Wind River: recenze filmu

30. září 2017
TWEET SDÍLET
Cenou za režii z Cannes a Diváckou cenou z Varů oceněný detektivní thriller ze zamrzlého Wyomingu. Vraždu indiánské dívky vyšetřuje nezkušená agentka FBI a její místní stopařský průvodce s tváří Jeremyho Rennera.

Film Wind River se letos na karlovarském festivalu promítal až na jeho konci, ale i tak stihl s přehledem ovládnout Diváckou cenu deníku Právo. Pomohla k tomu jistě i osobní účast hlavního představitele filmu Jeremyho Rennera ve Varech, kde z rukou Jiřího Bartošky převzal Cenu prezidenta festivalu.

Scenáristický kredit

Wind River ale nevzbudil nadšení jen ve Varech, ale už předtím na festivalech v Sundance a Cannes, kde snímek získal cenu za režii v sekci Un Certain Regard. Natočil ho jako svůj druhý počin americký režisér, herec a scenárista Taylor Sheridan (1969).

Dost často se uvádí, že jde o jeho debut, ale tím se stal v roce 2011 béčkový horor Odporná hra, k němuž se dneska moc nehlásí. Je to logické, Sheridan se po čtyřicítce začal věnovat dráze scenáristy a debutoval hned parádním kouskem. Sicario: Nájemný vrah režiséra Denise Villeneuvea je temný atmosférický thriller z prostředí americké války proti mexickým drogovým kartelům, jemuž nechybí potřebný etický přesah.

Na stylovou depresi navázal o rok později scénářem k filmu Za každou cenu režiséra Davida Mackenzieho, který byl nominován při posledním předáváním Oscarů na čtyři sošky, včetně té za původní scénář. Tento novodobý western o dvojici bratrů, kteří vykrádají banky, aby zachránili rodinnou farmu, se bohužel našim kinům vyhnul, ale nese společné znaky s dalšími dvěma snímky ze Sheridanovy autorské dílny.

Zapomenuté kouty Ameriky

Všechny tři filmy mají uhrančivou hypnotickou atmosféru a odehrávají se v odlehlých a nebezpečných místech Ameriky, na něž jakoby Bůh zapomněl. Podle toho se v nich k sobě i lidé chovají. Jejich hrdiny jsou lakoničtí vyděděnci, nesoucí na svých bedrech viny své i těch druhých. Tíživá minulost, kterou s sebou vláčí, v závěru eskaluje do osobní odplaty.

Režisér nesází na efekt, ale na pomalé a o to drtivější tempo moralistních vyprávění, žánrově se pohybujících někde mezi moderními thrillery a neo westerny. Elegická tvorba Sheridana, blízká románům Cormaca McCarthyho, tyto žánry používá k výpovědím o problémech, jež sužují současnou Ameriku.

Válka proti drogám na americko-mexické hranici, dopad ekonomické krize v Texasu a nyní sociální situace původních obyvatel Ameriky v indiánských rezervacích ve Wind River. V závěrečných titulcích je nám sděleno, že neexistují oficiální statistiky o počtu pohřešovaných žen v komunitě původních obyvatel Ameriky, což něco říká o místě, kde se příběh odehrává.

Je to promrzlá a nehostinná horská oblast ve státu Wyoming, kde v sousedství indiánské rezervace kmene Šošonů a Arapahů žije hrstka bílých lovců a také těžaři. Okolo jen bílá pustina, mráz, který dusí, pumy, vlci a ticho až příliš zlověstné.

Vražda nebo prochladnutí?

V oné indiánské rezervaci nalezne tělo mrtvé dívky stopař a odstřelovač škodné zvěře Cory Lambert (Jeremy Renner). Tělo je zmrzlé, jsou na něm patrné známky zranění a Cory hned ví, komu patří. Jde o osmnáctiletou indiánskou dívku Natalii Hanson (Kelsey Chow), která je dcerou jeho přítele Martina (Gil Birmingham).

Příčinu její smrti přijíždí vyšetřit novopečená agentka FBI Jane Banner (Elizabeth Olsen), která je na zdejší drsné podmínky zoufale nepřipravená nejen z hlediska volby oblečení. Pomoc jí nabídne místní šerif Ben (Graham Greene), ale také Cory.

Ten sám za podivných okolností přišel před třemi lety o dceru, v důsledku čehož se rozpadlo jeho manželství s ženou indiánského původu a její matkou. Natalie a jeho dcera byly kamarádky, on se přátelí s Martinem, takže pátrání po okolnostech její smrti má pro něj osobní rozměr.

Zvlášť za situace, kdy pitevní zpráva říká, že příčinou smrti Natalie bylo selhání plic v důsledku mrazu a ne to, co je zcela zjevné. Že byla několikrát znásilněna a běžela dlouho bosá ve sněhu, než padla. De iure tedy nejde o vraždu, nejsou proto povolány posily a Jane se pustí do vyšetřování tak trochu na vlastní pěst.

Horské prostředí nezná, ale s pomocí Coryho a šerifa ji stopy ve sněhu a indicie případu dovedou nejprve k opilým a zfetovaným mladíkům, mezi nimiž pobývá i narkomanský bratr Natalie Chip (Martin Sensmeier) a poté k těžařům, jež bydlí v karavanech a k láhvi mají také blízko.

Poznamenáni prostředím

Všechny postavy, na něž agentka naráží, mají něco společného. Jsou determinované nebo poznamenané prostředím, v němž platí právo silnějšího. Násilí na indiánských ženách je tu běžnou normou, stejně jako užívání drog, jak ze strany demoralizovaných Indiánů, kteří sem byli vyhnáni, tak mladých lidí, kteří nemají žádnou pracovní perspektivu.

Izolovaný svět, jehož chod určují nevyzpytatelné přírodní živly a kde se jen těžko vymáhá spravedlnost, režisér nemusí nijak zevrubně popisovat, stačí, když nechá mluvit obrazy krajiny. Kamera Bena Richardsona zachycuje její syrovost, s níž koresponduje vykořeněnost Indiánů a samota bílých mužů.

Dialogy jsou stručné, atmosféra postupně houstnoucí a zalézající díky mrazivému prostředí pod kůži. Detektivní pátrání není nijak složité a více než o něj jde režisérovi o motivace postav, které se do něj pouští. Ty jsou z hlediska psychologické charakteristiky velmi dobře vykresleny.

Smíření

Nejlépe asi Cory, který v pátrání a dopadení vraha hledá zadostiučinění za smrt své dcery. Smutek, msta a spravedlnost se v něm perou, ale v drsném revenge finále si nakonec poslední slovo nebere člověk, ale jakási obdoba Božího soudu.

Spolu s Martinem, otcem Natalie, poznává, že žal a hluboký smutek musí přijmout jako součást smíření se s odchodem jejich dcer. Ač je výraz, který mu Jeremy Renner propůjčuje, westernově úsporný, cítíme za ním díky mimice a barvě hlasu všechna dramata, která se v něm odehrávají.

Jane Banner v podání Elizabeth Olsen je obdobou postavy Emily Blunt v Sicario. Inteligentní, odhodlaná, idealistická, ale naivní hrdinka v drsném světě mužů, kteří ji za cenu ztráty iluzí pomohou se v něm zorientovat a získat profesní ostruhy.

Sheridanův autorský film jde ve stopách jeho předchozí scenáristické tvorby, s níž tvoří pomyslnou trilogii o vykořeněných místech současné Ameriky a lidech v nich, kteří se potýkají se socioekonomickými problémy, jež neumí řešit jinak než násilím.

Režisér do žánrové kombinace thrilleru, novodobého westernu a detektivního pátrání vnáší osobní příběh o smíření se ztrátou nejbližších, který se nám díky komplexnímu výkonu Jeremyho Rennera zaryje pod kůži. Stejně jako pomalé a vtahující tempo této drsné atmosférické podívané, u níž Taylor Sheridan prokázal, že nejen dobrým scenáristou, ale i režisérem.

Wind River

  • Žánr: thriller
  • Původní název: Wind River
  • www.falcon.cz/film/wind-river
  • USA / Velká Británie / Kanada, 2017
  • Scénář: Taylor Sheridan
  • Režie: Taylor Sheridan
  • Hrají: Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Graham Greene, Jon Bernthal, Julia Jones, Gil Birmingham, Kelsey Chow, Martin Sensmeier, Eric Lange
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 28. 09. 2017
Wind River
Film   8

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály