37
Fotogalerie

Využijte svůj televizor naplno: HTPC z výkonného NASu

Může výkonný domácí NAS suplovat funkci HTPC k televizoru? Vyzkoušel jsem Asustor se servery XBMC a Plex a také jako DLNA zařízení.

Mnoho lidí si pod pojmem NAS představí síťový disk, který opravdu plní pouze roli domácího a firemního centrálního úložiště. Dnešní chytré NASy vyšších řad už ale zdaleka nekonkurují pouze USB diskům a souborovým serverům, ale také multimediálním přehrávačům a HTPC. Uvnitř podobných krabiček totiž často tepe relativně výkonný procesor, mají k dispozici HDMI výstup a jejich linuxový systém umožní běh třeba populárního domácího kina XBMC. Zabijete tedy dvě mouchy jednou ranou.

 Asustor NAS.jpg Asustor NAS.jpg NAS a televizor.png
NAS připojený do domácí sítě a k televizoru jako náhrada za klasické HTPC a multimediální přehrávač. Kuchyňské houbičky zde slouží jako tlumiče vibrací disku a ventilátoru, které může dřevěná uzavřená skříň nepříjemně zesilovat. 

Tyto parametry splňuje i můj dvoudiskový NAS AS-202TE od Asustoru. Výrobce jej obdařil dvoujádrovou SoC platformou Intel Atom CE5310 s taktem 1,2 GHz, výstupem HDMI 1.4a a operačním systémem s možností rozšíření o všemožné aplikace z katalogu. V podstatě se tedy jedná o svébytný počítač se spotřebou do 20 W. Opravdoví geekové se mohou skrze SSH připojit přímo k linuxovému terminálu a NAS všemožně hackovat. Pro všechny ostatní je tu pak pokročilé webové rozhraní s okny a ikonami, které připomíná běžný desktop.

 Asustor.jpg Asustor.jpg Asustor.jpg Asustor.jpg Asustor.jpg Asustor.jpg
Chytrý NAS je dnes v podstatě výkonný počítač s možností rozšíření o hromadu aplikací, s možností sdílení vlastních souborů přes internet a stejně tak poslouží jako multimediální server
 

Tento článek však není o NASu jako takovém ale o jeho schopnostech multimediálního centra připojeného k televizoru. Ačkoliv se budu věnovat konkrétnímu modelu, ve vyšších cenových kategoriích něco podobného nabízejí prakticky všichni přední výrobci jako QNAP, Synology, Netgear a další.

NAS jako XBMC server

Z NASu mohu vyrobit multimediální centrum třemi různými cestami. Tou základní a podporovanou přímo výrobcem je připojení zařízení k televizoru pomocí HDMI a instalace populárního multimediálního serveru XBMC.

Prostředí NASu přes HDMI.jpg AiRemote.jpg
Prostředí NASu po připojení televizoru skrze HDMI. Jako ovladač poslouží aplikace pro mobilní telefon, která se spojí s NASem přes domácí Wi-Fi. 
AiRemote.jpg AiRemote.jpg AiRemote.jpg
Mobilní ovladač AiRemote, který umí simulovat i ukazatel myši pomocí virtuálního touchpadu

Prostředí XBMC je na serveru identické s tím, které spustíte na jakémkoliv jiném počítači. K dispozici tedy máte knihovny pro filmy, fotografie a muziku, přičemž si nastavíte, co je v jaké složce na disku. XBMC pak obsah těchto složek indexuje s pomocí některého z dostupných agentů a stáhne plakáty k filmům a další informace. Server nabízí hromadu doplňků, které mohou rozšířit funkci XBMC třeba o přímé streamování filmů z Ulož.to.

Hlavní překážkou bude ovládání. Asustor nabízí jako dálkové ovládání aplikaci AiRemote pro Android a iOS, která nabízí jak klasický ovladač se směrovými šipkami a virtuální klávesnicí, tak pohyb myší po virtuálním touchpadu na telefonu. Záložním plánem může být hardwarový ovladač jako volitelné příslušenství k NASu.

XBMC.png XBMC.jpg
XBMC pro NAS se nijak neliší od běžného XBMC pro PC

Stejný scénář volí také samotný server XBMC. Zatímco na počítači jej ovládáte prostě myší a klávesnicí, v případě NASu můžete sáhnout po oficiální aplikaci XBMC Remote a hromadě dalších.

XBMC.jpg XBMC.jpg
Testovaný NAS s XBMC přehraje všechny typické formáty do 1080p a problémy mu nedělají ani přiložené SRT titulky

Z obrázku vytížení procesoru níže je patrné, že se čipset nezapotí ani při přehrávání 1080p videa a to prakticky v jakémkoliv formátu, který XBMC podporuje (všechny typické). Přesto nebylo přehrávání vždy bez překážky. U některých videí jsou patrné fragmenty, které tam nemají co dělat, a jiná videa jsou zase lehce trhaná, přestože byl procesor vytěžovaný pouze ze 40 %.

Na vině může být čilý vývoj XBMC, které je pro můj NAS ve fázi betaverze. Asustor ale vydává relativně často aktualizace a problém může vyřešit i ruční úprava konfigurace kodeků. S tímto holt budu muset ještě chvíli bojovat.

Vytížení NASu s XBMC.jpg XBMC ovladač.jpg XBMC ovladač.jpg XBMC ovladač.jpg XBMC ovladač.jpg
Vytížení procesoru při přehrávání 1080p MP4 skrze XBMC a mobilní ovladač XBMC Remote. Atom v NASu má dvě jádra, každé z nich má ale dvě vlákna, takže se procesor chová, jako by měl čtyři jádra. 

NAS jako DLNA/UPnP server

Druhou možností propojení NASu s televizorem je UPnP a DLNA. To se týká televizorů, které se mohou připojit do lokální sítě ethernetem a Wi-Fi. Přenos pomocí DLNA umožňuje i XBMC, každý NAS ale nabízí i své vlastní řešení bez zbytečné omáčky okolo. NASy od Asustoru nabízejí v Centru aplikací instalaci třeba UPnP Media Serveru V2.

DLNA Server.jpg DLNA server.jpg DLNA Server.jpg
Konfigurace serveru UPnP/DLNA na NASu v jeho webovém rozhraní je poměrně jednoduchá. Stačí namapovat dostupné složky a případně povolit jen konkrétní síťové příjemce.
 

V jeho konfiguraci nastavíte, jaké složky na disku má prohledávat a případně ještě zařízení, která se k němu mohou připojit. To je celé a záleží už pouze na televizoru, jak je chytrý a s jakými médii si poradí. Můj testovací Samsung Smart TV UE46F8000ST tedy po aktivaci serveru okamžitě našel zařízení v lokální síti a poradil si se všemi běžnými formáty videa včetně MKV. Podstatné je ale to, že správně identifikoval také přiložené SRT titulky, které měly stejný název jako video.

Procházení DLNA na televizoru.jpg DLNA klient na televizoru.jpg
Televizní klient rozpoznal DLNA server na NASu (Asustor) a také přiložené SRT titulky u jednotlivých filmů 

Pokud toto všechno televizor zvládne, získáte oproti XBMC hlavně tu výhodu, že můžete použít ovladač televize. Když tedy budete chtít přehrávání pozastavit, nebudete muset někde na mobilu hledat tlačítko pauzy, ale použijete prostě to na televizním ovladači.

Přehrávání z DLNA.jpg Přehráván íz DLNA.jpg
Přehrávání z DLNA serveru na NASu 

NAS jako internetový Plex server

Nejvyšší metou je Plex Media Server, který je postavený nad základním XBMC a rozšiřuje jej o hromadu vlastních specialit. Pro přenos se nepoužívá HDMI, ale domácí síť a internet. Výhoda PMS spočívá v tom, že má vlastní přehrávače pro počítač, mobilní telefony, tablety a také chytré televizory. To znamená, že Plex nabídne stejně atraktivní prostředí jako XBMC, pokud si ale na podporovaný televizor (LG, Samsung) nainstalujete jeho klient, můžete ho ovládat přímo ovladačem televizoru.

Plex Media Server.jpg Plex Media Server.jpg Plex Media Server.jpg
Plex Media Server pro NAS se konfiguruje skrze webové rozhraní 

Další specialitou je sdílení vlastního serveru s někým jiným. To znamená, že po spuštění Plexu uvidíte jak vlastní knihovnu médií na síťovém disku, tak knihovnu vašeho známého na druhém konci republiky. Pokud bude mít slušné připojení k internetu (podstatný je upload, který by měl dosáhnout alespoň několika Mb/s), můžete plynule přehrávat jeho filmy. Plex lze tedy proměnit v takový malý soukromý YouTube a Netflix. Nutno ovšem podotknout, že pokud nasdílíte svůj server Plex s někým druhým, porušíte pravděpodobné zákon, poněvadž k ničemu takovému samozřejmě nemáte licenci.

Plex pro Samsung Smart TV.jpg Plex Media Server.jpg
Přehrávač Plex pro Smart TV od Samsungu a přehled filmů v knihovně na NASu, na kterém běží Plex Media Server. Oproti XBMC a HDMI nyní vše proudí přes domácí síť a aplikaci mohu zároveň ovládat televizním ovladačem.

Plex má ale i své kritiky. Server obsahuje hromadu chyb, čili internet je plný diskuzí, kde jeho uživatelé řeší třeba nefunkční zobrazování titulků, a může být také velmi náročný na hardware. Pokud totiž nemůže video servírovat v původním formátu, který přehrávač na druhé straně nepodporuje, za běhu jej kóduje do H.264. Běžný výkonný počítač takovou práci utáhne, atomovému NASu ale v tomto případě dojdou síly. Zátěž procesoru bude stoprocentní a video přesto trhané. Tento neduh vyřeší až výkonnější Atomy.

Problémy s titulky mám i já. Jednou je Plex detekuje, podruhé ne. Vývoj serveru pro PC a NAS ke všemu není úplně synchronizovaný, takže raději preferuji spolehlivější XBMC.

Přehrávání ze serveru Plex.jpg Sdílený server Plex.jpg
Přehrávání filmu v Plexu a pohled na sdílené servery. Mohl bych si tedy spustit třeba film ze serveru známého – tedy pokud bude mít slušný upload a bude online. 

Může tedy chytrý NAS konkurovat klasickému síťovému multimediálnímu přehrávači? Pokud využijete XBMC a propojení pomocí HDMI, tak rozhodně ano, poněvadž XBMC nabízí srovnatelný servis s ostatními krabičkami. Překážkou ale samozřejmě může být absence klasického fyzického ovladače, nějaké ty chybičky a vyšší cena výkonných NASů. Cena toho testovaného se pohybuje okolo 6 000 korun bez pevných disků.

XBMC na NASu budu dále studovat, a pokud se mi podaří vyřešit všechny šotky, určitě si to nenechám pro sebe. 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud