Wharfedale Diamond 11.4: skvělé, univerzální sloupové Hi-Fi repro [test]

19. února 2018
TWEET SDÍLET
Třípásmový sloupek představuje výtečnou volbu ve světě zaplatitelného Hi-Fi. Jestli hledáte moderní balení a vyrovnaný zvuk se schopností hrát opravdu stejně dobře a zábavně jakýkoliv žánr a jakoukoliv hlasitost, zde je tip.

Historie značky Wharfedale původem z Yorkshire patří k nejdelším v oboru. Gilbert Briggs ji založil v roce 1932 v údolíčku řeky Wharfe, již o rok později se z ní stala rodinná firma, vyrábějící měniče. O další tři roky později už produkovala značka na 40 000 kusů rádií ročně. Po téměř 90 letech patří Wharfedale k nejznámějším značkám v oblasti dostupných hi-fi reprosoustav.

Nejnovějším přírůstkem do jejich katalogu je modelová řada Diamond 11, představená na High End Mnichov 2017. Série sestává ze tří velikostí sloupků a tří velikostí regálovek (doplněných o dva centry pro zájemce o domácí kino). Zlatou střední cestou mezi sloupovými modely je pak verze 11.4 - třípásmový, finančně dostupný kousek, dobře vystihující co je jedenáctková řada zač.

Vzhled a konstrukce

Sloupek Diamond 11.4 je tak akorát velký, abyste měli pocit, že doma máte kus reprosoustavy, ale zároveň vám nikde nepřekážel. Ozvučnice z MDF desek má robustně pojatý, v černém lesku vyvedený čelní panel, jehož hrany se nesou ve znamení oblin a i díky tomu, že se celá ozvučnice s povrchem v pěkně vypadajícím vinylu klene a na konci zužuje, působí reprosoustavy decentním dojmem.

Wharfedale Diamond 225: malé reprobedny za nízkou cenu [test]

Wharfedale Diamond 225: malé reprobedny za nízkou cenu [test]

Příjemně talentované, potentní bedničky. Vkusně vypadající, pěkně vyrobené, nenáročné na umístění i rozehrání a hlavně - hrají opravdu příjemně

Celá ozvučnice je posazena na čtyřech nožkách na těžké základně, která tvoří i přirozené těžiště a zajišťuje stabilitu štíhlého sloupku. Výrobce dodává i mohutné šroubovací hroty. Mezerou mezi základnou a ozvučnicí uniká vzduch z bassreflexového otvoru. Na to, že sloupek má spíše průměrnou výšku 98,5 cm, šířku 22,2 cm a hloubku 32 cm (je tedy skladný), činí jeho hmotnost citelných 24 kg.

Při pohledu zezadu najdete na kabinetu klasické hrany a neopakují se tedy oblé tvary čela. Modelové označení vzadu řeší nálepka, konektivitu malá destička s vytočenými zdvojenými reproterminály.

Vnitřní část ozvučnice je bohatě vyztužená, prostor je rozdělený na dvě komory - ta pro středy a výšky má 12 litrů vnitřního objemu, spodní basová pak 30,9 litru.

Všechny čtyři osazené měniče (vysokotónový, středotónový a dva basové) mají relativně decentní hliníkovou obrubu, evokující již dříve nastavený styl z řady Reva.

10× bezdrátová Bluetooth sluchátka do 4 000 Kč [srovnávací test]

10× bezdrátová Bluetooth sluchátka do 4 000 Kč [srovnávací test]

Bezdrátová sluchátka s náhlavním mostem jsou hned po špuntech nejčastěji nošenou skupinou modelů. Tentokrát jsme vybírali ve vyšší cenové hladině, což by se mělo pozitivně projevit po všech stránkách – zvuk, konstrukce i výdrž.

O nejvyšší pásmo se stará kopulka v mírné prohlubni zvukovodu, jde o textilní kalotu o průměru 2,5 cm. Středy a výšky řeší stejná technologie membrán - jsou z tkaného kevlaru (pro středy s průměrem 10 cm, pro basy 15 cm). Zajímavé je řešení závěsu, který jednak tvoří masivní vlnka a jednak jde o zvláštní pěnový materiál s vysokou poddajností, který i přesto ale drží kýžený tvar. U obou pásem je také vidět mohutný fázový nástavec.

Výrobce udává pracovní frekvenční rozsah 42 - 20 000 Hz (bez udané tolerance), citlivost 91 dB (taktéž bez udaných podmínek) a jmenovitou impedanci 8 ohm. Minimálně na papíře tak jsou Diamond 11.4 snadnými partnery.

Měříme

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Klepněte pro větší obrázek

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

Dali Katch: vítěz mezi bezdrátovými reproduktory [test]

Dali Katch: vítěz mezi bezdrátovými reproduktory [test]

Bezdrátových reproduktorů je na trhu jako máku a o jejich výrobu se snaží prakticky všichni – od neznámých firem, přes velké hráče, až po ty, kdo se dosud zaměřovali na odlišný segment trhu. Právě sem spadá Dali.

Co do naměřených hodnot frekvenční odezvy, Diamond 11.4 vcelku svědomitě plní jak standardy své cenové kategorie, tak jsou věrné udávaným hodnotám. Na slibovaných 42 Hz najdete skutečně nástup reprodukce, úroveň je zhruba -15 dB. Naladění bassreflexu je vidět na 50 Hz. Malá špička na 100 Hz a vůbec lehoulinký nárůst energie v pásmu 100 - 200 Hz bude činit zvuk "tučnějším", střední pásmo je i s důležitou částí nejvyššího velmi solidně vyrovnané a bezproblémové, na 7 000 Hz je vidět poměrně citelný. 
Jako celek se nicméně frekvenční odezva v běžné toleranci +/- 3 dB vejde do rozsahu cca 70 - 20 000 Hz + se do tolerance vejde i 50 Hz peak bassreflexu.

Klepněte pro větší obrázek

Impedanční křivka (červená) se propadá do oblasti lehce pod 4 ohmy, ale její průběh je zřetelně klidný. Nikde není ani náznak nežádoucích rezonancí. Stejně tak křivka elektrické fáze (černá) je v pořádku. Diamond 11.4 si řeknou o nějaký ten mírně nadstandardní proud při reprodukci hlubších tónů, ale nic, co by mělo zesilovač, který si zaslouží označení "Hi-Fi", nějak rozhodit.

Jak to hraje

Wharfedale Diamond 11.4 jsme s OPPO UPD-205, Norma Revo IPA-140 a kabely Nordost Heimdall 2, tak s Cambridge CXA80 a Cambridge CXC s kabely TelluriumQ nebo s Naim Nait XS / Naim FlatCap XS / Naim NAP 250 a kabely ZenSati Authentica a Naim. Porovnávali jsme s Harbeth Monitor 30, Xavian Premio, Xavian Perla, Fischer&Fischer SN-70 nebo Wharfedale Diamond 11.2. Měli jsme možnost ale sáhnout i po zajímavé dělené sestavě Advance Acoustic z předzesilovače PX1 a monobloků BX2.

Ve spodních oblastech nejsou Diamond 11.4 spektakulární, nesnaží se zahrát mohutný a líbivě nafouknutý bas, vlastně celkem naopak sází na vyrovnanost - v Zimmerově "Wheel of Fortune" ("Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže" | 2006 | Walt Disney) cítíte, že hutné spodní frekvence mají slušný zátah, jsou na danou kategorii citlivě podané, barevně bohaté a přitom zůstávají klidné, nenahání ani objem, ani údernost. Kontury jsou maličko měkčí, což přispívá k podtržení ono klidného dojmu, ale vzhledem k dobrému pocitu integrace nepůsobí nikterak nepatřičně.

Klipsch The Sixes: stylový hudební systém s moderní výbavou [test]

Klipsch The Sixes: stylový hudební systém s moderní výbavou [test]

Přes svůj retrodesign jsou aktivní reproduktory i díky vestavěnému D/A převodníku, vstupu pro PC i Bluetooth připojení v podstatě velmi dobře vybaveným hudebním systémem. Stačí připojit smartphone nebo gramofon.

I střední frekvenční pásmo umí Diamond 11.4 podat kultivovaně - vokál Toma Jonese v "Did Trouble Me" ("Praise & Blame" | 2010 | Island Records) zněl čistě, s rozhodně ne nepříjemnou kombinací plnosti, hutnosti, energie a přitom klidného přednesu. Hladký, nekonfliktní styl prezentace nechává vokál hezky vyniknout, hladký a přitom jistý, asi jako pěst v sametové rukavičce. Hon za detaily se nekoná, ale rozlišení je na danou cenovou hladinu rozhodně dobré.

Objemově a energicky je tu cítit o kousíček větší zastoupení frekvencí na nejvyšším konci spektra, ale nijak zvlášť k sobě ani přesto nepřitahují pozornost. Třeba činel v "Crying" Jamese Blood Ulmera ("Live at the Bayerischer Hof" | 1994 | In+Out Records) byl jasný, civilně a klidně podaný, díky lehkému akcentu energii byl v každém okamžiku čitelný a citelný, i zde panující hladkost pak zajistí, že vás ani při vyšší hlasitosti reprodukce nekousne do ucha. Ač se to díky celkovému klidu nijak zvlášť nezdá, zvuk je vlastně slušně rychlý, separace jednotlivých tónů činelu je dobrá, údery jsou jasně oddělené a kov realisticky znějící.

Beyerdynamic Aventho Wireless: sluchátka na míru vašemu sluchu [test]

Beyerdynamic Aventho Wireless: sluchátka na míru vašemu sluchu [test]

Už neslyšíte tak dobře jako dřív? Nebo chcete sluchátka, která hrají přesně podle vašich uší? Sluchátka Beyerdynamic Aventho proměří a upraví jim zvuk na míru, abyste slyšeli vše, co se v hudbě schovává.

Pokud k Diamond 11.4 dáte zesilovač, který je agilní a má trochu výkonu, předvedou vám i solidní dynamickou show. Jejich plnější zvukové podání umí "prodat" i energii velkých bubnů v "Earth Drums" (He Xun-Tian | "Paramita" | 2002 | Wind Music) - jsou objemné, cítíte jejich masu, cítíte ten tlak a důraz, cítíte dost energii a švih. Ano, je to stále trochu klidnější podání, ale soudržné a konkrétní, minimálně s ohledem na kategorii dobře vystihující mocnost nástrojů a jejich dynamický potenciál. Možná je tu cítit lehce měkčí kontury, ale síly má zvuk dost.

Svůj poměrně civilní, nebo chcete-li "normální" přednes umí Diamond 11.4 přetavit i v solidní přehlednost nahrávek. V "My Right Eye" od Laurie Anderson ("Homeland" | 2010 | Nonesuch) už byla férově čitelná i vrstva syntetických hlubokých zvuků v pozadí, dala se rozpoznat jejich rozličnost a i když vám Wharfedale nezdůrazňují detaily pro efekt, nabízí celistvý přehled a dobré rozlišení, které tvoří jeden z pilířů vyrovnaného celku.

AKG K92: skvělá, pohodlná sluchátka v uzavřeném provedení [test]

AKG K92: skvělá, pohodlná sluchátka v uzavřeném provedení [test]

Před necelými dvěma lety představilo AKG hned tři nové modely uzavřených sluchátek circumaurální konstrukce. Jejich zvukové podání si většina uživatelů velmi chválí, a proto jsme podrobili testu nejvyšší model K92.

Uklidněná prezentace s vyrovnaným přednesem je - jak už byl řečeno - příjemně "srovnaná" a přehledná. To ústí i ve velmi pěkné podání prostoru hudební scény. V pravolevém směru rozložily Diamond 11.4 Pennovu "Coal" ("Free-for-all" | 1992 | BMG Music) nenásilně, nekomplikovaně a neokatě, ale přesto sebejistě, mezi reprosoustavami vzniká přesvědčivý svět s hudebníky, kteří mezi sebou mají vzduch a dobře určíte, kde který z nich stojí. Dění je nejen přehledné, ale i příjemně samozřejmé.

Je vlastně úplně jedno, co si skrze Diamond 11.4 pustíte. Mají schopnost ustát jakýkoliv žánr a jediným jejich zdánlivým nárokem pro pohodový, vyrovnaný a dlouhodobě prostě příjemný přednes je trochu výkonu na straně zesilovače. Pak si užijete komorní klasiku, lehký jazz, rock i elektroniku jako třeba "Deeply Disturbed" od Infected Mushroom ("Converting Vegetarians" | 2003 | YoYo Records). Není to přímočarý tah na branku, dravost a nutkavý zvuk, je to kulatý, lehce sladký a barevný přednes bez okázalosti, od 50 Hz již plnohodnotný co do energie a objemu a konzistentní potichu i hodně nahlas. Wharfedale hrají "na klid" a se slušnou dávkou univerzálního nadhledu.

Verdikt

Třípásmový sloupek Wharfedale Diamond 11.4 představuje výtečnou volbu ve světě zaplatitelného hi-fi, pokud hledáte moderní, decentní balení, čistý a neefektně vyrovnaný zvuk s plností, energií a se schopností hrát opravdu stejně dobře a zábavně (ale bez prvoplánového efektu) jakýkoliv žánry, jakoukoliv hlasitost a tak trochu vlastně i jakoukoliv kvalitu záznamu (což je pro běžné každodenní použití po čase rozhodně užitečná vlastnost).

Diamond 11.4 budou hrát pro uši stejně příjemně a zábavně prvních 20 minut, ale i za čtyři hodiny. Jsou neúnavné, jsou nekomplikované a jsou hladké a přitom neutajující. Wharfedale Diamond 11.4 jsou konzistentní, komfortní a kultivované - mají tedy "tři K" důležitá pro každodenní užívání si hudby (i filmů) bez nutnosti něco řešit, nemají s ohledem na svou cenovou kategorii žádnou chybu či problém a navíc jsou stále ještě férově zaplatitelné. Prostě povedené univerzální sloupky...

Klady

+ férová cena z elegantní sloupek
+ příjemně celistvý a klidný projev
+ citelný bas od 50 Hz
+ čisté a nekonfliktní

Zápory

- za dané peníze vlastně nic podstatného, hrají prostě hezky

Wharfedale Diamond 11.4

Cena: 26 480 Kč

Technické parametry

  •  Podlahová 3 pásmová, bassreflex spodní, štěrbinový
  •  Basový měnič  2 x Kevlar 150 mm
  •  Středotónový měnič  Kevlar 100 mm
  •  Výškový měnič  Textilní 25 mm
  •  Doporučený výkon zesilovače  25-175 W
  • Impedance 8 Ω
  • Citlivost (1 W/1 m)  91 dB
  • Frekvenční rozsah 42 Hz - 20 kHz
  • Rozměry (V x Š x H) 985 x 222 x 320 mm
  • Hmotnost 24 kg

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

 

 

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Reproduktory, Test, Wharfedale

Určitě si přečtěte

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

28 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory
Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

37 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Reproduktory
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

44 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

8 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

19 Ondřej Králík

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět