XGMI H2 – to nejlepší, co chtít po Full HD LED projektoru [test]

29. srpna 2019
TWEET SDÍLET
LED projektor XGMI H2 nepatří mezi ty nejlevnější, ale vyvažuje to kvalitními reproduktory a chytrými automatickými funkcemi.

Plusy

 • Na LED projektor jasný obraz
 • Plnohodnotný kvalitní zvuk
 • Tiché chlazení
 • Automatické ostření i korekce lichoběžníkového zkreslení
 • Dálkové ovládání s ovládáním kurzoru myši
 • Vestavěný Android s výkonným procesorem i pro náročnější video

Minusy

 • Vyšší cena
 • Reproduktory v projektoru hrají skvěle, ale z jednoho bodu
 • Složitější instalace aplikací
 • Netflix nelze nainstalovat
9/10
Hodnocení

XGMI nevyrábí obyčejné levné LED projektory, ale i v jeho docela prémiové nabídce dokáže FullHD projektor H2 zaujmout. LED projektory obvykle máme spojené s miniaturními rozměry, omezeným jasem a nepříjemně slyšitelným chlazením.

XGMI H2 tato pravidla narušuje. Není sice stále kdovíjak obří, ale poctivá velká kostka vyčnívá mezi ostatními LED projektory. Za velkým objemem stojí především integrované reproduktory Harman/Kardon. H2, podobně jako jeho podobně vypadající předchozí generace H1, totiž sází na špičkový zvuk. Zatímco u jiných projektorů působí reproduktory často jen jako nezbytná nutnost nepoužitelná na běžné sledování, tady dostanete sytý zřetelný zvuk s hlasitostí pro komfortní ozvučení místnosti. Díky rozměrům se potom chlazení nemusí spoléhat na hlučný malý ventilátor a tak projektor zůstává tichý i při delším provozu.

Projektor navíc umí fungovat v režimu Bluetooth reproduktoru, kdy se nic nepromítá, nemusí se vůbec točit ventilátor chlazení a přitom posloucháte hlasitý příjemný zvuk.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kovová mřížka kryje reproduktory a nasávání vzduchu. Výdech chlazení spolu s konektory najdete na zadní straně
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ač se projektor snaží nabídnout vše v jednom těle, konektory dovolují příjemné rozšíření. Spodní pasivní basová membrána pomáhá hutnému zvuku. Dálkové ovládání umí ovládat i kurzor myši

Zvuk projektoru má přesto jedno citelné omezení. Protože vychází z projektoru, nemáte v místnosti pocit prostoru a ani zvuk nepřichází z obrazu. Pro nějakou trvalejší instalaci projektoru se tak nevyhnete instalaci alespoň reproduktoru pod plátno. Naštěstí mezi konektory na projektoru najdete nejen analogový zvuk, ale také optický výstup případně HDMI konektor s podporou ARC, který využívají lepší soundbary.

Ono se to samo se to

Integrovaný kvalitní reproduktor ale především podtrhuje klíčové zacílení projektoru – toto zařízení chce nabídnout vše v jednom provedení bez otravných propojovacích kabelů a složitého nastavení. Postavíte jej v místnosti a zapnete. Vše je připravené a hlavně se vše i automaticky doladí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Při každém zapnutí se zobrazí kulatý testovací obrazec a projektor si na něj přesně zaostří. Možnosti doladění obrazu jsou základní, můžete ale zapnout dopočítávání mezisnímků pro plynulejší obraz

Projektor po každém zapnutí automaticky zaostří obraz, jeho vnitřní kamera dokáže rozpoznat nezaostřený obraz a sama jej doladí. Kromě ostření, navíc můžete ručně spustit automatickou korekci lichoběžníkového zkreslení až do 45 stupňů ve vodorovném a svislém směru. Projektor si opět promítne testovací obrazec a dokáže správně určit a opravit zkreslení. Samozřejmě jde o digitální korekci, takže výsledný obraz nenabídne 1:1 dostupné FullHD rozlišení, ale výsledný pocit z rovného obrazu to rozhodně vynahradí.

Dálkové ovládání s vzdušnou myší

Celkovou snahu o příjemné používání doplňuje i přibalené dálkové ovládání. Tak akorát malé, jen se základními tlačítky aby to nemátlo ani technicky méně zdatné jedince, současně chytře vybavené. Ovladač se totiž připojuje přes Bluetooth, takže nemusíte nijak přesně mířit a současně umí díky vestavěnému gyrosenzoru fungovat i jako tzv. airmouse. Tedy pohybem ovladače ovládáte kurzor myši v aplikacích, které nejsou správně připravené na ovládání jen směrovými tlačítky.

Chytřejší dálkové ovladače občas mají navíc mikrofon pro hlasové vyhledávání, to ale tady vestavěný systém stejně nepodporuje.

Dobře ukrytý Play Store

Uvnitř projektoru najdete systém Android, ale tak upravený, že jeho standardní prostředí tady téměř nikde nenajdete. Uživatelské prostředí má čtyři pevně nastavená velká tlačítka pro YouTube, webový prohlížeč, obchod s aplikacemi Aptoide a správce souborů. Následuje výběr ze dvou HDMI konektorů a ikony uživatelských aplikací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní uživatelské prostředí je jednoduché a systém Android se pečlivě skrývá

Překvapivě, ač to nikde v základním prostředí nenajdete, se uvnitř ukrývá klasický Play Store v podobě pro Android TV. Dostanete se k němu jen tak, že v prohlížeči najdete Googlem aplikaci a v seznamu výsledků v sekci s aplikacemi klepnete na její ikonu. To otevře Play Store, odkud můžete aplikaci nainstalovat. Nelze ale takto nainstalovat všechno. Především Netflix, který je známý svými požadavky na certifikaci platformy takto nainstalovat nejde. S chybějící certifikací by ale stejně nejel ve FullHD rozlišení projektoru.

Můžete ale nainstalovat třeba Kuki nebo další české IP televize a používat projektor jako náhradu televizoru. Výkon integrovaného procesoru přitom spolehlivě stačí i na náročnější videa včetně 4K v H.265 se zapnutým HDR. Projektor samozřejmě neumí zobrazit HDR barvy, ale z HDR vstupu pořád vyrobí docela příjemně sledovatelnou záležitost bez nějakých chyb v obrazu.

Zatímco v levnějších projektorech pohání zastaralou verzi Androidu nějaký pomalý procesor, tady vše působí svižně bez zadrhávání. Samozřejmě instalaci aplikací musí zajistit někdo zkušenější, ale z pohledu následného běžného používání běhá vše v pohodě. Pochopitelně ale pro Netflix budete potřebovat externí krabičku připojenou do HDMI vstupu.

Z mobilního telefonu můžete přehrávat přes DLNA nebo zrcadlit obraz přes Miracast a Airplay. Pochopitelně můžete přehrávat i obsah z USB disků.

Jasnější než dřív

Hlavní novinkou verze H2 oproti H1 je nárůst maximálního jasu. Výrobce udává 1350 ANSI lumenů, naší sondou jsem to změřil mírně nad 1000 ANSI lumenů, což je stále na LED projektor výborná hodnota. Předchozí udával jen 800 ANSI lumenů, takže nárůst je o víc jak 50 %. Můžete si tedy dovolit sledování projektoru i v ne zcela zatemněné místnosti a barvy působí živým intenzivním dojmem.  

Klepněte pro větší obrázek
Na jasové křivce je patrné umělé projasnění ve středních odstínech. Barevná přesnost odpovídá dobrým LED projektorů, s důrazem na líbivé živé barvy. Vyvážení bílé lze doladit, v základním nastavení je mírně chladnější

Stále jde o LED projektor využívající technologii DLP. Dostanete tedy příjemný kontrast, ale současně přesnost barev jako u projektorů za polovinu ceny. V nastavení projektoru nemůžete výrazněji upravit barevné podání, nebo změnit gama křivku pro filmovější vzhled. Projektor navíc uměle zvedá jas ve vyšších středních odstínech. Obraz je díky tomu živější s projasněnějšími pleťovými odstíny, ale pochopitelně pro filmové puristy to není. Ti ostatně určitě opovrhnou i nabídnutou schopností dopočítávání mezisnímků pro plynulejší obraz. Opět ale platí, že to prostě mnoha lidem připadá hezčí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Doplňkový stojan můžete pomocí 20cm segmentů výškově nastavit až do jednoho metru. Kulová hlava není moc přesná a především hůře nastavíte vodorovnou polohu 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dutou trubkou protáhnete napájecí kabel a do základny schováte napájecí adaptér

Nejlepší nebývá levné

XGMI H2 není levný projektor, při jeho ceně kolem 23,5 tisíc se vám už otevírají možnosti slušných FullHD projektorů cílených na trvalou instalaci ke stropu místnosti. H2 ale míří tam, kde projektor není trvalou součástí místnosti. Stačí jej vytáhnout, položit na stůl a začít promítat. Tam, kde ostatní musí řešit kabely, připojovat zdroj obrazu i reproduktory, tady máte vše v jednom těle a hlavně už i v ceně. V nabídce XGMI najdete i placatý projektor Z6, který se chlubí stejnými automatickými funkcemi jako H2, nemá ale výkonné reproduktory a tak vysoký jas (700 ANSI lumenů), stojí ovšem jen 17 tisíc. Chybí mu ale optický výstup zvuku, takže připojení soundbaru bude buď analogové nebo přes HDMI ARC.

Pokud hledáte projektor k trvalé instalaci, zdráhám se H2 doporučovat. Zvuk, byť kvalitní, vychází z jednoho bodu mimo obraz a pro uchycení na strop bych u projektoru s hmotností 2,5 kg ani nespoléhal na jediný dostupný stativový závit. Když doplníte externí reproduktory pro lépe umístěný zvuk, zbytečně jste si připláceli za ty kvalitní vestavěné. Spíš mi H2 sedí jako příležitostný projektor, který stačí zapnout a o vše se postará automatika. Právě pohodlí při běžném používání tady vybočuje nad běžnou produkcí projektorů a pomáhá zdůvodnit vyšší cenu.

XGIMI H2

cena: 23 490 Kč (kovový stojan 3 290 Kč)

Technické parametry

 • Technologie: LED, DLP (0,47" DMD RGB-LED)
 • Rozlišení: 1920 × 1080 (kompatibilní 2K/4K)
 • Udávaná svítivost: 1350 ANSI lumenů
 • Udávaný kontrast: 10000:1
 • Podpora 3D: ano
 • Projekční poměr: 1,2:1 (120" úhlopříčka na 3,65 m)
 • Hlučnost: <30 dB
 • Reproduktory: 2× 45mm, 8 W + basová membrána
 • Procesor: Mstar 6A838 + Mali T820
 • RAM: 2 GB
 • Úložiště: 16 GB
 • Zrcadlení displeje a obsah z mobilu: Airplay/DLNA/Xgimi Assistant
 • Konektory: 3,5mm audio, SPDIF, 2× HDMI, USB 2.0, USB 3.0, LAN, napájení
 • Bezdrátová konektivita: 802.11ac, Bluetooth 4.0
 • Rozměry: 20,1 × 20,1 × 13,5 cm
 • Hmotnost: 2,5 kg

Témata článku: Testy, Test, Recenze, Projektory, LED, Projektory na Heureka.cz

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně