Za čárou: podprůměrná akční sci-fi jednohubka aneb béčko Netflixu s áčkovým hrdinou

17. ledna 2021
TWEET SDÍLET
Za čárou: podprůměrná akční sci-fi jednohubka aneb béčko Netflixu s áčkovým hrdinou

Plusy

  • Svižná a vizuálně zručná akce
  • Uvěřitelný Anthony Mackie

Minusy

  • Levná produkce
  • Slabý, poněkud prostoduchý scénář
4/10
Hodnocení

Netflix už nějakou dobu točí filmy ve své produkci a recept má podobný. Vezme známého herce či herečku, rozumného režiséra a dobrého kameramana (vizuál je důležitý) a točí. Pokud možno co nejlevněji. 

Akční sci-fi film Za čárou (v originálu Outside the Wire) jde přesně v těchto stopách. Hlavní hvězdou je Anthony Mackie (Falcon z MCU). Ještě poznáte známý obličej Michaela Kellyho, který zde má svých pár důležitých vět, povědomá vám bude Emily Beecham (seriál Into the Badlands). Druhá hlavní "hvězda" filmu Damson Idris (hraje pilota dronu Harpa) už příliš známý není.

O režii filmu se postaral Mikael Håfström, jehož neznámější jsou asi filmy Plán útěku (2013) a Dokonalý pacient (2019). Jde spíše o zručného řemeslníka, než režiséra s osobitým rukopisem, vizuál měl na starosti zkušený kameraman Michael Bonvillain (Zombieland, Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, American Ultra).

Co se děje týče, tak Za čárou se odehrává v roce 2035. Netflix praví "V blízké budoucnosti dostane pilot dronu rozkaz přesunout se do válečné zóny, kde mu má velet android v přísném utajení – a společně pak musí zabránit jadernému útoku." 

Z traileru víte, že Anthony Mackie hraje androida (Leo), lidmi vyrobeného vojáka. Ve filmu dostává největší prostor, předvádí své fyzické schopnosti a v bojových scénách mu to jde, herecká poloha je velmi podobná té, kterou znáte z MCU, dokonce se dočkáte několika citací. Řemeslo odvádí ale velmi dobré, občas vás pobaví i překvapí. 

Slabinou filmu je scénář, který nutí postavy jednat poněkud nelogicky. Dočkáte se spousty více měně tuctových přestřelek, "sci-fi" uvidíte pouze v podobně androida a bojových robotů, celkově vám asi přijde divné, že v roce 2035 budou (teda až na ty roboty) boje probíhat stejně, technika bude stejná, o stejných problémech nemluvě. Snaha o několik překvapivých zvratů se moc nevede – na tom má podíl jak pokulhávající scénář, tak nesympatická a málo uvěřitelná postava Harpa.

Klepněte pro větší obrázek

Povedeně působí vizuální stránka filmu, režisér odvádí slušné řemeslo, takže ve filmu se prázdná místa vysloveně nekonají. Film se natáčel v Bulharsku a Maďarsku (můžete poznat filmaři oblíbenou elektrárnu Kelenföld), lokace vám budou povědomé, protože v zemích bývalého východního bloku ulice vypadají velmi podobně a identických rozpadajících se továren zde najdete také mraky. 

Celkově je Za čárou průměrná až podprůměrná akční jednohubka, která by klidně mohla být kratší, ale vzhledem k hlavnímu obsazení a slušně odvedenému řemeslu se nudit nebudete. Pokud byste rádi povedené a našlapané sci-fi, tak si to nepouštějte. Nebo ano, ale si pak nestěžujete, že jsem vás nevaroval. 

Za čárou

  • Originální název: Outside the Wire
  • Kde si pustíte: Netflix

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

11 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

11 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

47 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

29 Jaromír Puk

Jaromír Puk
VánoceBezdrátová sluchátka
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

3 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

25 Ondřej Králík

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět