Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

28. října 2019
TWEET SDÍLET
S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

Nvidia dnes spouští prodej nové generace oblíbeného přehrávače k televizoru Nvidia Shield Android TV. Poprvé od svého uvedení v roce 2015 se u něj zásadně mění hardware základní verze a na atraktivitě získává dražší Pro verze.

Co je nového

Novou generaci v základní i Pro verzi pohání nový procesor Tegra X1+. Nvidia slibuje grafický výkon lepší až o 25 procent, ale popravdě samotný grafický výkon nemáte v dnešních hrách pro Android TV jak využít, předchozí Shield byl na této platformě nejvýkonnější a vše na něm jelo zcela plynule.

Nová generace procesoru především umožní lepší funkce pro přehrávání. Shield dostane podporu pro Dolby Vision (k dispozici třeba na Netflixu) a vylepšený upscaling využívající strojové učení. Bohužel starší Shieldy Dolby Vision nedostanou a zůstanou se současným HDR10, prý kvůli hardwarovým omezením.

Klepněte pro větší obrázek
Naučená neuronová síť odhaduje, co vylepšit a co nechat být
při přepočítání na vyšší rozlišení

Chytrý upscaling umí lépe přepočítat 720p a FullHD obraz na 4K, podmínkou je maximálně 30 snímků za sekundu. Co jsme mohli vidět na velkém plátně z 4K projektoru, jde nejspíš o cílené doostření s chytrou detekcí hran. Obraz tedy působí ostřejším dojmem, ale nejde o obyčejné plošné doostření, které by zvyšovalo šum ve spojitých plochách. Tento upscaling ale není třeba používat, je to funkce s nastavitelnou intenzitou.

Další novinkou je volitelné přizpůsobení frekvence výstupu zdrojovému signálu. Už nyní to na Shieldu podporuje Kodi a Plex, nově můžete tlačítku na dálkovém ovládání přiřadit funkci, která proměří zobrazované video a nastaví HDMI výstup na shodnou frekvenci. Například televizní signál s 25 snímky za sekundu tak bude působit plynulejším dojmem než na standardním 60Hz výstupu.

Nový dálkový ovladač

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nové dálkové ovládání ve srovnání se současným (zdroj: Reddit)

Obě novinky dostanou nové dálkové ovládání. Nezvyklý trojúhelníkový průřez ovladače se v ruce příjemně drží a hlavně je uvnitř místo pro dvě klasické AAA baterie. Zmizel problematický touchpad pro ovládání hlasitosti a přibylo několik dalších tlačítek. Tlačítko vpravo nahoře s třemi čárkami je nastavitelné, v nastavení máte zhruba dvacítku možností, dáte sem třeba přepínání frekvence výstupu podle přehrávaného obsahu. Nadšení i opovržení pak bude budit nové samostatné tlačítko pro Netflix. To nezměníte, prostě tam je.

Klepněte pro větší obrázek

Tlačítka na ovladači se nově podsvítí, když vezmete ovladač do ruky, vestavěnou infra diodu použijete pro ovládání televize či projektoru a v gauči zmizelé ovládání můžete snadněji najít po stisku tlačítka na přehrávači, které dálkové ovládání rozpípá. Nový ovladač bude později letos v prodeji i samostatně ($30. cca 800 Kč) a funguje i se staršími verzemi Shieldu.

Nový tvar, nízká cena

Nový základní Shield zásadně mění tvar. Nová trubka o průměru 4 cm připomíná spíš kabelovou redukci mezi napájením z jedné a HDMI výstupem z druhé strany. Počítá se, že tento Shield prostě někam pohodíte do svazku kabelů za televizor a nebudete si jej vystavovat na poličku. Vestavěný zdroj znamená, že připojujete klasickou dvoukolíkovou koncovku kabelu, vedle ní je i konektor pro LAN, byť je uvnitř samozřejmě podpora pro rychlou Wi-Fi 802.11ac. Na opačném konci je konektor HDMI 2.0, čtečka microSD karet a jediné tlačítko.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nvidia zmenšila nejen rozměry, ale i výbavu základního Shieldu. Není tu žádné USB, takže myš či klávesnici připojíte jen přes Bluetooth. Stejně tak kapacita úložiště klesla z 16 na pouhých 8 GB – to ale naštěstí snadno opravíte microSD kartou. Co už nezlepšíte, je ale kapacita operační paměti. Ta z 3 GB klesla na 2 GB. Paradoxně kvůli tomu nespustíte hry připravené Nvidií – předělávky Doom 3, Half-Life 2 a podobně. Pokud ale na Shieldu chcete hrát, stejně bude asi vhodnější jít cestou Geforce Now, tedy stremovaných plných her z vaší knihovny pro Steam, UbiPlay nebo dalších internetových obchodů s hrami. Dalším omezením je nemožnost spustit Plex server na základní verzi, přehrávat věci přes Plex můžete, ale server musíte zajistit jinak. 

Základní Shield se u nás bude prodávat za 4 199 Kč (159 € na Slovensku).

Starý tvar, stejná cena

Nový Shield Android TV Pro vypadá na pohled stejně jako dosavadní klasický Shield uvedený v roce 2017. Zdědí také jeho cenu. Oproti němu dostane nový procesor a nové dálkové ovládání. Zůstává 3 GB RAM a 16 GB úložiště dále rozšiřitelné přes USB disk. Připojíte k němu přes USB další periférie, třeba klávesnici a myš pro hraní her na Geforce Now. Starší Pro verze s vestavěným diskem odpovídající původnímu velkému Shieldu z roku 2015 už zmizí.

 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Starší základní od nové Pro Verze téměř nerozeznáte, nový má jen zaslepenou část výdechu chlazení (zdroj: Reddit)

Shield Android TV Pro se u nás bude prodávat za 5 699 Kč (219 € na Slovensku).

Kdy dává který Shield smysl

Nvidia Shield Android TV i v nové levnější a očesanější verzi bezezbytku plní to, co z něj udělalo nejoblíbenější přehrávač k televizoru pro přehrávání obsahu z internetu. Prostředí Android TV na něm běhá zcela plynule, zvládne všechny aplikace, přehraje všechny soubory, nemusíte řešit a obcházet, co jak nastavit, aby to nějak fungovalo. Shield není levný, ale se samotným přehrávačem si koupíte i klid duše, kdy nebudete muset nic dál řešit.

Nvidia chce více tlačit na svou službu Geforce Now pro streamování her. Ta brzy přejde ze současné bety do ostrého placeného provozu a pro mnohé může být hraní her v maximální kvalitě na velké ploše televizoru zajímavější a dostupnější než pořizování si drahého herního desktopu.

Nový Shield Pro pak bude naprosto nutný, pokud potřebujete USB konektor. Hrát přes Bluetooth připojení není zrovna úžasné a k malému Shieldu ani nepřipojíte svůj externí USB disk s filmy. Všechny Shieldy se ale umí spolehlivě připojit k NAS, včetně připojení síťového disku na úrovni systému, takže jej uvidí i aplikace, co neumí procházet sítí.

Podle prvních reakcí to ale vypadá, že ani nový Shield stále nepodporuje kodek VP9.2, který je nezbytný pro přehrávání HDR obsahu z YouTube nebo Google Play Movies.

Přejít na nový Shield?

Pokud máte stávající Shield, k přechodu vás bude motivovat jen Dolby Atmos nebo nové dálkové ovládání. Pravidelné aktualizace systému pro stávající Shieldy by také neměly hned ustat, takže stávající modely z cyklu aktualizací nevypadnou.

Pokud jste se doposud Shieldu vyhýbali, možná vás přesvědčí nová nižší cena. Platforma Android TV jednoznačně vyhrála v souboji různých variant Androidu na přehrávačích a Shield ji má implementovanou nejlépe.

Z pohledu Nvidie nový základní Shield především podráží cenu Apple TV 4K. Popravdě ale Shield a Apple TV nevnímám jako zaměnitelná zařízení a Apple TV nebo Shield si vyberete spíš podle svého zakořenění v ekosystému iOS nebo Androidu. Chápu ale, že opticky vypadá lépe nabízet něco levněji než konkurence.

Jakmile nový Shield dorazí do republiky, hned si jej půjčíme na otestování. Takže pokud zatím váháte, brzy vám dáme více argumentů pro obě strany tohoto rozhodnutí.

Témata článku: Novinky, Android TV, HD přehrávače, Televize s Android TV na Heureka.cz

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka