Vítězné filmy z Karlových Varů - Druhé festivalové ohlédnutí

16. července 2016
TWEET SDÍLET
Vítězné filmy z Karlových Varů - Druhé festivalové ohlédnutí
Němcův Vlk z Královských Vinohrad a další oceněné filmy letošní hlavní soutěže, hit ze Sundance Malá sokolnice nebo krutý obraz dětských vojáků v Bestie bez vlasti.

Vlk z Královských Vinohrad

r. Jan Němec, ČR, 2016

„Náš život je rychlejší než vzpomínky na něj,“ říkal Jan Němec (1936-2016). Český režisér světového významu, svéhlavý originál, nekompromisní bouřlivák a jeden z mála tuzemských autorů v pravém smyslu slova.

Svůj poslední film, jakousi stylizovanou autobiografii a testament v jednom, natočil volně na motivy vlastních povídek Nepodávej ruku číšníkovi (2011). Ty představovaly napůl vyfabulovanou, napůl autobiografickou kroniku jeho života.

Jan Němec vždy rád vyprávěl. Způsobem, ve kterém se stírala hranice mezi realitou a hrabalovským pábením. V popředí všech historek stál on jako jejich hlavní aktér a hybatel. Tak tomu je i ve Vlkovi z Královských Vinohrad, který nás provede jeho životním příběhem od šedesátých let do současnosti. Respektive od festivalu v Cannes v roce 1968 (záběry vznikly loni, na 68. ročníku canneského festivalu) do loňského filmového festivalu v Karlových Varech.

V šedesátých letech byl Jan Němec prominentní filmař československé nové vlny, který se spolu s Jiřím Menzelem a Milošem Formanem zúčastnil hlavní soutěže legendárního ročníku festivalu v Cannes v roce 1968. Menzel s Rozmarným létem, Forman s Hoří, má panenko, Němec s podobenstvím O slavnosti a hostech.

Byla to pro český film jedinečná příležitost, jak na tomto nejprestižnějším festivalu uspět a získat Zlatou palmu (což se dosud nikomu z českých filmařů nepovedlo). Největší šance se připisovala právě Němcovi. Nebo alespoň on to tak vnímal.

Na pozadí bouřlivých protestů Pařížského máje a poté i generální stávky ale francouzští filmaři v čele s Jeanem-Lucem Godardem a Claudem Lelouchem oznámili, že stahují své filmy ze soutěže a dožadovali se ukončení festivalu na znamení solidarity se stávkujícími dělníky a protestujícími studenty.

To se nakonec i stalo a Jan Němec to ve svém filmu využil k vyrovnání si účtů s Godardem, který ho dle jeho hravé konspirační teorie připravil o cenu. Jiří Mádl, který hraje Němcovo alter ego Johna Jana, tu popelníkem umlátí Jeana-Luca Godarda za to, že mu svým komplotem ukradl vítězství v Cannes a později schvaloval srpnovou invazi jako něco, o co si Češi říkali.

Necítíme ale z této scénky zášť. Karel Roden coby podmanivý vypravěč příběhu Němcova života záhy dodává, že Godard svého příklonu k radikálnímu marxismu později litoval a od schvalování sovětské invaze v dokumentu Pravda se distancoval. Jan Němec mu onou ranou popelníkem vlastně udílí milosrdné odpuštění.

Tato zábavná scénka je typická pro celý charakter vyprávění. John Jan alias Jan Němec prochází dějinami jako frajer, který se jimi nenechá zlomit. Je známo, že po návratu z Cannes natočil v srpnových okupačních dnech záběry invaze, které potom vyvezl do světa. V roce 1974 byl nucen opustit zemi, což ve filmu opět využije k rozehrání dramatické situace, a patnáct let se protloukal převážně v Německu a Americe.

V Americe se snažil navázat na svou filmařskou kariéru a získat peníze na její financování od Donalda Trumpa, což ve filmu získává podobu zábavně ironických schůzek v Trump Tower (natáčeno na Nové scéně) s jeho tehdejší ženou Ivanou.

V Los Angeles natáčel svatební videa, a když přišla revoluce, ukázal ve filmu, že washingtonského byrokrata kvůli povolení odjet do Československa umí přesvědčit stejně jako toho komunistického (Martin Pechlát), jemuž při výslechu vysvětloval, že Franz Kafka není kontrarevolucionář, ale bojovník proti buržoazii.

Ve filmu Jana Němce se odráží hodně z jeho rozporuplné povahy. Prezentuje se jako bonviván, co má rád ženy, peníze, úspěch a příjemný život. Odtud i narážka v názvu filmu na Vlka z Wall Street http://avmania.e15.cz/vlk-z-wall-street-recenze-filmu Martina Scorseseho. Slovo „vlk“ v názvu je i vyjádřením jeho osobnosti. Celoživotního solitéra, vlka, tvora divokého, lstivého, neovladatelného. Vlka v rouše beránčím a naopak.

Cítíme ale, že jeho bonvivánství a provokatérství je jen maskou a autostylizací citlivého umělce, který s ironií sobě vlastní účtuje s vlastním životem a okouzluje nás přikrášlenými historkami z něj. Film je jakousi sumou režisérova tvůrčího i osobního života. Ukazuje se tu jako „autor“ v bytostném slova v pravém slova smyslu. Tedy jako tvůrce s nezměrným intelektem, ale i se schopností oslovit podobně naladěného diváka emocionálně, k tomu hnaný kupředu touhou nacházet nové cesty filmového vyjadřování.

Vznikla posmutnělá komedie, nesentimentální ohlédnutí za vlastním životním příběhem od šedesátých let do současnosti, nonšalantní vyrovnávání si účtů v punkovém hávu. Zvláštní uznání, které porota hlavní soutěže karlovarského festivalu, přiřkla jeho filmu, není z tohoto pohledu jen oceněním z úcty.

Pomocný režisér a Němcův někdejší student Tomáš Klein, který za něj film dokončil, protože Jan Němec zemřel den před koncem natáčení, jej označil za křehkého punkera. Mohli bychom přidat další charakteristiky. Rebel, světák, citlivý egomaniak, každopádně velký filmař, který tu bude chybět.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Jiří Vejdělek přichází s adaptací románu Evžena Bočka, která svým tématem, charakterem i humorem připomíná restituční komedie devadesátých let.

5 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

95 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

14 Jaromír Puk

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony se snaží navázat na úspěšnou XE9005. Údajná vylepšení by novější typ mohly posunout do ještě vyhledávanější kategorie LCD. Bude i letos Sony patřit do naprosté špičky?

19 Alexandr Bray