Vicky Cristina Barcelona: recenze

27. října 2008
TWEET SDÍLET
Po zločinem prolezlém sychravém Londýně se slavný obrýlený neurotik vydává studovat živočichopis do prosluněné Barcelony.

Milenecký mnohoúhelník

Charakterově odlišné přítelkyně Vicky (Rebecca Hallová) a Cristina (Scarlett Johanssonová) jsou mladé Američanky, které se rozhodnou využít pozvání Vickyiných vzdálených příbuzných na letní prázdninový pobyt v jednom z nejromantičtějších koutů světa. Konzervativní a čerstvě zasnoubená Vicky chce v Barceloně dokončit diplomovou práci na téma katalánské identity, než se provdá za svého dlouholetého přítele Douga (Chris Messina). Svobodomyslná a náladová Cristina se zde hodlá zotavit z krize po posledním rozchodu, načerpat nové tvůrčí podněty a užít si přitom nějaké další milostné dobrodružství.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Záhy po příjezdu do katalánské metropole se dívky na vernisáži seznámí s podmanivým malířem Juanem Antoniem (Javier Bardem), který je pozve na víkend v letovisku Oviedo, jenž má být korunován společným milováním ve třech. Upjatá Vicky nabídku odmítá, zatímco její kamarádka v ní vidí příležitost pro nevšední erotické povyražení. Dívky ale nakonec odjíždějí a jak už to v životě bývá, vše dopadne jinak, než si obě přály nebo představovaly. Po žaludeční kolice Cristiny se noční společnicí temperamentního Juana Antonia stává racionální a stálá Vicky. Živočišný bohém se ukazuje jako citlivý muž, který ji okouzlí a ona mu podlehne.

DVD/Blu-ray filmy si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Po návratu do Barcelony si ale dívky party prohodí a Cristina zatouží stát se (nejen) malířovou novou múzou. To už se ale Juanovi do vily zároveň stěhuje jeho osudová žena a bývalá manželka Maria Elena (Penélope Cruzová). Vztahový mnohoúhelník, k němuž se přidává ještě Vickynin snoubenec, přijíždějící z Ameriky, může plně propuknout.  

Konfrontace národních mentalit

Woody Allen se vtipnou formou dotýká problematiky mezilidských vztahů a hlavně chemie mezi mužem a ženou. Na to už jsme u něj zvyklí, zde ale přidává ještě konfrontaci americké a evropské mentality a kulturního a společenského prostředí. Na půdorysu zdánlivě bezstarostného ladění snímku, jemuž udává tón chytlavá ústřední píseň „Barcelona“ od skupiny Giulia y Los Tellarini, se vyjevují rozdíly mezi naturelem Američanů a jižních Evropanů. Upjatost kontra impulsivní náruživost, racionalita versus bezprostřednost.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Allen s jemným satirickým nadhledem vypichuje typické rysy obyvatel dvou kontinentů a sarkasticky je zveličuje. Americké studentky vyjevené z Gaudího architektonických skvostů to schytávají stejně jako bláznivá hispánka s pistolí v ruce. Jako režisér přitom zůstává v roli poťouchlého pozorovatele a „turisty“, nahlížejícího pod povrch milostného vření a veškeré dění doplňuje zasvěceným vypravěčským komentářem, jenž na sebe přebírá úlohu ironické zkratky.

Chce vystihnout podstatu nepostižitelného a jemnými črtami ve své další komedii mravů ukazuje hned několik podob lásky, od přitažlivosti svádivé a namlouvací až k lásce posedlé a fanatické. Zádumčivějším tónům a se nevyhýbá a my si stále uvědomujeme, že lehká komedie by se mohla stejně nenávratně zvrhnout v tragické milostné drama.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Četné erotické scény jsou natočeny velmi decentně a smyslnou vášeň, která prostupuje většinou postav, spíš dávají tušit, než aby ji přímo demonstrovaly. Kamera Javiera Aguirresarobea, jenž spolupracoval například s Pedro Almodóvarem na Mluv s ní, bloumá ve vztahových propletencích tápajících postav, které zasazuje do atraktivního prostředí se známými lokalitami. Genius loci města se stává třetím hráčem příběhu a režisér dává nejroztodivnější zákoutí plně do služeb příběhu. Část rozpočtu, jež poskytla na natáčení katalánská vláda, posloužila přitom jako ta nejlepší turistická pozvánka a ukázala se výborným marketingovým tahem.

Rozum a cit

Allenova múza Scarlett Johanssonová, kterou obsadil již do třetího společného projektu, opět oslňuje svým přirozeným hereckým projevem. Její neurotická a nezakotvená zneuznaná umělkyně Cristina přesně ví, co nechce, ale jen velmi obtížně si osahává možnosti toho, co doopravdy chce.

Britská herečka Rebecca Hallová se stává největším objevem i překvapením filmu. Její postava prochází nejdramatičtějším přerodem. V náručí sebejistého Don Juana se proměňuje z odrostlé a poněkud odtažité holčičky s přesně nalinkovaným životem v ženu, jež si uvědomuje, že nechce prožít manželství vedle muže, který ji už teď připadá nudný. Chladně racionální slupka, umírněnost, příkrost, zásadovost, prudernost a opatrnost je pryč a pod ní zůstává zranitelná, ale odhodlaná žena, jež jde za hlasem svého srdce a citu.

Judy (Patricia Clarksonová), barcelonská hostitelka Vicky a Cristiny, zosobňuje cestu, po které by se nakonec mohl vydat osud Vicky. Ženu, která si vezme spolehlivého muže a nijak neriskuje. Manželská krize hostitelů se pro Vicky stává zrcadlem její vlastní budoucnosti po boku kancelářské krysy, nabízející doživotní jistoty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Maria Elena je emocionální uragán, který smete každého, kdo mu vstoupí do cesty. Směs vášnivosti, žárlivosti a přehnané citlivosti jí vnitřně víc ubližuje než pomáhá a my nevíme, jestli ji máme politovat nebo žasnout nad jejími smyslnými křivkami. Maniodepresivní malířka se (sebe)destruktivními změnami nálad je chaotická, zmatená, plná protikladů. Žena velkých emocí a gest, ale stejně tak odpovídajících propadů. Maria Elena nemá pocit, že by Cristina ohrožovala její vztah s Juanem Antoniem, ale naopak si myslí, že by do něj mohla vnést rovnováhu. Plavovlasá hédonická Cristina slouží jako tlumič toho, jak španělský pár jeden ve druhém vidí to, co neradi vidí sami v sobě.

Spojníkem mezi všemi ženami se stává šarmantní a horkokrevný hispano- lover Javier Bardem, který svým charismatem a temperamentem dává za vyučenou všem zaoceánským sladkým chlapečkům. Zkušený svůdce, jež užívá těch nejobehranějších triků, které ale v jeho podání získávají na neopakovatelné přitažlivosti. Bardem si jako zajištěný abstraktní umělec v červené košili a s třídenním strništěm na tváři sebeironicky pohrává s úlohou býčka, puštěného do arény, plné dychtivých žen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Za měsíc třiasedmdesátiletý tvůrce dokazuje, že mu přesídlení z milovaného Manhattanu do Evropy sedí a po třech londýnských zastaveních (Match Point- Hra osudu, Sólokapr, Kassandřin sen) se v Barceloně opět nadechl ke svěžímu vyprávění, jež sice nepřekvapuje neočekávanými zvraty, ale potěší dobře napsanými jiskrnými dialogy a situačními konfrontacemi postav.

Allen využívá opakujících se romantických klišé k cynickému úšklebku nad „harlekýnskými“ představami o lásce a s jemnou zlomyslností se jim vysmívá. Divák postupně odhaluje několik významových rovin příběhu a hlavně jejich vyznění, skrytých za zdánlivě lehkonohou romancí. Letní dobrodružství, jež zamává osudy hned několika lidí, ukazuje, jak umí být láska nevypočitatelná. Nespoutanost prchavého opojného okamžiku se proměňuje v závěru v deziluzivní vystřízlivění, hodného morálního políčku od proslulého „inženýra lidských duší.“

Klepněte pro větší obrázek 

Vicky Cristina Barcelona

  • Žánr: romance
  • vickycristina-movie.com
  • Původní název:Vicky Cristina Barcelona
  • USA/Španělsko 2008
  • Scénář a režie: Woody Allen
  • Hrají:Javier Bardem, Scarlett Johanssonová, Rebecca Hallová, Penélope Cruzová, Chris Messina, Patricia Clarksonová, Kevin Dunn, Pablo Schreiber, Zak Orth, Lluís Homar
  • Distribuce: Aerofilms
  • Distribuční premiéra v ČR: 23. 10. 2008
AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze


Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory