Vítězné filmy z Karlových Varů - Druhé festivalové ohlédnutí

16. července 2016
TWEET SDÍLET
Vítězné filmy z Karlových Varů - Druhé festivalové ohlédnutí
Němcův Vlk z Královských Vinohrad a další oceněné filmy letošní hlavní soutěže, hit ze Sundance Malá sokolnice nebo krutý obraz dětských vojáků v Bestie bez vlasti.

U trati

r. Cătălin Mitulescu, Rumunsko / Itálie / Švédsko, 2016

Někdy máme pocit, že své blízké známe natolik dobře, že ani rok odloučení nemůže nic změnit. Na to spoléhá i Adrian (Alexandru Potocean), který žije s manželkou Monicou (Ada Condeescu) a malým synkem v jedné z okrajových čtvrtí Bukurešti. Aby rodině přilepšil, rozhodne se vzít prací v Itálii. Na Apeninském poloostrově si vydělává v kavárně, ale po roce mu žena jednoho dne přestane zvedat telefon. A tak se rozhodne vrátit. Po návratu domů ho ale čeká rozčarování.

Monica se chová jinak, než byl zvyklý, nepoznává ji. Snad jako by ani nikdy nebyli manželé. Už když přijde Adrianovi naproti k autobusu, je jasné, že je něco špatně. I synek Luca vyrostl a vyspěl více, než si představoval. Během noci, která započne Adrianovým návratem a pokračuje svatebním veselím rodiny jejich známých, se odhaluje mnohé, co bylo zatím ve vztahu nevyřčeno, a to nejen kvůli vzdálenosti, která partnery dělila.

Bukurešťský rodák Cătălin Mitulescu (1972) patří k předním představitelům tzv. rumunské nové vlny. Jeho celovečerní debut Jak jsem strávil konec světa (2006) byl vybrán do canneské soutěže Un Certain Regard, kde získal cenu za nejlepší ženský herecký výkon. O pět let později byl v té samé sekci uveden i jeho druhý celovečerní film Loverboy.

Ve svém třetím filmu se stává trpělivým a nestranným pozorovatelem přelomového okamžiku, kdy vztah dvou lidí balancuje na tenké hranici mezi rozchodem a novým začátkem. Oba jsou pořád ještě mladí, chtějí a potřebují žít naplno. A teď se najednou musejí složitě rozpomínat, co na sobě před tím rokem měli rádi, čím se přitahovali. Pokud to tedy ještě existuje. A tím si právě nejsou jisti. Přesto se snaží někdejší vzájemnou lásku vzkřísit.

Režisér se soustředí především na vzájemnou chemii, která mezi oběma hlavními postavami panuje. Moc toho nenamluví, ale energie mezi Adrianem a Monikou je opravdu hmatatelná, jako by spolu tančili vyzývavé tango, jen do poslední chvíle nevíte, jestli až hudba dohraje, zůstanou v objetí, nebo si jen podají ruce a vydají se každý svou cestou.

Velkou roli ve filmu také hraje prostředí. Hned za domem, který spolu Adrian a Monica sdílejí, vede frekventovaná železnice a projíždějící vlaky nejenže jsou skrz zdi slyšet, ale dokonce dialog obou hrdinů svým způsobem strukturují a ovlivňují, trochu jako když bubeník udává rytmus v kapele. Porota karlovarského festivalu film ocenila Zvláštním uznáním.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

Multiroom systém reproduktorů Sonos může na první pohled vypadat docela složitě. Poradíme, jak jej nejlépe využít, a na co si případně dát pozor.

2 Tomáš Holčík

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

67 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

29 Marek Čech

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

18 Jaromír Puk