Více než rok po smrti: HD DVD stále poráží Blu-ray?

23. června 2009
TWEET SDÍLET

Nedávno uveřejněné výsledky průzkumu vybavenosti amerických domácností přinesly zajímavý výsledek. Více než rok po smrti HD DVD formátu má doma více amerických domácností samostatný HD DVD přehrávač, nežli přehrávač vítěze války formátů – Blu-ray. Ale pozor! Pokud jde o samostatné HD DVD přehrávače, má je 9 % domácností. Samostatných Blu-ray přehrávačů vlastní pouze 7 %, ale herní konzole PlayStation3 se nachází už v 13 % domácností (což je dohromady slušných 20 %).

Ukazuje se, že 2x tolik lidí má možnost se koukat na Blu-ray filmy jen díky herní konzoli PS3. Je to také důkazem úspěšnosti strategie společnosti Sony, kdy se díky PS3 dařilo prodávat více Blu-ray filmů, než konkurenčnímu HD DVD. Což bylo to, co se počítalo. Velký podíl HD DVD přehrávačů v domácnostech také nepřekvapuje – přehrávače byly levnější, filmy také, a tak byl lidmi vnímán jako „cenově dostupnější“ HD formát. Blu-ray je naproti tomu stále vnímán jako něco jiného, co není pro běžného člověka. Ukazuje se to ještě nyní, kdy překvapivě dle průzkumu za posledního půl roku lidé průměrně koupili šest DVD filmů a jeden HD DVD.

Blu-ray ale vyhrál, a to se počítá. Ceny klesají a BD přehrávače jsou stále vybavenější a levnější. Co ale výrobcům přehrávačů filmů ve vysokém rozlišení radost neudělá, je klesající procento lidí v USA, kteří se chystají BD přehrávač koupit. To kleslo z loňských 9 % na letošních 7 %. Pravděpodobně má na tom ale značný podíl hospodářská krize, která zasáhla nejen USA.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: engadget