Vzpoura v Seattlu: recenze filmu

23. března 2009
TWEET SDÍLET
Stuart Townsend nabízí možná naivní, ale upřímný a zaujatý pokus o rekonstrukci antiglobalizačních protestů v americkém Seattlu.

Ambiciózní scénáristický a režijní debut irského herce Stuarta Townsenda obrací svou pozornost k takřka deset let starým událostem z přelomu listopadu a prosince roku 1999. Tehdy se v americkém Seattlu konalo poslední setkání představitelů Světové obchodní organizace (WTO) v odcházejícím miléniu.

Pět dní, které otřásly Seattlem

Townsend, kterého si budeme zřejmě pamatovat jako nesmrtelného Doriana Graye z Ligy výjimečných nebo jako jednoho z vrcholů milostného trojúhelníku v dobovém dramatu Hlava v oblacích, se pokouší o rekonstrukci vzrušených pěti dní trvání summitu. WTO chtěla během jednání schválit nová pravidla činnosti této organizace, jež dle mínění nespokojených aktivistů měla ještě více přispět k diskriminaci zemí třetího světa na úkor rozpínavých nadnárodních korporací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Původně nenásilná a poklidná demonstrace zaskočila dohlížející složky z řad policie svou důkladnou organizovaností, jež bránila delegátům kongresu ve vstupu na jednání. První zásah v ulicích proti manifestujícím se postupně proměnil v hromadné střety, jež ochromily město natolik, že radnice vyhlásila stav ohrožení a povolala národní gardy. Výsledkem pouličních nepokojů bylo nejen desítky zbitých a zadržených demonstrantů, ale i zablokování rokování.

Množství perspektiv

Townsendovu nízkorozpočtovému dramatu posloužily skutečné události k rozehrání příběhu, v němž se jednotlivé fiktivní postavy stávají nositeli myšlenek, hodnot a postojů, reprezentujících mozaiku pohledů na problém přístupu k antiglobalizačnímu hnutí.

Filmy na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Ve snaze o objektivní a komplexní vhled tak nahlížíme na tehdejší dění z pozice hned několika stran konfliktu. Aktivisté, anarchisté, odboráři, politici, delegáti konference, policisté, média i civilisté, jež byli nedobrovolně vtaženi do víru dění, ti všichni projdou během pár dní procesem, v němž musí zaujmout k probíhajícím událostem jasný postoj.

Ze struktur, hájících zájmy a práva pracujících i těch, jimž není lhostejný stav životního prostředí, ohrožených živočišných a rostlinných druhů, základní zdravotní péče nebo kvality potraviny, se vyděluje čtveřice mladých demonstrantů, jež vstoupí na scénu v efektním entrée na visutém laně, z něhož vyvěšují transparent.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Již z tohoto úvodu je patrné na čí straně režisér stojí, i když se po většinu vyprávění snaží o opravdu nestranné stanovisko. Nabízí množství perspektiv a jako objektivní pozorovatel nechává na divákovi, aby si udělal na věc vlastní názor.

Jay (Martin Henderson) a Lou (Michelle Rodriguezová) představují pár, pocházející ze zajištěných rodin. Vyjadřování se ke stavu světa se pro ně stalo způsobem života, osobním postojem, pramenícím z vnitřní nespokojenosti i z touhy měnit stav věcí veřejných a rovněž dobrodružným vzrušením, z něhož čerpají energii pro civilní fádnost dnů všedních.

Druhým párem, jemuž dramatické okamžiky mohutných demonstrací tragicky zasáhnou do jejich soukromí, se stává člen policejní zásahové jednotky Dale (Woody Harrelson) a jeho těhotná žena Ella (režisérova životní partnerka Charlize Theronová). Surový úder z řad Daleových kolegů, dopadající na vyděšenou gravidní ženu, jež se v nastalém zmatku policejního zásahu snaží skrýt do bezpečí, přiměje televizní reportérku Jean (Connie Nielsenová) k zaujetí angažovaného postoje, jež se nehodí do krámu jejím senzacechtivým a pokryteckým zaměstnavatelům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Starosta města Tobin (Ray Liotta), sám účastník protivietnamských demonstrací, který slíbil manifestujícím právo na vyjádření jejich postoje, stojí při rozhodnutí o zásahu mezi dvěma zly, mezi nimiž se snaží lavírovat tak aby napáchal co nejméně škody na obou stranách konfliktu. Ulice města se mu před očima mění v bitevní pole a on ví, že ať už se rozhodne jakkoliv, nikdy se nezavděčí všem.

Opravdu nestranný pohled?

Townsend se při charakterizaci postav a jen velmi povrchně naznačených pohnutek jejich jednání bohužel nevyhnul jisté modelovosti v zobrazení jejich chování, jíž přispívá k zvýšení dramatického dopadu děje. Je opravdu jen velmi těžko uvěřitelné, že by dospělá žena v podobě těhotné prodavačky módní konfekce nevěděla co obnáší podobné demonstrace a vystavila se riziku střetu s nebezpečím. Rovněž přeběhnutí televizní novinářky na správnou stranu barikády zavání až přílišným idealismem a scénáristicky nepravděpodobnou konstrukcí.

Snahu o manipulativnost postojů a ideologickou agitaci ale za režisérovým záměrem nevidím, spíš přiklonění se ke straně, jež je mu bližší a tím vyjádření jasného občanského postoje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Policisté nejsou nijak démonizováni. Jsou ukázáni jako muži, dělající svou práci, jež přispívá k udržení pořádku. Anarchista, ničící výklady obchodů, který se ukáže ve skutečnosti jako nasazený policejní provokatér, není ničím výjimečným. K objektivnosti pohledu by se ale slušelo dodat, že na podobných akcích se na straně demonstrujících projevují destruktivně lidé, pro něž je demolování majetku a střet s policií zábavou a alternativním projevem negativních emocí.

Režisér vidí chyby v přístupu k obdobným akcím, jež zasáhly Prahu o necelý rok později při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, i na straně revoltujících. Že občas dobře míněné myšlenky přehlušuje neadekvátní forma jejich vyjádření, přesouvající pozornost k věcem marginálním, ukazuje na příkladu přednášky zástupce Lékařů bez hranic dr. Mariče (Rade Šerbedžija). Ten poznává marnost své snahy upozornit na potřebnou lékařskou pomoc zemím třetího světa, která se ve světle mediálně mnohem vděčnějších probíhajících střetů vytrácí.

Angažované poselství

Townsend se na debutanta ukazuje jako zručný strůjce kompaktního celku, jež mu drží pevně pod rukama. Kameraman Barry Ackroyd, jenž se podílel již na Greengrassově Letu číslo 93, dovede z omezených finančních prostředků na statisty udělat při inscenování hromadných scén přednost. Širokoúhlé objektivy nahrazují ty s delšími ohnisky, jež přispívají k reportážnímu stylu snímání demonstrací. Paradokumentární simulace roztřeseného obrazu ručních kamer rovněž lépe koresponduje se zakomponováním autentických archivních materiálů, jež zvyšují dojem autentičnosti a realistické působivosti chaosu, jež postavy zažívají. Subjektivní vnímání vypjatých střetů se přesouvá na pozice obou stran konfliktu a za pomoci dynamického střihu a hudby Neila Davidgeho nás nervní atmosféra vtáhne přímo do středu dění v ulicích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Herci jsou pro své role dobře vybráni, i když názory postav, jež představují, se nesou v intencích až příliš obecných proklamací, jež nám nedovolí (až na případ těhotné prodavačky) se k nim hlouběji přiblížit.

Přijetí filmu bude asi hodně záviset na vašem postoji k zobrazovaným událostem i politickém a občanském přesvědčení, jež je vám vlastní. Pokud demonstrující považujete za podvratné živly, v teple pokoje nevěřícně kroutíte hlavou u televize nad záběry plnými zápalných láhví, slzného plynu a násilných střetů policie s protestujícími a vaší oblíbenou knihou na nočním stolku je ta, v níž se pan prezident vyjadřuje o modré, nikoliv zelené planetě, asi těžko pochopíte radost skupinky manifestujících, že jejich aktivismus přispěl alespoň malým dílem k zamyšlení lidí nad skutečnostmi, jež přesahují jejich privátní životy. Pokud ale stále idealisticky věříte, že má cenu se angažovat a že chod dějin neřídí neviditelné struktury „mocných a movitých“, do nichž běžný jedinec může jen stěží zasáhnout, je Vzpoura v Seattlu filmem právě pro vás.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzpoura v Seattlu

  • Žánr: dramatická rekonstrukce
  • www.battleinseattlemovie.com
  • Původní název: Battle in Seattle
  • USA/Kanada/Německo 2007
  • Scénář a režie: Stuart Townsend
  • Hrají: Martin Henderson, Woody Harrelson, Charlize Theronová, Ray Liotta, Michelle Rodriguezová, Ivana Milicevicová, Rade Šerbedžija, André Benjamin, Joshua Jackson, Connie Nielsenová
  • Distribuce: Palace Pictures
  • Distribuční premiéra v ČR: 19. 3.2009

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Devět nejlepších novinek ve Windows 11. Můžeme se soustředit, kochat i lépe komunikovat

Devět nejlepších novinek ve Windows 11. Můžeme se soustředit, kochat i lépe komunikovat

**Windows 11 nám dílem komplikují život, současně ale řeší řadu nedostatků. **Inovace, která nám usnadňují práci, jsou většinou malé, ale citelné. **Baví nás režim pro soustředění, správa perferií pro Bluetooth nebo integrace s Teams.

Petr Urban
Windows 11SoftwareMicrosoft
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Patnáctého listopadu se počet obyvatel Země přehoupl přes osm miliard

Patnáctého listopadu se počet obyvatel Země přehoupl přes osm miliard

** Osm miliard lidí není důvodem k záchvatům hrůzy ** Spíš by nás to mělo postrčit k zodpovědnějšímu přístupu ke světu ** Největším problémům čelí lidstvo v zemích třetího světa a před těmi nelze zavírat oči

Jaroslav Petr
ZeměLidé
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Start ve Windows 11 je i po roce tragédie. Microsoft zjednodušoval tak moc, že je nakonec složitější (komentář)

Start ve Windows 11 je i po roce tragédie. Microsoft zjednodušoval tak moc, že je nakonec složitější (komentář)

**Microsoft ve Windows 11 některé prvky zjednodušil. **Omezování ale vede ke zesložitění práce na počítači. **Nabídka Start není jedinou nabídku, konkurují jí dvě další.

Petr Urban
Windows 11KomentářMicrosoft
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Oura Ring má novou konkurenci. Tento chytrý prsten vydrží týden na jedno nabití a ani o něm nebudete vědět

Oura Ring má novou konkurenci. Tento chytrý prsten vydrží týden na jedno nabití a ani o něm nebudete vědět

** Na světě je dalších chytrý prsten pro Android a iOS ** Na svědomí jej má portál Indiegogo ** Titanový doplněk na prstu ani nepocítíte

Martin Chroust
Chytrý prstenIndiegogoZdraví
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět