Vítěz prohrává aneb prodeje Blu-ray přehrávačů klesly

Ukončení války formátů a výroby HD DVD přehrávačů nikterak nepomohlo Blu-ray formátu k lepším prodejním výsledkům. Naopak. Podle poslední analýzy prodejů přehrávačů filmů ve vysokém rozlišení, poklesl prodej samostatných Blu-ray přehrávačů (počítáno bez herní konzole PS3) během února o 40 %. Ani v následujícím březnu se situace nezlepšila a slabý 2 % růst znamená spíše stagnaci prodejů.

Nedávno uveřejněné prodejní výsledky prodeje filmů sice ukázaly více než 300 % meziroční nárůst prodejů BD filmů, ale vzhledem k tomu, že na jaře minulého roku byl počet majitelů BD přehrávačů malý a teprve v průběhu minulého roku se jejich řady rozšířily, je to logické.

Jaké jsou tedy důvody prozatímního neúspěchu? I ten nejlevnější BD přehrávač stojí téměř 10 000 Kč a DVD přehrávač pořídíte i pod 1 000 Kč. Počet filmů ve vysokém rozlišení také není nijak závratný a BD filmy jsou také dražší. Ross Rubin, zástupce společnosti NDP, která se zabývá průmyslovými analýzami, řekl „Když jsme na konci minulého roku dělali průzkum, ohromné množství lidí se vyjádřilo, že je pro ně zbytečné investovat do Blu-ray přehrávače, když jejich starý DVD přehrávač splňuje jejich potřeby a nová generace přehrávačů je stále velmi drahá.“ Svoji roli jistě hraje také fakt, že zejména u nás v ČR mnoho uživatelů přešlo ze staré VHS kazety na DVD teprve nedávno, a tak Blu-ray přehrávače jsou vnímány jako specialitka pro movitější filmové fanoušky vlastnící velké ploché televizory s vysokým rozlišením.

Vyhlídky Blu-ray formátu ale nejsou zase tak špatné. PS3 se stále prodává velmi dobře (jen v USA za měsíc březen 257 120 kusů). Navíc je pravděpodobné, že mnoho zájemců vyčkává na nové Blu-ray přehrávače s profily 1.1 či 2.0, které teprve na trh pomalu přichází. Interaktivní bonusy (např. hry) a možnost stahování bonusových materiálů z internetu slibuje mnoho přicházejících modelů – tyto funkce musí ale podporovat i zakoupený BD titul.

Zdroj: money.aol.com

Určitě si přečtěte

Články odjinud