Yamada DTR-1000HX: test DVD/HDD rekordéru

25. října 2007
TWEET SDÍLET
Chcete nahrávat pořady ze současného analogového televizního vysílání, ale zároveň být připraveni na digitální budoucnost?

Obyčejné DVD rekordéry s omezeným využitím a množstvím funkcí naštěstí již téměř vymizely a trh obsadily rekordéry s pevným diskem. Testovaný rekordér Yamada DTR-1000HX je určen především těm, které více zajímá množství funkcí a výbava přístroje, než jeho vzhled.

Klepněte pro větší obrázek

Ten je totiž hodně jednoduchý a nepříliš zajímavý – velkou část z přední strany pokrývá stříbrná zrcadlová plocha, z níž vystupují jen dvířka mechaniky, tlačítko pro jejich otevření a tlačítko pro zapnutí přístroje. Zdánlivě nevyužitý prostor v pravé části vyplňuje stavový displej, informující o nahrávání a o přehrávaných médiích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tlačítka ovládání jsou snadno přístupná

Horní hranu rekordéru osadil výrobce šesticí tlačítek pro základní ovládání – je zde klasické Play, Stop, Record, ale také tlačítko pro přepnutí obrazového vstupu a dvě pro přepnutí mezi pevným diskem a DVD. Na levém dolním okraji rekordéru najdete ještě dvířka ukrývající čtveřici standardních konektorů – vstupy stereo zvuku a kompozitního videa pro analogovou kameru, USB a FireWire pro připojení DV kamery.

Přehraje, co mu podstrčíte

Uvnitř přístroj naleznete disk s kapacitou 250 GB, slibující kapacitu až 204 hodin nahraného videa, případně 34 hodin v nejlepší kvalitě. Trochu omezené jsou možnosti optické mechaniky, zvládající nahrávat pouze na média DVD+R/RW. To však neznamená, že by nedokázala přehrávat i ostatní média – s DVD-R/RW i s disky nahranými v několika dalších rekordérech si poradila bez problémů a přehrála vše potřebné.

Klepněte pro větší obrázek
Při pohledu dovnitř dobře vidíte samostatný digitální modul

Nabídka vstupů a výstupů na zadní straně je klasická a najdete zde vše, co potřebujete – zde dva konektory SCART, vstup i výstup S-Videa a kompozitního signálu, digitální výstup zvuku v optické i koaxiální podobě nebo také, u rekordérů bohužel nepříliš rozšířený, analogový výstup pro soustavu reproduktorů 5.1. Zajímavostí jsou dvě dvojice anténních konektorů (pro analogovou televizi i DVB-T), díky nimž můžete rekordér umístit na půli cesty mezi anténou a televizorem.

Klepněte pro větší obrázek
Velmi potěší výstup dekódovaného zvuku 5.1. Majitelé velkých LCD a plazmových televizorů budou ale určitě zklamáni nepřítomností konektoru HDMI a upscalingu

Stejně jako vzhled přístroje není příliš okouzlující ani vzhled plně počeštěných nabídek, to však rozhodně není na úkor jejich funkcí nebo přehlednosti nastavení. Po prvním zapojení rekordéru je potřeba spustit automatické ladění televizních stanic. Yamada bez problémů našla všechny dostupné, u analogu navíc můžete použít i jemné doladění jednotlivých stanic. Dálkovým ovladačem se jednoduše dostanete jak do hlavního menu s nastavením rekordéru, tak pomocí tlačítka Navigation do nabídky jednotlivých funkcí – přehrávání DVD, televize, obrázků a hudby, správce souborů na pevném disku nebo plánovače nahrávání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menu je velmi přehledné a srozumitelné

V něm můžete nahrávání jednotlivých pořadů nastavit jen ručně, zjednodušené nastavení nahrávání ShowView Yamada nepodporuje, takže nahrávání v době nepřítomnosti je třeba vždy nastavit kompletně ručně, kódy VPS a PDC přístroj rozpoznává. U ručního nastavování nabízí rekordér i dostatečné množství voleb pro nastavení opakování pořadu. Seznam pořadů k nahrávání bohužel může obsahovat pouze 8 položek, což třeba při delším pobytu mimo domov nemusí postačovat. Kromě nahrávání z televize můžete vybrat jako zdroj SCART, S-Video, vstup kompozitního videa nebo DV a automaticky tak nahrávat video z externího zařízení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
EPG je sice přehledné, počeštění ale není úplné

Při nahrávání dokáže Yamada automaticky po stanovené době (5, 10, 20 nebo 30 minut) vytvářet nové kapitoly, při editaci záznamu je samozřejmě můžete v libovolném množství a délce vytvářet ručně. Se šesti stupni kvality dokáže na DVD zaznamenat maximálně 6 hodin videa, což je oproti jiným rekordérům méně, v maximální kvalitě se na DVD vejde jedna hodina záznamu. Co velmi postrádám, tak je automatické nastavení kvality nahrávky podle volného místa na DVD.

EPG jen k prohlížení

U digitální televize máte k dispozici i přehledného průvodce EPG zobrazujícího časovou osu jednotlivých stanic v multiplexu, informace o pořadech a malé okno s aktuálním kanálem. K čemu však EPG nelze využít, je nastavování pořadů k nahrávání. Překvapivé jsou možnosti funkce timeshift, dovolující pozastavení obrazu nejen z DVB-T, ale i z dalších obrazových vstupů. Současné nahrávání i posun v čase lze označit za samozřejmost, délku posunu pak můžete nastavit na maximálně 60, 180 nebo 360 minut.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Práce se soubory je velmi přehledná

Přehrávání videí ve formátu DivX a XviD nedělá Yamadě problémy, kromě toho podporuje také formáty MPEG-1 a OggVorbis, případně nepříliš rozšířený FLAC pro hudbu. I přes certifikaci DivX Ultra si však rekordér neporadí s rozšířeními QPel a GMC. Externí textové titulky k videu jsou samozřejmě podporovány, češtinu v nich zvládá Yamada bez problémů a dokonce se titulky mohou jmenovat úplně jinak než soubor s videem – prostě si je před přehráváním v souborovém správci vyberete a pak spustíte film samotný. Prohlížení fotografií je i u velkých snímků až neobvykle rychlé a při prohlížení vám může na pozadí hrát hudba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení ID3 popisek MP3 hudby je zcela bezproblémové

Při přehrávání se nevyhnete práci ve správci souborů, který je velice přehledný, zobrazuje i dlouhé názvy souborů s českými znaky a při přehrávání hudby i informace o ní – čas přehrávání i ID3 tady u formátu MP3. Soubory na disku můžete ve správci souborů libovolně kopírovat, přesouvat, mazat, vytvářet nové adresáře atd. Rekordér Yamada také dovoluje zkopírovat cokoliv z DVD nebo USB vstupu na pevný disk či přehrávat přímo z připojeného USB disku. A pokud se budete nudit, můžete si zahrát třeba tetris.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládání dálkovým ovladačem bylo velice pohodlné, jelikož dobře padne do ruky, tlačítka má rozmístěna velice přehledně, některé navíc barevně odlišené. Na rozdíl od některých jiných rekordérů s ním můžete také bez problémů ovládat i hlasitost zvuku

S kvalitou obrazu jsme nezaznamenali žádné problémy, pouze při sledování digitální televize se občas projevovalo mírné trhání obrazu. Co nám však vadilo více, byla vysoká aerodynamická hlučnost malého zadního větráku, způsobená především špatným tvarem mřížky.

+ digitální tuner DVB-T
+ dálkový ovladač
+ rychlé prohlížení fotografií
+ velké množství funkcí

- hlučnost
- podpora pouze DVD+R/RW
- nelze nastavit nahrávání pomocí EPG
- pouze 8 pořadů v seznamu nahrávek
- nemá HDMI a upscaling

Yamada DTR-1000HX

Cena 7 205 Kč (verze s 250GB diskem 7 992 Kč)

 • pevný disk 160 GB
 • kvalita záznamu HQ (34 hod. HDD, 1 hod. DVD), SP (68 hod. HDD, 2 hod. DVD), SP+ (85 hod. HDD, 2,5 hod. DVD), EP (102 hod. HDD, 3 hod. DVD), LP (136 hod. HDD, 4 hod. DVD), SLP (204 hod. HDD, 6 hod. DVD)
 • formát záznamu MPEG-2
 • podporovaná média DVD+R/RW
 • dekodéry zvuku Dolby Digital, PCM
 • TV tuner digitální DVB-T, analogový
 • vstupy RF, SCART, 2× S-Video, kompozitní, 2× stereo, DV
 • výstupy RF, SCART, S-Video, komponentní a kompozitní video, optický a koaxiální digitální audio výstup, 5.1/stereo
 • čelní panel DV, USB, stereo (2× cinch), kompozitní video
 • podporované formáty DVD, DivX, XviD, MPEG-1, OggVorbis, MP3, WMA, FLAC, JPG
 • odstup signál-šum 90 dB
 • příkon normální/standby: 40/3 W
 • rozměry (v × š × h) 48 × 430 × 308 mm
 • hmotnost 4,7 kg
 • příslušenství napájecí kabel, 2× kabel stereo audio (2× cinch), kabel stereo audio + kompozitní video (3× cinch), dálkový ovladač, manuál

Zapůjčil

Ycnega Technologies, Brno
kontakt 533 440 100, www.ycnega.cz
záruka
2 roky

AVmania.cz hodnotí
nahráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
kompatibilitaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Domácí kino, Test, HD přehrávače, Rekordéry, Domácí kina na Heureka.cz


Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2021

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2021

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Foťáky + mobily. Tyto fotografické ikony zapůjčily své značky výrobcům telefonů

Foťáky + mobily. Tyto fotografické ikony zapůjčily své značky výrobcům telefonů

** Na trhu se smartphony se rozmohl nový trend ** Značky fotoaparátů spojují síly s výrobci telefonů ** Toto je výběr těch nejznámějších

Martin Miksa
HasselbladZeissLeicaFotoaparát
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Vy a počítač: Píšete na klávesnici všemi deseti prsty?

Vy a počítač: Píšete na klávesnici všemi deseti prsty?

redakce
Vy a počítačKlávesniceAnkety
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

** Bluetooth se mělo stát univerzálním rádiovým protokolem ** Univerzalita mu zůstala, v rychlosti jej ale překonalo Wi-Fi ** Jeho symbol a název sahá až do 10. století

Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify