Xavian Perla: skvost s excelentním zvukem [test repro]

4. června 2015
TWEET SDÍLET
Český výrobce Xavian je znám svojí kvalitní produkcí. Nové reprobedny Perla nabízí vynikající zvuk, fantastické zpracování, a to vše za cenu, která je dostupná normálním lidem.

Na pražské Audio Video Show měl Xavian plakát s nápisem "Přelom 2015". Nic menšího si také uvedení dvojice reprosoustav z masivu nezaslouží. Referenční dvoupásmovka Orfeo je takovým bombónkem, ale byla by škoda, kdyby v jejím stínu zůstal nižší model, vlastně ještě dobře zaplatitelný dvoupásmový regálový model Perla. Ten totiž sdílí identické hodnoty a přístup, jako Orfeo, ale v balení "pro každého".

Klepněte pro větší obrázek

Roberto Barletta s novými řadami EPICA (Orfeo) a Natura (Perla) téměř úplně přepracoval firemní filozofii, ale zároveň jí paradoxně zůstal velmi věrný - redefinoval totiž myšlenky, s nimiž před téměř dvěma dekádami Xavian zakládal. Perla by se pak dala popsat jako zhmotnění kvality za rozumnou cenu.

Vzhled a zpracování

Už když se na Perlu podíváte, vymyká se naprosto jednoznačně celosvětové produkci této cenové kategorie. V mnoha ohledech se pak kvalitou zpracování vymyká i produktům z citelně vyšších, třeba i čtyřicetitisícových sfér. Oblé hrany a hluboký lak dávají na obdiv strukturu dřeva a pokud je tato zemitá, přirozená estetika, sálající přírodním teplem, váš šálek kávy, budete nadšení. Všeobecná hladkost, plynulost a organičnost tvarů je jednoduše báječná...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Perla jsou relativně malé reprosoustavy, téměř celou přední stranu zaplňují dva měniče, jako podtržení se u spodní hrany otevírá štěrbinový bassreflex. Středobas má lehce atypický tvar, kopírující ovšem účinně hranatě-oblé tvary základního korpusu.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud půjdete po čistých tvarech skříně, nenarazíte na žádnou ostrou hranu, dokud nedojdete dozadu. Tam je přímo uprostřed nálepka se sériovým číslem a popisem, pod níž je jediný pár hluboko utopených reproduktorových terminálů Xavian, které pojmou jak vidličky, tak banánky. Připojení holého vodiče je pak otázkou trochy prstové gymnastiky. Do tak pěkných terminálů by ale bylo škoda používat nezakončený "nehezký" kabel.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak už bylo řečeno, Xavian Perla jsou relativně kompaktní - s rozměry 31,5 x 19 x 23,6 cm (v x š x h) se nevymykají běžnému standardu regálových reprosoustav, stejně tak s vahou 6,9 kg na kus nepatří k nějakým extrémům. Liší se ale pevností skříně - už na poklep je jasné, že korpus z masivního italského ořechu, který před opracováním celé tři týdny vyzrává na vzduchu, rezonuje výrazně méně, než ozvučnice z MDF desek v běžné produkci.

Perla sice není rezonančně "mrtvá", ale v konkurenci třicetitisícových reprosoustav je svou pevností výjimečná. Je až s podivem, že více výrobců nepoužívá masivní dřevo - jak Xavian ukazuje, lze tak učinit i v této dostupné cenové třídě bez kvalitativního kompromisu. Tedy alespoň na poměry této třídy, třeba Orfeo samozřejmě vypadá ještě významně luxusněji.

Klepněte pro větší obrázek

Xavian Perla je koncipována jako dvoupásmová bassreflexová stojanová reprosoustava. O výšky se postará zakázkový měnič z Itálie; jde o měkkou látkovou kopulku s tradičním průměrem 2,5 cm, která je poháněna velkou cívkou o průměru 2,6 cm se zkratovacími měděnými kroužky. Středobas je také ze zakázkové italské produkce. Na litém koši sedí na měkkém, ale nepříliš velkém závěsu polypropylenová membrána o průměru 15 cm, v jejímž středu dlí měkký vrchlík.

Na čem se testovalo

Poslouchalo se na rozličné technice, v čele s Naim CD5si / Naim Nait XS, NAD C350 / Pioneer BDP-LX71, ASUS Xonar Essence One Muses MKII, Primare PRE60 / A60 s Primare CD32, ale také s Classé Sigma SSP / AMP 2 nebo Musical Fidelity Merlin. Vždy bylo propojeno kabeláží TelluriumQ Silver. Stream video souborů probíhal přes The Little Black Box v2. Porovnávalo se s Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Bowers&Wilkins 805 Diamond Maseratti Edition, Audiovector SR 6 Avantgarde Arreté nebo Dexon Largo 70 / Largo 130. Napájení zařizoval filtr Furman AC - 210 A E a kabely KrautWire Omega.

Citlivost reprosoustav byla stanovena na 88 dB (2,83 V / m), což už je docela slušné. Charakteristická impedance je 8 Ohm. Dělící frekvence obou pásem se nalézá na hranici 3 000 Hz. V referenční ose s poklesem -3 dB umí Perla zahrát v rozpětí 55 - 20 000 Hz.

Zvuk

Kontrabas Laurence Hobgooda ve "First Song" ("When the heart dances" | 2008 | Naim | naimcd112) je nahraný s plnou silou, takže na velké aparatuře dělá uchvacující dojem. Malé Perly však na svou třídu a na to, že jde o pasivní dvoupásmo, předvádí výjimečnou show.

Nenabízí sice ty úplně nejhlubší polohy nástroje, nesnaží se basovým rozsahem ohromit, ale naopak zcela uvolněně jdou nečekaně hluboko a dávají pocit, že kontrabas je skutečně velkým nástrojem. Dokonce i s elektronikou z entry level třídy je kontrola dobrá, reprodukce má nadhled a řád, jako by pro Perlu byl kultivovaný bas nejpřirozenější věcí na světě. Dost v tom zajisté pomáhá i tuhá, minimálně rezonující ozvučnice.

Podání vokálů bylo v historii Xavian tradičně krásné, tu hladší, tu komplexnější, ale vždy krásné. Výjimkou není ani Perla, která hraje úžasně harmonicky - až se nechce věřit, že posloucháte skutečně reprosoustavy z kategorie 25 - 30 tisíc za pár. Z přednesu sálá zvláštní kouzlo, soulad a laskavost, která vám dá pocítit kvality, které panují v oblasti velkého high endu.

Klepněte pro větší obrázek

"Tráva" Anety Langerové ("Na Radosti" | 2014 | Art Shock | AS001-2) se nebála ukázat, že i dobrá nahrávka má nějakou tu sykavku, ta ale není podaná hrubě a ostře, ale naopak jen s přirozenou, neútočnou pronikavostí. Právě ve středech je nejznatelnější onen všeprostupující pocit, že se tóny řadí za sebe a propojují s nebývalou lehkostí a samozřejmostí, že vše je podmanivě plynulé a uvolněně samozřejmé. Perla na danou třídu nabízí dospělejší zvuk, než je zvykem - jmenujte libovolného konkurenta a Perla s ním v tomto ohledu rozhodně neprohraje. Ano, je cítit, že ve zvuku jsou ještě další vrstvy, které Perla spíše naznačí, ovšem za dané peníze to prostě jinak ani nejde - to už musí být reprosoustavy s tak 5x tak vysokou cenovkou a k nim adekvátní sestava.

Klepněte pro větší obrázek

Co se u Xavianu velmi povedlo, to je onen soulad (precizní sladění pásem, ale i celkový pocit veliké, veliké vyrovnanosti reprodukce), dávající každé části frekvenčního pásma stejnou šanci k vyniknutí. Proto bylo nádherné sledovat vynikající, měkké a přitom znělé a jasné výšky v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530). Ťuknutí do vibrafonu i do činelu je chvíli dominantní a pak se pozvolna začíná rozpouštět v hudbě, dozvuk by mohl být ještě o něco delší, říkáte si, ale to si jen nastavujete vysloveně high endovou laťku - tak dobře se daří Perlám přenášet "vychování" z vyšších kategorií.

I na nejvyšších tónech je znát uvolněnost a přichází tu pro Xavian poměrně charakteristická jemnost. K těm se přidává ještě pocit jednoduchosti v dobrém slova smyslu - Perla se nesnaží dát výškám více energie, než si zaslouží, proporčně je drží v optimálních mezích a navíc působí perfektně integrované se středobasovou oblastí. Výšky nejde popsat jako jiskrné či křišťálové, jediné správné slovo, které se nabízí, je "prostě přirozené". Jsou tak prosté efektních triků a zdůrazňování, což pro posluchače uvyklého entry level reprosoustavám či ostřeji hrajícím sestavám může působit v první chvíli méně přitažlivě, stačí však pár minut a nadchne vás ten celkový klid.

"Adagio" z Mozartova "Divertimento v D dur" v podání Wiener Kammerensemble (1995 | Denon | CO-78825) je akustickým pokladem z pohledu přirozenosti nahrávky. Perla umí vystihnout (ostatně to je jeden z darů Xavianu obecně) krásu a autentičnost akustických nástrojů. Třeba i kontrabas dokáže podat prodýchaně a s pocitem solidní dynamiky. Když zaberou všechny nástroje, je pochopitelně zřejmé, že je to stále v zásadě dostupná malá reprosoustava, určitá dynamická rezerva tu prostě je, ale tyhle reprosoustavy umí vzbudit dojem, že jsou opět dospělejší, než by teoreticky měly být.

Klepněte pro větší obrázek

Housle jsou hladké a mají vnitřní jiskru, hrají lehce a jejich tóny prostě vplouvají do místnosti bez zřejmé snahy a stresu. Celkové ladění je lehce měkčí, neúnavné a velmi odlišné od většiny produkce, která se snaží o zaříznutý zvuk, který vás po delším čase nejspíš dovede k potřebě stáhnout hlasitost. Perlu můžete nechat hrát libovolně dlouho a také i dost nahlas, byť jaksi samovolně nejspíše nastavíte hlasitost realistickou, tak aby nástroje zněly nepřehnaně. Perla je v tomto ohledu vhodným partnerem ne elektronice za 15 - 20 tisíc, kterou k ní bude většina lidí bude chtít připojit, ale klidně i 30ti, 40ti tisícovým strojům, které z ní naopak vytáhnou úplně všechno. Dokonce i docela potichu zůstává reprodukce čitelná, takže problémem není ani noční poslech, byť máte stále pocit, že právě ve střední, přirozené hlasitosti reprodukce je zvuk nejvíce "doma".

Z řečeného už patrně vyvstal závěr, že Xavian Perla nejsou analytické reprosoustavy, "Five" z "Turn Out the Stars" Bill Evans Trio (2009 | Nonesuch | 7559-79831-7) to jen potvrzuje. Na trhu nejspíše najdete reprosoustavy do třiceti tisíc, které v první chvíli působí detailněji a které na vás informace z nahrávky rozhodně vrhnou s větší intenzitou, Perla ale i zde setrvává ve své důstojnosti a uvolněnosti. Zde informace také neschází, Perla je dobře dokáže poskládat do přesvědčivého kontextu, umí nahrávku rozvrstvit.

Hlavně ovšem umí hudbu skutečně výtečně pospojovat, vše je jeden vzdušný celek, kterým lze bez námahy "procházet". Není to tedy zvuková lupa, která vám dovolí slyšet to nejposlednější vrznutí pianistovy židličky, umí vás ale unést a obklopit vás zvuky s adekvátními proporcemi. Popravdě kreslí nástroje tak dobře, že chcete víc a víc a víc, chcete být ještě blíže realitě, ale je třeba si uvědomit, že posloucháte vlastně entry level hi-fi a že v této kategorii prostě z obecného pohledu limity jsou a vždy budou. Jsou nicméně takové, že to nevadí a to je důležité.

Přestože Perly mají přední bassreflex a tuhou ozvučnici, takže by teoreticky mohly stát i velmi blízko zadní zdi, aniž by ztratily čistotu prostorového podání, nejvíce jim to sluší alespoň 50 - 80 cm od zadní zdi, spíše v menším rozestupu - řekněme do dvou metrů. Pokud pak od nich nesedíte dál, než řekněme tři metry a trochu si pohrajete s natočením směrem k poslechovému místu, platí i zde řečené tvrzení o propojenosti.

Klepněte pro větší obrázek

Reprosoustavy dokážou téměř vymizet z poslechového prostoru a nechat kolem sebe a mezi sebou vzdušnou hudební scénu. Mají právě ono kouzlo dvoupásmových menších monitorů, kvůli kterým je tato koncepce tak ceněná - lokalizace nástrojů v "Take Five" Dave Brubeck Quartet ("Time Out" | 2009 | Columbia | 8869739852 2) byla prostě vynikající. Nepřekoná sice takové zvukové hologramy jako KEF LS50, na druhou stranu přehled o umístění a oddělení jednotlivých instrumentů je jednoduše bez připomínek. Scéna ve zmíněném uspořádání v místnosti je pevná, adekvátně hluboká i široká. Třeba saxofon je skutečně skoro hmotný, byť jeho kovový témbr by snad mohl být o něco málo expresivnější.

Perlu nezaskočí ani lehounce přesycený bas v nahrávce "By Your Side" od Sade ("Lovers Rock" | 2000 | Epic | 500 766 2), Perla ho vykreslí tak, že ho je rozhodně dost. Bohatá, zahuštěná atmosféra nahrávky je velice příjemná na poslech, reprosoustavy umí zahrát hutně a přitom ani tady neztrácejí celkovou uvolněnost. Jejich příjemný, muzikální charakter dodává hudbě pohodu a líbeznost. Perly také dokázaly vystihnout intimitu nahrávky, až se chtělo zhasnout světla a jen poslouchat - ke spoustě reprosoustav této cenové třídy si musíte sednout a chtít poslouchat, abyste si je užili, Perla patří ale k těm nemnoha, která vám téměř nedovolí dělat něco jiného. Mají kouzelný přednes, který je prostě radost poslouchat a umí vybudovat silnou atmosféru.

Snad právě i díky tomu skrze ně bez problémů protékají i zvukově dosti kompromisní tvrdé skladby, jako "Lullaby" od Status Praesents ("Machochistaan" | 2009 | Kubrt&Bratři). Byť to pro ně není úplně přirozená poloha, zvládnou dodat bicím razanci a elektrickým kytarám vhodný říz, vše navíc zůstává pod dobrou kontrolou, takže nevzniká pocit hudebního mišmaše, který se k vám nepříjemně valí. Dokonce umí hrát tak, že vám plochost nahrávky nevadí, reakce na signál jsou rychlé a přesné.

Klepněte pro větší obrázek

Xavian Perla jejich výrobce pojmenoval přiléhavě. Nový přístup s využitím masivního ořechu pro konstrukci ozvučnice se zjevně vyplácí a přináší do třicetitisícové cenové třídy hodnoty obvyklé u dražších modelů. Na krásné zpracování jsme u Xavianu zvyklí, Perla je ale prostě subjektivně ještě hezčí - snad za to může právě krásné dřevo a jeho pečlivé, hodnotné nalakování, snad čisté, jemné tvary, kdo ví. Z "tváře" Perly sálá kultivovanost a pohoda a vřelost, ještě než zahrají první tón. A když ten přijde, oceníte zejména pevnost zvuku a doceníte, o kolik přirozeněji hudba zní, nedokreslují-li ji kolorace kabinetu.

Xavian Perla se nebojíme prohlásit za špičku mezi reprosoustavami v ceně kolem 30 000 Kč z globálního hlediska - jako celek se mohou směle postavit libovolnému produktu libovolné značky a velmi pravděpodobně neodejdou poraženy. Nejspíš nebudou svým klidným charakterem s nadhledem a pohodou vyhovovat každému, ale v zásadě jsou to solidní all-roundery, zejména pak s dobrou elektornikou. V menších (respektive na české poměry běžných) prostorách z nich budete uneseni, to vám garantujeme. Roberto Barletta totiž nastavil cenu na až neskutečně vstřícnou úroveň a Xavian Perla si určitě zaslouží stát se hitem třicetitisícové třídy. Zapomeňte ale na popisy, zajeďte do Hostivice a v klidu si je poslechněte. Jestli něco stojí za to, pak právě tohle...

Měření

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Že Xavian Perla hrají velmi dobře, to je fakt. Že budou až takhle neuvěřitelně dobře měřit v reálném prostoru, to je rozhodně nad očekávání. Ta vyrovnanost nad hranicí 100 Hz je prostě excelentní. Z malé ozvučnice i ve velkém prostoru uslyšíte deklarovaných 55 Hz v téměř plné síle. A i kdyby ne - hovoříme stále o kompaktních reprosoustavách za méně než 30 000,-. Úžasné...

Impedanční křivka se po celou dobu drží v naprosto bezpečných vodách. Perla je spořádaně 8 Ohmová reprosoustava, která nebude ani přes peak před oblastí přechodu pásem nadměrnou zátěží pro elektroniku.

KLADY

+ fantasticky hodnotné zpracování
+ neuvěřitelně klidný, plynulý zvuk
+ cena, která jde proti všem
+ umí jít pěkně hluboko
+ celková podmanivost přednesu
+ nic není špatně

ZÁPORY

- za dané peníze vůbec nic

Xavian Perla

Cena: 25 015 Kč
Výrobce: Xavian

Technické parametry

 • Středobasový reproduktor 150 mm zakázkový XAVIAN - speciální polypropylenová membrána - měkký vrchlík - litý koš
 • Vysokotónový reproduktor zakázkový XAVIAN - 26 mm cívka, měkká kupolka, zkratovací měděné kroužky
 • Systém dvoupásmový tlumený bas-reflex, přední štěrbinový bas-reflex
 • Corpus masivní "mozaikový" italský ořech, bez použití MDF nebo DTD, zraje 3 týdny před opracováním.
 • Kmitočtový rozsah (-3dB v referenční ose): 55 Hz až 20 000 Hz
 • Připojení 1 pár jednotlivě montovaných terminálů Xavian
 • Impedance 8 ohmů
 • Přechodová frekvence 3000 Hz
 • Citlivost (2,83V/1m) 88 dB
 • Doporučený výkon zesilovače 30 - 120 W
 • Rozměry (VxŠxH) 315 x 190 x 236 mm
 • Hmotnost (1 kus) 6,9 kg

Autor je šéfredaktorem magazínu Hi-Fi Voice,
Článek byl převzat z Hi-Fi magazínu Hi-Fi Voice,  

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Test, Xavian, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

**Microsoft 365 si můžete dopředu aktivovat až na 5 let. **Pokud předplatné prodloužíte o rodinnou variantu, počítá se celé období jako rodinná verze. **Můžete tedy kombinovat levnější předplatné pro jednotlivce s předplatným pro rodiny.

Petr Urban
SlevyMicrosoft 365Předplatné
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály