Yamada DTR-1000HX: test DVD/HDD rekordéru

25. října 2007
TWEET SDÍLET
Chcete nahrávat pořady ze současného analogového televizního vysílání, ale zároveň být připraveni na digitální budoucnost?

Obyčejné DVD rekordéry s omezeným využitím a množstvím funkcí naštěstí již téměř vymizely a trh obsadily rekordéry s pevným diskem. Testovaný rekordér Yamada DTR-1000HX je určen především těm, které více zajímá množství funkcí a výbava přístroje, než jeho vzhled.

Klepněte pro větší obrázek

Ten je totiž hodně jednoduchý a nepříliš zajímavý – velkou část z přední strany pokrývá stříbrná zrcadlová plocha, z níž vystupují jen dvířka mechaniky, tlačítko pro jejich otevření a tlačítko pro zapnutí přístroje. Zdánlivě nevyužitý prostor v pravé části vyplňuje stavový displej, informující o nahrávání a o přehrávaných médiích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tlačítka ovládání jsou snadno přístupná

Horní hranu rekordéru osadil výrobce šesticí tlačítek pro základní ovládání – je zde klasické Play, Stop, Record, ale také tlačítko pro přepnutí obrazového vstupu a dvě pro přepnutí mezi pevným diskem a DVD. Na levém dolním okraji rekordéru najdete ještě dvířka ukrývající čtveřici standardních konektorů – vstupy stereo zvuku a kompozitního videa pro analogovou kameru, USB a FireWire pro připojení DV kamery.

Přehraje, co mu podstrčíte

Uvnitř přístroj naleznete disk s kapacitou 250 GB, slibující kapacitu až 204 hodin nahraného videa, případně 34 hodin v nejlepší kvalitě. Trochu omezené jsou možnosti optické mechaniky, zvládající nahrávat pouze na média DVD+R/RW. To však neznamená, že by nedokázala přehrávat i ostatní média – s DVD-R/RW i s disky nahranými v několika dalších rekordérech si poradila bez problémů a přehrála vše potřebné.

Klepněte pro větší obrázek
Při pohledu dovnitř dobře vidíte samostatný digitální modul

Nabídka vstupů a výstupů na zadní straně je klasická a najdete zde vše, co potřebujete – zde dva konektory SCART, vstup i výstup S-Videa a kompozitního signálu, digitální výstup zvuku v optické i koaxiální podobě nebo také, u rekordérů bohužel nepříliš rozšířený, analogový výstup pro soustavu reproduktorů 5.1. Zajímavostí jsou dvě dvojice anténních konektorů (pro analogovou televizi i DVB-T), díky nimž můžete rekordér umístit na půli cesty mezi anténou a televizorem.

Klepněte pro větší obrázek
Velmi potěší výstup dekódovaného zvuku 5.1. Majitelé velkých LCD a plazmových televizorů budou ale určitě zklamáni nepřítomností konektoru HDMI a upscalingu

Stejně jako vzhled přístroje není příliš okouzlující ani vzhled plně počeštěných nabídek, to však rozhodně není na úkor jejich funkcí nebo přehlednosti nastavení. Po prvním zapojení rekordéru je potřeba spustit automatické ladění televizních stanic. Yamada bez problémů našla všechny dostupné, u analogu navíc můžete použít i jemné doladění jednotlivých stanic. Dálkovým ovladačem se jednoduše dostanete jak do hlavního menu s nastavením rekordéru, tak pomocí tlačítka Navigation do nabídky jednotlivých funkcí – přehrávání DVD, televize, obrázků a hudby, správce souborů na pevném disku nebo plánovače nahrávání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menu je velmi přehledné a srozumitelné

V něm můžete nahrávání jednotlivých pořadů nastavit jen ručně, zjednodušené nastavení nahrávání ShowView Yamada nepodporuje, takže nahrávání v době nepřítomnosti je třeba vždy nastavit kompletně ručně, kódy VPS a PDC přístroj rozpoznává. U ručního nastavování nabízí rekordér i dostatečné množství voleb pro nastavení opakování pořadu. Seznam pořadů k nahrávání bohužel může obsahovat pouze 8 položek, což třeba při delším pobytu mimo domov nemusí postačovat. Kromě nahrávání z televize můžete vybrat jako zdroj SCART, S-Video, vstup kompozitního videa nebo DV a automaticky tak nahrávat video z externího zařízení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
EPG je sice přehledné, počeštění ale není úplné

Při nahrávání dokáže Yamada automaticky po stanovené době (5, 10, 20 nebo 30 minut) vytvářet nové kapitoly, při editaci záznamu je samozřejmě můžete v libovolném množství a délce vytvářet ručně. Se šesti stupni kvality dokáže na DVD zaznamenat maximálně 6 hodin videa, což je oproti jiným rekordérům méně, v maximální kvalitě se na DVD vejde jedna hodina záznamu. Co velmi postrádám, tak je automatické nastavení kvality nahrávky podle volného místa na DVD.

EPG jen k prohlížení

U digitální televize máte k dispozici i přehledného průvodce EPG zobrazujícího časovou osu jednotlivých stanic v multiplexu, informace o pořadech a malé okno s aktuálním kanálem. K čemu však EPG nelze využít, je nastavování pořadů k nahrávání. Překvapivé jsou možnosti funkce timeshift, dovolující pozastavení obrazu nejen z DVB-T, ale i z dalších obrazových vstupů. Současné nahrávání i posun v čase lze označit za samozřejmost, délku posunu pak můžete nastavit na maximálně 60, 180 nebo 360 minut.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Práce se soubory je velmi přehledná

Přehrávání videí ve formátu DivX a XviD nedělá Yamadě problémy, kromě toho podporuje také formáty MPEG-1 a OggVorbis, případně nepříliš rozšířený FLAC pro hudbu. I přes certifikaci DivX Ultra si však rekordér neporadí s rozšířeními QPel a GMC. Externí textové titulky k videu jsou samozřejmě podporovány, češtinu v nich zvládá Yamada bez problémů a dokonce se titulky mohou jmenovat úplně jinak než soubor s videem – prostě si je před přehráváním v souborovém správci vyberete a pak spustíte film samotný. Prohlížení fotografií je i u velkých snímků až neobvykle rychlé a při prohlížení vám může na pozadí hrát hudba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení ID3 popisek MP3 hudby je zcela bezproblémové

Při přehrávání se nevyhnete práci ve správci souborů, který je velice přehledný, zobrazuje i dlouhé názvy souborů s českými znaky a při přehrávání hudby i informace o ní – čas přehrávání i ID3 tady u formátu MP3. Soubory na disku můžete ve správci souborů libovolně kopírovat, přesouvat, mazat, vytvářet nové adresáře atd. Rekordér Yamada také dovoluje zkopírovat cokoliv z DVD nebo USB vstupu na pevný disk či přehrávat přímo z připojeného USB disku. A pokud se budete nudit, můžete si zahrát třeba tetris.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládání dálkovým ovladačem bylo velice pohodlné, jelikož dobře padne do ruky, tlačítka má rozmístěna velice přehledně, některé navíc barevně odlišené. Na rozdíl od některých jiných rekordérů s ním můžete také bez problémů ovládat i hlasitost zvuku

S kvalitou obrazu jsme nezaznamenali žádné problémy, pouze při sledování digitální televize se občas projevovalo mírné trhání obrazu. Co nám však vadilo více, byla vysoká aerodynamická hlučnost malého zadního větráku, způsobená především špatným tvarem mřížky.

+ digitální tuner DVB-T
+ dálkový ovladač
+ rychlé prohlížení fotografií
+ velké množství funkcí

- hlučnost
- podpora pouze DVD+R/RW
- nelze nastavit nahrávání pomocí EPG
- pouze 8 pořadů v seznamu nahrávek
- nemá HDMI a upscaling

Yamada DTR-1000HX

Cena 7 205 Kč (verze s 250GB diskem 7 992 Kč)

 • pevný disk 160 GB
 • kvalita záznamu HQ (34 hod. HDD, 1 hod. DVD), SP (68 hod. HDD, 2 hod. DVD), SP+ (85 hod. HDD, 2,5 hod. DVD), EP (102 hod. HDD, 3 hod. DVD), LP (136 hod. HDD, 4 hod. DVD), SLP (204 hod. HDD, 6 hod. DVD)
 • formát záznamu MPEG-2
 • podporovaná média DVD+R/RW
 • dekodéry zvuku Dolby Digital, PCM
 • TV tuner digitální DVB-T, analogový
 • vstupy RF, SCART, 2× S-Video, kompozitní, 2× stereo, DV
 • výstupy RF, SCART, S-Video, komponentní a kompozitní video, optický a koaxiální digitální audio výstup, 5.1/stereo
 • čelní panel DV, USB, stereo (2× cinch), kompozitní video
 • podporované formáty DVD, DivX, XviD, MPEG-1, OggVorbis, MP3, WMA, FLAC, JPG
 • odstup signál-šum 90 dB
 • příkon normální/standby: 40/3 W
 • rozměry (v × š × h) 48 × 430 × 308 mm
 • hmotnost 4,7 kg
 • příslušenství napájecí kabel, 2× kabel stereo audio (2× cinch), kabel stereo audio + kompozitní video (3× cinch), dálkový ovladač, manuál

Zapůjčil

Ycnega Technologies, Brno
kontakt 533 440 100, www.ycnega.cz
záruka
2 roky

AVmania.cz hodnotí
nahráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
kompatibilitaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Domácí kino, Test, Rekordéry, HD přehrávače

Určitě si přečtěte

Kde je moje tělo? – nejlepší animovaný film roku 2019 na Netflixu [recenze]

Kde je moje tělo? – nejlepší animovaný film roku 2019 na Netflixu [recenze]

Imaginativní poema o lásce, vyrovnání se s tíhou minulosti i nalezení sebe sama, oceněná francouzským Césarem.

2 Marek Čech

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

6 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

73 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

19 Ondřej Králík

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

Sci-fi seriál Tales from the loop: osmdesátá léta, jak je určitě nepamatujete

Sci-fi seriál Tales from the loop: osmdesátá léta, jak je určitě nepamatujete

Původně to byly jen sci-fi obrazy sdílené fanouškům na internetu. Nyní se v produkci Amazonu rozhýbaly do podoby hluboce lidského příběhu ve světě, kde nemožné se stává skutečným.

7 Tomáš Holčík

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech