S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.
Nvidia dnes spouští prodej nové generace oblíbeného přehrávače k televizoru Nvidia Shield Android TV. Poprvé od svého uvedení v roce 2015 se u něj zásadně mění hardware základní verze a na atraktivitě získává dražší Pro verze.
Co je nového
Novou generaci v základní i Pro verzi pohání nový procesor Tegra X1+. Nvidia slibuje grafický výkon lepší až o 25 procent, ale popravdě samotný grafický výkon nemáte v dnešních hrách pro Android TV jak využít, předchozí Shield byl na této platformě nejvýkonnější a vše na něm jelo zcela plynule.
Nová generace procesoru především umožní lepší funkce pro přehrávání. Shield dostane podporu pro Dolby Vision (k dispozici třeba na Netflixu) a vylepšený upscaling využívající strojové učení. Bohužel starší Shieldy Dolby Vision nedostanou a zůstanou se současným HDR10, prý kvůli hardwarovým omezením.

Naučená neuronová síť odhaduje, co vylepšit a co nechat být
při přepočítání na vyšší rozlišení
Chytrý upscaling umí lépe přepočítat 720p a FullHD obraz na 4K, podmínkou je maximálně 30 snímků za sekundu. Co jsme mohli vidět na velkém plátně z 4K projektoru, jde nejspíš o cílené doostření s chytrou detekcí hran. Obraz tedy působí ostřejším dojmem, ale nejde o obyčejné plošné doostření, které by zvyšovalo šum ve spojitých plochách. Tento upscaling ale není třeba používat, je to funkce s nastavitelnou intenzitou.
Další novinkou je volitelné přizpůsobení frekvence výstupu zdrojovému signálu. Už nyní to na Shieldu podporuje Kodi a Plex, nově můžete tlačítku na dálkovém ovládání přiřadit funkci, která proměří zobrazované video a nastaví HDMI výstup na shodnou frekvenci. Například televizní signál s 25 snímky za sekundu tak bude působit plynulejším dojmem než na standardním 60Hz výstupu.
Nový dálkový ovladač



Nové dálkové ovládání ve srovnání se současným (zdroj: Reddit)
Obě novinky dostanou nové dálkové ovládání. Nezvyklý trojúhelníkový průřez ovladače se v ruce příjemně drží a hlavně je uvnitř místo pro dvě klasické AAA baterie. Zmizel problematický touchpad pro ovládání hlasitosti a přibylo několik dalších tlačítek. Tlačítko vpravo nahoře s třemi čárkami je nastavitelné, v nastavení máte zhruba dvacítku možností, dáte sem třeba přepínání frekvence výstupu podle přehrávaného obsahu. Nadšení i opovržení pak bude budit nové samostatné tlačítko pro Netflix. To nezměníte, prostě tam je.

Tlačítka na ovladači se nově podsvítí, když vezmete ovladač do ruky, vestavěnou infra diodu použijete pro ovládání televize či projektoru a v gauči zmizelé ovládání můžete snadněji najít po stisku tlačítka na přehrávači, které dálkové ovládání rozpípá. Nový ovladač bude později letos v prodeji i samostatně ($30. cca 800 Kč) a funguje i se staršími verzemi Shieldu.
Nový tvar, nízká cena
Nový základní Shield zásadně mění tvar. Nová trubka o průměru 4 cm připomíná spíš kabelovou redukci mezi napájením z jedné a HDMI výstupem z druhé strany. Počítá se, že tento Shield prostě někam pohodíte do svazku kabelů za televizor a nebudete si jej vystavovat na poličku. Vestavěný zdroj znamená, že připojujete klasickou dvoukolíkovou koncovku kabelu, vedle ní je i konektor pro LAN, byť je uvnitř samozřejmě podpora pro rychlou Wi-Fi 802.11ac. Na opačném konci je konektor HDMI 2.0, čtečka microSD karet a jediné tlačítko.


Nvidia zmenšila nejen rozměry, ale i výbavu základního Shieldu. Není tu žádné USB, takže myš či klávesnici připojíte jen přes Bluetooth. Stejně tak kapacita úložiště klesla z 16 na pouhých 8 GB – to ale naštěstí snadno opravíte microSD kartou. Co už nezlepšíte, je ale kapacita operační paměti. Ta z 3 GB klesla na 2 GB. Paradoxně kvůli tomu nespustíte hry připravené Nvidií – předělávky Doom 3, Half-Life 2 a podobně. Pokud ale na Shieldu chcete hrát, stejně bude asi vhodnější jít cestou Geforce Now, tedy stremovaných plných her z vaší knihovny pro Steam, UbiPlay nebo dalších internetových obchodů s hrami. Dalším omezením je nemožnost spustit Plex server na základní verzi, přehrávat věci přes Plex můžete, ale server musíte zajistit jinak.
Základní Shield se u nás bude prodávat za 4 199 Kč (159 € na Slovensku).
Starý tvar, stejná cena
Nový Shield Android TV Pro vypadá na pohled stejně jako dosavadní klasický Shield uvedený v roce 2017. Zdědí také jeho cenu. Oproti němu dostane nový procesor a nové dálkové ovládání. Zůstává 3 GB RAM a 16 GB úložiště dále rozšiřitelné přes USB disk. Připojíte k němu přes USB další periférie, třeba klávesnici a myš pro hraní her na Geforce Now. Starší Pro verze s vestavěným diskem odpovídající původnímu velkému Shieldu z roku 2015 už zmizí.

Starší základní od nové Pro Verze téměř nerozeznáte, nový má jen zaslepenou část výdechu chlazení (zdroj: Reddit)
Shield Android TV Pro se u nás bude prodávat za 5 699 Kč (219 € na Slovensku).
Kdy dává který Shield smysl
Nvidia Shield Android TV i v nové levnější a očesanější verzi bezezbytku plní to, co z něj udělalo nejoblíbenější přehrávač k televizoru pro přehrávání obsahu z internetu. Prostředí Android TV na něm běhá zcela plynule, zvládne všechny aplikace, přehraje všechny soubory, nemusíte řešit a obcházet, co jak nastavit, aby to nějak fungovalo. Shield není levný, ale se samotným přehrávačem si koupíte i klid duše, kdy nebudete muset nic dál řešit.
Nvidia chce více tlačit na svou službu Geforce Now pro streamování her. Ta brzy přejde ze současné bety do ostrého placeného provozu a pro mnohé může být hraní her v maximální kvalitě na velké ploše televizoru zajímavější a dostupnější než pořizování si drahého herního desktopu.
Nový Shield Pro pak bude naprosto nutný, pokud potřebujete USB konektor. Hrát přes Bluetooth připojení není zrovna úžasné a k malému Shieldu ani nepřipojíte svůj externí USB disk s filmy. Všechny Shieldy se ale umí spolehlivě připojit k NAS, včetně připojení síťového disku na úrovni systému, takže jej uvidí i aplikace, co neumí procházet sítí.
Podle prvních reakcí to ale vypadá, že ani nový Shield stále nepodporuje kodek VP9.2, který je nezbytný pro přehrávání HDR obsahu z YouTube nebo Google Play Movies.
Přejít na nový Shield?
Pokud máte stávající Shield, k přechodu vás bude motivovat jen Dolby Atmos nebo nové dálkové ovládání. Pravidelné aktualizace systému pro stávající Shieldy by také neměly hned ustat, takže stávající modely z cyklu aktualizací nevypadnou.
Pokud jste se doposud Shieldu vyhýbali, možná vás přesvědčí nová nižší cena. Platforma Android TV jednoznačně vyhrála v souboji různých variant Androidu na přehrávačích a Shield ji má implementovanou nejlépe.
Z pohledu Nvidie nový základní Shield především podráží cenu Apple TV 4K. Popravdě ale Shield a Apple TV nevnímám jako zaměnitelná zařízení a Apple TV nebo Shield si vyberete spíš podle svého zakořenění v ekosystému iOS nebo Androidu. Chápu ale, že opticky vypadá lépe nabízet něco levněji než konkurence.
Jakmile nový Shield dorazí do republiky, hned si jej půjčíme na otestování. Takže pokud zatím váháte, brzy vám dáme více argumentů pro obě strany tohoto rozhodnutí.