Yenkee YHP 205: levné a překvapivě kvalitní špunty s Hi-Res zvukem [test]

5. dubna 2019
TWEET SDÍLET
Za pár set korun toho člověk u sluchátek moc nečeká, v posledních letech se ale doba mění a i mezi levnými sluchátky se dají najít zajímavé s překvapivě dobrým zvukem. Yenkee YHP 205 jsou příkladem.

Plusy

 • Kvalitní, příjemný zvuk
 • Cena
 • Konstrukce
 • Široké a čitelné podání prostoru
 • Čistota zvuku

Minusy

 • Ergonomie nemusí sedět každému
 • Po zvukové stránce za tu cenu nic
10/10
Hodnocení

Mezi levnými špunty (sluchátky do uší) najdete hromady různých značkových i neznačkových modelů, v posledních letech zkrátka téměř každý, kdo má smartphone, tak má také nějaká sluchátka. A ty v ceně od 200 do 500 Kč spadají do kategorie "Už nechci naprosto cokoliv. Ať to hraje, ale ať mi nevadí, když je poškodím či ztratím." Sem míří taky sluchátka Yenkee YHP 205. Oficiální cena je 499, ale podávají se spíše za 399 Kč. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Abychom v tom měli jasno, tak značka Yenkee patří pod českou firmu FAST a jde o firemní "brand". Pod touto značkou prodává různá sluchátka, příslušenství pro PC, bezdrátové reproduktory a další drobnosti pro mobily.  Sluchátka Yenkee YHP 205, které patří mezi nedávné novinky, se chlubí především tím, že slibují "Hi-Res" zvuk. A protože sliby se slibují a ... dál to znáte, tak se jim podíváme na zoubek.

Klepněte pro větší obrázek

Předem bychom si měli ujasnit, co to je High Resolution, nebo li zvuk s vysokým rozlišením. Oficiální název a logo je Hi-Res Audio, podrobněji se tématu věnuji v článku Hi-Res Audio: kvalita přichází, hudební alba se vrací. Ve zkratce - Hi-Res sluchátka musí splňovat podmínku, že "umí" kmitočtový rozsah minimálně do frekvence 40 kHz. I když to o celkové kvalitě reprodukce neříká nic, měl by to být alespoň příslib kvalitnější reprodukce. A co na to Yenkee YHP 205?

Vzhled a konstrukce

Samotné tělo je špuntů je hliníkové, krček pak plastový. Špunty jsou osazené dynamickým měničem s titanovou membránou o průměru 10 mm. Udávaný frekvenční rozsah plní požadovaných 20 Hz až 40 000 Hz. Impedance je 21 ohmů, citlivost 102 dB, takže sluchátka s hlasitostí problém nemají. Tělo sluchátek s měničem je rozšířené, aby se tam měnič vešel, krk pak není rovný, ale do ucha jde v mírním úhlu. Na vnější straně nalezete logo značky Yenkee. Celek působí odolně, jednoduše a elegantně, kromě decentní černé varianty se vyrábí i výraznější zlatá a bílá. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kabel s mikrofonem má tradiční délku 1,2 metry, 3,5mm Jack konektor je zlacený a rovný. Na odolně působícím kabelu je umístěn už tradiční třítlačítkový ovladač s mikrofonem, tři hmatové značky vám přesně řeknou, kde tlačítka máte a cvaknutí vás informují o stisku (výrobcem je Panasonic).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zajímavé je, že ovladač je umístěn až pod místem, kde se stýkají stejně dlouhé tenké kabely, které vedou ke sluchátkům, nemáte ho tedy stranou vedle úst. Což na jednu stranu potěší, protože při manipulaci si nevytahujete sluchátka z uší, na druhou stranu se zhoršuje srozumitelnost při telefonátu, pokud necháte mikrofon viset a nezvednete ho k ústům. Velmi příjemná maličkost je drobný plastový posuvník, kterým si můžete rozdvojenou část kabelu zkrátit, aby sluchátka u uších lépe držela a kabel neplandal. 

Ergonomie

Bodem, který bude rozhodovat vaší o spokojenosti s těmito sluchátky, je ergonomie. Nebo li to, jak vám sluchátka sednou v uších. Výrobce dodává tři velkosti silikonových nástavců do uší (S/M/L)

Klepněte pro větší obrázek

Samotný krček je relativně krátký a v mírném úhlu, takže velmi záleží na zvolení vhodné velikosti nástavců  do uší. Dle toho se odvíjí, zda sednou pohodlně, nebo zda vás budou tlačit. Pokud si zvolíte moc velké a sluchátka nebudou dostatečně v uchu, tak utrpí reprodukce basů - jsou pak slabé. Rozšířené tělo s měničem zase brání tomu, abyste zatlačili sluchátka do ucha příliš. Výsledkem bylo tedy jisté laborování s výběrem ideální velikosti a typu, mně sedly nástavce dodávané střední velikosti, kolegovi až jiné, které měl k vlastním sluchátkům.

Izolace okolních zvuků se odvíjí od výše zmíněného, při správném poslechu je velmi dobrá. K sluchátkům dostanete navíc hezký transportní pytlík, aby se vám v kapse nezamotala.  

Jak to hraje 

Jak jsem zmínil, tak zvuk je mírně závislý od míry zasunutí do uší. To poznáte zejména na basech. Pokud máte sluchátka v uších málo, tak budou slabší a nevýrazné. Pokud je vše v pořádku, tak basová složka je překvapivě bohatá, kvalitní a přesná, na svoji cenovou hladinu nadprůměrně. Basy jsou rychlejší, konkrétní, příjemné, nijak nevyčnívají, ani nejsou upozaděné.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavním kladem sluchátek jsou výborné středy a výšky, které jsou rychlé, čisté, střední pásmo není zahalené, výšky pak nabízí překvapivě hodně detailů. V této cenové relaci neznám jiná sluchátka, která by nabídla tak široký a čitelný prostor, navíc se nezahltí ani při náročnějším metalu, který spousta dražších sluchátek nedává. 

Klepněte pro větší obrázek

Překvapila mne mile klasická a jazzová hudba, kde si užijete čistoty a rychlosti, vokály působí čitelně, nezahaleně, operní zpěv není agresivní, hlas se krásně nese. Proti ideálu chybí některým nástrojům tělo, zkrátka nižší středy a vyšší basy by mohly být o chlup výraznější a více držet krok s vyššími frekvencemi, ale toho se dočkáte až ve vyšší cenové relaci. Dejte si také pozor, tato sluchátka vám dají pocítit, jak kvalitní nahrávku či zdroj zvuku máte. Mizerné bude zkrátka hrát mizerně. 

Klepněte pro větší obrázek

Co se žánrů týče, tak sluchátka jsou univerzální, chutná jim všechno a zvládají i náročnější klasiku, či jazz. Pokud tedy patříte mezi milovníky hudby, která se neskládá jen z mohutných basů a elektronických zvuků, tak zde si ji užijete.

Verdikt

Hi-Res sluchátka Yenkee YHP 205 slibují kvalitní zvuk a k mému velkému překvapení to také plní. Ve své cenové relaci určitě patří k tomu nejlepšímu, co  dá pořídit, zejména se po zvukové stránce. Co se jim dá vytknout, tak ergonomie, která není naprosto univerzální. 

Celkově Yenkee potěší ty, kdo hledají levná sluchátka s čistým a bohatým zvukem širokým, krásně čitelným prostorem, taková, kde se neslévají jednotlivé nástroje. Nechybí ani dobré utlumení okolních zvuků a decentní design. Pokud chcete sluchátka s vynikajícím poměrem cena/výkon, tak tato určitě doporučujeme vaší pozornosti. 

Yenkee YHP 205

Cena: 499 Kč

Stránky výrobce: Yenkee.cz

 • Frekvenční odezva 20 Hz–40 000 Hz
 • Typ měniče Dynamický, N40 Neodymový magnet
 • Průměr reproduktoru 10 mm
 • Membrána reproduktoru Titan
 • Impedance 21 Ω ±15 %
 • Jmenovitý příkon 3 mW
 • Citlivost 102 dB (±3 dB) při 1 kHz, 126 mV
 • Délka kabelu 120 mm

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Recenze, Hi-Res Audio, Yenkee

Určitě si přečtěte

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

73 Jaromír Puk

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

13 Marek Čech

10× nebezpečná epidemie ve filmu. Od realistických začátků po apokalyptické konce

10× nebezpečná epidemie ve filmu. Od realistických začátků po apokalyptické konce

Jedním z vedlejších efektů současné koronavirové krize je i to, že takřka ustal nebo dostává jinou podobu společenský život, mezi nějž patří i návštěvy kina. Ta jsou zavřená a vy se tak mnohem více než jindy obracíte k nabídce televizního vysílání, streamovacích platforem nebo k obsahu vaší domácí videotéky.

11 Marek Čech

Samsung: přehled nových 8K a 4K televizorů pro rok 2020

Samsung: přehled nových 8K a 4K televizorů pro rok 2020

V roce 2017 Samsung přišel se svojí QLED řadou televizorů, tedy Quantum Dot LCD TV. Postupně tuto prémiovou řadu rozšířil a doplnil o 8K. Letos Samsung posílil řadu 8K QLED televizorů a designem ji odlišil, chlubí se prakticky bezrámečkovým vzhledem.

38 Jaromír Puk

40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

6 Marek Čech