18
Fotogalerie

Venom – recenze filmu

Tom Hardy v komiksové variaci na Dr. Jekylla a pana Hydea, jež má ambici rozjet sérii ze spider-manovského světa. Rozpolceně zde nepůsobí jen hlavní hrdina, ale i celkové vyznění filmu.

Vzájemně provázané komiksové universum Marvel Cinematic Universe (MCU) s druhým Ant-Manem dospělo ke svému dvacátému počinu. Na úspěchu této nejvýdělečnější filmové série současnosti se nyní snaží přiživit studio Sony, které chystá svou vlastní sérii s názvem Sony's Universe of Marvel Characters.

Sony vlastní práva ke Spider-Manovi a postavám z jeho světa. Po trilogii Sama Raimiho a dvojici filmů s názvem The Amazing Spider-Man, které nevydělaly tolik jako předchozí trilogie, loni studio přišlo s dalším rebootem Pavoučího muže, kterého se ale rozhodli ukotvit v rámci marvelovského MCU.

Myšlenka na vlastní spider-manovský vesmír, zatím bez Spider-Mana, ale studio Sony neopustila a výsledkem je film Venom. Ten by rád této komiksové postavě napravil reputaci z filmu Spider-Man 3 a současně s pomocí ní rozjel novou franšízu na motivy komiksů z vydavatelství Marvel Comics.

Variace na Dr. Jekylla a pana Hydea

V původních komiksech se prvním hostitelem parazitického Venoma stal Peter Parker alias Spider-Man, zde je to novinář Eddie Brock, jeho podle předlohy druhý nositel, který se ho na rozdíl od Petera nedokázal zbavit. Venom jako mimozemský symbiont černé struktury, způsobující u svého hostitele tělesné a psychické změny, se zde stává něčím na způsob pan Hydea. Ten v těle i mysli Dr. Jekylla, neboli dobráckého, ale smolařského mameluka Eddieho Brocka, způsobuje změny, jimž se musí postavit.

Jde tak o jakousi variaci na slavný Stevensonův hororový příběh, známý z mnoha zpracování. Hororových prvků ve vyprávění využívá i režisér Ruben Fleischer, což už si vyzkoušel v hororové komedii Zombieland. Strach v druhých dokáže vyvolat už samotný Venomův vzhled, připomínajícího lepkavého černého Vetřelce.

Mnohem víc než horor ale Venom připomíná takovou zvláštní buddy movie komedii, kde nejde o parťáckou chemii dvou osob, ale jedné, v níž se perou dvě identity. Jedna nebezpečná, vetřelčí, která chce požírat lidi a ta druhá, která se jí snaží zvládnout tak, aby co nejméně ubližovala.

Zábavná snaha o vzájemnou koexistenci

Scenáristé Eddieho vnitřní rozpolcenost nevykreslují v nějakých temných, psychologizujících tónech, ale spíš jako zábavný monolog s vetřelcem ve vlastní hlavě, který hlavnímu hrdinovi slouží jako ochránce i psychoterapeut současně. Onen vetřelec mluví zmodulovaným batmanovským hlasem, ale jeho chování připomíná spíš puberťáka, který rád straší okolí.

Eddie se nepředvídatelnou, zuřivou stránku Venoma snaží držet pod kontrolou, ale současně se opájí možnostmi, které mu jeho síla dává. Pouto mezi nimi se postupně jako v každé bromanci prohlubuje, zvlášť s uvědoměním, že sebe navzájem potřebují k dosažení svých cílů.

Nejde tak o dva temné antihrdiny v jednom, ale spíš o losery, kteří se musí spolu naučit vzájemně koexistovat, aby se mohli stát parťáky, kteří se pak jako jeden superhrdina musí postavit mnohem většímu nebezpečí, které ohrožuje celé lidstvo.

Vetřelčí parazit a hostitel

To nebezpečí spočívá v pokusech, které provádí ve své biotechnologické společnosti Life Foundation vědec a miliardář Carlton Drake (Riz Ahmed). Investigativní novinář Eddie Brock (Tom Hardy) získá informace, že Drake pro své nelegální pokusy používá sociálně slabší lidi z okraje společnosti, kteří při testech nezřídka zemřou. Společnost z vesmíru přiváží vzorky mimozemských forem života, které teprve ve spojení s živou bytostí nabírají na síle a schopnostech.

Brock Drakea při rozhovoru konfrontuje s jeho zjištěními, ale překročí při tom hranici novinářské etiky způsobem, který Brockovi umožňuje přejít do protiútoku. Připraví ho tak nejen o místo, byt a novinářský kredit, ale i o snoubenku, právničku Anne Weying (Michelle Williams), která s Drakeovou společnosti spolupracovala.

O půl roku později Eddieho kontaktuje jedna z vědkyň ze společnosti Nadace života, která nesouhlasí s Drakeovými neetickými metodami výzkumu, protože v nich vidí velké potenciální nebezpečí. Pomůže Drakeovi dostat se do laboratoří, kde na něj po dramatických peripetiích nalepí jeden z dovezených mimozemských symbiontů, hledající svého hostitele.

Eddie ho zprvu odmítá, ale pak se jeho nadlidskou sílu a rychlost naučí využívat. V zádech má totiž Drakeovy žoldáky, kteří mají za úkol jediný přeživší exemplář mimozemského života získat zpět. Střet těchto dvou mužů pak postupně graduje, když i Drake získá výjimečné schopnosti.

Relikt z minulosti

Děj je značně předvídatelný a jeho nezábavnější část tvoří právě přetahovaná dvou myslí o jedno tělo. Tvůrci této přetahované dávají charakter komediálních skečů Jima Carreyho alá Maska, kdy je Tom Hardy nucen značně přehrávat. Tato komediální poloha filmu se mísí s pokusy o tu dramatickou, chvílemi hororovou a to vše zakončené závěrem, jak vystřiženého z nějaké generického superhrdinského filmu.

Ale ne současného, jaké dělají právě marvelovští. Venom svým provedením, pojetím a humorem připomíná tento druh žánrových filmů z doby před patnácti lety, kdy komiksové adaptace zdaleka ještě nebyly tak v kurzu. Připomíná tak snímky jako Daredvill, Catwoman nebo Ghost Rider spíše než současné komiksovky, které mají čím dál výraznější profilaci žánrovou i vůči publiku, které chtějí oslovit.

Venom se oproti nim trápí s vnitřní konzistencí ohledně toho, zda má působit zábavně nebo dramaticky. Rovněž jeho tempo je velmi nevyrovnané, expozice trvá skoro hodinu a k akci dojde až v polovině filmu. Akční scény navíc díky rychlým střihům, tmavým záběrům a klepající se kameře nepůsobí dvakrát přehledně.

K oné nekompaktnosti vyprávění přispělo zřejmě i to, že se ve filmu hodně stříhalo. Hovoří se až o 40 minutách, které z původně zvažovaného eRka udělaly film s přístupností PG-13. Venom sice trhá či ukusuje hlavy, ale mimo záběr. Absenci krvavějších záběrů se tvůrci snaží vynahradit vulgárnějším slovníkem při hovorech mezi parazitem a hostitelem.

Celé je to ale takové nijaké, při zdi, včetně hereckých výkonů Michelle Williams a Riza Ahmeda. Tom Hardy se snaží působit rozpolceně, chvílemi zábavně, ale doplácí na to, že jeho postava není ani v jedné těch dvou identit dobře profilovaná.

Stejně tak si tvůrci neujasnili, jak má film na diváka působit. O temnou podívanou se rozhodně nejedná a o zábavnou také moc ne, pokud za humorné nepovažujete Hardyho podivné pitvoření ve stylu Jima Carreyho. Vlastně nevím, komu ten film doporučit, protože je to takový relikt minulosti, který komiksovým adaptacím současnosti mává z hodně velké vzdálenosti.

AVmania.cz
Venom   4

Venom

  • Žánr: komiksová adaptace
  • Původní název: Venom
  • www.venom.movie/site/
  • USA, 2018
  • Scénář: Scott Rosenberg, Jeff Pinkner, Kelly Marcel, Will Beall
  • Režie: Ruben Fleischer
  • Hrají: Tom Hardy, Michelle Williams, Riz Ahmed, Jenny Slate, Woody Harrelson, Michelle Lee, Sope Aluko, Reid Scott, Scott Haze
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 04. 10. 2018

Určitě si přečtěte

Články odjinud