnějškovými prostředky, ale buduje ji zevnitř – na rozdíl třeba od Marka Daniela, jež se neubránil typickému okázalému přehrávání, jímž herci často vybavují postavy s homosexuální orientací. U Lišky se všechny emoce a pohnutky zračí v jeho jemné mimice a své pudy se snaží držet na uzdě a zvládnout je rozumem. Tento permanentní vnitřní svár ho ale pozvolna ubíjí, stejně jako Marii alkohol a samota. 

Vyhublé, nenalíčené a chraptivým hlasem mluvící Zuzaně Bydžovské v úloze sedlačky Marie nabídl Bohdan Sláma dosud nejvýživnější roli její filmové kariéry a ona toho dovedla beze zbytku využít. Právě na jejich bedrech leží morální rovina snímku o hledání lásky, která ne a ne přijít, a o vině i odpuštění, jež přichází ještě v tomto světě a ne v tom nás přesahujícím. Marie dostává od života jednu ránu za druhou a jako samoživitelka vždy musí vstát a ukázat, že dovede být ještě silnější, než se od ní očekává. Láska ji zaskočí nepřipravenou, ale vstřícnou a čekající a odmítnutí nese s tichou bolestí, v němž se zračí její neokázalá síla. Její krása vnitřní se doplňuje s půvabem fyzickým, jímž okouzluje naturščik Ladislav Šedivý. Jeho intuitivní a přirozený výkon, ve spojení s jemnými, až dívčími rysy, dávají vzpomenout na jiný objekt touhy muže k muži, Tazia z Viscontiho Smrti v Benátkách. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sláma nechává všechna citová rozpoložení, jak se na správné drama sluší, vřít pomalu, čemuž odpovídá i zvolená vizuální forma. Kamera Diviše Marka krouží kolem postav s podmanivou neuspěchaností, díky níž se jim dostaneme mnohem hlouběji pod kůži a herci se mohou při takto zvolenému způsobu natáčení lépe vžít do svých rolí. Zdlouhavé záběry bez jediného střihu, kde se střídají členité horizontální i vertikální jízdy kamery s vnitrozáběrovou montáží vás neokázale vtáhnou do příběhu a dodávají mu lehce metafyzický nádech. K umocnění dojmu slouží i vhodně vybraná a originálně použitá hudba Vladimíra Godára z projektu s Ivou Bittovou Mater, která vstupuje do děje jen tehdy, když má její užití opodstatnění v obraze. 

Citlivě zpracované homosexuální téma

Homosexuální tematika je v českém filmu poměrně neobvyklá a je jen dobře, že ji Bohdan Sláma neučinil ústředním lákadlem filmu, které má ať už námětem nebo zpracováním šokovat nebo vzbuzovat lacinou senzacechtivost. Příběh milostného troj i víceúhelníku není primárně o lásce homosexuální, ale o lásce neopětované a je jedno, jestli jejími aktéry jsou muž a žena nebo dva muži.

Řečeno slovy hrdinovy matky (Zuzana Kronerová), nejhorší je být sám a každý někoho potřebuje. Sláma po svých předchozích snímcích Divoké včely a Štěstí nabízí opět východisko v modelu neoficiální „rodiny“, podobné té z Almodovarových pozdních melodramat, kde spolu vazby na bázi tradičního rodinného souručenství tvoří lidé spřízněni ani ne tak láskou, jako spíš volbou nebo poznanou nutností, která jim pomáhá překonávat životní svízele. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bohdan Sláma se vedle českých režisérů, kteří nám přinášejí hřejivé, laskavé komedie, profiluje jako citlivý a přemýšlivý vypravěč příběhů, jež v sobě skrývají neokázalá duchovní poselství. Venkovský učitel se opírá o dobře napsaný scénář, který pracuje s paralelností jednotlivých osudů i jejich vzájemně provázanou gradací, výborné herce a okouzluje působivými obrázky, jimž sluší velké plátno. Nepřesvědčivě vyznívá snad jen „německá“ pasáž, kterou můžeme brát jako úlitbu koproducentovi. Buďme proto zvědavi, jak se tomuto filmu o nelehké cestě od sebepřijetí k odpuštění povede na světových festivalech, kam má Sláma jako vyslanec artověji laděné kinematografie namířeno.

Klepněte pro větší obrázek

 

Venkovský učitel

  • Žánr: drama
  • www.venkovskyucitel.cz
  • ČR/Německo/Fr 2008
  • Scénář a režie: Bohdan Sláma
  • Hrají: Pavel Liška, Zuzana Bydžovská, Ladislav Šedivý, Marek Daniel, Tereza Voříšková, Miroslav Krobot, Zuzana Kronerová
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 20.3.2008
AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Mohli Inuité vyrobit nůž z vlastních zmrzlých exkrementů? Antropologové při experimentu jen „kreslili hnědou pastelkou“

Mohli Inuité vyrobit nůž z vlastních zmrzlých exkrementů? Antropologové při experimentu jen „kreslili hnědou pastelkou“

** Deníky polárníků jsou plné neuvěřitelných příběhů ze života Inuitů ** Některé tvrdí, že dokážou vyrobit ostrý nůž ze zmrzlých exkrementů ** Američtí antropologové to ověřili experimentem

Jaroslav Petr
Archeologie
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály