Yamada HTV-200XU: test DVD mikrosystému

4. října 2007
TWEET SDÍLET
LCD obrazovka, digitální i analogový televizní tuner, schopnost přehrávat DivX filmy z USB – to vše nabízí mikrověž od Yamady.

0brazovku podobné velikosti, jakou má mikrověž Yamada, vám za cenu jen o trochu nižší nabídne nejeden přenosný DVD přehrávač,  Pokud neprahnete po absolutní mobilitě, ale chcete jen něco menšího, co se dá bez problému přemístit, tak je možná HTV-200XU určena právě vám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Černá je dobrá

Přístroj je zhotoven z černého plastu s matným povrchem a nepříliš silného plechu. 7" LCD displej je umístěn za sklem bez antireflexní úpravy. Displej, který se dá použít i pro shlédnutí filmu, slouží i jako stavový displej. V jakémkoliv režimu jej lze ovšem zcela vypnout, pokud chcete večer při svíčkách nerušeně poslouchat hudbu. Pod malou obrazovkou je umístěn šuplík DVD mechaniky – ten se ovšem nevysouvá úplně, takže DVD je potřeba lehce zasunout kousek dovnitř.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Na přístroji naleznete jen nezbytná základní tlačítka, na dálkovém ovladači je jich naopak víc než dost

Pod mechanikou jsou umístěny základní ovládací prvky a velký modře podsvícený volič hlasitosti, který má krokový chod. Jednotlivých kroků je naštěstí 64, takže růst hlasitosti nemá velké skoky a dá se optimálně nastavit. Pochválit musím sluchátkový výstup umístěný na přední straně – to bohužel již není běžné. Na čelní stěně je umístěn i USB vstup, který má nepříliš vzhlednou gumovou krytku; ta je na druhou stranu připevněna k přístroji, tudíž nehrozí její ztráta.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nepřítomnost linkového vstupu musím označit za nedostatek.

Obvyklé levnější pérové reprosvorky se nachází na zadní straně. Ostatní konektory, jako SCART, komponentní progresivní a kompozitní videovýstup a S-video doplňuje koaxiální digitální výstup, jenž slouží pro případné připojení AV přijímače. Přístroj je vybaven i linkovým dvoukanálovým výstupem zvuku (CINCH). Obrazová kvalita videovýstupu sice nepřekračuje standard levnějších přehrávačů, ale určitě ani nezklame. Je ovšem škoda, že se zapomnělo na linkový vstup, takže připojení jakéhokoliv externího zdroje zvuku je nemožné. Vzhledem k přítomnosti FM a TV tuneru jsou vzadu i potřebné konektory pro připojení antén.

Dvoupásmové reproduktory jsou zhotoveny z 9 mm silné, černě lakované dřevotřísky. Pod odnímatelným rámečkem s průzvučnou tkaninou se nachází deseticentimetrový středobasový reproduktor a slušně vypadající výškový měnič. Na zadní straně naleznete jednoduché pérové reprosvorky a otvor basreflexu pro posílení nízkých kmitočtů. Subjektivně působí reproduktory překvapivě solidně, na poklep téměř vůbec neduní.

Vzhledem k minimu tlačítek na přístroji musíte pro ovládání většiny funkcí systému použít dálkový ovladač. Šedá tlačítka na šedém povrchu sice nepůsobí zrovna výrazně, nicméně dobré rozmístění tlačítek a jejich odlišení tvarem či odstínem zlepšuje přehlednost. Daň za dobře vybavený systém si dálkové ovládání vybere ve své spodní polovině – zde je umístěno 30 identických tlačítek s drobnými popiskami. Pochvalu si výrobce ale zaslouží za standardní rozměry ovladače; mikrosystémy bývají obvykle vybaveny spíše menšími a méně přehlednými ovladači.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
U zobrazení máte na výběr mezi 16:9 a 4:3, jiné možnosti roztažení obrazu nejsou. Při vysílání 16:9 ve formátu 4:3 (s černými pruhy nahoře a dole) se pruhů nezbavíte

Analogově i digitálně

Mikrověž je v podstatě vybavena několika nezávislými přístroji. Analogovým televizním tunerem, digitálním tunerem pro příjem pozemního vysílání, FM přijímačem a DVD přehrávačem, který je schopen číst i z USB vstupu. Přepínání mezi jednotlivými zdroji obrazu či zvuku není přímé, ale  pomocí tlačítka SOURCE.

Ovládání přístroje samotného je vzhledem k jeho výbavě o něco složitější než obvykle. Většina z mnoha funkcí, jenž naleznete na dálkovém ovladači, je aktivní pouze v některých režimech, případně pouze při přehrávání určitých souborů.

Přestože velikost bedýnek tomu neodpovídá, zvuk systému je překvapivě čistý. Kmitočtové spektrum je i bez použití EQ je celkem vyrovnané. Výšky jsou poměrně čisté a množství basů je vzhledem k ceně až překvapující. Schopnost lepšího a konkrétnějšího vykreslení prostoru není příliš velká, to se ovšem od mikrosystému v této cenové relaci ani neočekává. Překvapením pro mne byla reprodukce klasické a jazzové hudby, kdy se mikrosystém i s náročnější hudbou docela dobře vyrovnal. Reprodukce byla bez většího zabarvení a vokály působily také poměrně čistě. Populární hudbu už zvládl systém s nadhledem.

Při přehrávání DVD je filmový zvuk velmi příjemný, dialogy jsou čisté a čitelné. Exploze sice neohluší, ale ani při nejvyšší hlasitosti šikovné bedýnky nerezonují. Nevýhodou nastavení zvuku je, že ekvalizér funguje pouze při reprodukci hudebních souborů, případně při sledování některých DivX. Při sledování DVD (zvuk Dolby Digital) již EQ překvapivě aktivovat nelze, což považuji za nedostatek. Sluchátkový výstup po zvukové stránce působí píše doplňkově, neboť s kvalitními sluchátky si vzhledem k jeho horší kvalitě poslech neužijete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Informace tuneru jsou jen základní. V jakémkoliv režimu lze doladit zobrazení LCD displeje, nebo jej můžete také zcela vypnout. Nicméně i při základním nastavení je čitelnost displeje velmi dobrá

FM rádio je základní, automatické ladění uloží každou stanici, takže třicet předvoleb máte zaplněno bez problémů. RDS tuner neumí, stanice si ani ručně nepojmenujete. Citlivost tuneru je ale dobrá.

Analogový televizní tuner nabídne automatické naladění, případně je možnost manuálního ladění s jemným doladěním. Pořadí naladěných stanic ale již nejde měnit, takže pokud chcete mít stanice seřazeny dle vlastní chuti, je potřeba vše ladit manuálně. Máte-li naladěnou stanici, kterou nechcete sledovat, dá se skrýt a nebude se již při postupném přepínání zobrazovat, nicméně přímou volbou čísla se na ni stále dostanete. Citlivost analogového tuneru je průměrná, teletext zobrazit Yamada neumí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabídka je sice anglicky, ale EPG už česky umí

Nabídka DVB-T tuneru nezaostává za svými stolními kolegy; přehledné, jednoduché a přívětivé menu sice není v češtině, nicméně při ladění lze Českou republiku zvolit bez problémů. EPG je poměrně přehledné, české znaky jsou zobrazeny korektně a i na malé obrazovce jsou vcelku dobře čitelné. Informace se načítají sice pomaleji, nicméně nejsou omezeny pouze na aktuálně vysílané pořady. Navíc, pokud jsou informace o pořadu delší, postupně se zobrazí všechny.

Stanice lze ladit automaticky či ručně, poté můžete měnit pořadí, mazat či přejmenovat stanice. DVB-T tuner navíc umožňuje nastavit nahrávání v době nepřítomnosti. Milou pozorností je přítomnost tří jednoduchých her. Poznámka pro šťouraly – na obrazovku této velikosti je kvalita tuzemského digitálního vysílání dostatečná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Programování nahrávky z DBV-T je přehledné, méně již struktura souborů bez českých znaků

Minitelevize do kuchyně

Kompatibilita s MP3 sobory je bezproblémová, ID3 popisky Yamada však nepřečte. Dalším omezením je schopnost zobrazit pouze deset znaků z názvu souboru, české znaky zobrazeny nejsou. Adresářová struktura naštěstí zůstává zachována. Své zastánce i odpůrce má zde použité rozdělení zobrazovaných typů souborů do tří kategorií (foto, video, audio), všechny soubory naráz zobrazit nelze. Vzhledem k omezenému počtu zobrazených znaků je to ale dobře. Ze zvukových formátů si přehrávač neporadí s Ogg Vorbis.

Podpora DivX filmů u DVD přehrávače je dobrá, nicméně zde se Yamada nevyhnula určitým omezením. Například neumí přehrát kodek DivX 3.11, novější (4,5,6) byly již přehrány zcela bez problému. S Nero Digital si Yamada také neporadila, stejně jako nepodporuje kódování QPel/GMC. Pokud budete přehrávat filmy přes USB, pozor na vysoké datové toky – při rychlosti 4 500 Kbps se už video trhá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
U DivX filmů jsou titulky menší a chybí některé české znaky

Podpora titulků u DivX je dobrá. Yamada zobrazí 40 znaků na řádek a pokud je písmen více, zobrazí je na dalším řádku (těch může být až devět). Všechny české znaky bohužel přístroj korektně nezobrazil. Digitální fotografie JPG umí Yamada dobře, dokáže zobrazit i 6 Mpx fotografie a můžete je i otáčet.

Celkově toho Yamada HTV-200XU nabízí za málo peněz docela dost a drobnější nedostatky nejsou nijak fatální. Domnívám se, že by je nový firmware mohl vyřešit. Velmi potěší na svou cenovou kategorii kvalitní reprodukcí, na menším vestavěném displeji můžete bez problému shlédnout i film. Cenově příznivá kombinace několika přístrojů dokáže ušetřit spořivému jedinci nejednu korunu a díky vestavěnému analogovému a digitálnímu televiznímu tuneru si zcela jistě najde věžička své místo v nejednom studentském pokoji či v kuchyni. Především pro tento účel ji nenáročným a s kompromisy smířeným zájemcům doporučím.

Yamada HTV-200XU

Cena 6 690 Kč

 • výkon 2× 60 W/6 Ω
 • kmitočtový rozsah (zesilovač) 20 Hz – 20 000 Hz ±3 dB
 • odstup signál/šum >76 dB
 • přehrává DVD, DVD±R/RW, CD, CD-R/RW, SVCD/VCD, MP3/JPEG Digital Still/MPEG-4/DivX/WMA (CD-R/RW, DVD±R/RW)
 • dekodér Dolby Digital
 • tuner TV analog, DVB-T, FM 30 předvoleb
 • výstup SCART, YCbCr (prokládaný/progresivní), S-video, kompozitní,digitální (koaxiální), sluchátka
 • vstup AUX, TV, USB, Ant.
 • rozměry (v × š × h) 250 × 170 × 342 mm
 • hmotnost 5 kg
 • reproduktory dvoupásmové s basreflexem
 • hmotnost 2,8 kg/ 1 ks
 • příslušenství dálkový ovladač, AM/FM anténa

Zapůjčil

Ycnega, Brno
kontakt 533 440 100, www.ycnega.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Domácí kino, Test, Mikrosystémy


Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět