Vetřelec: Covenant – recenze filmu

21. května 2017
TWEET SDÍLET
Frankensteinovské téma stvořitele a jeho výtvoru slouží nejen k poznání vetřelčího rodokmenu, ale i úskalí režijního přístupu Ridleyho Scotta k této látce.

Vetřelčí sága se novým přírůstkem stává šestidílnou, přičemž Vetřelec: Covenant tvoří most mezi filmem Prometheus a prvním dílem Vetřelce z roku 1979 v režii Ridleyho Scotta. Světoznámý britský režisér tak volí podobnou strategii jako George Lucas se svými Star Wars. K již známému mytologickému světu původní tetralogie přidává v prequelových dílech ten, který mu předchází a určuje jeho podobu.

Ve snímku Prometheus se Scott pokusil přijít s ambiciózním dílem, které mělo odhalit nejen původ vetřelce, ale i lidstva a jeho stvořitele (zde Tvůrce). Použil k tomu dänikenovskou teorii o starověkých civilizacích, které měly nezávisle na sobě kontakt s mimozemskými bytostmi. Tyto bytosti pak zanechali pozemšťanům na mapách souřadnice k místu, kde by se s nimi lidé mohli znovu shledat.

Výprava do vesmíru, financovaná umírajícím miliardářem, se měla pokusit odpovědět na otázku, zda věřit a případně jakému výkladu světu. Výzkumníci chtěli nalézt civilizaci, která podle všeho stvořila pozemské lidstvo, a našli přitom důkazy o tom, že ona civilizace se chystala lidstvo spíše vyhubit. Setkání s agresivním zlem v podobě monster na vzdálené planetě tak proměnilo hloubavé tázání v krvavou vesmírnou vyvražďovačku, v níž šlo o to, kdo přežije.

Upgrade toho, co v Prometheovi fungovalo i nefungovalo

Nyní přichází Ridley Scott se zkušeným scenáristou Johnem Loganem (Gladiátor, Letec, Hugo a jeho velký objev, Skyfall) a nováčkem Dantem Harperem (autor první verze scénáře Na hraně zítřka, který ale nebyl pak uveden v titulcích filmu) vlastně s upgradem všeho toho, co na Prometheovi fungovalo i nefungovalo.

Jde o takřka totožné věci jako minule. Ridley Scott má opět ambici vytvořit svou Vesmírnou odysseu. Filozoficko-ontologické dílo, vypovídajících o stvořeních a stvořitelích lidských i mimozemských, o tajemství bytí a vesmíru, o smrtelnosti a nesmrtelnosti, o Bohu či jiné entitě, která dala vzniknout tomuto světu.

Oproti Prometheovi objasňuje vznik Vetřelce z původních dílů a ukazuje jeho genetický vývoj od Neomorfa po Xenomorfa. Odpovídá i na to, co se stalo s archeoložkou, Dr. Elizabeth Shaw (Noomi Rapace) a jakou roli v tom sehrál humanoidní android David (Michael Fassbender).

Téma vztahu stvořitele a stvoření se prohlubuje

Právě jeho postava do vyprávění vnáší nejvíce témat a zastiňuje vetřelecká monstra. David se už v Prometheovi prezentoval jako výtvor, který přesáhl své nastavení a vzdálil se tak svému poslání. Svou znepokojující nevypočitatelností nejlépe ztělesňoval ústřední téma filmu „vztah stvořitele a stvoření“, které se v pokračování Covenant prohlubuje.

Do podoby úvah o umělé inteligenci, která se emancipuje natolik, že přeroste svého stvořitele a začne lidstvem jako celkem pohrdat. Naznačuje to už prolog, v němž miliardář Peter Weyland (Guy Pearce) hovoří s Davidem o povaze androidího bytí. A pokračuje to při setkání členů posádky lodi Covenant s vlastně neomezeným vládcem planety, na níž přistáli.

Pocity méněcennosti, spojené s jeho identitou naprogramovaného stroje, i to jak byl s chladnou tváří a servilně nucen vykonávat rozkazy druhých, to vše jej přivedlo k tomu, kým je v Covenantu. Zlověstnou postavou, která porušuje zákony robotiky a chová se jako psychopatičtí záporáci z bondovek, toužící po ovládnutí světa.

Navenek se prezentuje jako milovník umění, který debatuje o anglických romantických básnících a na klavír hraje Richarda Wagnera. Disputace o umění, tvořivosti, morálce, víře a robotickém původu i údělu s novějším modelem jeho původního prototypu Walterem (rovněž Michael Fassbender) vede s pozice zneuznaného génia, který v opozici ke svému stvořiteli přichází s vlastní evoluční vizí.

Frankensteinovské téma je zde tak zdvojeno. David se vymkne svému stvořiteli a sám se stává stvořitelem, který je pro naplnění své vize ochoten lidstvo zničit. Ve vesmíru objeví dokonalejší formu života, kterou pak používá jako nástroj či zbraň pro tyto své plány.

Seznam toho, čeho byste se neměli dopustit na neznámé planetě

Oslabuje se tím ale vliv a funkce titulního monstra. Z modelu klaustrofobického sci-fi hororu z původních částí se stává příběh o stvoření tohoto vetřelce. Ten už ale zdaleka nebudí takový strach a děs jako dříve. Objeví se v závěru, předtím jeho úlohu přebírají jeho genetičtí předchůdci.

Že mají i oni krvavé žně, o to se postarají členové posádky svým nelogickým chováním. Jestli existuje nějaký seznam toho, čeho byste se neměli dopustit při vstupu na neznámou planetu, tak oni ho dokonale naplňují.

Deset let po zmizení lodě Prometheus se posádka lodi Covenant vydává k vzdálené planetě Origae-6 na opačné straně galaxie, kde chtějí založit novou základnu pro lidstvo. Vezou proto s sebou drahocenný náklad tisíce zmražených lidských embryí a asi dvou tisíců budoucích kolonizátorů v kryospánku.

Dojde ale k nenadálé technické závadě a android Walter probouzí posádku z hibernace. Ta zachytí záhadný signál z planety, která se po přistání ukáže být velmi podobná té zemské. Jsou na ní hory, lesy i vodní plocha, tedy podmínky k životu mnohem příhodnější než na té, kam měla posádka původně namířeno. A tak změní své plány. A vy jistě tušíte, že to neměla dělat.

Tak jako plno dalších věcí, které následují. Astronauti se neznámé planetě chovají velmi neobezřetně a porušují pravidla bezpečnostních postupů. Nepoužívají skafandry ani jiné ochranné pomůcky, nejsou dostatečně vyzbrojeni a při průzkumu sahají na neznámou vegetaci.

Když dojde při střetu s Neomorfy k panice, jedna z ženských členek posádky omylem vyhodí do povětří přistávací modul, který její části znemožní odlet z planety. Posádka se rozdělí, část zůstává na oběžné dráze, část na planetě, kde se objevuje David jako jejich zachránce. Nebo alespoň zprvu se jim to tak jeví.

Technická a vizuální stránka na výši

Členů posádky je více než tucet, vesměs jde o manželské nebo partnerské páry, jeden z nich i mužský homosexuální. Postavy ale nejsou příliš představeny a tak podobně jako v Prometheovi splňují úlohu komparzistů v momentu, kdy se vetřelčí vyvražďovačka pořádně rozjede.

Výraznější roli v týmu má čtveřice David, kapitán Oram (Billy Crudup), hlavní pilot Tennessee (Danny McBride) a první důstojnice a expertka na terraformování Daniels (Katherine Waterson), která svou kombinací síly a křehké zranitelnosti, oblečením (nátělník) i způsobem boje odkazuje k Ellen Ripley. Michael Fassbender pak v hereckém odstínění velmi dobře zvládá odlišit oba vizuálně podobné, ale charakterově odlišné prototypy androida. Davida s božským komplexem a jeho systémově vyspělejšího bratra.

Na výši, tak jako v Prometheovi, je technická a vizuální stránka filmu. Kvalitní triky, které neupozorňují na svůj CGI základ, výprava, hudba Jeda Kurzela, jež nápaditě zachází s ústředním motivem Jerryho Goldsmitha i kamera Dariusze Wolskiho, který s režisérem pracoval už na Prometheovi.

Režisér obětí svého výtvoru

Hororové scény se vkrádají i do intimních hrátek ve sprše a režisér se stále nemůže rozhodnout, zda má jeho film být více onou původní vesmírnou vyvražďovací lekačkou nebo existenciální disputací na téma stvořitel a stvoření. Pokud by se rozhodl pro první variantu, nebylo by špatné, kdyby trochu zredukoval počet postav a nechal by více, tajemněji a napínavěji řádit titulní monstrum.

On se ale s postavou Davida a novou vetřelčí mytologii, kterou vytváří kolem vzniku a původu Xenomorfa, snaží o jakýsi kompromis mezi oběma přístupy. Ten kompromis ve výsledku působí lépe než Prometheus, ale Vesmírná odyssea to rozhodně není.

Právě proto, že původní záměr z Promethea popsat stvořitele lidstva se v Covenant zredukoval na ukázání stvořitele vetřelce. Tím ale monstrum zbavuje jeho démoničnosti. Jeho síla v původní tetralogii spočívala právě v tom, že šlo o neznámou tělesnou a pudovou sílu z hlubin vesmíru a ne někoho s dokonale zmapovaným rodokmenem.

Ridley Scott, který v listopadu letošního roku oslaví osmdesáté narozeniny, svým přístupem k vetřelčí sáze ono frankensteinovské téma výtvoru, který chce pokořit svého stvořitele, vlastně zhmotňuje. Tak moc se chce odlišit od svého předchůdce a překonat ho, že se nakonec stává jeho nerozhodnou obětí.

P. S. Poslední scéna naznačuje, že se ještě jednoho dílu tohoto prequelového přemostění k původnímu Vetřelci z roku 1979 určitě dočkáme.

Vetřelec: Covenant
film   7

Vetřelec: Covenant

  • Žánr: filozofický sci-fi horor
  • Původní název: Alien: Covenant
  • www.foxmovies.com/movies/alien-covenant
  • Velká Británie / Austrálie / Nový Zéland / USA, 2017
  • Scénář: John Logan, Dante Harper
  • Režie: Ridley Scott
  • Hrají: Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride, Demian Bichir, Carmen Ejogo, Jussie Smollett, Callie Hernandez, Amy Seimetz
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 18. 05. 2017

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Sci-fi

Teplota, kompas i aktuální hloubka. Tato aplikace promění hodinky Apple Watch Ultra v potápěčský počítač

Teplota, kompas i aktuální hloubka. Tato aplikace promění hodinky Apple Watch Ultra v potápěčský počítač

** Apple Watch Ultra nabídne pro každého něco ** Svou trochou do mlýna přispějí i rekreačním potápěčům ** Aplikace Oceanic+ je promění v základní potápěčský počítač

Martin Chroust
VodotěsnostApple Watch
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Tohle aktivní repro víceméně nahradí základní hi-fi sestavy a to s výrazně menším počtem kabelů a starostí, v balení, které je pro běžné domácnosti esteticky přijatelnější, než souprava klasického střihu. Z toho vychází zvukové ladění, měkčí, příjemnější a velmi tolerantní, což zaručuje univerzálnost a hlavně neúnavnost.

Daniel Březina
Reproduktory
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Ray tracing měl znamenat herní revoluci. Mobily na „konzolovou grafiku“ ale jen tak nedosáhnou

Ray tracing měl znamenat herní revoluci. Mobily na „konzolovou grafiku“ ale jen tak nedosáhnou

** Top čipsety letos začaly podporovat hardwarový ray tracing ** Mobilní grafika má být realističtější než kdy jindy ** Ale až za pár let, a to jen možná...

Martin Chroust
Ray tracingMobilní čipsetyMobilní hry
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály