Zabijáci: recenze filmu

8. května 2015
TWEET SDÍLET
Podlehli jste také mrazivému kouzlu severských detektivek? Pak se s komisařem Mørckem vydejte po stopách jednoho dávno zapomenutého případu z pera Jussiho Adlera-Olsena.

Carlu Mørckovi (Nikolaj Lie Kaas), kterému právě skončila zasloužená dovolená po vyřešení případu s političkou Merete Lyngaardovou, přistane na stole složka dvou zdánlivě vyřešených vražd, které se odehrály před dvaceti lety.

Ještě než se stačí seznámit s jejím obsahem, poznává toho, kdo mu krabici, plnou poznámek k tomuto případu, adresoval. Aniž by věděl, o koho jde. Nešťastný a zmateně mluvící muž zná Carla z novin a dožaduje se toho, aby se na případ podíval. Po jeho odmítnutí spáchá sebevraždu. Teprve tato skutečnost přiměje Carla, aby se začal o případ hlouběji zajímat a upřednostnil ho před jinými, jimž se chtěl věnovat.

Ukáže se totiž, že oním mužem, který ho oslovil při cestě z večírku, byl bývalý šéf policie v Naestvede Jorgensen. Ten shromáždil důkazy o vraždě svých dětí Thomase a Marie a chtěl, aby se jimi oddělení Q zabývalo. Před dvaceti lety někdo smrtelně pobodal jeho dvě děti, Marii ještě předtím znásilnil. Pachatel, místní problémový mladík, byl po čase dopaden. K činu se přiznal a odseděl si za něj trest.

Stopy vedou k internátní škole

Už tehdy ale bylo v případu plno prapodivných okolností, které Carla a jeho parťáka syrského původu Assada (Fares Fares) vedou k tomu, že se jím začnou znovu zabývat. Například to, jak si odsouzený mladík z chudších poměrů mohl dovolit najmout jednoho z nejlepších právníků v zemi.

Ve složce kriminalisté rovněž najdou poznámku o tísňovém volání zoufalé mladé dívky. Oddělení Q začne pátrat a všechny stopy vedou k elitní internátní škole. Zde v době, kdy se dvojnásobná vražda udála, studovala i dívka, která je autorkou onoho inkriminovaného telefonátu.

A nejen ona. Také další spolužáci obětí, mezi jejichž oblíbené kratochvíle patřilo bezdůvodné brutální násilí, páchané na náhodně vytipovaných obětech. Z nich se nejvýraznější pozornost stáčí na Ditleva Prama (Pilou Asbæk) a Ulrika Dybbøla (David Dencik), kteří dnes patří k dánské smetánce.

Zlatá mládež

Zastupují tedy opačný pól společenského žebříčku než bezdomovkyně Kimmie Lassen (Danica Curcic), která tehdy po vraždě volala. Ditlev, její bývalý milenec, si je moc dobře vědom, jak mohou být její vzpomínky nebezpečné pro příslušníky zlaté mládeže z internátní školy.

Té mládeže, jež měla v oblibě knihu Anthonyho Burgesse a její filmovou adaptaci z dílny Stanleyho Kubricka. Šlo o Mechanický pomeranč, který byl v mnoha zemích po dlouhá léta zakázán. Nikoli však v Dánsku, kde se na něj tato skupinka mladých deviantů nejen dívala, ale i se jím inspirovala při svých činech.

Tato spojitost s Mechanickým pomerančem je ale přítomná pouze v knižní předloze, ve filmové adaptaci se dostává do obecnější roviny úvahy o násilí jako projevu arogance moci, nadřazenosti a pocitu bezúhonnosti určitých složek společnosti.

Přesycenost vším, co jim jejich materiální zázemí nabízí, u těchto lidí vede k tomu, že hledají nějaký ventil své pudové stránky, kterou jsou nuceni navenek skrývat za uhlazené chování, jež se od nich v jejich postavení očekává. To pak vede k agresivnímu a surovému násilí, které je zcela bezpříčinné a není motivované ničím jiným než snahou se nějak zabavit nebo rozptýlit. Takzvaně upustit páru.

Kdo dřív koho najde?

Kimmie toto všechno ví, protože také taková byla taková. Otevření případu ji znovu vžene do pozice štvance. Ale zároveň i lovce, který se pouští do pomsty toho, čeho se na ní její bývalí přátelé dopustili. Zatímco oni se vůbec nezměnili a dál pokračují ve svém násilném „hobby“, ona prošla alespoň nějakou reflexí svého tehdejšího jednání a objevila v sobě mateřský pud.

Teď však zmizela beze stopy. Najít se jí snaží jak Carl s Assadem, tak její bývalí spolužáci. A ona zase je. Rozjíždí se závod s časem, v němž jde o to, kdo se ke komu dostane jako první? Kimmie ke zbytku party, oni k ní nebo Carl Mørck ke Kimmie. Na tom, kdo bude rychlejší, záleží vyřešení celého případu.

Oddělení Q

S oddělením Q kodaňské policie, které vzniklo z popudu ministerstva spravedlnosti, se mohli čtenáři seznámit prostřednictvím populární knižní série z pera dánského spisovatele. Jussi Adler-Olsen (1950) dosud napsal šest dílů této kriminální série, u nás jich bylo přeloženo a vydáno díky nakladatelství Host zatím pět.

Před rokem a půl se v našich kinech objevila i filmová adaptace prvního dílu této série. Žena v kleci (2013) představila ústřední dvojici vyšetřovatelů a situaci, za níž se dostali ke svému prvnímu případu. Komisař Mørck byl po jedné policejní akci, při níž díky jeho horlivosti zemřel jeden jeho parťák a druhý byl těžce zraněn, přesunut do nově vzniklého oddělení Q.

Šlo o sklepní místnost policejní budovy, kde měl třídit odložené a nevyřešené případy. Tato trafika mu měla zajistit, aby měl co dělat, ale zároveň ho držet tak trochu stranou od práce, která ho dovedla do traumatické situace, v níž se ocitl po zmíněném nešťastném policejním zásahu.

K ruce mu byl přidělen asistent Assad, který do té doby pracoval někde v archivu. Podceňovaná dvojice, již kolegové říkali „Opilec a Arab“, vyřešením případu zmizelé političky obhájila právo na existenci oddělení Q, jemuž hrozilo zrušení. A dokonce získala personální posilu v podobě zrzavé sekretářky Rose Knudsen (Johanne Louise Schmidt).

Nerudný buldok

Ta hned při prvotním seznámení s Carlem pochopí, že se samotářským, morousovitým a sociální vazby jen obtížně pěstujícím šéfem nebude lehké pořízení. Oproti Ženě v kleci se ale Carl chová o něco méně podivínsky a jeho asociální chování slouží jako vítaný zdroj humoru v tomto temném a brutálním thrilleru.

Carl už tolik nebojuje s vnitřními démony, způsobenými pocitem odpovědnosti za smrt a ochrnutí kolegy, ale mnohem víc ho užírá jak se dostat na kobylku lidem, kteří si myslí, že jsou díky svému postavení a kontaktům nedotknutelní.

I nadále v Carlovi vidíme onoho zarputilého buldoka, posedlého svou prací. Který je sice neobratný v navazování kontaktů i se svými nejbližšími (dospívající syn), ale jako na detektivního profesionála se na něj dá díky jeho tvrdohlavosti a neochotě ustoupit jakýmkoliv tlakům plně spolehnout.

Občas se rád napije, je nerudný a věčně zachmuřený. Nejde ale o ten typ noirového soukromého očka, které nese na svých bedrech všechnu tíhu světa. Je definován především svou posedlostí prací, kdy se snaží každý případ dotáhnout do konce, byť při tom utrží četné šrámy a zranění. Práce se mu stává náplastí na to, že není spokojen ve svém osobním životě, do kterého druhé jen obtížně pouští.

Assad to ví a vytváří mu zázemí pro jeho práci. Přesně odhadne, kdy kolem něj má jen opatrně našlapovat a kdy naopak asertivně vyjádřit svůj názor. Způsob, jakým bezprostředně komentuje a před Rose zlehčuje šéfovo chování, patří k momentům, jež vás pobaví nevtíravým a přitom z charakteristiky postav vycházejícím humorem.

Důraz na psychologii postav

Autorovi knižní předlohy se podařilo postavy velmi dobře načrtnout. Tak, že o nich neřekne vše, ale učiní je natolik plastickými, že vás zajímá, co se o nich dozvíte v průběhu vyprávění nebo v případě kriminalistů v dalším příběhu.

Podobně jako u seriálu Columbo je nám pachatel znám víceméně od začátku, ale na napětí to vyšetřování neubírá. V klasicky vyprávěné detektivce divák nebo čtenář rozplétá případ souběžně s hlavním vyšetřujícím. Na konci pak nachází uspokojení buď z toho, že uměl dobře rozpoznat indicie, vedoucí k vyřešení případu nebo naopak, že se autorovi dařilo ho až do poslední chvíle důkladně mást.

Tady identitu pachatele znáte a můžete se mnohem víc soustředit na psychologii postav. A zabývat se tím, proč jednají tak jak jednají. Všechny jejich činy a motivy jednání se totiž odkrývají postupně. Zajímavé je to zejména u Kimmie, již nejprve poznáváme skrze její bezcitné činy v mládí, které nám umožní pochopit, proč se dostala až na okraj společnosti. Pokání za to, čím byla i vysvobození z jejího zpackaného života pak přichází v samotném závěru.

Zájem o psychologii postav, který nadřazuje pravidlu zatajování pachatele, u autora předlohy Jussiho Alder-Olsena souvisí jednak s jeho rodinným zázemím, ale i s tím, čemu se věnoval na studiích. Jeho otec byl úspěšný sexuolog a psychiatr Henry Olsen, on sám kromě politologie a filmové vědy studoval i medicínu.

Spletitější vyprávění než minule

Temné stránky lidské psyché ovládají příběh mladické lásky Kimmie a Ditleva , která se zvrhne za mez únosnosti, z níž už není cesty zpátky. Peripetie tohoto vztahu jsou nám odhalovány skrze delší retrospektivní pohledy do minulosti.

Oproti Ženě v kleci mají Zabijáci spletitější děj s větším množstvím zvratů. Hutné kriminální pátrání se tu potkává prvky revenge thrilleru a psychologickým vykreslením sociopatických nebo rovnou patologických povah, které se uchylují k brutálním činům.

Pestřeji působí i množství prostředí, v nichž se pohybujeme. Už nejde o klaustrofobicky stísněnou tlakovou komoru, v níž psychopat drží na odlehlém statku svou oběť. Režisér nás provádí světem bohatých, kteří žijí v luxusních milionářských sídlech, ale zavádí nás i na kodaňské hlavní nádraží a přilehlou neblaze proslulou čtvrť Vesterbro, kterou jako sídlo podsvětí líčil už kultovní dánský autor detektivních románů Dan Turell.

Dánský divácký hit

Za zpracováním stojí stejný tvůrčí tým jako posledně. Tedy dvaačtyřicetiletý dánský scenárista a režisér (Královská hra, Královská aféra) Nicolaj Arcel, který má na svém kontě i první díl adaptace trilogie Milénium od Stiega Larssona Muži, kteří nenávidí ženy. Na něm dělal s druhým scenáristou filmu Rasmusem Heisterbergem.

Jeho krajan a režisér snímku Mikkel Nørgaard se podílel na oceňovaném seriálu Borgen z politického prostředí a Zabijáky navazuje na svůj druhý celovečerní film Žena v kleci. Stejní jsou i herci v hlavních rolích, kteří se v nich velmi jistě a přitom sympaticky zabydleli.

Žena v kleci se s více než 750 000 diváky stala nejnavštěvovanějším filmem v dánských kinech roku 2013 a Zabijáci pro změnu nejoblíbenějším dánským filmem za rok 2014. Vzkaz v láhvi je v předprodukci a další adaptace budou určitě následovat.

Po dvou spolu volně spjatých dílech musím říct, že se na další filmy ze série případů oddělení Q těším. Tyhle detektivní thrillery s psychologickým nádechem mají totiž šanci zaujmout nejen milovníky severských kriminálek. Mají specifický humor a atmosféru, která by se dala krájet.

A přitom vypovídají o tak závažných věcech, jako je stav dánské společnosti, která dává bianco šek elitám, jež se cítí díky svému postavení beztrestné. Odkud jen tento stav známe?

Zabijáci

  • Žánr: detektivní psychothriller
  • Původní název: Fasandræberne
  • www.aerofilms.cz/filmy/268-Zabijaci/
  • Dánsko 2014
  • Scénář: Nikolaj Arcel, Rasmus Heisterberg
  • Režie: Mikkel Nørgaard
  • Hrají: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Pilou Asbæk, Danica Curcic, Sarah-Sofie Boussnina, David Dencik, Søren Pilmark, Adam Ild Rohweder, Michael Brostrup
  • Distribuce: Aerofilms
  • Distribuční premiéra v ČR: 14. 05. 2015
Zabijáci
film   7

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Hry zadarmo, nebo se slevou: Akce na PlayStation Plus. Rozdává se Splinter Cell a Evil Dead: The Game zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Akce na PlayStation Plus. Rozdává se Splinter Cell a Evil Dead: The Game zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

** Androidy dostanou „dárek“ pod stromeček ** Google si připravil drobné aktualizace svých aplikací ** A také jednu novou - užitečný Režim čtení, který umí předčítat nahlas

Martin Chroust
UpdateMobilní aplikace
Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

** ARM mělo chybu v mobilních grafikách Mali ** Byla rychle záplatována, do mobilů se však oprava nedostala! ** Ohroženy jsou telefony s čipsety Exynos, Tensor, Mediatek a Unisoc

Martin Chroust
ZranitelnostARM
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

Lukáš Václavík
Příslušenství
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify