Vyproštění: Chris Hemsworth a jeho záchranná mise v Bangladéši na Netflixu [recenze]

3. května 2020
TWEET SDÍLET
Debut Sama Hargravea se veze na wickovské vlně kaskadérské akční školy.

Plusy

 • Akce, využívající exotický nádech neokoukaných indických a bangladéšských lokací.

Minusy

 • Scénář s mnoha žánrovými klišé se krčí ve stínu akce.
7/10
Hodnocení

Po dobrých akčních filmech je v konkurenci komiksových adaptací poptávka, ale většina těch, co vzniká, je převážně béčkového ladění. Proto je potěšující, že streamovací služba Netflix od 24. dubna nabízí počin, který tomuto žánru rozhodně ostudu nedělá.

Koordinátor kaskadérů režisérem

Produkčně za ním stojí sourozenecká dvojice bratrů Russoových, z nichž mladší Joe k filmu napsal i scénář podle komiksové předlohy s názvem Ciudad, jejímž je s bratrem Anthonym a Ande Parksem spoluautorem. Bratrské režijní duo, které má na svém kontě druhý a třetí díl Kapitána Ameriky a třetí a čtvrtý film s Avengers, původně pro režii snímku podle jejich předlohy oslovilo Chada Stahelskiho, režiséra trilogie o Johnu Wickovi. Ten ale zaneprázdněn právě touto sérií, je přivedl k tomu, aby dali příležitost jeho kolegovi, rovněž kaskadérovi Samu Hargraveovi, který jim na marvelovkách dělal koordinátora kaskadérské práce.

Zkušený šéf kaskadérů na mnoha blockbusterech a herec menších rolí, například v Atomic Blonde: Bez lítosti, dostal 65 milionový rozpočet, který dokázal ve svém režijním debutu zužitkovat právě v oblasti, která je mu nejbližší. Akce hraje ve filmu prim a scénář s mnoha žánrovými klišé se krčí v jeho stínu.

Na té akci je přitom vidět, že ji dělá někdo, kdo ji má rád a kdo rozumí tomu, jak ji divákovi co nejlépe prodat. Hodně je v tom režisérovi nápomocen kameraman Newton Thomas Sigel (série X-Men), využívající exotický nádech neokoukaných indických a bangladéšských lokací. A to jak těch velkoměstských, tak přírodních.

Neokoukané lokace

Režisér v nich rozehrává sérii dlouhých honiček, rvaček a přestřelek, z nichž ta nejdelší trvá 12 minut a začíná po třicáté minutě stopáže filmu. Tváří se jako nepřerušovaná a natočená na jeden záběr, ale jde pochopitelně o šikovnou střihovou iluzi.

Choreografie akce se všemi pády z oken, střech nebo útesů do vody, pěstními souboji, skoky z budovy na budovu i ostřelováním protivníka působí dotaženě v tom, jak má působit. Kamera se nebojí detailních, až surových záběrů zblízka, při nichž teče krev a po celou dobu nás s přehledem udržuje uprostřed dění.

A to i v momentech pohybu po rušných ulicích skoro devítimilionové metropole Bangladéše Dháky, kde se převážná část děje a akčních scén odehrává. Chaotické prostředí přecpaných ulic jim dodává na autenticitě a také pocitu, že násilné smrti člověka si tu skoro nikdo nevšimne.

Finále, předznamenané už prologem filmu, se odehrává na mostě za účasti vojsk, policie i žoldáků a dostává, spolu s poznáním minulosti hlavního hrdiny, osudový nádech. Epilog po osmi měsících od zobrazených událostí ho ale posouvá trochu jiným směrem k případným pokračováním.

Ve stopách Zátahu, Johna Wicka a Muže v ohni

Režisér filmu už hovoří o tom, že má nápad jak na sequel, tak na prequel této látky, o jejichž možné realizaci rozhodnou čísla sledovanosti. A ty jsou hodně příznivé. Vyproštění přitom hodně nahrává to, že nemá v současnosti v kinech kvůli koronavirové krizi konkurenci. A také to, že se veze na wickovské vlně kaskadérské akční školy, jež má oproti digitálním omalovánkám superhrdinských kousků své starosvětské kouzlo.

Víc než Johna Wicka ale z hlediska pojetí akce připomíná film indonéský Zátah. A to svým důrazem na kontaktní, fyzickou akci, plnou brutality, i pohybem v přeplněných ulicích Dháky. Z hlediska příběhu a nastavení hlavního hrdiny pak Scottova Muže v ohni.

Zápletka je tuctová v tom, jak variuje vyprávěcí schémata příběhů o záchraně či pomstě, v tomto případě náctiletého syna Oviho (Rudhraksh Jaiswal) indického drogového magnáta Mahajana (Pankaj Tripathi), kterého nechá unést šéf konkurenčního bangladéšského gangu Amir Asif (Priyanshu Painyuli). Vysvobodit ho má australský žoldák a bývalý příslušník speciální jednotky australské armády SARS Tyler Rake (Chris Hemsworth), který se v odloučení od civilizace vyrovnává s tragickou ztrátou ve své rodině.

Zakázku mu nabídne jeho parťačka Nik Khan (Golshifteh Farahani), která spolu s dalšími pak zajišťuje a kontroluje její průběh. Není ale sama, protože svůj úkol dostává od uvězněného Mahajana i jeho pobočník Saju (Randeep Hood) s minulostí ve speciální jednotce indické armády, který na chlapce dohlížel během otcova pobytu ve vězení. Tyler se tak vydává do Dháky, aniž by tušil, že plní úkol, který vlastně nikdy neměl vyjít.

Motiv otcovství

Po krku mu přitom jde nejen ten, kdo je pověřen jeho zmařením, ale i mafián Amir Asif, který má pod palcem vojsko i policii v Dháce. Tyler se přitom v čím dál doléhajícím ohrožení sebe sama a chlapce dostává před volbu, zda ho nevydat, ale srdce otce v něm zvítězí nad tím žoldáckým.

S motivem otcovství scénář pracuje hned u tří mužských postav. Drogového bosse, kterému byl unesen syn, jeho pobočníka, který plní zadání, aby ochránil toho svého a žoldáka, jemuž se připomíná ten jeho ve vzpomínkách. Ty slouží velmi zjednodušeně k pochopení motivace, proč Oviho tak urputně brání.

Zasmušilý drsňák Tyler si k sympatickému teenagerovi vytváří vztah, což Chrisu Hemsworthovi slouží k tomu, aby jeho postava nepůsobila tak jednostrunně, tedy pouze jako síla, která je schopná chlapce ubránit proti mnohonásobné přesile.

Její zdolávání vás nepřekvapí z hlediska příběhu, ten je dost klišovitý, včetně traumatu hlavního hrdiny, ale určitě vás potěší tím, jakým způsobem ta záchrana probíhá. Debutujícímu režisérovi Samu Hargraveovi se díky neokoukaným lokacím i hercům a zkušenosti koordinátora kaskadérské práce, kterou tu dobře zužitkovává, podařilo vytvořit akční film, kterým si podobně jako dvojice režisérů, jež stála za prvním Johnem Wickem, říká o pozornost v tomto žánrovém světě. A myslím, že bude vyslyšena.

Vyproštění

 • Žánr: akční
 • Původní název: Extraction
 • www.netflix.com/cz/title/80230399
 • USA, 2020
 • Scénář: Joe Russo
 • Režie: Sam Hargrave
 • Hrají: Chris Hemsworth, Golshifteh Farahani, Rudhraksh Jaiswal, David Harbour, Pankaj Tripathi, Randeep Hooda, Prashant Narayanan, Priyanshu Painyuli
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 24. 04. 2020

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Novinky, Recenze, Recenze filmů, Trailer


25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály