VERSZO CuBe: test MP3/MP4 přehrávače

31. října 2008
TWEET SDÍLET
VERSZO CuBe: test MP3/MP4 přehrávače
Dokáže být poměrně neznámé VERSZO CuBe tím pravým přehrávačem pro hudbu i video? Slušnou výbavu rozhodně má.

Videa téměř na jedničku

Mezi superlativy vyjádřenými výrobcem na svůj přehrávač zaznívá i možnost přehrávání filmů bez potřeby konvertování, což by na první pohled byla věc skvělá a mezi přehrávači spíše výjimečná. Proto jsme velmi rádi, že i my můžeme potvrdit skutečně velmi dobrou podporu a reálnou použitelnost tohoto modelu právě pro přehrávání videa. I od výrobce se dozvíte, že přehrávat tzv. AVI videa lze do rozlišení 800×480 a RM/RMBV do 720×576. Vyšší rozlišení výrobce nevylučuje, ale dodává, že jeho načítání může trvat déle.

Zkoušeli jsme video s vysokým rozlišením 948×480 s kódováním DivX, ale to už bylo na přehrávač zřejmě příliš a místo spuštění oznámil chybu. Drtivou většinu z nás bude samozřejmě zajímat formát AVI, resp. jaký kodek může být v kontejneru AVI použit. Tuto informaci se už od výrobce nedozvíte, ale testováním jsme zjistili, že mu nedělají problémy kodeky DivX včetně starší verze DivX 3 a XviD. Zvuk ale musí být kódován pomocí MPEG Layer III (v podstatě MP3). V jiných případech je video bez zvuku nebo nejde přehrát vůbec. Většina současných videí (filmy, seriály) ale tuto podmínky splňuje a nutná konverze videa tak obvykle odpadá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Patrně jen málokdo čeká i podporu externích titulků, ale lze si dopomoci dodanými nástroji včele s AVI ReComp, kterými lze titulky do videa integrovat – samozřejmě po nezbytné rekompresi

Sledování videa je na tomto přehrávači skutečně na úrovni, přetáčení je poměrně rychlé a navíc si můžete přímo zvolit čas, na který chcete ve videu přeskočit. Důležitá je rovněž v nabídce položka Mod displeje, kterou přepínáte poměry stran. Vzhledem k nepříliš intuitivnímu ovládání i zde padá kritika na funkce jako změna hlasitosti nebo i zadávání času, na který chcete přeskočit. Na druhou stranu ač ovládání intuitivní není, dá se na něj zvyknout a po čase budete už jen oceňovat velmi dobrou podporu videa a kvalitu přehrávání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Prohlížíme, nahráváme...

Prohlížet obrázky Verszo samozřejmě umí. Konkrétně si rozumí s formáty BMP, JPEG a GIF. Všechny obrázky lze přes další nabídku natočit vpravo či vlevo, přiblížit (maximálně však o 1 krok), oddálit a spustit automatické přehrávání obrázků po nastavitelném čase. Rychlost vykreslování je průměrná a u větších fotografií si mezi jednotlivými náhledy musíte chvilku počkat.

Klepněte pro větší obrázek  

Počítat můžete i s FM rádiem, který pro uložení stanic nabídne 30 pozic. Opomenuta nebyla možnost automatického či ručního ladění, možnost výběru regionu i nahrávání vysílání do formátu WAV (MS ADPCM, 8 kHz, mono). Citlivost automatického ladění je ale spíše jen průměrná a dobře naladit se podaří jen velmi silné stanice. Zbývající je ale možné přidat laděním ručním.

Nahrávání je možné aktivovat i z integrovaného mikrofonu, bohužel ale opět jen do formátu WAV. Přehrávač by měl umožňovat změnu kvality záznamu, ale nabídku s volbou režimu, která by se měla po stisku tlačítka „M“ objevit, se nám spustit nepodařilo a stále byla nastavena nízká kvalita záznamu (MS ADPCM, 8 kHz, mono). 

Klepněte pro větší obrázek

Něco málo z nadstandardu

Za více či méně nadstandardní lze považovat nabídky eKnihy, Další funkce a Hry. Pod první najdete klasický prohlížeč textových dokumentů (*.TXT) s ANSI kódováním. Čtení i posouvání je vcelku komfortní a najednou je zobrazováno 9 či 12 řádků dle nastavení velikosti písma. Změnit můžete i barvu textu, ale co je to naplat, když podpora pouze textových dokumentů až tak velký přínos nemá. Nadšeni bychom byli až v případě, pokud by se jednalo o podporu PDF či „wordovských“ souborů.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka Další funkce skrývá jednoduchý kalendář a ještě jednodušší stopky bez mezičasů. 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hračičkové patrně ocení nabídku Hry s čtveřicí titulů Bojová letadla, Had, Tetris a Slide. Nejedná se sice o žádné špičkové hry, navíc se ztíženou ovladatelností, ale lepší je mít nějaké hry než žádné. Výhodné je, že hrát hry, ale i prohlížet fotografie či textové soubory lze při současném přehrávání hudby.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výměna sluchátek? Ne nezbytně

Popravdě jsme čekali, že test zvukové kvality bude u tohoto modelu zklamáním. Realita je však taková, že jsme byli opět příjemně překvapeni. Sluchátka jsou v dané cenové relaci na relativně slušné úrovni a troufám si říci, že mnoha uživatelům budou dostačovat. Zvuk z nich sice není tak prokreslený a plný zřetelných výšek i mohutných basů jako u jiných kvalitních sluchátek, ale nedá se u nich hovořit ani o čemsi, co by připomínalo plastový zvuk typický pro jiné levné přehrávače. Středy reprodukuje dobře, výšky jsou slabší a mohutnost také není příliš velká. Nicméně mezi možnostmi nastavení zvuku nechybí mimo vlastního ekvalizéru a šesti přednastavených i zajímavá funkce MSEQ, pod kterou se skrývají tři další režimy - 3D efekt, Bass a LEQ. A poslední dvojice úprav zvuku dokáže dodat solidní basový základ i těmto sluchátkům. 

Klepněte pro větší obrázek 
Díky molitanovým náušníkům je nošení dodaných pecek vcelku pohodlné a ani při delším nošení nevadí

V případě že nechcete nebo nemůžete použít sluchátka, oceníte integrovaný reproduktor. Jeho kvalita je vcelku slušná, ale velkou hlasitost nečekejte. Součástí přehrávače je mimo nezbytných sluchátek i anglicky psaný návod, USB kabel, CD s programovým vybavením a českým návodem, textilní pouzdro (ponožku) s logem značky, ke kterému lze připojit rovněž dodanou šňůrku na krk a celý přehrávač tak můžete hrdě nosit na hrudi. Velmi praktická je rovněž síťová nabíječka s USB konektorem, která tak uzavře vcelku slušnou škálu dodaného příslušenství.

Verdikt

Ač jsme byli při prvním pohledu na tento model trochu skeptičtí, nyní musíme názor trochu poopravit a dodat, že za vynaložené peníze dostanete schopný model, který vám udělá největší radost přehráváním videí. Nicméně vše je otázkou kompromisu, a tak se budete muset smířit s ovládáním, které úplně logické a pohodlné není, a stejně tak i s uvedenými softwarovými i konstrukčními nedodělky. Během testování nám přehrávač z neznámého důvodu několikrát zatuhl, ale nebylo to až tak časté a věříme, že pokud vyjde novější firmware, bude situace ještě lepší.

klady
+ přehrávání videa
+ dobrý displej
+ podpora složek
+ třídění hudby
+ příslušenství
+ integrovaný reproduktor
 
zápory
- málo intuitivní ovládání
- ovládání hlasitosti
- silné zanechávání otisků
- nastavení kvality záznamu
- občasné zatuhnutí
- podpora OGG
- chybí tlačítko hold
 

VERSZO CuBe

Cena (na internetu) od 1 800 Kč (2 GB), od 2 200 Kč (4 GB), od 2 700 Kč (8 GB)
 • příslušenství návod, sluchátka (špunty), USB kabel, CD s programovým vybavením, poutko na krk, textilní pouzdro („ponožka“)
 • podporované formáty zvuku MP3, WMA, WAV, FLAC, APE, AAC, PLAY FX, (DRM9), hudební titulky
 • podporované formáty videa AVI (DivX 3–6/MP3, max. 800×480 pixelů), RM, RMVB (max. 720×576 pixelů)
 • podporované formáty obrazu BMP, JPEG, GIF
 • displej LCD TFT, širokoúhlý 64 × 36 mm (420 × 240 pixelů), 1,6 milionů barev
 • testovaná verze firmwaru 2.20
 • výkon zvukového výstupu 2× 10mW
 • frekvenční rozsah 20–20 000 Hz
 • odstup signál/šum > 90 dB
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 7,45/2,89 MB
 • udávaná doba přehrávání (hudba) 21 hodin
 • naměřená doba přehrávání (hudba) 17 hodin 20 minut
 • tlačítko hold ne
 • napájení Li-Ion akumulátor (750 mAh) 
 • možnost dobíjení přes redukci na USB (z PC nebo přes USB adaptér)          
 • integrovaný reproduktor ano
 • slot paměťových karet ano (microSD, oficiálně do 2 GB)
 • FM rádio ano
 • doplňky prohlížení textu, kalendář, stopky, hry (4)
 • rozměry (š × v × h) 88 × 50 × 10 mm
 • hmotnost 56 g
 • provedení lesklé
 • materiál plast
 • náchylnost na poškrábání větší
 • vnitřní paměť 2/4/8 GB/flash
 • barevná provedení černá
AVmania.cz hodnotí
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Novinky, Test, Přenosné, MP3 a MP4

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

18 Tomáš Holčík

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

40 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk