Wharfedale Diamond 11.2: pěkné dostupné regálové reprobedny [test]

20. června 2018
TWEET SDÍLET
Hledáte rozumné, pěkně zpracované, pěkně vypadající i pěkně hrající bedýnky, které jsou navíc univerzální, poklidné a příjemně nenáročné, a to vše za velmi přátelskou cenu? Tady jsou.

Řady dostupných reprosoustav Diamond od značky Wharfedale, založené Léta Páně 1932 Gilbertem Briggsem v městečku Ilkey v srdci údolí řeky Wharf v hrabství Yorkshire na severovýchodě Anglie, jsou už dlouhou dobu populární díky svému vždy aktuálnímu designu i přijatelným cenovkám, v jejichž kontextu prostě fungují. A ačkoliv Wharfedale je dnes součástí globálního koncernu IAG Group spolu s Quad, Mission, Audiolab, Luxman nebo Castle, řady Diamond jsou tu stále...

Nejnovější inkarnací je série Diamond 11 s trojicí sloupků a trojicí regálovek. Všechny modely nesou moderní rukopis, v němž ale stále cítíte firemní linie. Platí to i pro největší (byť stále poměrně kompaktní) regálový model Diamond 11.2.

Vzhled a konstrukce

Se svými 13,2 litry vnitřního objemu a korespondujícími vnějšími rozměry ozvučnice s výškou 35,5 cm, šířkou 22,1 cm a hloubkou 29 cm patří do standardu regálových reprosoustav. Stejně tak se svou váhou 9 kg. Kabinety jsou vyrobeny z vrstev různě hustého dřeva pro dosažení vhodné tuhost, kterou podporují ještě vnitřními příčkami.

Klepněte pro větší obrázek

Celá ozvučnice je usazena na základně, mezírkou mezi ní a skříní vydechuje dolů orientovaný port bassreflexu, čímž se energie šíří rovnoměrně do všech stran a chování je klidnější, než kdyby šlo o přímý výdech.

Diamond 11.2 mají poměrně tlustou čelní stěnu v černém laku, na její oblé boky navazují dozadu se zužující boční stěny, takže z pohledu zepředu působí reprosoustavy poměrně úzkým dojmem. Oba měniče na čelní stěně mají silný kovový rámeček, tweeter je pak vsazen ještě do mělkého zvukovodu.

Pohled zezadu je také velmi jednoduchý - je tu jediný pár reproterminálů a to ve vertikálním rozložení.

Klepněte pro větší obrázek

Nejvyšším tónům je vyhrazena klasická textilní kopulka o průměru 2,5 cm, středy a basy řeší kevlarový kónus o průměru 15 cm, mnohem dominantnější než sama membrána je ale mohutný středový fázový nástavec nebo obří vlnka pěnového závěsu.

S citlivostí 88 dB patří Diamond 11.2 spíše ke snáze rozehratelným, výrobce je označuje jako "kompatibilní s 8 ohmy". Psaný frekvenční rozsah 48 - 20 000 Hz nedoprovází (jako žádnou ze zmíněných hodnot) žádná definice podmínek, pro něž platí.

Měříme

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

Klepněte pro větší obrázek

Na naměřeném frekvenčním průběhu je v rámci dané cenové hladiny vidět pěkná frekvenční vyrovnanost v pásmu od cca 60 do 20 000 Hz, je tu cítit větší energie v pásmu 100 - 400 Hz, která dodává zvuku pocit objemu a plnosti, až na jeden atypický problém na 1 500 Hz, který ale do určité míry může být způsobený i zvolenou měřící osou. Posun měřící osy výš ani níž propad neodstranil, posloucháte-li nad osou tweeteru, je nicméně menší.

Klepněte pro větší obrázek

Průběh impedanční křivky (červená) ukazuje na naladění bassreflexu na nějakých 48 Hz, propad někam lehce pod 4 ohmy na 200 Hz by neměl být vysloveně problematický ani ve spojení se základní elektronikou. Konstrukce se zdá být prostá nežádoucích rezonancí a vzhledem k ceně solidně přátelská pro běžné použití.

Jak to hraje

Wharfedale Diamond 11.2 jsme poslouchali na všech třech standardních redakčních sestavách - Norma Revo IPA-140 + OPPO UDP-205, Cambridge CXA80 + CXC a ASUS Xonar Essence MUSES MKII s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS + Naim NAP250 s občasným přispěním gramofonové sekce včetně VPI Scout a Grandinote Celio. Porovnávali jsme s Xavian Perla, Harbeth Monitor 30 a Fischer & Fischer SN-70, ale redakcí prošlo během té doby i několik dalších zesilovačů, zdrojů signálu i reprosoustav.

Přeci jen stále ještě poměrně úsporná velikost (o úsporné cenovce nemluvě) Diamond 11.2 je logicky limitujícím faktorem co se týká objemu a důrazu nejhlubších oktáv, přesto zejména objem vyšší basů začíná být velmi pěkný a právě tam Wharfedale zdánlivě i trochu přitlačí - tím vznikne dojem plnějšího přednesu a i taková hodně basově odvážná Zimmerově "Wheel of Fortune" ("Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže" | 2006 | Walt Disney) byla slušně podaná. Přednes je v basech trochu měkčí, takový uvolněnější, zvuk je kulatý, avšak sytý, pěkně bohatý a dá vám pocit, že z kompaktního objemu vytéká skutečně bas s nějakou váhou.

Hladkost, lehkost a relaxovaný přednes jsou charakteristické i pro střední frekvence - hlas Toma Jonese v "Did Trouble Me" ("Praise & Blame" | 2010 | Island Records) byl pěkný, usazený v popředí a objemný, pěkně barevně bohatý, hrdý a hladký, jemný. Je to mírně "příjemné" podání, s mírnou příměsí sladkosti, ale přesto čisté, zřetelné a v dané ceně dobře čitelné. Není to divoký, vášnivý přednes, přesto má Jonesův zpěv v podání Diamond 11.2 solidní jiskru.

Cinkot činelů v "Crying" Jamese Blood Ulmera ("Live at the Bayerischer Hof" | 1994 | In+Out Records) byl decentní, nečnící nijak ze zbytku hudebního spektra, ale zároveň ani nijak zapadlý v pozadí. Objemem i energií to bylo tak akorát, i tady je znát trochu klidnější, jemnější podání, které ovšem neztrácí čitelnost, naopak je tu slušná čistota.

Diamond 11.2 v sobě mají větší dynamickou jiskru, než byste možná v kontextu jejich ceny, velikosti i celkově relaxovaného podání očekávali. Nicméně když přijde na velké bubny v "Earth Drums" (He Xun-Tian | "Paramita" | 2002 | Wind Music), malé bedničky se solidně roztancují, cítíte jejich snahu, poměrně mohutný zvuk a robustnost. Navíc se zdá, že Wharfedale hrají svým lehce měkčím, ale plnokrevným způsobem bez ohledu na použitou elektroniku.

Jak se asi ze všeho řečeného dá odvodit, Diamond 11.2 nejsou naladěné na rozbor nahrávek, ale mnohem spíše na celistvou jemnost a pohodovou muzikálnost. Přesto v jednoduché "My Right Eye" Laurie Anderson ("Homeland" | 2010 | Nonesuch), která plyne hladce a řekněme až mírumilovně, vnímáte pěkně vydělený vokál a i když jemné syntetické basové zvuky jsou poměrně v pozadí, naznačené již určitě jsou a celkově je to férově organizovaný přednes.

Pokud si budete chtít doma vykreslit pěkně přehlednou hudební scénu, budete muset věnovat natáčení Diamond 11.2 trochu času - třeba "Coal" Michaela Penna ("Free-for-all" | 1992 | BMG Music) se nakonec poskládala v pravolevém směru se solidní přehledností, Wharfedale vytváří spíše široké a proporčně poměrně velké zvukové pole, kde se prostě odehrává hudba.

Wharfedale Diamond 11.2 zvládnou hrát svým příjemně kultivovaným stylem vlastně cokoliv. Rytmická syntetická "Deeply Disturbed" od Infected Mushroom ("Converting Vegetarians" | 2003 | YoYo Records) hrála i nahlas pěkně plynule a i když důraz není koncertní, i když je to celé spíše poklidné a lehce měkčí, rytmika funguje za dané peníze velmi solidně a hlavně se skutečně bezproblémově poslouchá.

Verdikt

Reprosoustavy Wharfedale Diamond 11.2 jsou velmi "rozumné" - pěkně zpracované, pěkně vypadající i pěkně hrající, jsou to univerzální, poklidné a příjemně nenáročné bedýnky za velmi přátelskou cenu.

Nenalézáme na nich vlastně žádný problematický aspekt, sedne-li vašemu uchu celkově lehce měkčí a možná i nadýchanější zvuk (a to zejména na basech). Jinak je to ovšem přednes solidně čistý, na danou velikost poměrně velký a vystupující do prostoru. Na finančně dostupné řešení je to velmi pěkný standard zvuku, který vás nechá užít si vaši oblíbenou hudbu - ať už je jakákoliv, bude příjemná.

klady

+ velká svoboda poslechu díky nesměrovosti
+ celkem pěkné a elegantní provedení
+ solidně plný zvuk
+ celkově dobře fungující a vyrovnaný zvuk

zápory

- trochu měkčí a nadýchanější basové pásmo nemusí nějakým systémům sednout

Wharfedale Diamond 11.2

Cena: 13 230 Kč

Zapůjčil: RP Audio

  • Typ: regálová 2pásmová - bassreflex
  • Středobasový reproduktor: kevlar 150 mm
  • Vysokotónový reproduktor: textilní 25 mm
  • Doporučený výkon zesilovače: 25-125 W
  • Impedance: 8 Ω
  • Citlivost (1 W/1 m): 88 dB
  • Kmitočtový rozsah: 48 Hz - 20 kHz
  • Rozměry (V x Š x H): 355 x 221 x 290 mm
  • Hmotnost: 9 kg
  • Provedení: černá, bílá, ořech, Rosewood

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Test, Audiolab, Wharfedale, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Samsung něco chystá. Má novou ochrannou známku XISO-CELL, můžeme tak vyhlížet novou generaci foťáků

Samsung něco chystá. Má novou ochrannou známku XISO-CELL, můžeme tak vyhlížet novou generaci foťáků

** Samsung má novou ochrannou známku pro mobilní foťáky ** XISOCELL má být nový generace mobilních fotočipů ** Jako první by se měla ukázat u řady Galaxy S23

Martin Chroust
200 MpxISOCELLFotočipy
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita