Yamaha PianoCraft CRX–E320: test mikrosystému

2. října 2008
TWEET SDÍLET
Elegantní mikrosystém černé barvy je novinkou letošního podzimu. Dokáže zaujmout nejen vzhledem, ale také zvukem?

V současné době dává většina uživatelů elektroniky a digitální techniky přednost přístrojům, které kombinují více funkcí v jednom zařízení. Velice dobře je to vidět u mobilních telefonů doplněných fotoaparátem, u turistických navigací doplněných mp3 přehrávačem či přehrávačem videa a v neposlední řadě také mikrosystémy, které již umí přehrávat DVD disky a soubory ve formátu DivX.

Mohlo by se tudíž zdát, že výroba mikrosystému, který umí „pouze“ přijímat rádio a přehrávat kompaktní disky, je slepou výrobní uličkou. Ve většině případů se proto výrobci snaží zaujmout potenciálního kupce něčím navíc a doplní přístroj o další přídavné funkce. Ty jsou však ve většině případů zbytečné anebo zdánlivě vylepšují kvalitu zvuku či obrazu.

Typickým příkladem byla například funkce Dynamic Sound Boost (DSB) u mikrosystémů Sony, při její aktivaci hrál systém velmi dobře bez nejmenších problémů, při vypnutí funkce zněla nahrávka jako z popelnice.

Kovové piano pro zasvěcené

Druhou, a podle mého názoru rozumnější, cestou, kterou se výrobci ubírají, je zvyšování technické kvality jednotlivých součástí přístroje, potažmo celého systému. Ruku v ruce s tím jde většinou také povedený design přístroje včetně povrchové úpravy.

Klepněte pro větší obrázek

A právě touto cestou šla společnost Yamaha při vývoji kompaktního mikrosystému PianoCraft CRX–E320. Označení PianoCraft dává tušit povrchovou úpravu vyvedenou v klavírním laku. Mikrosystém i reproduktory jsou kompletně v černé barvě s vysokým leskem.

Klepněte pro větší obrázek

Centrální jednotka v sobě spojuje zesilovač, tuner a CD přehrávač, vše je zabaleno do kovového krunýře s množstvím mřížek pro lepší odvětrání. Výrobce se v tomto případě nesnažil větrací průduchy maskovat, naopak jejich přítomnost přiznal a skrze mřížku můžete vidět, jak jsou jednotlivé součástky zapojeny. Čelní stěna je také kovová, avšak v tomto případě se jedná o broušený hliník černé barvy, horizontální broušení zanechalo nepravidelné linky po celé délce čelní strany a připomíná vyšší kategorii přístrojů, které se vyrábějí jako samostatné komponenty.

Designová stejnorodost byla zachována i u dálkového ovládání, které má větší rozměry a stejně jako mikrosystém má leskle černý povrch s bílými popisky.

Struny vyměníte sami

Ovládací prvky jsou z matného kovu s popiskami přímo na sobě (tlačítka pro ovládání CD přehrávače) anebo nad sebou. Na čelní straně jsou dva otočné voliče, jeden pro nastavení hlasitosti a druhý tzv. multijog pro listování skladbami nebo předvolbami radiových stanic. Tento volič je navíc možné stisknout, jako joystick.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pět dalších tlačítek slouží pro zapnutí/vypnutí či nastavení zvukové charakteristiky. Dominantním prvkem čelní stěny je pak zásuvka přehrávače kompaktních disků a poměrně velký stavový displej s modrým podsvícením. Jedinou výtku k displeji mám k jeho jemnosti, přístroj daného designu by si zasloužil jemnější displej s vyhlazeným písmem, takto působí v některých situacích jako pěst na oko. V levém rohu čelní strany je USB konektor pro připojení externího zařízení a dvě 3,5mm zdířky, jedna pro připojení sluchátek, druhá pak pro připojení mp3 přehrávače či jiného zdroje zvuku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zadní strana je poměrně dobře vybavena, vlevo jsou konektory pro reproduktory, vedle zdířka optického výstupu, samostatný konektor pro připojení subwooferu, čtveřice cinch konektorů pro připojení externího zařízení, ještě více vpravo pak najdete konektor pro FM a AM anténu a uzemnění, síťový kabel je napevno přidělán. Hmotnost celé centrální jednotky je 3 203 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Reproduktory jsou osazeny dvojicí měničů, které chrání odnímatelná textilní mřížka. V zadní části reproduktoru je bassreflexový nátrubek a konektory pro připojení kabelů. Výrobce se rozhodl vybavit reproduktory i centrální jednotku systémem šroubovacích terminálů pro připojení reproduktorů. To umožňuje použití libovolných reproduktorů a také výměnu přibalených kabelů za jiné. Nutno však podotknout, že přibalené kabely mají nejen dostatečnou délku ale i tloušťku a na kvalitu reprodukce neměli negativní vliv. Hmotnost reproduktoru je 3 145 gramů, pro výrobu byla použita silnější dřevotříska.

Zahraje i digitálně

Přístroj umožňuje naladit a uložit do paměti celkem 20 radiostanic v pásmu FM a AM. Ladění je vcelku jednoduché, při jeho prvním použití však doporučuji návod pro plné pochopení sousledných kroků. Při poslechu radiostanice je možné na displeji zobrazit dostupné informace o vysílání.

Klepněte pro větší obrázek

V některých diskuzních fórech se objevily názory, že mechanika kompaktního disku je příliš hlučná. Ve srovnání s jinými modely není mechanika o nic hlučnější. Naopak se ukázalo, že velmi záleží na použitém kompaktním disku, pokud například použijete vypálený disk CD-RW může být hlučnost vyšší než u originálního CD. Systém jsem testoval jak s originálním CD, tak s vypáleným diskem a v obou případech byla hlučnost nízká. Pouze v jednom případě, při použití již notně poškrábaného disku byla hlučnost vyšší.

Systém si poradí jak s klasickými kompaktními disky, tak i s disky ve formátu mp3 a wma, v obou případech bylo přehrávání bezproblémové. Stejně tak i při připojení USB flash disku s uloženou hudbou v obou formátech. Rozdíl mezi diskem a USB klíčem jsem zaznamenal v rychlosti načítání jednotlivých skladeb.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Systém bohužel nepodporuje práci se složkami a adresářovou strukturou, nicméně pokud máte hudbu uloženou ve formátu interpret/album/skladba, nemusíte se obávat nefunkčnosti. Přístroj zobrazí všechny složky avšak pouze ty, které obsahují přímo hudební soubory bez další podúrovně umožňuje přehrát. Prakticky to znamená, že pokud budete mít na disku či flashce složky hudba a filmy a v nich podsložky česká a zahraniční, v nichž bude teprve složka s albem, zobrazí se na displeji názvy všech složek, avšak složku s názvem hudba vám systém nepovolí otevřít, posunem šipkami vpravo a vlevo musíte najít složku s názvem alba, kterou vám dovolí otevřít a hudbu si přehrát

Máte-li u mp3 souborů vyplněné tagy na displeji se v průběhu přehrávání zobrazí nejen název skladby ale také kompletně vyplněné informace, opakovaným stiskem tlačítka time/info na ovladači je možné přepínat režimy zobrazení.

Křišťálový projev

Celkový zvuk mikrosystému v kombinaci s dodávanými reproduktory je vyrovnaný, čistý a velmi přesný. Na první poslech vás možná zarazí menší množství basů, to však lze upravit v nastavení zvuku, které nabídne doladění basů a výšek v celkem dvaceti krocích (+/-10), jako ideální nastavení pro mé ucho se osvědčilo +6 basů a +4 výšek. Basy jsou čisté a precizní, bez slévajících se dozvuků, a to i při rychlém sledu úderů kopáku. Pokud posloucháte spíše taneční hudbu, možná vám budou chybět nejnižší frekvence, které při vyšší hlasitosti rozvibrují nejen tělo posluchače. V takovém případě je vhodné doplnit systém samostatným subwooferem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Reproduktory budou přenášet přesně to, co je na pouštěné nahrávce, v praxi to tedy znamená, že horší nahrávka zní hůře, a naopak kvalitní originální kompaktní disk bude na reproduktorech znít se všemi detaily, které jste třeba dříve neslyšeli.

Výkon systému je dostatečný i s rezervou, takže problémem není ani nízká ani vysoká hlasitost poslechu. Hlasitost je možné nastavit celkem v 60 krocích při překročení 50 již dochází k mírnému zkreslení především v nízkých kmitočtech.

Klepněte pro větší obrázek

Celkově je tedy možné konstatovat, že zvuk je čistý a přesný s dostatečným zastoupením všech pásem. Podobně jako v případě komponentního systému i Yamaha CRX–E320 je v kombinaci s dodávanými reproduktory nekompromisní k reprodukci nahrávky. Pokud budete poslouchat mp3 soubory o nízkém bitratu, nebude se vám reprodukce líbit, naopak pustíte-li si kvalitní nahrávku z originálního CD, uslyšíte i to, co jste jindy neslyšeli.

Stran preferovaného hudebního stylu je naprosto jedno, jaký zvolíte. Při testování jsem prošel celou řadu žánrů od klasiky, přes jazz a hip-hop až po taneční hudbu a bigbít. Ve všech případech obstál bez problémů s čistým štítem, pouze posluchačům, kteří mají raději hutnější basy, bych doporučil přikoupení subwooferu.

Klady:

 • design
 • velmi dobrá kvalita zvuku
 • šroubovací terminály pro připojení reproduktorů
 • USB vstup a vstup pro externí zdroj zvuku

Zápory:

 • neumí adresářovou strukturu
 • horší orientace na dálkovém ovládání
 • omezené nastavení zvuku

Yamaha PianoCraft CRX–E320

Cena: 10 990 Kč

 • výkon RMS: 2× 30 W
 • výstupy: 2× reproduktory, subwoofer, výstup na sluchátka 3,5mm jack, cinch, digitální optický
 • vstupy: koaxiální FM anténa, pérové svorky pro AM anténu a uzemnění, 3,5mm jack audio in, USB port, externí zdroj přes cinch
 • tuner: digitální, 87,5–108 MHz, 20 předvoleb
 • podporované formáty: audio CD, MP3, WMA
 • hmotnost: 3,2 kg (přehrávač), 3,1 kg (reproduktor)
 • rozměry systému: 215 x 113 x 270 mm (přehrávač), 165 x 255 x 183 mm (reproduktor)
 • příslušenství: dálkové ovládání, baterie, AM a FM anténa

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
design/provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Hi-Fi, Domácí kino, Test, Mikrosystémy, Domácí kina na Heureka.cz


25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line