Vítězné filmy z Karlových Varů - Druhé festivalové ohlédnutí

16. července 2016
TWEET SDÍLET
Vítězné filmy z Karlových Varů - Druhé festivalové ohlédnutí
Němcův Vlk z Královských Vinohrad a další oceněné filmy letošní hlavní soutěže, hit ze Sundance Malá sokolnice nebo krutý obraz dětských vojáků v Bestie bez vlasti.

Bestie bez vlasti

r. Cary Fukunaga, USA, 2015

Cary Joji Fukunaga (1977) patří k jedněm z nejzajímavějších tvůrců současnosti. Profese scenáristy, režiséra a kameramana jej zavedla do nejrůznějších částí světa, za polární kruh, na Haiti či do západní Afriky. V roce 2009 debutoval celovečerním hraným filmem Sin Nombre, který byl oceněný za režii a kameru na festivalu Sundance. Následovala adaptace klasického románu Charlotte Brontë Jana Eyrová (2011) s Miou Wasikowskou v hlavní roli a práce na první sérii detektivního seriálu Temný případ (2014) pro televizní stanici HBO.

Ve Varech se představil svým posledním snímkem Bestie bez vlasti, vytvořeným pro společnost Netflix. Ten se odehrává v nejmenované západoafrické zemi, kde zuří válka. Natáčelo se v Ghaně, ale poměry připomínají spíš Sierra Leonu nebo Libérii.

Stejně rychle jako zprávy o pádu vlády se rozvrácenou zemí šíří skupiny povstaleckých rebelů, kteří s vystrašenými, avšak nebojácnými obyvateli nemají slitovaní. Právě do spárů jedné z guerillových jednotek se dostává po násilné smrti otce a bratra vyděšený osmiletý Agu (Abraham Attah).

Pod vedením autoritativního velitele (Idris Elba, nominovaný za tuto roli na Zlatý glóbus i cenu BAFTA) je v ní podroben sérii iniciačních rituálů, aby se stal neohroženým dětským vojákem. Může mít však vyčerpávající putování a krvelačné běsnění nějaký konec? Existuje vůbec nějaká šance, že se Agu opět vrátí k životu normálního chlapce?

Film natočený na motivy stejnojmenné knihy (2005) nigerijského doktora a sociologa Uzodinmy Iwealy přináší nesmlouvavý příběh o ztrátě lidskosti, jejíž znovunalézání je v extrémních podmínkách téměř nemožné. Sílu dramatu přitom umocňuje jak sebevědomý čistý styl, tak dynamické atmosférické vyprávění, jež přesvědčivě za pomoci síly obrazů zprostředkovává dětský prožitek.

Ten Agu shrne v závěru slovy: „Znám lidský křik, pach lidských těl, znám, co dokáže hnědák a djamba v mé krvi. Jediné co umím, je boj. Jsem jen dítě, ale jsem jako stařec. Viděl jsem příšerné věci, dělal jsem příšerné věci. Ale v tomhle životě chci být šťastný.“

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech