Whisky s vodkou: recenze filmu

2. listopadu 2009
TWEET SDÍLET
Melancholická exkurze do zákulisí filmového natáčení s ironickým nadhledem – napodobuje umění život nebo je tomu obráceně?

Že termín německá komedie už dlouho není jen synonymem pro bavorské soft erotické dovádění v kožených kalhotách, nosáče, co tankují super nebo kluky a holky, co to chtějí pořád, dosvědčuje ocenění za nejlepší režii na letošním karlovarském festivalu. Získala ho v hlavní soutěži představená melancholická tragikomedie z filmařského zákulisí, která vstupuje tento týden do našich kin.

Německá noc

Nečekejte dle názvu, odkazujícímu k nestřídmému míchání alkoholických nápojů, nějakou další teenagerovskou, hormony vybuzenou zběsilou jízdu. Připravte se na volně plynoucí, příjemnými jazzovými tóny podbarvenou, ironickou sondu do prostředí, které se pro nezasvěceného snadno stává místem, opředeným mnoha mýty. Herci se v těchto představách, přiživovaných bulvárními médii, jeví často jako egocentričtí, věčně nedospělí rozmazlení dětinové nebo cyničtí donchuáni, kteří nenechají na pokoji sukni poslední skriptky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Herečky jako nesnesitelně rozmařilé a afektované primadony, co spí s režiséry i svými partnery z natáčení a žárlí přitom na mladší nebo úspěšnější kolegyně. A režisér bývá vnímán více než jako vůdčí tohoto rozkolísaného podniku spíše jako neurotický despota v tvůrčí krizi, jemuž se rozpadá manželství a on se láduje prášky na uklidnění jako by to byly neškodní gumoví medvídci.

Přesně takové figury na nás pomrkávaly z rekonstrukcí procesů fiktivních natáčení ve Felliniho Osm a půl, Truffautově Americké noci, Burtonově Ed Woodovi nebo Životu v oblouznění Toma DiCilla. K posledně jmenovanému má Whisky s vodkou nejblíže v tom, že v centru dění oproti zvyklostem nestojí samotný režisér, ale pozornost je upřena na herce a tvůrčí štáb. A tak jako nám nezbylo než si zamilovat osazenstvo, rekrutující se ze zmíněných počinů, podobně si zřejmě oblíbíme i jejich německé kolegy, kteří co do míry excentricity nedělají svým slavnějším předchůdcům rozhodně ostudu.

Řevnivé tango

Tušené obavy, pramenící z přiznání faktu, že obecné pověry o filmařích nejsou jen závistivými pomluvami, přitahované atraktivním prostředím, ale vycházejí z reálného základu, se naplňují hned od začátku vyprávění. Jejich ztělesnění se v lokacích, kde se realizuje výroba kostýmního dramatu Tango pro tři z dvacátých až třicátých let minulého století, pohybuje hned několik. A svými osudy jakoby stvrzovali přesvědčení mnoha pravověrných cinefilů, že inscenovaná fikce mnohdy spíše předbíhá, než ilustruje naše vlastní životy. Synopse natáčeného žánrového retra o skandálním poměru stárnoucího hrdiny k matce i dceři se ukazuje v naplnění osudů jeho aktérů jako ne až tak vzdálená žité skutečnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ústřední postava příběhu Otto Kullberg (Henry Hübchen) je přesně tím typem nafoukaného a ješitného stárnoucího seladona, který žije z dávné slávy, má dojem nenahraditelnosti a více než přípravě na roli se věnuje intenzivnímu nasávání. Výpadky textu na scéně se ještě dají omluvit, ale po tělesném zhroucení, způsobeným lihovou indispozicí, dojde producentům i režisérovi Grothovi (Martin Telleck) s vyžilou hvězdou trpělivost. Aby vložené investice, jež bývají u historických látek nemalé, nepřišly vniveč, rozhodnou se přistoupit k alternativnímu a pro hlavní hvězdu dost ponižujícímu řešení.

Povolají k Ottovi konkurenčního náhradníka z místní oblasti, neznámého a tedy provozně laciného divadelníka Arno Rungea (Markus Hering). S ním se budou točit scény ještě jednou do rezervy pro případ dalšího excesu nespolehlivého protagonisty. Práce tvůrčího týmu nepřijde nazmar a enfant terrible snad bude výkonem svého dubléra stimulován. Což se i stane. Otto se snaží začínajícímu režisérovi, kterého předtím stačil několikrát urazit, i okolí dokázat, že na mladšího a neprávem podceňovaného kolegu stačí ve všech myslitelných ohledech, od profesních po intimní. Dostává se ale jen do bezradné pasti, z níž se mu nepodaří vybruslit bez poskvrnky trapnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Do pnutí mezi Ottem, jenž cítí, že již nepožívá takové míry všeobecné důvěry a vážnosti, na jakou byl dříve zvyklý a jeho talentovaným sokem, jehož zase irituje marnost snažení, kterou zřejmě neocení nikdo jiný mimo úzký okruh členů štábu, se zamíchává ještě mnoho podzápletek, jež výslednou komediální řevnivost dvou kohoutů, toužících po dominanci na stejném hřišti, dramaticky zahušťují.

Iluzivní mikrokosmos

Ti, kdo by z naznačené zápletky očekávali v dějové linii přetavení do situační komedie, plné převleků a záměn, jakou známe třeba ze Zidiho spolupráce s Jeanem- Paulem Belmondem na Zvířeti, budou ale zklamáni. Němečtí tvůrci netlačí tolik na pilu a spíše se snaží postihnout charakter skutečného zákulisí natáčení, do něhož se promítá mnoho faktorů. Střety generační i profesní zde mají stejnou váhu jako vzájemné sympatie a antipatie, způsobené mnohdy poryvy v privátní sféře, do níž zasahují stíny minulosti i současnosti. Pomluvy, intriky a stres u náladových hvězd přispívají k pocitům nedocenění, jež se snaží zakrýt žoviálním fanfarónstvím.

To vše vytváří atmosféru, připomínající tlakový hrnec těsně před explozí. Jakmile ale padne první klapka, vidíme ukázku dokonalé profesionality, jež se v celkové kompozici přenáší na cílové publikum. Fikce vítězí nad realitou a vnějšková fasáda exhibice přebíjí vnitřní osamělost, ležérně maskovanou v případě hlavního hrdiny neustále sršícím vtipem a všetečnými důvtipnými poznámkami. Takového Ottu publikum obdivuje a on mu ho neváhá po částech prodávat. Podobně je na tom i jeho kolegyně a dávná milenka, nyní režisérova manželka Bettina (Corinna Harfouchová), která neustále hledá vyvážený poměr mezi využitím vlastní atraktivity a důstojností ženy, jejíž rodný list ji usvědčuje z toho, že zdání mladistvosti už je jen milosrdnou chimérou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Šestačtyřicetiletý režisér se prostřednictvím dvou filmů, jež prošly našimi biografy, představil jako hloubavý analytik zraňujících vztahových propletenců, které nemusí prožívat vždy jen mládežnický dorost. Čtyřicátníci z Lásky na grilu i pokročilí senioři ze Sedmého nebe už neřeší, jestli to poprvé zkusí s roztleskávačkou školního mužstva nebo obrýlenou intelektuálkou, jež ráda maluje, ale prožívají mnohem hořčí a krutější milostné deziluze. Jejich účinnost a dopad ještě násobily kulisy bývalého východního Německa a expresivní vizuální styl, jichž se režisér Andreas Dresen ve své novince vzdal ve prospěch všeobecně přijatelnějšího vyprávění, podmaňujícího si nás svou měkkou retro náladou a vtipem.

Vycházeje se skutečnými událostmi inspirované humorné anekdoty o herci Raimondu Schelcherovi, jehož patálie s pitím dohnaly režiséra východoněmeckého studia DEFA Kurta Maetzinga v roce 1957 k obdobně nestandardnímu řešení, jaké rozvíjí scénáristický veterán Wolfgang Kohlhaase v ději, okouzluje při její realizaci hravostí, nadhledem a sebereflexivním účtováním s vlastními životy. To má podobu chvílemi laskavého, jindy sžíravého zamyšlení nad nezvratným plynutím času a s ním spojenou pomíjivostí celuloidové slávy, která po vykročení z mikrokosmosu natáčecích dnů prokazuje svou ošidnou hodnotu. Ale je to hodnota, již má režisér Dresen přes její slabiny ve velké úctě.

Whisky s vodkou

  • Žánr: tragikomedie
  • Původní název: Whisky mit Wodka
  • www.whiskymitwodka.senator.de
  • Německo 2009
  • Scénář: Wolfgang Kohlhaase
  • Režie: Andreas Dresen
  • Hrají: Corinna Harfouchová, Henry Hübchen, Sylvester Groth, Valery Tscheplanowa, Markus Hering, Peter Kurth, Thomas Putensen, Matthias Walter, Karina Plachetka
  • Distribuce: Cinemart
  • Distribuční premiéra v ČR: 29. 10. 2009

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Méně známé funkce Total Commanderu: Užitečné tipy na vestavěné funkce i doplňky

Méně známé funkce Total Commanderu: Užitečné tipy na vestavěné funkce i doplňky

Total Commander je jedním z nejúspěšnějších správců souborů se dvěma panely vedle sebe. Vyhovuje především uživatelům zvyklým na tento typ souborových manažerů už z dob MS DOSu. Vybrali jsme funkce, které možná neznají ani dlouholetí uživatelé.

Karel Kilián
Total CommanderTipySoftware
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

** Výrobci odolných telefonů se stále snaží přijít s něčím novým ** Tentokrát více mysleli na výkon telefonu i na jeho nabíjení ** Druhý displej na zádech se pomalu stává standardem...

Martin Chroust
OukitelDruhý displejZvýšená odolnost
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky prodávaných modelů vybíráme 16 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály