Vyšinutý: thrillerové béčko s Russellem Crowem, který si brutálně vynucuje respekt okolí [recenze filmu]

13. září 2020
TWEET SDÍLET
Thrillerové béčko, jehož největší devízou je, že má v hlavní roli áčkovou hvězdu, která si je ale vědoma toho, že hraje v béčku a uzpůsobuje tomu své hraní ve smyslu záměrné přehnanosti toho, jak moc urputná je.

Plusy

 • Akční scény nejsou nijak originální, ale mají díky necelé devadesátiminutové stopáži filmu svižné tempo.

Minusy

 • Množství situací a náhod, které vyloženě nahrávají tomu, aby mohl být dát průchod řádění psychopatického vraha.
4/10
Hodnocení

Šestapadesátiletý Russell Crowe, jeden z nejlepších herců své generace a držitel Oscara za film Gladiátor, neměl v posledních pěti letech v kině výraznější pecku, snad s výjimkou buddy movie Správní chlapi, která na sebe ale tak tak vydělala. V loňském roce se pak objevil v minisérii Nejsilnější hlas, kde si zahrál zakladatele Fox News Rogera Aliese a dostal za tuto roli oprávněně Zlatý glóbus. Pro tuto úlohu musel výrazně přibrat, což se odráží i na jeho podobě, již má v loni natáčeném psychologickém thrilleru Vyšinutý.

Postava definovaná už prologem

V něm hraje postavu, již psal scenárista Carl Ellsworth (Disturbia, Poslední dům nalevo) původně pro Nicolase Cage, který ji ale odmítl. Už tato skutečnost naznačuje, že jde o záležitost ryze béčkovou, pro niž je talentu Russella Crowea trochu škoda.

A Crowe si toho je vědom a v úloze vyšinutého chlápka, který se mstí za svůj zpackaný život tím, že začne psychicky a fyzicky terorizovat řidičku, která ho nevhodně vytroubila na semaforu, záměrně lehce přehrává. Je mu jasné, že jde o jednorozměrnou figuru, jejíž posedlost a až terminátorskou urputnost umocňuje hercova mohutná tělesnost, daná jeho silnou nadváhou. A také zlověstné pohledy, které hází.

Že jde o člověka, který nemá co ztratit a podle toho se chová, naznačí už prolog, v němž se vydává do domu, který zapálí a zabije jeho dva obyvatele, kterými jsou, jak se později dozvíme, jeho bývalá žena a její přítel. Postava Toma Coopera (Russell Crowe) je tak od začátku jasně definována, včetně toho, v jak křehkém stavu se nachází její psychika. Pak už stačí jen drobné pošťouchnutí a ona ukáže při svém běsnění své nejtemnější hlubiny.

To postavu řidičky Rachel (Caren Pistorius), po níž Tom půjde, poznáváme v jejím domovském prostředí a skrze interakci s jejím patnáctiletým synem Kylem (Gabriel Bateman), bratrem Fredem (Austin P. McKenzie) a jeho přítelkyní Mary (Juliene Joyner).

Další Volný pád nečekejte

Mezitím ještě na pozadí úvodních titulků běží sestřih zpravodajských záběrů z reálných událostí, které se snaží říci něco k současné situaci v Americe, prolezlé stresem a rasovým a sociálním napětím. Tento společenský komentář má nabudit zdání, že film bude něčím víc než prvoplánovou jednohubkou, kterou ve skutečnosti je.

Další Volný pád Joela Schumachera se ale nekoná, na to je režie Derricka Borteho (Jonesovi, London Town) příliš rutinní a scénář jí nenabízí nápady a zvraty, kterými by se mohla při jejich realizaci blýsknout. Spíše naopak, zarazí u něj množství situací a náhod, které vyloženě nahrávají tomu, aby mohl být dát průchod řádění psychopatického vraha.

Ač se hrdinka pohybuje po městě, plném lidí, zná poznávací značku Tomova auta i jeho mobilu, tak není schopná si za pomoci policie s jeho pronásledováním poradit. Policejní složky buď nefungují, nebo fungují zpomaleně, takže si nakonec hrdinka ve hře na kočku a myš musí poradit sama. Nebo přesněji s pomocí syna, který vůči protivníkovi využije strategii, kterou se naučil ve hře Fortnite.

To, že je Tom při pronásledování vždy o krok před hrdinkou, je dáno tím, že ji ukradne mobil s kontakty a kalendářem plánovaných setkání. Až v závěru se jejich role obrátí a lovná zvěř vláká do pasti lovce. Ten je velmi brutální v projevech eskalace násilí.

Snaha vynutit si respekt

Pro jeho agresivní a vražedné chování bychom ale potřebovali silnější vysvětlení než to, že ho opustila žena, přišel o práci, je závislý na lécích a cítí se přehlížený celým světem. To stresující situace, v níž se ocitla Rachel a díky níž na křižovatce na semaforu zareagovala tak jak zareagovala, je osvětlena lépe.

Rachel se rozvádí, má nemocnou matku, bratra, jenž není příliš zodpovědný, problémy v práci, do níž jede ten den pozdě, stejně jako nestíhá syna včas hodit do školy. Zkrátka den blbec, kdy se to na ní vše sype a ona v napjaté chvíli neadekvátně zatroubí na řidiče v pickupu, který zůstal stát na křižovatce na zelenou. V té chvíli netuší, že narazila na někoho, kdo má špatný nejen den, ale z jeho pohledu celý život.

Jeho pokus vynutit si omluvu za ono vytroubení se nesetká u Rachel s adekvátní reakcí a tak se rozhodne, že si její respekt vynutí jinak. Začne pronásledovat a nemilosrdně terorizovat jí i její blízké, na něž získal kontakty v jejím mobilu.

Brutalita osobních střetů

Toho režisér využívá k rozehrání automobilových honiček i osobních střetů, vyznačujících se prudkou brutalitou (scéna v restauraci). Závěrečná konfrontace má až hororové aranžmá, princip lekačky je využit i ve scéně s kamionem. Akční scény nejsou nijak originální, ale mají díky necelé devadesátiminutové stopáži filmu svižné tempo.

Vyšinutý je tak veskrze průměrné thrillerové béčko, jehož největší devízou je, že má v hlavní roli áčkovou hvězdu, která si je ale vědoma toho, že hraje v béčku a uzpůsobuje tomu své hraní ve smyslu záměrné přehnanosti toho, jak moc urputná je. Čemuž do velké míry napomáhá hercův mohutný zjev.

Bez Russella Crowea by se tento film zřejmě nedostal do kin a domnívám se, že oprávněně. Jeho poselství, abychom k sobě byli ohleduplní a empatičtí nejen na silnici, protože nikdy nevíme, zda ten druhý neprochází něčím horším, než třeba my sami v té chvíli, je správné, ale rozvedení této teze dostalo až příliš fádní a předvídatelnou žánrovou podobu.

Vyšinutý

 • Žánr: psychologický thriller
 • Původní název: Unhinged
 • www.unhingedmovie.com/
 • USA, 2020
 • Scénář: Carl Ellsworth
 • Režie: Derrick Borte
 • Hrají: Russell Crowe, Caren Pistorius, Gabriel Bateman, Jimmi Simpson, Austin P. McKenzie
 • Distribuce: Vertical Ent.
 • Distribuční premiéra v ČR: 10. 09. 2020

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
The Callisto Protocol: Dali jsme dohromady vše, co potřebujete vědět o nejočekávanějším hororu roku

The Callisto Protocol: Dali jsme dohromady vše, co potřebujete vědět o nejočekávanějším hororu roku

Vývojáři ze Striking Distance Studios v čele se slavným Glenem Schofieldem, autorem úspěšné série Dead Space, si pro nás nachystali strašidelnou jízdu, se kterou zamíříme opět do vesmíru.

Michal Polok
The Callisto ProtocolPreview