Zájem o LCD televizory s MiniLED podsvícením roste. Příští rok už prodeje překonají OLED

Zájem o LCD televizory s MiniLED podsvícením roste. Příští rok už prodeje překonají OLED

Dle společnosti Omdia v posledních letech roste velmi rychle podíl zájem kupujícími o tzv. MiniLED televizory. Tato technologie podsvícení se kombinuje vždy QD LCD panely, které pokrývají větší barevný prostor a umí zobrazit více barevných odstínů, než klasické LCD panely. 

Na rozdíl od OLED technologie, která umí řídit jas na úrovni jednotlivých bodů, potřebuje LCD vždy podsvícení. MiniLED televizory pro podsvícení používají LED diody menších rozměrů, a díky tomu lze přesněji řídit podsvícení QD LCD panelu. Díky tomu mohou výrobci TV nabídnout nejen lepší podání černé, ale také lze lokálně zvýšit jas v místě, kde například vychází slunce. Střední třída využívá MiniLED diody do velikosti a hustoty 200 μm, levnější modely pak do velikosti 300 μm. Nejnovější prémiové modely pak mají hustotu největší, pod 150 μm. 

Dle Omdia výrobci jako Samsung, LG Electronics, Sony, TCL a Hisense zdvojnásobily letos výrobu MiniLED televizorů a tento růst bude dále pokračovat. Letos tito výrobci do obchodů dodají odhadem 6,8 miliónů OLED televizorů a 6,1 milionu MiniLED TV. V roce 2025 už to odhadem má být 7,5 miliónů OLED TV a 9,3 milionu MiniLED TV.

Advanced TV Display Shipment million units.jpg

Díky velké konkurenci velmi rychle roste právě počet vyrobených MiniLED televizorů, které mají od 500 nezávisle řízených zón více, často se pohybuje kolem 2000, prémiové modely s úhlopříčkami 98" a větší „umí“ 5000 zón i více. Mezi MiniLED TV se přitom nepočítají klasické QLED TV s LCD FALD podsvícením, tj. s běžným zadním podsvícení a lokálním řízením jasu. 

Výhodou MiniLED televizorů je vyšší celoplošný i lokální jas, na rozdíl od OLED technologie. Prémiové OLED panely jsou ale stále přesnější na úrovni jednotlivých bodů (například lépe zobrazují hvězdnou oblohu s černým pozadím), jsou šetrnější k životnímu prostředí díky menšímu počtu součástek a méně materiálu, nebo nemají žádný halo efekt. Nejvyšší třída MiniLED TV je kvůli technologicky náročnému podsvícení stále velmi drahá.

Ve střední a nižší střední třídě se základní MiniLED podsvícení objevuje stále častěji. Výrobci navíc rozšiřují svoji nabídku MiniLED TV v úhlopříčkách 85" a více, přičemž tak velké OLED panely se nevyplatí vyrábět. Dle odhadu tak MiniLED a OLED televizory budou spíše koexistovat a doplňovat se, než že by některé z technologií měla v prodejích výrazně navrch. 

Zdroj: Omdia

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud