Wowoto T8e: levný a přitom kvalitní projektor

29. března 2018
TWEET SDÍLET
Pokud hledáte levný projektor pro nenáročné použití, ale nechcete se spálit laciným šuntem, testovaný projektor by vás mohl zaujmout.

LED projektor jsem chtěl už od jejich představení před mnoha lety. Lákala mne dlouhá výdrž lampy a malé rozměry, ale vždy mě odradily mizerný jas, problematický obraz a vyšší cena.  Projektor Wowoto T8e ale velkou většinu mých námitek bourá a představuje téměř ideální projektor, když chcete něco levného, s rozumnou kvalitou obrazu pro příležitostné promítání.

Pro takové to domácí dívání

Pokud si budujete domácí kino s projektorem, plátnem a kvalitním ozvučením, rovnou říkám, že T8e pro vás nebude. Spíš najde místo jako druhá obrazovka v domácnosti – třeba do ložnice, jako přenosný projektor do dětského pokoje nebo pro večerní zábavu na chalupě.

Pokud potřebujete minimálně FullHD rozlišení, T8e také zklame jen základním rozlišením 1280 × 800. Popravdě ale u takto malých projektorů to tak akorát odpovídá možnostem optiky a současně v dané ceně najdete i projektory s horším rozlišením.

Wowoto T8e

rozlišení: 1280 × 800 (podpora FullHD na vstupu) ● typ čipu: DLP ● jas: 400 ANSI lumenů (změřený) ● kontrast 1087:1 (změřený) ● hlučnost: 32 dB ● ostření: manuální, servo, dálkové ● korekce: automatická lichoběžníková na výšku, automatické převrácení obrazu ● obraz na vzdálenost 2 m: úhlopříčka 76", šířka 167 cm, výška 104 cm ● konektory: USB 2.0, USB 3.0, HDMI, LAN, analogový AV vstup, výstup na sluchátka, SPDIF, čtečka microSD ● Wi-Fi 802.11ac 2,4+5GHz, Bluetooth 4.0 ● síťové služby: DLNA, AirPlay, AirPlay Mirroring, UShare (sdílení fotek, videa, PDF dokumentů, zrcadlení displeje) ● OS: Android 4.4.4, aplikace přes Aptoide TV ● RAM: 1 GB, disk: 8 GB ● akumulátor: 7800 mAh, výdrž: 1:45 ● rozměry: 19,8 × 12,2 × 4,1 cm ● hmotnost: 563 g

$429
Gearbest
(celkem 9140 Kč bez doplácení cla a DPH přes Priority Line EU Express)

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Wowoto T8e vypadá jako vylepšená a levnější verze nedávno testovaného projektoru Optoma ML330. Ostatně je dělá stejná firma a Optoma  jen hodila své logo na starší projektor Wowoto H8. T8e přitom opravuje v podstatě vše, co jsem předchozí Optomě vytýkal. Ostření tlačítky na dálkovém ovládání výrazně zlepšuje komfort při používání, mizerná ovládací tlačítka na projektoru nahradil pohodlnější touchpad a jako bonus dostanete vestavěný akumulátor pro promítání bez připojení k síti. Akumulátor tu je opravdu ale jen jako něco navíc. Výdrž promítání bez zásuvky končí před dvěma hodinami, takže je to spíš na promítnutí pohádky před spaním než na zahradní sledování Pána prstenů.

Diamantový obraz

Projektor udává fyzické rozlišení 1280 × 800, ale není to tak úplně přesné. Jeho obraz se totiž skládá z čtverečků otočených o 45 stupňů. Takové diamantové provedení snižuje ostrost typicky počítačového obrazu s malými kontrastními písmeny, na druhou stranu ale obraz lépe odolává korekcím lichoběžníkového zkreslení, nedochází k výrazným moiré efektům a při sledování filmů toto měkčí podání vyhlazující jednotlivé pixely zásadně nevadí. Raději jsem tak volil pro vstup FullHD rozlišení, aby si úpravu pro rastr DLP čipu zařídil až samotný projektor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Diamantová struktura se lépe hodí na filmy a korekce zkreslení, neodpovídá ale 1:1 pixelům na vstupu

Projektor se chlubí jasem 2000 nějakých lumenů, ale to jsem stejně zařadil do kategorie „papír snese všechno“. Po proměření kalibrační sondou jsem vypočítal reálnou hodnotu 400 ANSI lumenů, což více odpovídá vnímanému jasu. Není to zoufale málo jako u kapesních projektorů, současně to ale nemůže konkurovat tradičním jasným lampovým projektorům. Jas 400 ANSI lumenů ale v pohodě stačí na večerní sledování, nebo mírně zatemněnou místnost. Nepotřebujete tmu, abyste ocenili dobré podání barev a rozpoznali jednotlivé jemné odstíny.

Klepněte pro větší obrázek
Standardní nastavení jasové křivky je více kontrastní, stažením kontrastu se zlepší čitelnost jasných odstínů, ale sníží se celkový jas obrazu. Barevné podání lze doladit nastavením obrazu. 

Právě podání barev je u malých projektorů často ošemetné, ale tady se použitý DLP čip docela snaží. Na standardním nastavení projektor jen mírně slévá úplně nejjasnější odstíny, to se dá ale snadno spravit snížením kontrastu, kdy všechny rozdíly mezi odstíny dobře identifikujete. Rozlišení tmavých částí můžete zlepšit zvýšením jasu, to ale doporučím jen při promítání v nezatemněné místnosti.

Projektor dobře zvládá pleťové i pastelové odstíny a nemá tendenci příliš tlačit na pilu pro větší efekt. Změřený input lag 38 ms se pak mezi projektory řadí k těm lepším a projektor je tak použitelný i pro méně náročné hraní. Na duhový DLP efekt jsem osobně citlivý a dokážu ho vidět i u tohoto projektoru, ale u mých netflixových maratónů se zapnutými titulky mi to zásadně nevadilo ani po několika hodinách sledování.

Základní Android pro samostatné přehrávání 

I bez připojeného zdroje obrazu si projektor vystačí s vestavěným Androidem. Ten je v historické verzi 4.4.4 a snad (dle výrobce) by se měl za pár týdnů aktualizovat na Android 6. Popravdě je ale docela jedno, jaký Android tam je. Přes obchod Aptoide TV si nainstalujete Kodi ve starší verzi 16.1 nebo dnes tak oblíbený Terrarium TV.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Soubory připojíte přes USB disky, microSD kartu nebo budete streamovat přes LAN nebo bezdrátovou síť. Vestavěný DLNA server umožňuje snadné přehrání obsahu z mobilního telefonu, případně si můžete z webserveru na projektoru doinstalovat do mobilu aplikaci Ushare pro snadnější přehrávání fotek, videa a PDF dokumentů na projektoru. Přes Ushare zapnete také zrcadlení obsahu displeje telefonu. Pro iOS zařízení se podporuje Airplay a Airplay Mirroring.

Podívejte se na ovládání prostředí projektoru:

Výkon procesoru  si poradí nejvýše se základním FullHD videem a novějšího H.265 se už zalekne. Osobně vestavěný Android pokládám jen jako doplněk, pro vyšší komfort používání doporučím spíš doplnění o recenzovaný přehrávač Xiaomi Mi TV Box, který nabídne lepší ovládání díky Android TV a bez problémů zvládá Netflix s pohodlným televizním rozhraním. Netflix sice na základním projektoru rozjedete taky, ale pojede jen v nejnižším téměř nesledovatelném rozlišení.

Reproduktor uvnitř nebo přes Bluetooth

Vestavěný reproduktor na projektoru zajistí základní ozvučení. Není nezbytně nutné dokupovat externí reproduktory a hlučnost chlazení projektoru dobře zanikne pod běžným zvukem z filmů. Samozřejmě ale chybí stereo efekt a podání se soustředí víc na střední a vyšší frekvence. Čerstvá aktualizace firmwaru projektoru konečně přidala podporu Bluetooth reproduktorů, takže můžete projektor spárovat s nějakým reproduktorem a ten umístit k promítací ploše pro lepší přednes zvuku.

Lehce překonatelné kompromisy

Wowoto T8e pokládám za nejzajímavější projektor s rozlišením 720p. Na trhu jsou rozhodně lepší projektory s vyšším rozlišením i jasem, ale jejich vyšší cena už představuje „závazek“. Levnější projektory přitom trpí celou řadou problémů. Zkrátka T8e ideálně plní požadavky na přenosný projektor, který nepotřebuje složitou instalaci, vystačí si i bez vnějšího zdroje videa, nezabere mnoho místa a přitom nabídne solidní zážitek z velkého obrazu za snesitelnou cenu.

 

AVmania.cz
Wowoto T8e   8

Témata článku: Testy, Domácí kino, Přenosné, Projektory, Domácí kina na Heureka.cz

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Podnikové úložiště nabídne vysoký výkon díky čtyřjádrovému procesoru, a především čtyřem slotům pro NVMe SSD. Své místo však může najít i pod televizorem díky konektoru HDMI.

Stanislav Janů
AsustorNASTesty
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Od nového roku začne stát automaticky zřizovat datové schránky všem živnostníkům, spolkům nebo třeba nadacím. Nečekejte na to, až to za vás udělají úředníci a založte si datovku sami.

Jan Spěšný
Datová schránkaNávody
Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

** Google si občas ve vyhledávači připraví skryté animace či hry ** Tentokrát se týká fotbalového mistrovství světa ** Stačí do vyhledávače v mobilu zadat dvojici slov...

Martin Chroust
VyhledávačSmartphonyMobilní hry
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Teplota, kompas i aktuální hloubka. Tato aplikace promění hodinky Apple Watch Ultra v potápěčský počítač

Teplota, kompas i aktuální hloubka. Tato aplikace promění hodinky Apple Watch Ultra v potápěčský počítač

** Apple Watch Ultra nabídne pro každého něco ** Svou trochou do mlýna přispějí i rekreačním potápěčům ** Aplikace Oceanic+ je promění v základní potápěčský počítač

Martin Chroust
VodotěsnostApple Watch
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně