Zabíjí Evropská komise poslech na cestách?

1. října 2009
TWEET SDÍLET
Zabíjí Evropská komise poslech na cestách?
Evropská komise chce regulovat osobní poslech na cestách. Kdy omezí dobu strávenou před televizorem?

V říjnu loňského roku zpravodajské servery informovaly o studii Vědeckého výboru pro vznikající a nové zjištěná zdravotní rizika, která se týkala poškozování sluchu nadměrnou hlasitostí zvuku především z přenosných přehrávačů hudby. Odborníci upozorňovali na nebezpečí dlouhodobého vystavování zvuku o hlasitosti vyšší než 89 dB a v souvislosti s tímto údajem uvedli, že po pěti letech (při 5 hodinách týdně) může dojít k nenávratné ztrátě sluchu. Uplynul rok a Evropská komise vydala požadavek na vytvoření bezpečnostní technické normy evropskému orgánu pro standardizaci (CENELEC).

,,Je snadné zesilovat si přehrávač MP3 až na škodlivou úroveň hlasitosti, zejména na hlučných ulicích nebo v prostředcích veřejné dopravy. Existují důkazy, že zejména mladí lidé, kteří poslouchají hudbu nastavenou na silnou hlasitost často po celé hodiny každý týden, nemají vůbec ponětí, že mohou ohrožovat svůj sluch. Může trvat roky, než se toto poškození sluchu projeví, a pak je příliš pozdě. Tyto normy budou znamenat provedení malých technických změn v přehrávačích, aby bylo jejich normální používání při implicitním výrobním nastavení bezpečné. Spotřebitelé budou moci manuálně změnit toto implicitní výrobní nastavení, pokud chtějí, ale budou existovat jasná varování ohledně nebezpečí, kterým se tím vystavují,“ řekla komisařka pro ochranu spotřebitele Meglena Kuneva.

Hluk, sluchátka, hluchota?

Část studie o možném poškození sluchu, resp. o hlukových limitech nemá smysl žádným způsobem napadat. Již několikrát bylo prokázáno, že hluk o určité hladině poškozuje sluch a extrémně vysoká hladina ho může dokonce poškodit nenávratně v jednom okamžiku. MUDr. Jakub Dršata, Ph.D v rozhovoru na téma sluch a jeho poškození mimo jiné uvedl: ,,V zásadě platí, že trvalý hluk o hladině vyšší než 70dB je pokládán za poškozující (WHO uvádí limity od 73dB/12h). Koncerty populární hudby (zejména rockové) přitom vytvářejí u reproduktorů hluky dosahující až hodnot startujícího letadla a není vzácností, když po takovém vystoupení potkáváme účastníky v našich ambulancích.“ Vysoká hladina a k tomu dlouhodobé vystavování pro sluch nebezpečím je, ale vztahovat toto riziko pouze na přenosné přehrávače mi nepřijde rozumné.

Hlasitost (dB)Producent zvuku Nechráněný sluch
60Konverzace  BEZPEČNÉ
80-85Běžná továrna, hlučná restaurace 40 hodin
88Hlasitá párty, motocykl  20 hodin
94Metro 5 hodin
97Živé vystoupení 2,5 hodiny
100Motorová pila, sportovní akce 1,25 hodiny
112Rockový koncert 5 minuty
115Siréna 2,5 minuty
140Výstřel, prodouvý motorOKAMŽITÉ POŠKOZENÍ

Za prvé studie příliš nepracuje s důležitým faktorem a tím jsou sluchátka. Přehrávač sám o sobě nemůže ohrožovat sluch, jelikož reprodukci zvuku vykoná pouze ve spojení s koncovým reprodukčním prvkem. Ve studii je sice uvedeno, že riziko souvisí s typem sluchátek a polohou vůči sluchovému ústroji atp. Taktéž se objevuje zmínka o riziku peckové konstrukce a produkci o 7-9 dB větší hladiny zvuku oproti standardním sluchátkám (bez uvedení citlivosti a impedance). Ale proč není kladen větší důraz právě na prozkoumání vlivu jednotlivých konstrukcí?

Je zřejmé, že mizerně izolující pecky nebudou vhodným doplňkem pro osobní poslech do města. Při vyšším hluku z okolí se bude nepoučený posluchač snažit přehlušit nežádoucí okolí zvýšením hlasitosti. Řešení v podobě výborně izolujících špuntů se více než nabízí, ale místo, aby Evropská komise v příbalovém letáku informovala posluchače o riziku vysoké hlasitosti a konstrukčních nedostatcích přibalených pecek s odkazem na možné lepší konstrukční typy sluchátek, raději vytvoří umělou hranici po tzv. bezpečný poslech.

Ve spojení se sluchátky vyvstává další otázka. Bude-li v přenosných zařízeních implementován systém pro ochranu sluchu, který bude při překročení „bezpečné“ hranice indikovat nebezpečí, jak systém pozná, že k přehrávači nejsou právě připojena vysokoimpedanční sluchátka potřebující vyšší vstupní výkon? Anebo přesně naopak, což je tou horší situací. Jak pozná, že nejsou připojena nízkoimpedanční sluchátka s vysokou citlivostí, která budou mít hlasitější projev? Opět zůstane na posluchači, aby hlasitosti upravil podle potřeby a žádná bezpečnostní technická norma ho nezachrání.

Návrh Evropské komise paradoxně vůbec nepracuje s dalšími rizikovými původci případného poškození sluchu. Kromě přenosných přehrávačů samozřejmě existují další potenciální zabijáci slyšení a těmi jsou např. domácí poslechové systémy počínaje stereo soustavami, mikrosystémy, přes domácí kina až po speciální sluchátkové sestavy. Ostatně nemusíme zůstat v domácnosti, stačí navštívit některý hlasitý (takže prakticky jakýkoli) koncert, zajít na diskotéku nebo mít zaměstnání v hlučném prostředí. Vyřeší regulace přenosného poslechu tato rizika?

Jak z toho ven?

Nejsem příznivcem podobných nekoncepčních zásahů orgánů Evropské unie. Byl bych raději, kdyby Komise ujednotila snahu o záchranu sluchu a důrazně (informačně) poučovala občany o možných rizikách a cestách, jak ta rizika minimalizovat nebo zcela omezit. Realita je ale taková, že zasáhne do jedné části spotřebitelské oblasti zcela nedomyšleným krokem, který bohužel nic nevyřeší. Jen zbytečně vystraší nové posluchače a ti "staří" v městském hluku na standardně dodaných peckách stejně nebudou upozornění v přístroji dbát a hlasitost nastaví tak, aby něco slyšeli.

Začínám se trochu obávat, že v blízké době Evropská komise začne do přenosných počítačů zavádět systém, který bude každých 30 minut pánským uživatelům vypínat přístroj z důvodu rizika neplodnosti.

Témata článku: CES


Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět