West Side Story: Steven Spielberg v nablýskané, energické formě oprašuje oscarovou muzikálovou klasiku

22. ledna 2022
TWEET SDÍLET
West Side Story: Steven Spielberg v nablýskané, energické formě oprašuje oscarovou muzikálovou klasiku

Plusy

 • Symbióza herecké, taneční a pěvecké složky filmu

Minusy

 • Pro vstup do muzikálového žánru si mohl Spielberg zvolit něco osobitějšího
8/10
Hodnocení

Slavný muzikál West Side Story měl na Broadwayi premiéru v září roku 1957. O čtyři roky později jeho filmová adaptace proměnila z 11 nominací na Oscara deset ve vítězství, včetně těch za nejlepší film a režii. O tu se podělil Robert Wise s autorem a choreografem pěveckých a tanečních čísel Jeromem Robbinsem.

O šedesát let později vstoupila loni v prosinci do kin nová verze West Side Story z dílny režiséra Stevena Spielberga. Ten si za svou padesátiletou filmařskou dráhu vyzkoušel snad všechny žánry s výjimkou westernu a právě muzikálu. Oscarový úspěch svého předchůdce s ním zřejmě nezopakuje, ale o tom, že bude patřit k favoritům předávání těchto cen, napovídá zisk tří Zlatých glóbů.

Spielberg ctí původní verzi

Zlatý glóbus za nejlepší film v muzikálové a komediální kategorii si odnesl po právu, protože se mu podařilo tomuto nadčasovému příběhu, jenž je moderní parafrází Shakespearova dramatu Romeo Julie, dát současné dynamické audiovizuální zpracování, aniž by se ho snažil nějak uměle aktualizovat.

Spielberg ctí původní verzi, muzikálové předloze je ostatně věrnější než jeho filmoví předchůdci. Ve spolupráci se scenáristou Tonym Kushnerem, který se s ním podílel už na filmech Mnichov a Lincoln, se dopouští jen drobných úprav, spočívajících v jiném pořadí skladeb, jejich interpretů nebo inscenačním rámci daných scén.

Klepněte pro větší obrázek

Co zachová, jsou témata, která muzikál odráží a jež souvisí se společenskou situací v Americe v polovině padesátých let i dnes. Etnická nevraživost, pouliční násilí, sociální vyloučení, potlačování práv menšin, to jsou problémy, které zůstávají stále aktuální.

Gangy Tryskáčů a Žraloků

Děj se odehrává v roce 1957 v západní části New Yorku. Místo Monteků a Kapuletů tu proti sobě stojí pouliční gangy Tryskáčů a Žraloků. Jedni jsou američtí potomci evropských emigrantů, druzí portorikánští přistěhovalci. Společně bojují o prostor, jehož proměnlivý charakter uvozuje úvodní scéna s demolicí a stavbou Lincolnova centra, která dává na srozuměnou, v co se jejich čtvrť mění.

Tony Kushner posiluje sociálně realistický ráz předlohy, když ukazuje, co obě skupiny, přes jejich rivalitu, spojuje. Bílí potomci starších emigrantů jsou znejistěni ztrátou dosavadních pozic, Portorikánci je ještě nezískali. Členy obou partiček trápí malé vyhlídky na lepší budoucnost, svůj pocit bezprizornosti si pak utvrzují právě v prostředí gangů.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi nimi se schyluje ke střetu, který se snaží odvrátit někdejší člen Tryskáčů Tony (Ansel Elgort). Ten se na tancovačce zamiluje do Marii (Rachel Zegler), mladší sestry vůdce Žraloků Bernarda. Eskalaci konfliktu se mu ale nepodaří zabránit a naopak do něj osudově zasáhne.

Větší důraz na ženské figury

Postava Tonyho zde získává oproti původnímu filmu plastičtější pozadí, když je jeho kriminální minulostí a podmínkou, v níž je, osvětleno, proč se od Tryskáčů drží dál a snaží se žít spořádaným životem. Výraznější profilace se dočká i Mariin snoubenec Chino a vůdce Tryskáčů Riff.

Silnější důraz je kladen i na ženské figury. S tím souvisí změna na postu jedné z postav. Majitele krámku z původního filmu Doca nahradila jeho ovdovělá žena Valentina. Přebírá Docovu mentorskou úlohu a hraje ji Rita Moreno, která ztvárnila ve Wiseho snímku Anitu. Tehdy za ni získala Oscara a bylo by pro ni jistě hezkým opožděným dárkem k jejím devadesátinám, kdyby její výkon minimálně v nominacích opět nezůstal opomenut. Za to, s jakou vroucnou silou se zmocnila písně Somewhere, by si to zasloužila.

Současná představitelka Anity Ariana DeBose osvědčuje v tanečních a pěveckých číslech svou zkušenost s broadwayskými muzikály a její podání písně America je strhující. Je to právě ona, kdo spolu s debutující Rachel Zegler ve filmu herecky září. Ta Marii vtiskla dívčí nevinnost i roztouženou dychtivost, tedy přesně to, co úloha portorikánské Julie vyžaduje.

Steven Spielberg měl při castingu vůbec dobrou ruku, což potvrzuje i obsazení mužských partů. Změnou oproti originálu je, že postavy Portorikánců obsadili herci téhož původu a ne namaskovaní běloši a že do jejich dialogů proniká nepřekládaná španělština. Korektního, empatického přístupu se dostává i transsexuální postavě, jež touží po začlenění do party Tryskáčů.

Svěží vizuální koncepce

Kde vedle herecké složky film osvědčuje svou velkou sílu, je v té taneční a pěvecké nebo přesněji v symbióze těchto tří složek. Hudební čísla posouvají děj energicky dopředu a Spielbergova režie v nich působí nesmírně svěže. Ať už jde o osobní výstupy jako je vyznání lásky na požárním schodišti nebo ty kolektivní, v něž přechází setkání Tonyho a Marii na taneční zábavě.

Na to, že byl Spielberg doteď v muzikálových vodách nezkušený, tak se mu s kameramanem Januszem Kamińskim, střihačem Michaelem Kahnem, choreografem Justinem Peckem a Davidem Newmanem, který nově zaranžoval původní melodie Leonarda Bernsteina, podařilo rozpohybovat muzikál tak, že nás strhává svou energií a dynamikou.

Taneční čísla přitom hýří nejen oku lahodící choreografií, ale i sytými barvami a efektním svícením. Vizuální koncepce je promyšlená do detailu, Spielberg dokáže po dvě a půl hodiny udržet tempo vyprávění, tak aby nepolevovalo, ale gradovalo.

Kvalitou za svým předchůdcem nezaostává, jedinou výhradu lze u této nové verze vést tím směrem, zda má smysl v nablýskanější verzi oprašovat něco, co dodnes funguje. A zda si neměl pro vstup do muzikálového žánru vybrat něco osobitějšího jako třeba Baz Luhrmann v Moulin Rouge!. I přes tuto výhradu jde ale o jeden z nejlepších filmů loňského roku, u něhož jsem zvědavý, jak se při oscarovém klání popasuje se svým vzorem.

West Side Story

 • Žánr: muzikál
 • Původní název: West Side Story
 • www.amblin.com/movie/west-side-story/
 • USA, 2021
 • Scénář: Tony Kushner
 • Režie: Steven Spielberg
 • Hrají: Ansel Elgort, Rachel Zegler, David Alvarez, Ariana DeBose, Rita Moreno, Corey Stoll, Brian d'Arcy James, Maddie Ziegler, Mike Faist
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 09. 12. 2021

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer


Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží, a jak dokáže ochránit baterii?

Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží, a jak dokáže ochránit baterii?

** Po 500 nabíjecích cyklech mají baterie cca 80 % své původní kapacity ** Mobilní výrobci však mohou baterie softwarově chránit ** Řešení se nazývá Adaptivní nabíjení, a máte jej i ve svém telefonu

Martin Chroust
NabíjeníBaterieAndroid
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
Moder překopal kultovní Need for Speed 3 do Unreal Enginu 5. Chcete si zavzpomínat?

Moder překopal kultovní Need for Speed 3 do Unreal Enginu 5. Chcete si zavzpomínat?

Staré dobré začátku legendární série v novém kabátku.

Michal Maliarov
Unreal Engine 5Video
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Studio Asobo drží slovo, a tak do jejich leteckého simulátoru letos přidávají už druhý World Update s novými letišti a pamětihodnostmi.

Martin Nahodil
OznámeníFlight Simulator
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView