Wanted: recenze filmu

30. června 2008
TWEET SDÍLET
Komiksové předlohy vytlačily v žánru akce „osmdesátkové“ akční muskulatury a kazašský režisér Timur Bekmambetov přichází se stylovou a notně drsnou volnou adaptací komiksu Mrtvý nebo živý.

Osudově „vyvolený“ zabiják

Děj příběhu nabízí analogii s prvním Matrixem. Máme tu budoucího Vyvoleného, který je z pracovní kóje vytažen organizací, která ho nejprve verbuje a poté tvrdě nutí, aby se zlepšoval v rychlých reflexech a nadlidské hbitosti, již má genově zakódovanou. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlavní hrdina Wesley Gibson (James McAvoy) je loser k pohledání. Zaměstnán v nadnárodní korporaci jako účetní, musí snášet ponižování otylé šéfové i to, že s jeho blonďatou partnerkou si pravidelně vyměňuje „genetické informace“ jeho kolega a nejlepší přítel. Osobní život má v troskách a únik hledá v preparátech proti úzkosti. Jednoduchá ústřední zápletka je prodchnuta mytologií, vycházející z tisíc let staré legendy o skupině moravských tkalců, kteří objevili ve vyráběných tkaných látkách tajné kódy, kterými k nim promlouval osud. Řemeslníci stvořili Bratrstvo zabijáků, které se řídí pokyny osudu a pro zachování rovnováhy dobra a zla odstraňuje vyvolené osoby. 

Tento film na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Tak to jde už po staletí a my se do spárů této organizace dostáváme v momentě, kdy rebelující člen Cross (Thomas Kretschmann) počastuje kulkou elitního člena Bratrstva, který byl shodou okolností Wesovým otcem. Tajemné společenství bere mezi sebe jeho syna, který zatím neví, že po otci zdědil jeho schopnosti a jako jediný se může postavit nebezpečnému zabijákovi a otcovrahovi. 

Wesley pod dohledem tajemné Fox (Angelina Jolieová) a šéfa spolku Sloana (Morgan Freeman) absolvuje náročný a naturalisticky pojatý výcvik, kde dochází k fyzickému, ale hlavně duchovnímu přerodu v člověka, schopného vzít osud do vlastních rukou. Přehlížený beránek se mění ve vlka, který v něm vždycky číhal.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nově nabité schopnosti zprvu využije k sladké pomstě svým trýznitelům z minulosti. Počítačová klávesnice otisknutá ve tváři jeho soka na poli milostném je jen začátkem. Opojná chuť všemohoucnosti mu ale rychle zhořkne, když zjistí, že záměry jeho vražedných společníků nejsou tak vznešené, jak se z počátku zdály. Otázkou zůstává, kdo hraje s mladíkem nečistou hru a kdy Wes přijde na to, že svůj osud si musí kontrolovat jen on sám? 

Rovnováha dobra a zla

Tvůrci využili známý komiksový motiv vyvoleného, který se z ušlápnuté a nesebevědomé nicky promění v hrdinu. Scenáristé si vypůjčili z komiksové předlohy Marka Millara a kreslíře J. G. Jonese, která v Česku vyšla pod názvem Mrtvý nebo živý, jen některé postavy a ústřední situaci přerodu. Kreslený Wesley byl zabydlen ve světě, kde se superpadouši snaží vyhubit superhrdiny a ovládnout svět. Ústřední postava svým chováním zdaleka nenaplňovala obvyklou hrdinskou formulku, že míra nově nabytých schopností by měla být v přímé úměře se zvětšující se odpovědností. Kancelářský šiml, vycvičený v elitního zabijáckého machra naopak pro zábavu a zisk vraždil nevinné, znásilňoval slavné herečky a ještě se u toho královsky bavil.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Toto temné nihilisticko-anarchistické ladění, kde naprosto chybí kladný vzor, by asi bylo pro mainstreamový film příliš a tak se scénáristé rozhodli najít k příběhu jiný a korektnější klíč. Myšlenka Bratrstva „Zabít jednoho znamená zachránit tisíce“, jež má udržovat přirozenou rovnováhu světa v obraně před zlem, ale není dostatečně rozvedena a ani se nesnaží jít nijak do hloubky. Není uspokojivě vysvětleno, kdo onu rovnováhu určuje a zda je objekt, jenž má být odstraněn, opravdu další potencionální Hitler nebo jen někdo, kdo se organizaci znelíbil. Morální dilema z toho plynoucí je nastoleno, ale opět zodpovězeno dost polovičatě až v samém závěru s podprahovým násilným poselstvím. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Adrenalinem bušící srdce

Původně reklamní režisér Timur Bekmambetov po úspěchu dvojice fantasy eposů (Noční hlídka, Denní hlídka) podle románů Sergeje Lukjaněnka zaujal zámořské producenty svou schopností přijít za relativně levný peníz s dynamickou a vizuálně ohromující podívanou. Ve svém hollywoodském debutu servíruje přímočarou zábavou, kořeněnou černým humorem a nekorektním násilím, které podřizuje vše, od rozvíjení zápletky, hereckých výkonů až po symbolické závěrečné zúčtování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve Wanted vizuálně zklidnil svůj frenetický rukopis (chaotický střih, nepřehledná akce, černý humor), kterým v záplavě zběsilého obrazového chaosu trochu pohřbil svou Denní hlídku. Nezříká se ale svých oblíbených propriet a nadále je rozvíjí. Můžeme se tak těšit na fyzikální zákony popírající „matrixovský“ bullet-time i kulky, odrážené vlastními střelami, putující po jiných drahách než přímých nebo zpomaleně prolétávající hlavami. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Manipulace s obrazem, ať už jde o zpomalování, zmrazení nebo zrychlování pohybu zde není jen na efekt, ale má přímou souvislost se schopností hrdiny ohýbat dráhu střel a manipulovat s ní za pomoci ruční ekvilibristiky a kontrolovaného přísunu adrenalinu do mozku. Rychlé bušení srdce, které dříve Wes považoval za projev úzkosti, se ukáže zděděnou genetickou výbavou, díky níž se jeho vnitřní svět zrychluje a vnějškový zpomaluje tak, že může provádět nejroztodivnější kaskadérské kousky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Wanted se opájí adrenalinově výbušnou akcí, v níž se projevuje režisérova záliba v automobilových exhibicích a lá Speed Racer. Angelina Jolieová leží na kapotě červeného sporťáku a v přestřelce mění svůdné pozice se stejnou rychlostí jako palebný arzenál, řídíc při tom všem auto jen nohama. Bombastická akce vrcholí ve chvíli, kdy se proslulý český rychlovlak Pendolino hroutí do propasti se zavrtaným vozovým exponátem socialistického bloku v pravém boku. V žigulíku zuří přestřelka, zatímco se vlak trhá na kusy.

Nápaditost akčních sekvencí, v nichž se Bekmambetov překonává v gejzírech nápadů, je excelentní a jistě nalezne ozvěnu ve spoustě epigonů. Horší už je to už s výpravností snímku, kde je vidět, že na kulisách se trochu šetřilo (budova starého cukrovaru, kde má společenství své sídlo a kde probíhá zrod zabijáka.) 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mladý skotský herec James McAvoy dokazuje, že v první akční roli mu to jde stejně dobře jako v historických romancích (Pokání). „Fight-club (ovské)“ užití voiceoveru v sarkasticko-cynických vnitřních monolozích ve spojení s jeho přerodem z ušlápnutého ňoumy v stroj na zabíjení je funkční a herecky ve své proměnlivosti uvěřitelné a na McAvoyovi je vidět, že si ho užívá se sebeironickou nadsázkou. Potetovaná a dráždivě záhadná vražedkyně Angelina Jolieová je mrštná, stylová a sexy a Morgan Freeman svým klidným charismatem a hlubokým témbrem vzbuzuje mentorský respekt.

Bekmambetov ve svém hollywoodském debutu nezklamal a řekl si o další žánrové lahůdky. Zběsilý rytmus vyprávění se odráží v syrovém, ale přitažlivém vizuálním balení a domácí divák bude zajisté potěšen podvědomými reáliemi, jež jsou za sebou řazeny ještě šíleněji než v XXX.

Klepněte pro větší obrázek 

Wanted

  • Žánr: akční comicsová adaptace
  • www.wantedmovie.com
  • Původní název: Wanted
  • USA 2008
  • Scénář: Michael Brandt, Derek Haas, Chris Morgan (podle comicsu Marka Millara a J. G. Jonese)
  • Režie: Timur Bekmambetov
  • Hrají: James McAvoy, Angelina Jolieová, Morgan Freeman, Common, Thomas Kretschmann, Marc Warren, Terence Stamp
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 26. 6. 2008
AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

** Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii ** Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA) ** Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware