Vítězné filmy z Karlových Varů - Druhé festivalové ohlédnutí

16. července 2016
TWEET SDÍLET
Vítězné filmy z Karlových Varů - Druhé festivalové ohlédnutí
Němcův Vlk z Královských Vinohrad a další oceněné filmy letošní hlavní soutěže, hit ze Sundance Malá sokolnice nebo krutý obraz dětských vojáků v Bestie bez vlasti.

Bestie bez vlasti

r. Cary Fukunaga, USA, 2015

Cary Joji Fukunaga (1977) patří k jedněm z nejzajímavějších tvůrců současnosti. Profese scenáristy, režiséra a kameramana jej zavedla do nejrůznějších částí světa, za polární kruh, na Haiti či do západní Afriky. V roce 2009 debutoval celovečerním hraným filmem Sin Nombre, který byl oceněný za režii a kameru na festivalu Sundance. Následovala adaptace klasického románu Charlotte Brontë Jana Eyrová (2011) s Miou Wasikowskou v hlavní roli a práce na první sérii detektivního seriálu Temný případ (2014) pro televizní stanici HBO.

Ve Varech se představil svým posledním snímkem Bestie bez vlasti, vytvořeným pro společnost Netflix. Ten se odehrává v nejmenované západoafrické zemi, kde zuří válka. Natáčelo se v Ghaně, ale poměry připomínají spíš Sierra Leonu nebo Libérii.

Stejně rychle jako zprávy o pádu vlády se rozvrácenou zemí šíří skupiny povstaleckých rebelů, kteří s vystrašenými, avšak nebojácnými obyvateli nemají slitovaní. Právě do spárů jedné z guerillových jednotek se dostává po násilné smrti otce a bratra vyděšený osmiletý Agu (Abraham Attah).

Pod vedením autoritativního velitele (Idris Elba, nominovaný za tuto roli na Zlatý glóbus i cenu BAFTA) je v ní podroben sérii iniciačních rituálů, aby se stal neohroženým dětským vojákem. Může mít však vyčerpávající putování a krvelačné běsnění nějaký konec? Existuje vůbec nějaká šance, že se Agu opět vrátí k životu normálního chlapce?

Film natočený na motivy stejnojmenné knihy (2005) nigerijského doktora a sociologa Uzodinmy Iwealy přináší nesmlouvavý příběh o ztrátě lidskosti, jejíž znovunalézání je v extrémních podmínkách téměř nemožné. Sílu dramatu přitom umocňuje jak sebevědomý čistý styl, tak dynamické atmosférické vyprávění, jež přesvědčivě za pomoci síly obrazů zprostředkovává dětský prožitek.

Ten Agu shrne v závěru slovy: „Znám lidský křik, pach lidských těl, znám, co dokáže hnědák a djamba v mé krvi. Jediné co umím, je boj. Jsem jen dítě, ale jsem jako stařec. Viděl jsem příšerné věci, dělal jsem příšerné věci. Ale v tomhle životě chci být šťastný.“

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

65 Jaromír Puk

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

J.J. Abrams se po minulém díle snaží divákům víc zavděčit. Sází proto na spektakulární akci, moudra, předávaná starou generací té nové a nostalgickou variaci na Návrat Jediho.

37 Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

35 Jaromír Puk