Vyplatí se letos koupit televizor?

12. listopadu 2014
TWEET SDÍLET
Vyplatí se letos koupit televizor?
Televizory jsou levnější, přichází 4K rozlišení, Android, chytré televizory jsou zase o něco lepší. Některé technologie naopak končí. Co se letos vyplatí koupit a co nikoliv?

S blížícím koncem roku se na mě obracejí známí a kolegové vždy se stejnou otázkou. „Prosím tě, co si mám koupit? A nemám počkat na příští rok?“ Tento rok není jiný. Podívejme se na vývoj v posledním měsíci, a na to, co můžeme čekat v následujícím roce. A kdepak, konkrétní modely sem psát nebudu.

Vzhledem k tomu, že AVmania je odborný web, tak logicky někteří z vás očekávají technicky vyargumentovaný text, ve kterém se ale běžný člověk ztrácí. Nebudu se proto tentokrát schovávat za technickými parametry a měřením, ale pokusím se spíše pohlédnout směrem do budoucnosti. Obecnější pohled na změny v roce 2014 si můžete přečíst v článku Televizory v roce 2014 aneb co je letos nového. Nástup 4K rozlišení a příchod zahnutých obrazovek jsou tím nejhlavnějším.

Plazma definitivě končí, OLED nepřichází

Článek na téma Plazma nebo LCD (LED) jsem už napsal před lety. Za tu dobu se moc nezměnilo, jen se obě technologie o něco zlepšily, LCD ale nakonec vyhrálo díky svému „bezproblémovému“ marketingovému obrazu, přispěl výborný marketingový tah s příchodem "LED TV" (což jsou jen LCD televizory s LED podsvícením), avšak definitivním hřebíčkem do rakve byl až příchod 4K rozlišení. Proto loni skončil Panasonic, letos bude končit Samsung a LG.

Obecné obavy z vyšší spotřeby a vypalování poslaly plazmu na hřbitov mezi mrtvé technologie, které jsou sice lepší, než konkurence, ale obchodní a marketingový model jim nepřál. Klady v podobě lepšího, vyššího, pro lidské oko přirozenějšího kontrastu, kvalitního a čitelnějšího podání jemnějších přechodů i tmavých scén, a poslední řadě ostré zobrazení rychlých sportovních a akčních scén zůstávají. Za stejnou cenu zkrátka obrazově stejně kvalitní LCD nekoupíte, pro sledování film a sportu jde o lepší volbu. Pokud chcete plazmu, dá se stále koupit pár špičkových Panasoniců, v prodeji jsou velmi levné a dobré plazmy od LG, o něco lepší pak jsou plazmy od Samsungu. Výroba ale už končí, takže tenčící se zásoba na skladech definitivně zmizí.

OLED bude jen ve 4K a zahnutý, Samsung jej zatím dal k LEDu

Poté, co se na veletrzích loni objevily OLED obrazovky Samsung a LG, tak se ukázalo, že LG bude ve výrobě pokračovat osamoceno. Samsung výrobu OLED televizorů nespustilo a ani příští rok se jí nedočkáte. OLED televizory měly nahradit plazmy a LCD televizory, neboť podobně jako plazma jednotlivé obrazové body vyzařují i světlo, a tak na rozdíl od LCD nepotřebuje OLED podsvícení. Nicméně jediné OLED televizory budou zahnuté 4K OLED TV od LG. Full HD OLED model má skončit. Tudíž určitě nepůjde o masovou produkci pro běžného zákazníka.

Slibně ale vypadá QD (quantum dot) LCD technologie, která by měl údajně nabídnout za nižší cenu obrazové stejné vlastnosti, jako OLED - tj. nezávislé řízení jednotlivých obrazových bodů, větší barevný rozsah, lepší kontrast. První modely se objeví na CESu, ceny zatím nejsou samozřejmě známy, ani reálná kvalita. Ale toto by mohl být černý kůň roku 2015. Pro ty nejnáročnější filmové fanoušky, kteří chtějí LCD LED, je zde aktuálně asi 4K televizor Panasonic AX900, který je sice drahý, ale nabízí referenční obraz.

Velké, levné Full HD LED televizory

S nástupem 4K televizorů jsou nižší i ceny velkých LCD LED televizorů s úhlopříčkami 47“ až 55“, dle výrobce se dají pořídit za ceny do 20 000 Kč. I když jejich velký obraz za nízkou cenu může vypadat lákavě, bývají osazeny 50 Hz, v lepším případě 100Hz LCD panely, nepočítejte ani výkonnými procesory. 

To přináší problémy v podobě rozmazaných detailů v rychlejších pohybech kamerou, přes různé marketingové CMI a RMI hodnoty 100 Hz a 200 Hz, které mají deklamovat, že se televizor chová, jako by měl frekvenci vyšší, je skutečnost jiná. Ostrost klesne proti statickému obrazu při pohybu z 1080p několikrát níže. Rychle pohybující se fotografie se mění ve flekatou mazanici.

To pak samozřejmě nezachrání ani 4K rozlišení, neboť levné 4K modely na tom nejsou o nic lépe. Takže klidně si takový televizor kupte, ale čiňte tak prosím s vědomím, že si kupujete levnější, tudíž obrazově méně kvalitní model (nějaké 4K to fakt nezachrání). Za vyšší kvalitu si musíte stále připlácet, na tom se nic nezměnilo. Nebo si musíte pořídit lepší model s menší úhlopříčkou. Ale na velký, levný a po všech stránkách kvalitní LED televizor zapomeňte.

4K, UHD a DVB-T2

DVB-T2 vysílání v ČR je stále v nedohledu a i když na trhu jsou modely vybavené tímto tunerem, tak ho u nás ještě pár let nevyužijete. Takže sice vás může hřát pomyšlení, že jste připraveni na budoucnost, ale ona možná ani nepřijde. 4K a UHD vysílání také hned tak nebude, spíše to bude záležitost pro fajnšmekry, než pro masy. Spíše se dočkáme streamování 4K filmů a seriálů přes internet, a to díky novému kodeku H.256. To nás také čeká příští rok.

Proti Full HD obrazu ale nečekejte rozdíly z kategorie nebe a dudy, ale vzhledem k nižšímu datovému toku půjde spíše o drobný facelift. Fanoušci 4K rozlišení si spíše počkají na konec příštího roku, kdy by se teoreticky mohly začít prodávat 4K Blu-ray filmy a přehrávače. Tam vyšší datový tok již lepší obraz přinese. Pokud toužíte po 4K televizoru, budiž vám přáno a užívejte si například pohledů na své fotografie. Na těch 4K rozlišení ocenit můžete.

Android a Smart TV

Příští rok by měl být rokem, kdy do televizorů definičně zamíří Android TV. Aktuálně první modely nabízí Philips, jde o modely s Androidem 4.2, které nelze na očekávanou verzi 5.0 vylepšit. Jestli chcete televizor s Androidem již nyní, jinou volbu než Philips nemáte, nicméně nejde o systém s aplikacemi, které jsou vyladěn právě pro použití s TV.

Nové Smart TV se snaží nabízet obsah na základě toho, co sledujete. To se stává již běžnou záležitostí, Toshiba například příští rok nabídne Smart TV systém, který automaticky nahraje další díl seriálu, který sledujete. To abyste o něj nepřišli.

Televizor kupujte, když ho potřebujete

Zní to jako otřepaná fráze, ale je tak. Nemá cenu čekat, pokud jste se rozhodli, že novou bedničku chcete, tak si ji vyberte a kupte. Naopak pokud nevíte, jestli máte něco kupovat, tak to asi nepotřebujete a nekupujte to. Už několik let se mění modely po roce, v posledních dvou letech navíc se část nových modelů objeví až na podzim, takže to působí, že cyklus výměny se zkrátil na půl roku. Takový překotný vývoj ale v televizní technice není, pouze 4K modely výrobci stihli připravit opožděně a snaží se zachytit vánoční nákupní horečku.

Vybírat můžete trojím způsobem

1) Koupím jen co aktuálně potřebuji. Nic víc. Chcete větší TV pro pozemní vysílání? Tak si pořiďte základnější, levnější model odpovídající úhlopříčky, která se vám ještě domů vleze. Ano – televizor možná za dva tři roky bude poněkud zastaralý, ale neutratíte více, než musíte.

2) Koupím co nejlepší přístroj. To vyžaduje více práce a stojí o hodně více peněz. Všude vám rádi prodají co nejlepší a co nejdražší televizor. Každý prodavač zajásá nad takovým zákazníkem, neboť ví, že vy nemáte šanci objektivně srovnat, co je skutečně nejlepší. Pouze si můžete vybrat pekelně drahý, špičkově vybavený a nádherně vypadající model. A ano – bude opět za dva, tří roky poněkud zastaralý.

3) Koupím rozumný kompromis. I když to aktuálně nevyužíváte, tak například nahrávání na připojený pevný disk je příjemné, podobně jako přístup k iVysílání přes HbbTV. Nebo on-line videopůčovny. Sledování televizních pořadů v posteli na připojeném tabletu či smartphonu také není k zahození. Zkrátka: s chladnou hlavou se před nákupem podívejte, jaké možnosti mají aktuální modely, vyberte si funkce, které by pro vás byly zajímavé, a pak si vyberte rozumný model za přijatelnou částku. A ano – opět televizor bude za pár let zastaralý. Ale to vás asi trápit nebude.

Co tedy pořídit?

Jak vidíte, tak příští rok lze čekat další pád cen 4K televizorů, které budou naopak tlačit dolů ceny Full HD modelů. Technologická revoluce se asi zatím konat nebude, ale příslib zde je. Pokud se vám něco líbí, televizor potřebujete, klidně si novou kouzelnou placičku pořiďte. Na nákup 4K TV je možná ještě brzo, na koupi plazmy naopak už skoro pozdě. Nicméně na televizor budete koukat vy, vám se má líbit obraz, funkce, výbava, zvuk, design. Takže se nenechte manipulovat tím, co jiní považují za lepší. Zvažte názory a informace od ostatních, ale pořiďte si to, co se líbí vám. A s chladnou hlavou. Hodně štěstí.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Průvodce nákupem, 4K TV, Televize na Heureka.cz


EA restrukturalizuje. O Battlefield se nově postará Vince Zampella z Respawnu

EA restrukturalizuje. O Battlefield se nově postará Vince Zampella z Respawnu

Tvůrce Titanfallu hodlá vnést do válečné série čerstvou krev.

Michal Maliarov
DiceBattlefield
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze reprosoustav Polk Audio Reserve R200. Zábavná regálová dvoupásma za dostupnou cenu

Recenze reprosoustav Polk Audio Reserve R200. Zábavná regálová dvoupásma za dostupnou cenu

Sada reprosoustav Polk Audio Reserve R200 letos získala ocenění EISA v kategorii repro pro domácí kino. Regálová dvoupásma i samostatně rozhodně stojí za pozornost.

Jaromír Puk
Reproduktory
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Tento rok byl, co se týče multiplayerových stříleček, plný zklamání. Do hry konečně vstupuje Halo a to, zdá se, ukáže přesně to, co bychom si přáli. Hra je oficiálně stále v betě a již nyní je jednou z nejnávykovějších her roku.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteRecenze
The Matrix Awakens bude herním zážitek na Unreal Enginu 5

The Matrix Awakens bude herním zážitek na Unreal Enginu 5

Na Playstation 5 se chystá doprovodný zážitek k nejnovějšímu filmu. Prozatím bez oficiálního potvrzení.

Michal Maliarov
Unreal Engine 5PlayStation 5
Samsung Galaxy M52 5G je zdařilý telefon střední třídy. Jen cenovka se tak úplně nepovedla

Samsung Galaxy M52 5G je zdařilý telefon střední třídy. Jen cenovka se tak úplně nepovedla

** Do redakce nám dorazilo letošní nejvýkonnější „emko“ od Samsungu ** Má zajímavý čipset, tři fotoaparáty a velkokapacitní baterii ** Pokud však telefon srovnáme s levnějším Galaxy A52s 5G, najednou už nevypadá až tak zajímavě...

Martin Chroust
GalaxyPreviewVideo
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům

Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům

Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Přehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

Přehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

** Pixely už jej mají, nyní se čeká na další mobilní výrobce ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V níže uvedeném seznamu se dozvíte, kde aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony