Vybíjená: recenze filmu

14. března 2015
TWEET SDÍLET
Vybíjená: recenze filmu
Michal Viewegh, režisér Báječných let pod psa, Partička, Simona Krainová a hořce sebeironické čtyřicátnické bilancování na abiturientském srazu.

Zkáznění Partičky k dobru věci

Ve filmu je tomu trochu jinak, protože zde přebírá otěže celkem očekávaně trojice z televizní Partičky. S nápadem na její obsazení přišel producent vieweghovských adaptací Rudolf Biermann a režisér na to přistoupil.

Humor trojice Suchánek, Genzer a Sokol hořce nostalgickou atmosféru vyprávění odlehčuje a svěže prosvětluje. Skippyho přisprostlé pubertální vtipy i Jeffova ironie a zoufání si nad ženskou iracionalitou, to vše funguje. Není to ale humor, jaký známe z jejich televizních vystoupení na Primě. Je z něho znát, že na sebe herci dobře sluší, ale působí umírněněji.

Pokud měl způsob, jakým probíhá komunikace mezi touto trojici, vypovědět něco o přátelství a mužské soudržnosti kamarádů, kteří si tak trochu zbyli, tak se to povedlo. To spíš některé gagy typu oné vděčné scény v porodnici, kdy opilý Skippy rodí Evu, jakoby sem zabloudily z nějakého jejich skečového programu. Jinak je ale třeba režiséra pochválit za to, že se mu podařilo „Partičku“ k dobru věci zkáznit a přimět její jednotlivé členy tomu, aby sloužili postavám.

Lásky i dávné křivdy a tajemství

Vedlejší postavy jako druhá třídní ošklivka nebo třídní učitel v podání osmdesátkového idola Lukáše Vaculíka tu slouží pro zvýraznění toho, že život spolužáků - čtyřicátníků provází nejen dávné tajemství, vedoucí až k rozpadu manželství jednoho z nich, ale i k sebevraždě této zakomplexované spolužačky. Ta, spolu se smrtí otce Hujerové přispívá k tomu, že mimo bilance rozpadlých vztahů a nešťastných lásek se tu nachází i spodnější proud, vypovídající o lidské konečnosti.

Právě pro tuto vyzrálejší, trpčí a smutnější rovinu byl i román oceňován. Tvůrcům se ji povedlo do filmového tvaru částečně přenést, ale nejsem si úplně jistý, zda ono meditování nad životem, který postavám tak úplně nevyšel podle jejich představ, nebudou diváci, kteří přišli na rozjetou pánskou jízdu Partičky, brát jako zbytečné zdržování.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvlášť za situace, kdy pohyb v několika časových rovinách těm neznalým předlohy bude možná připadat trochu matoucí. Důraz je kladen na současnost a středoškolská léta, která zavdala stejně tak k opětovaným či neopětovaným láskám, jako ke křivdám s tragickým vyústěním nebo těm, za něž se dnes její aktéři omlouvají.

Herci v dvojím vydání

Scenárista se až příliš drží románové struktury vyprávění a vypomáhá si glosátorskými monology postav. Ty dobře fungují u někdejší ošklivky Hujerové, která díky nim scény podbarvuje sebeironickým nadhledem, méně už u ostatních postav, kde by stačilo jejich vnitřní rozpoložení vyjádřit řečí filmovou.

S knižním charakterem těchto promluv a jazykovou literární stylizací se pak nejvíc perou postavy v jejich mladších vydáních. V úloze krásky Evy se ve dvou časových rovinách vystřídají dvě známé české modelky - Simona Krainová a Linda Bartošová. Rolí Evy se Krainová po šestnácti letech od třetího dílu Byl jednou jeden polda vrací před filmovou kameru. A opětovně se potkává s Lukášem Vaculíkem, s nímž natočila populární film Kamarád do deště II.

Její angažmá, stejně jako Lindy Bartošové, je ale spíš dekorativní. Krainová ve vodě ukáže bradavky, Bartošová v minisukni ladně krouží třídou, což je natočené v reklamně zpomaleném záběru. Moc toho nenamluví, a proto mnohem víc zaujme postava mladé Hujerové v podání Johany Vaškové, která nesází tolik na podobnost mezi oběma verzemi ženských postav jako v případě modelek a víc na samostatný herecký výkon. Trio kamarádů ve studentských letech pak ztvárňují Michal Šášinka (Skippy), Václav Matějovský (Jeff) a Jakub Burýšek (Tom).

Zatímco mladší herci umí celkem obstojně zpřítomnit onu bolestnou krutost dospívání, kdy kolektiv ponižuje jeho vyděděnce, herci z Partičky si zábavně poradili se situacemi, které jejich postavy ukazují v trapném světle. Jejich reflexe toho, v čem zklamali, připomíná melancholickou inventuru zmarněných snů, ne nepodobnou té ze Sněženek a machrů po 25 letech.

Divácká sázka na jistotu

Vybíjená je desátou filmovou adaptací Michala Viewegha, pokud k nim počítáme i autorův původní scénář k Hřebejkově snímku Svatá čtveřice. Tyto adaptace patří ke komerčně nejúspěšnějším titulům posledních dvou desetiletí a Vybíjená by se k nim mohla přidat.

Skrze herce z Partičky osloví mladší generaci, tématem abiturientských srazů a bilančního účtování se středoškolskými ideály a sny střední generaci, která do kina moc nechodí a když už ano, tak na jistotu. Tou autor předlohy Michal Viewegh je. Vybíjená je po Báječných letech pod psa jeho možná druhým nejlepším románem. O jeho filmové adaptaci bych toto ale prohlásit nemohl.

Film má hezkou atmosférickou kameru Davida Ployhara, čemuž napomáhají lokace Slapské přehrady. Hudba Jiřího Chlumeckého možná až příliš emotivně podbarvuje jednotlivé sentimentální scény. Herci si berou do úst autorovy osvědčené repliky, které se snaží rozehrát do podoby trefných glos a zábavných skečů.

Vieweghova předloha ale obsahovala víc. Ve filmu je takřka eliminován osobní pocit z dospívání na sklonku normalizace, díky čemuž se vyprávění ocitá v takovém zvláštním bezčasí, v němž se zdá, že nejdůležitějším smyslem života tří kamarádů je jejich spolužačka Eva. „Šálková forever“ mi ale pro vyjádření pocitu generace Husákových dětí, zmítající se v krizi středního věku, přijde trochu málo.

Vybíjená

  • Žánr: hořká komedie
  • www.falcon.cz/film/vybijena
  • ČR 2015
  • Scénář: Miroslav Oščatka (podle románu Michala Viewegha)
  • Režie: Petr Nikolaev
  • Hrají: Ondřej Sokol, Michal Suchánek, Richard Genzer, Simona Krainová, Linda Bartošová, Lukáš Vaculík, Simona Babčáková, Monika Absolonová, Hynek Čermák
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 12. 03. 2015
Vybíjená
film   6

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Režijní dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano s humorem vypovídá o vážném tématu a přibližuje nám přitom běžný denní provoz lidí, postižených autismem i těch, kteří o ně pečují.

2 Marek Čech

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk