Yamaha u první generace AV receiverů s podporou HDMI 2.1 oznámila řešení problému

Yamaha u první generace AV receiverů s podporou HDMI 2.1 oznámila řešení problému

Loni se ukázalo, že s HDMI 2.1 to nebude tak úplně jednoduché. Problémy s režimem 4K120P měly některé televizory, ale především AV receivery Marantz, Denon a Yamaha, které slibovaly plnou kompatibilitu s HDMI 2.1.

Ukázalo se, že chybný je přímo HW čipu, který měl HDMI2.1 na starost, tudíž jednoduché řešení pomocí updatu firmwaru nepřicházelo v úvahu. Zatím co Marantz a Denon už problém vyřešily pomocí adaptéru, na Yamahu se čekalo. Ta nejdříve oznámila uvedení druhé generace 8K AV receiverů s HDMI 2.1, která má HW problém už vyřešený a všechny funkce zabezpečí update firmwaru v průběhu roku. A jak je na tom ta první? 

Yamaha nebude řešit problém adaptérem, ale přímo výměnou HDMI dílu. Týká se to AV receiverů RX-A2A, RX-V6A a RX-V4A. Informaci firma zveřejnila na svém americké webu. Program výměny má být zdarma a bude startovat od podzimu roku 2021 a poběží 24 měsíců. 

Yamaha-RX-V4A-av-receiverreUCRTSPV_f820a339cdd1af5d602011f5053aefd8.jpg 
Yamaha upozorňuje, že jednoduché řešení je využít televizor s eARC. Herní konzole se připojí přímo k TV a HD zvuk pak přes HDMI s eARC výstupem se vede do AV receiveru, který samozřejmě eARC podporuje také.

Nutno připomenout, že zmiňovaný problém s HDMI 2.1 se týká pouze obrazového signálu 4K120, pokud je zdrojem herní konzole Xbox Series X, nebo grafické karty řady NVIDIA RTX30. Yamaha ostatně upozorňuje na stránkách, že jednoduché řešení je také využít televizor s eARC, kdy herní konzole se připojí přímo k TV a HD zvuk pak přes HDMI s eARC výstupem se připojí k AV receiveru, který samozřejmě také eARC podporuje.

Všechny ostatní zdroje videa, například 4K Blu-ray přehrávač, satelit atd., lze propojit přímo přes AV receiver zcela bez problému. Stejně tak bez problémů funguje pass-through signálu 4K/60P s HDR10 i Dolby Vision.

Zdroj: flatpanelshd
  

Určitě si přečtěte

Články odjinud