Yamaha MCR-N870D: kompaktní síťový hi-fi systém pro náročné [test]

28. prosince 2016
TWEET SDÍLET
Komponentní mikrosystém z řady PianoCraft s CD přehrávačem, stereo receiverem a technologií MusicCast a nechybí ani DAB přijímač. Jaký je nejvyšší model řady?

Trend zvyšující se nabídky komponentů hi-fi standardu v lifestylových "polovičních" baleních je nepřehlédnutelný. Mnoho moderních domácností totiž chce dobrý zvuk, ale dělené sestavy, vyžadující poměrně hodně prostoru pro uložení, se jim do čistých, vzdušných prostorů jednoduše nehodí. Ve výrobním katalogu Yamaha najdete kompaktních systémů poměrně dost, nejvyšším je pak model MCR-N870D.

Klepněte pro větší obrázek

Kompaktní hi-fi systém sestává ze zesilovače a zdroje signálu, obě části sestavy jsou v designově a rozměrově identických šasi a doplňují je jednoduše střižené regálové reprosoustavy. V jednom balíku tak dostanete vše potřebné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Systém se vyrábí ve stříbrné nebo v černé variantě

Zesilovač i přehrávač mají velmi, velmi nízký profil, příslušnost k firmě Yamaha naznačují zejména barevně i materiálově odlišné bočnice obou komponentů, ale i tvary ovládacích prvků, nacházejících se i na high-endové elektronice Yamaha. Vlastně jsou to takové miniatury "plnoformátových" sourozenců.

Vzhled a konstrukce

Zesilovač A-U670 (což je v sestavě N870D trochu matoucí označení) je designově extrémně čistý. Jeho nízký čelní hliníkový panel nemá vůbec žádný displej (vše se díky propojení se zdrojem zobrazuje právě na přehrávači), jen ovládací prvky - největším je klasicky pojatý ovladač hlasitosti bez fyzického odporu, vizuální stránce však dominují tři úzké ovladače určené korekčním obvodům, tedy regulace basů, výšek a vyvážení kanálů. Korekční obvody můžete ze signálové cesty vyřadit tlačítkem Pure Direct. Řádka šesti diod, nad čtyřmi z nich je nápis PCM a nad dvěma DSD naznačují schopnosti elektroniky. Čistý design doplňuje už jen velký výstup pro sluchátka a spínací tlačítko.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na zadní straně zesilovače se tak tak podařilo umístit čtveřici reproterminálů, jeden pár analogových cinchů pro signál z přehrávače, který doplňuje subwooferový pre-out a 3,5 mm jack označený jako "System". Ten slouží jak pro synchronizované zapínání a vypínání, tak hlavně pro přenos pokynů dálkového ovládání mezi oběma komponenty a pro přenos informací, kdy i stav zesilovače se pak zobrazuje na displeji přehrávače. Nejzajímavějším konektorem je ale asynchronní USB vstup, díky kterému můžete využít MCR-N870D i jako externí zvukové zařízení s podporou DSD formátu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přehrávač CD-NT670D sdružuje funkce CD playeru a síťového přehrávače. Logicky tak velkou část přední strany zabírají úzká dvířka CD mechaniky, pod nimiž je dvouřádkový, celkem přehledný displej, po jehož levé straně je indikace funkčnosti bezdrátových připojení v čele s Bluetooth. Na čelní stěně je dále ještě USB konektor pro pohodlné připojení datových pamětí, pochopitelně spínací tlačítko a řádka čtyř tlačítek pro základní ladění a ovládání přehrávání. Otočný ovladač pak umožňuje volit vstupy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vzadu spatříte konektor pro Wi-Fi anténu a pod ním pochopitelně i ethernetovou zásuvku, vedle níž je ještě jeden digitální vstup v optické variantě. Analogové konektory reflektují výbavu zesilovače - je tady tedy jen jediný pár linkových výstupů v RCA podobě, doplněný ale i jedním linkovým vstupem ve stejném provedení, zejména zřejmě pro možnost využití stále populárnějších gramofonů. Velký konektor nad tímto vstupem patří anténě pro FM a DAB rádio. Posledním konektorem je opět 3,5 mm jack pro přenos systémových informací.

Přibalené regálové reprosoustavy jsou velmi pěkně zpracované, nutno říct. Čistý, jednoduchý pravoúhlý design ve vysokém lesku je elegantní, černá kopulka tweeteru a středobas s mohutným závěsem a velkou středovou kopulkou vypadají prostě hezky. Ze zadní strany maličko vykukuje excentricky umístěný plastový bassreflexový nátrubek, hodně atypicky jsou pak umístěné reproterminály. Jedna jsou zasazené přímo do zadní stěny, jednak jsou ale hodně daleko od sebe; ne každý kabel tak bude snadné zapojit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Co se týká technické stránky věci, zesilovač stojí na spínaném zesilovači, pracujícím ve třídě D. Skrývá také čip D/A převodníku ESS Sabre32 ES9010K2M s podporou DSD128 a PCM s rozlišením až 32 / 384.

Přehrávač kromě kompaktních disků zvládne i streamovat hudbu jednak z klasických internetových rádií přes vTuner, tak z domácí sítě po DLNA protokolu, tak pomocí pohodlné technologie AirPlay. Podporuje stream i ve vyšším rozlišení (FLAC až 24 / 192), stejně jako souborů od mp3, přes ALAC až WAV a zmiňovaný FLAC. DSD je ale vlastní výhradně USB portu v zesilovači. Ovládání streamovacích funkcí má na starosti velmi povedená aplikace MusicCast.

Zesilovač dává výstupní výkon 70 Wattů na kanál do 6 Ohm, nejvyšší hodnota celkového harmonického zkreslení v elektronice nepřesahuje 0,003% a využitelný dynamický rozsah má být 100 dB.

Klepněte pro větší obrázek

Reprosoustavy používají měniče Yamaha, středobas má membránu z hliníku o průměru 13 cm, kopulka tweeteru má průměr 3 cm a je z měkké látky. Díky nim umí pracovat ve frekvenčním rozsahu 50 - 40 000 Hz (byť bez udané tolerance), i přes průměrnou citlivost 85 dB / 2,83 V / m a impedanci 6 Ohm s nimi elektronika nemá problém. Dělící frekvenci výrobce nastavil na hodnotu 3 000 Hz.

Klepněte pro větší obrázek

O kompaktnosti systému vypovídají rozměry elektroniky 31,4 x 7 x 34,2 cm (š x v x h) s hmotností pouhých 2,9 kg u přehrávače, respektive 3,3 kg u zesilovače. Reprosoustavy patří k menším, s váhou 5,9 kg a rozměry 17,6 x 31 x 32,7 cm (š x v x h) se snadno vejdou i na police.

Měření

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech.

Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Impedance je velmi spořádaná a drží se po celou dobu průběhu nad úrovní 5 Ohm, takže deklarovaná 6 Ohmová impedance je skutečně realistická, což je jev dnes na trhu nepříliš často vídaný.

Jak to hraje

Malé bedničky sladěné po všech stránkách s elektronikou umí vyprodukovat rozumné množství basů, aby kontrabas ve "First Song" Laurence Hobgooda (FLAC | 24 - 192) nepůsobil plochý, na druhou stranu nejspodnější tóny nemají potřebnou plnost. Yamaha má nad spodními oktávami rozumnou kontrolu, spíše než na objem sází na dobrou definici. Vřelejší, měkký kontrabas není suverénem v prezentaci odlišných poloh, oddělení jednotlivých brnknutí je ale dobré a jakýsi náznak impulsu tu také objevíte. Na tak kompaktní systém to vůbec není špatný výsledek, zejména pro menší prostory.

V Händelově "Aleluja" z "Mesiáše" (FLAC | 24 - 88,2) se ukázal sladší, tonálně nasycený a trochu do hutnější polohy laděný charakter systému, elektronika neměla problém ani s vyšší hlasitostí, byť kontrola není úplně autoritativní a hlasy jsou stále promíšené v jednom velkém tělese sboru, spíš než aby vystupovaly jako řada individualit. Vokály jsou ale barevné, laskavé a měkké.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nejvyšší tóny prezentované kovovými perkusemi v úvodu "Wichita Lineman" (FLAC | 24 - 44,1) od Barb Jungr byly velmi znělé - cinkavé, zvonivé a přitom velmi jemné, lehké a měkčí. Měly dokonce i poměrně dlouhý dozvuk, patrně díky důraznějšímu, objemově výraznějšímu přednesu. Reprodukce není úplně konkrétní, úplně jadrně kovové, ale zase díky jemnějšímu charakteru můžete hrát i více nahlas bez pocitu ostrosti.

Největší výhodou vzájemného sladění celého systému je na danou kategorii dobrá dynamika, hudba působí i přes kompaktní reprosoustavy živě. I "Lacrimosa" z Mozartova "Requiem v D moll, K 626" (FLAC | 24 - 192) měla (alespoň od nižších středů výš) poměrně slušnou makrodynamiku, trochu jako kdyby jí popoháněl nějaký DSP čip, jak to známe z all-in-one systémů, tedy trochu s pocitem, že se tu obchází fyzikální limity, ale úspěšně. Zvuk nepůsobí ploše, má energii, byť je laděný trochu výbušněji na efekt.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

MCR-N870D se řadí stále ještě do dostupné entry level sféry, odpovídá tomu i celková rozlišovací schopnost. Ve "Spanish Harlem" od Rebecy Pidgeon (FLAC | 16 - 44,1) byla cítit slušná čistota, důraz na bohatost a velikost přednesu a také na jemnost a klid, malé detaily tak jsou v pozadí a musíte se zaposlouchat, abyste je objevili. Nástrojové linky a hlas pak drží také spíše v jednom spojitém celku, ale už se začínají oddělovat a třeba srozumitelnost už je na dobré úrovni.

Podání prostorové scény je hezké a nedá se mu vlastně nic vytknout. Stačí jen rámcově natočit reprosoutavy směrem k době a díky jejich celkem širokému vyzařování není velký problém sednout si tak, že se prostor uspořádá před vámi, poměrně do široka a také s jasným náznakem hloubky. Je ale fakt, že tu stále existuje jakýsi ideální sweet spot. V "Diamonds" od Aanonymous Band (FLAC | 24 - 48) tak byly znatelné i vrstvy, kdy hlavní kytara se zpěvákem sedí spíše vpředu a naopak doprovodná kytara je spíše vzadu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Protože MCR-N870D bude doma povětšinou u těch, kteří poslouchají populární hudbu (rozumějme tím jiné žánry, než je klasická hudba, spíše široký průřez, zvaný nejčastěji "poslouchám všechno"), je celkem jasné, že právě i tam se Yamaha osvědčila nejvíc. Trochu zvukově zašmodrchaná skladba "Still Hurts" od Therapy? (FLAC | 16 - 44,1) měla zklidněné výšky, aniž by byl obětován jejich objem. Rytmus byl pak dobrý a pohlcující, technicky precizní.

Verdikt

Set Yamaha MCR-N870D je kompaktní, sladěný esteticky i zvukově a nabízí řešení pro dobrý zvuk všude tam, kde není vhodné použít "plnoformátové" komponenty (z designových či prostorových důvodů). Krom opravdu pěkného zpracování nabízí spoustu funkcí a pokryje tak jak celou vaši knihovnu CD, tak otevře dveře k modernímu streamování a také přehrávání DSD souborů, nebudete tak ochuzení o žádný trend.

Klepněte pro větší obrázek

Zvukové ladění je maličko posunuté směrem k efektnosti, zejména snahou o velký zvuk, ale i pocitově jaksi "popoháněnou", zato ale živou dynamikou. Pokud hledáte (z pohledu hi-fi) dobrý, sladěný entry level systém s čistým, živým přednesem, elegantním designem a univerzální funkčností, vhodný zejména do menších prostor, pak MCR-N870D v daném kontextu funguje na jedničku a nese i stopy audiofilského charakteru.

+ sexy vzhled a kompaktní rozměry
+ výborná ovládací aplikace MusicCast
+ pěkná sbírka funkcí
+ dobře sladěný, čistě hrající set v dané kategorii

- pokud nepotřebujete některé funkce, můžete dost ušetřit a koupit MCR-N670

Yamaha MCR-N870D

Cena: 27 990 Kč

Zapůjčil: K+B Expert
Web výrobce: europe.yamaha.com

Reproduktory

 • Frekvenční rozsah: 50 Hz - 40 kHz
 • Basový reproduktor: 130 mm hliníková membrána
 • Výškový reproduktor: 30 mm
 • Vstupní výkon (max./nominální): 120 W / 60 W
 • Dělící kmitočet: 3 kHz
 • Citlivost: 85 dB / 2,83V / 1 m
 • Impedance: 6 Ohmů
 • Rozměry (š × v × h): 176 × 310 × 327 mm
 • Hmotnost: 5,9 kg

Přehrávač a reciever

 • DA převodník ESS Sabre 32 ES9010-DAC
 • Nativní přehrávání DSD 5.6MHz přes USB vstup
 • CD mechanika: CD, CD-R, CD-RW
 • Optický digitální vstup
 • Sluchátkový výstup
 • Maximální výstupní výkon (6 ohmů, 1 kHz, 10% THD): 70 + 70 W
 • Internet Radio vTuner
 • Podpora služby Spotify a AirPlay
 • Síťové připojení DLNA 1.5
 • Bluetooth a WiFi
 • Podpora MusicCast
 • Tuner DAB, DAB+, FM
 • Formáty souborů: MP3, WMA, MPEG4, AAC, WAV, FLAC, AIFF, ALAC

Hmotnost a rozměry

 • Přehrávač: 2,9 kg
 • Receiver: 3,3 kg 
 • Přehrávač (š × v × h): 314 × 70 × 338 mm
 • Receiver (š × v × h): 314 × 70 × 342 mm 

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

Témata článku: , , , , , , , ,