WandaVision: Hodnocení v polovině seriálu? Zatím průměr s vynikající technickou stránkou

1. února 2021
TWEET SDÍLET

Tak máme za sebou čtvrtý díl, který v očích většiny fanoušků objasnil většinu naznačovaných souvislostí. Po pravdě – na konci trojky jsem říkal, že styl „každý díl jedno desetiletí historického vývoje sitcomu“ nemůžou tvůrci používat celou dobu, protože už pomalu vyprchávalo počáteční kouzlo. 

Nejdříve ale malá poznámka. Je třeba říct, že Marvel měl obrovské štěstí, že pandemie (a zavření kin) se nepotkala s premiérou Endgame. Film by do kin vůbec nešel a fáze 3 by pak nebyla ukončena; v opačném případně by rozhodně nevydělal 2,8 miliardy dolarů (což je zhruba 60 miliard korun). Takto má Marvel/Disney obrovský finanční polštář, který jiná studia mohou závidět. A má také čas na odklad slibovaných seriálů a filmů z fáze 4. 

Na seriál WandaVision se čekalo poměrně dlouho. Marvel ho původně měl pustit na Disney+ už loni, nakonec se čekalo do ledna 2021. Natáčení zkomplikovala pandemie (podobně se zpozdilo natáčení další seriálů Marvelu). WandaVision je prvním seriálem „fáze čtyři“ světa Marvelu, má mít devět dílů, přičemž první dva byly vypuštěny zároveň, další pak vždy po týdnu. 

Už z traileru a komentářů herců z natáčení bylo jasné, že seriál WandaVision bude natáčen ve stylu sitcomů. Více z děje nebylo známo, Marvel nikdy neprozrazuje více. Což lze pouze chválit, chválit a zase chválit. Ani já z děje nebudu prozrazovat nic zásadního, pokusím se jen komentovat známé. 

Pádící šnek...

První tři díly jedou přesně dle slibovaného scénáře známého z upoutávek. Dvojce superhrdinů, Wanda Maximoff a Vision, se přistěhují na předměstí. Seznamují se se sousedy a okolím, přitom oba zjišťují, že ne všechno je takové, jak se na první pohled zdá. Je obecně známé, že se děj odehrává po událostech v Endgame, nicméně nebylo známo, s jakým odstupem. Ale vzhledem k tomu, že jde o první seriál čtvrté fáze, dalo se usoudit, že seriál by měl v podstatě navazovat. Což se potvrdilo. 

Klepněte pro větší obrázek

Jaké je tedy hodnocení po čtvrtém dílu a co můžeme čekat? Především je vidět, že seriál kombinuje výborné herecké obsazení (zejména Paul Bettany si užívá a exceluje) s dalšími tvůrci (scénáristy, kameramany, lidmi co měli na starost kostýmy a masky, atd.), a k tomu všemu přidává hromadu peněz. Takový pomalý, v podstatě nudný a „zastaralý“ začátek by si žádný jiný seriál nemohl dovolit. Skončil by po prvním díle. I když je retro nyní u mladých v módě, myslím, že by to seriál nezachránilo. 

Ale už dlouho se ví, že Marvel je velmi silný v tom, čemu se obecněji říká – běh na dlouhé tratě. Dokáže plánovat a „vypočítat“ strukturu filmů tak, aby fungovala. To potvrzuje i seriál WandaVision, který přidává další a další informace, aspekty, drobnosti a především roste tempo vyprávění. Ze sitcomového experimentu se tak stává klasický film od Marvelu, jen rozsekaný na jednotlivé díly. Dá se čekat, že tempo se bude dále zvyšovat.

Orgie pro fanoušky

Ze seriálu musí mít obrovskou radost všichni ti, kdo pátrají po detailech, skrytých či zjevných odkazech a souvislostech s dalšími filmy. Tím vším je seriál doslova prošpikovaný. Podobně funguje technické zpracování, práce s kamerou, seriálové znělky – každý detail má smysl, vše má svůj důvod použití. Fanoušci Marvelovek tak dostávají ve velkých porcích to, po čem touží a na Youtube najdete spousty rozporů každého dílu, nemluvě o teoriích, co každá "blbost" znamená.

Menší radost už musí mít ti, kdo MCU moc neznají, „nežerou“ každý detail, neznají staré sitcomy. Ti tolik uspokojení asi už nezažívají, neboť jako samostatný sitcom není seriál WandaVision funkční – se moc nepobavíte, nebudete znát ani souvislosti. 

Po čtvrtém díle lze říct, že seriál má cenu sledovat, zatím jsme se však nedočkali ničeho zvláštního. Technické a produkční kvality lze považovat u Marvelu za samozřejmost, potěší, že si danou úroveň drží i u seriálu. Na druhou stranu zamrzí, že nepřináší nic nového, místy působí až moc sterilně a vypočítaně. Nepotěší ani nesrovnalosti ve vyprávění a některé nelogičnosti, které ale jak předpokládám (a doufám) budou později vysvětleny. 

Takže, jaký je zatím seriál WandaVision? Skvělý, parádní a detailně propracovaný .... průměr. Špatný rozhodně není, jen filmy nastavily laťku hodně vysoko. Seriál sice nahoru doleze, zatím tam ale není. Ovšem i kvůli tomu stojí za pozornost.

Témata článku: Filmy a seriály, Sci-fi, Trailer, Disney+, Seriály

Určitě si přečtěte

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedený film zdarma a česky, nemusíte "pirátit". Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí. Najdete zde zástupce více žánrů, takže si určitě vyberete (a případně rozšíříte rozhled).

17 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Filmy zdarma
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

34 Jaromír Puk, Marek Čech

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

3 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály