Za čárou: podprůměrná akční sci-fi jednohubka aneb béčko Netflixu s áčkovým hrdinou

17. ledna 2021
TWEET SDÍLET
Za čárou: podprůměrná akční sci-fi jednohubka aneb béčko Netflixu s áčkovým hrdinou

Plusy

  • Svižná a vizuálně zručná akce
  • Uvěřitelný Anthony Mackie

Minusy

  • Levná produkce
  • Slabý, poněkud prostoduchý scénář
4/10
Hodnocení

Netflix už nějakou dobu točí filmy ve své produkci a recept má podobný. Vezme známého herce či herečku, rozumného režiséra a dobrého kameramana (vizuál je důležitý) a točí. Pokud možno co nejlevněji. 

Akční sci-fi film Za čárou (v originálu Outside the Wire) jde přesně v těchto stopách. Hlavní hvězdou je Anthony Mackie (Falcon z MCU). Ještě poznáte známý obličej Michaela Kellyho, který zde má svých pár důležitých vět, povědomá vám bude Emily Beecham (seriál Into the Badlands). Druhá hlavní "hvězda" filmu Damson Idris (hraje pilota dronu Harpa) už příliš známý není.

O režii filmu se postaral Mikael Håfström, jehož neznámější jsou asi filmy Plán útěku (2013) a Dokonalý pacient (2019). Jde spíše o zručného řemeslníka, než režiséra s osobitým rukopisem, vizuál měl na starosti zkušený kameraman Michael Bonvillain (Zombieland, Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, American Ultra).

Co se děje týče, tak Za čárou se odehrává v roce 2035. Netflix praví "V blízké budoucnosti dostane pilot dronu rozkaz přesunout se do válečné zóny, kde mu má velet android v přísném utajení – a společně pak musí zabránit jadernému útoku." 

Z traileru víte, že Anthony Mackie hraje androida (Leo), lidmi vyrobeného vojáka. Ve filmu dostává největší prostor, předvádí své fyzické schopnosti a v bojových scénách mu to jde, herecká poloha je velmi podobná té, kterou znáte z MCU, dokonce se dočkáte několika citací. Řemeslo odvádí ale velmi dobré, občas vás pobaví i překvapí. 

Slabinou filmu je scénář, který nutí postavy jednat poněkud nelogicky. Dočkáte se spousty více měně tuctových přestřelek, "sci-fi" uvidíte pouze v podobně androida a bojových robotů, celkově vám asi přijde divné, že v roce 2035 budou (teda až na ty roboty) boje probíhat stejně, technika bude stejná, o stejných problémech nemluvě. Snaha o několik překvapivých zvratů se moc nevede – na tom má podíl jak pokulhávající scénář, tak nesympatická a málo uvěřitelná postava Harpa.

Klepněte pro větší obrázek

Povedeně působí vizuální stránka filmu, režisér odvádí slušné řemeslo, takže ve filmu se prázdná místa vysloveně nekonají. Film se natáčel v Bulharsku a Maďarsku (můžete poznat filmaři oblíbenou elektrárnu Kelenföld), lokace vám budou povědomé, protože v zemích bývalého východního bloku ulice vypadají velmi podobně a identických rozpadajících se továren zde najdete také mraky. 

Celkově je Za čárou průměrná až podprůměrná akční jednohubka, která by klidně mohla být kratší, ale vzhledem k hlavnímu obsazení a slušně odvedenému řemeslu se nudit nebudete. Pokud byste rádi povedené a našlapané sci-fi, tak si to nepouštějte. Nebo ano, ale si pak nestěžujete, že jsem vás nevaroval. 

Za čárou

  • Originální název: Outside the Wire
  • Kde si pustíte: Netflix

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

Půlnoční nebe: George Clooney a jeho sci-fi drama na Netflixu [recenze]

Půlnoční nebe: George Clooney a jeho sci-fi drama na Netflixu [recenze]

Melancholicky laděné survival drama o přežití v podmínkách umírajícího světa se v Clooneyho režijním počinu potkává se sci-fi z vesmírné lodě, která zjišťuje, že se nemá kam vrátit.

28 Marek Čech

Marek Čech
Netflix
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

27 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Apple AirPods Max přicházejí. Vydrží 20 hodin a stojí přes 16 tisíc

Apple AirPods Max přicházejí. Vydrží 20 hodin a stojí přes 16 tisíc

92 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
ANCAppleBezdrátová sluchátka