Zatím spolu, zatím živi: recenze filmu

3. srpna 2010
TWEET SDÍLET
V akční komedii Tom Cruise dokazuje, že při propagaci scientologického učení ještě zdaleka neztratil nadhled.

Obyčejná dívka bez zvláštního nadání se nechtěně připlete do vysoké hry tajných služeb i mafiánských organizací, v níž se jí stává průvodcem její šarmantní společník s povolením zabíjet. Supertajného speciálního agenta Roye Millera (Tom Cruise) zastihuje začátek příběhu na útěku před svým bývalým partákem Fitzgeraldem (Peter Sarsgaard) i mateřskou organizací, jež ho zaměstnává. June Havensová (Cameron Diazová) je restaurátorka starých aut, momentálně mířící na svatbu své mladší sestry.

Dva pohlední lidé se srazí v letištním terminálu a „náhoda“ je svede do jednoho letadla. Jeho pasažéry ale nejsou běžní cestující, nýbrž v sedadlech přikovaní zákeřní hrdlořezové, jejichž „nenápadné“ roztroušení po údajně již plně obsazeném letadle by mohlo v blonďaté hlavičce pohledné June vzbudit první pochybnosti o tom, v jaké společnosti se to vlastně ocitla. Dívka zatím netuší, že se stala součástí Royova plánu na cestě ke splnění jeho poslední zakázky a že je nevědomky manipulována do pozice bílého koně i volavky zároveň.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Během chvilky, kdy si jde flirtováním potěšená June, věřící, že právě potkala muže svých snů, přepudrovat nos (opravdu přepudrovat, k zálibám Mii z Pulp Fiction má automechanička June opravdu daleko) na záchod, povraždí sympaťák, který se jí dvoří, komplet osazenstvo letadla, včetně palubního personálu. Nouzové přistání v kukuřičném poli a ranní probuzení doma po omámení drogami se stává pouhým začátkem jejich společné odyssey, na níž jim půjdou po krku nejen Royovi chlebodárci ze CIA, ale i mafiánská organizace, mající zájem na využití vynálezu nevyčerpatelného energického zdroje z hlavy sotva zletilého génia Simona Fecka (Paul Dano).

Jako štvaná zvěř

Výchozí situace jak vystřižená z hitchcockovského thrilleru poskytuje prostor pro rozehrání zábavné šarády, jež si rozhodně neklade za cíl provětrat vaše mozkové závity. June si dlouho není jistá, zda je její společník idealistický superkladný hrdina, chránící život mladého vynálezce solární baterie, dvojí agent, sloužící kvůli materiálním výhodám nebo jiným pohnutkám i zájmům protistrany nebo prostě jen lehce psychopatický šílenec na útěku, spřádající nesmyslné konspirace. Pod dojmem informací z úst vládních agentů i mylné interpretace vyslechnutého rozhovoru na tajné schůzce se neustále pootáčí její perspektiva nahlížení na něj a spolu s divákem zůstává na pochybách, s kým má vlastně tu čest.

Debutový scénář z pera herce epizodních rolí Patricka O´Neilla se spléhá na hvězdný lesk ústřední herecké dvojice, který už přiznejme si to, není stejně zářivý jako v době třeba před deseti lety. Tehdy Cameron platila za spolehlivé lákadlo romantických komedií, jemuž například za Charlieho andílky přistál na kontě mnohamilionový honorář. Tom se zas mohl pyšnit spoluprací s renomovanými režiséry, včetně Stanleyho Kubricka v jeho závěrečném rozloučení se světem filmu. Uběhlo devět let od jejich poslední a jediné spolupráce na Croweově remaku španělské látky Vanilkové nebe a jejich postavení se za tu dobu hodně změnilo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tom Cruise si po bláznivě fanatických výstřelcích, daných jeho příslušností k scientologické církvi, musí být vědom toho, že pokud nechce v Hollywoodu dopadnout jak Mel Gibson, je třeba ironicky a s nadhledem podkopávat svou image správného chlapíka s thymolinovým úsměvem, který za svůj úspěch vděčí právě sektě pana Hubbarda. V Tropické bouři v úloze obézního plešatého producenta se mu to podařilo na výbornou a nyní na tento sebeshazující trend navazuje. Jeho agent Miller se prezentuje jako potrhlý maniak, jehož si kvůli jeho s ledovým klidem vykonávaným kouskům není možné neoblíbit.

Cameron Diazové opět nasazuje bezelstný úsměv od ucha k uchu, špulí rty jak Agáta Hanychová a jako lehce zmatená třicítka, která by už ráda zakotvila v přístavu manželském, okouzluje svou živelnou chaotičností. Při nebezpečných akcích hystericky piští, ale jinak se postupně odmítá smířit s úlohou pasivní spoluhráčky. Zmatený diblík přichází na chuť dobrodružnému životu, jež objevuje po boku svého vyvoleného.

Nenáročná oddychovka

Nyní oba přichází do kin s akčním výplachem, který nemá jiné ambice než pobavit při chroustání popcornu. Ve spojení ingrediencí akčních a komediálních podívaných recykluje osmdesátková schémata a neobsahuje nic, co bychom už dříve neviděli. Pro recenzenta se stává z toho pohledu snímek obtížně interpretovatelný, neboť jeho formální i obsahová konstrukce je utkána z těch nejprovařenějších klišé obdobných žánrových snímků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kdo viděl některou z bondovek nebo mission impossible akcí agenta Ethana Hunta, pak přijme Cruiseovu variaci na tyto postavy, spolu s pomrknutím na screwballové špičkování v Ptáku na drátě nebo brangelinovském projektu Pan a paní Smithovi. Přidejte si do hledáčku Pravdivé lži Jamese Camerona nebo z poslední doby Vrahouny s Ashtonem Kutcherem a jste v obraze, co můžete očekávat. Lehkou parodii na špionážní thriller, kořeněnou prvky situační a romantické komedie i dramatickými motivy, které mají znejistit naše nahlížení na úlohu speciálního agenta Roye v celém případu.

Její realizace se ujal žánrově i tematicky nevyhraněný režisér James Mangold, z jehož filmografie známe psychologické drama Narušení, romantickou komedii Kate a Leopold, životopis Johnnyho Cashe Walk the Line nebo westernový remake 3:10 Vlak do Yumy. Ten se rozhodl přetavit prostinký scénář s otřepanou zápletkou bez naznačení nějaké hlubší motivovanosti postav do překvapivě svěží podívané, jež baví využitím exotických lokací, vzájemným slovním pošťuchováním ústředního páru a hlavně neustávajícím adrenalinovým pohybem akční stránky filmu. Těkavá dynamika nám dovolí vydechnout snad až po hodině stopáže v rakouském Salcburku, kde June po žárlivé stopované zvažuje, zda Roye vydat jeho pronásledovatelům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Honičky, přestřelky a bitky v autě, vlakové soupravě, letadle i vrtulníku, korunované sérií mnohonásobných detonací, ústí pak v nejikoničtější akční scénu, v níž se pár ve španělské Seville prohání při toreadorských zápasech na motorce mezi splašenými býky. Putování napříč státy a kontinenty je oživeno nápadem se zaznamenáním přemisťování očima omámené June, které baví svou rozostřenou zkratkovitostí. V polobdělém stavu procestuje dívka půlku světa, aniž by si to nějak výrazně uvědomovala. V limbu zaznamenává, že zrovna skáče s padákem nebo ujíždí na člunu vstříc rajskému ostrovu, kde její představitelka předvede, že v zářivých bikinách jí to sluší i na prahu čtyřicítky.

Zatím spolu, zatím živi je zkrátka nenáročná, ale neurážející oddychovka, která v těchto dnech například v letním kině poslouží jako ideální kulisa k činnostem, kvůli nimž tam zamilované páry obvykle chodí.

Zatím spolu, zatím živi

  • Žánr: akční komedie
  • Původní název: Knight and Day
  • www.knightanddaymovie.com/#/home
  • USA 2010
  • Scénář: Patrick O´Neill
  • Režie: James Mangold
  • Hrají:Tom Cruise, Cameron Diazová, Peter Sarsgaard, Maggie Graceová, Paul Dano, Marc Blucas, Viola Davisová, Jordi Molla, Nicole Signoreová, Dan Marshall
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 29. 07. 2010

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10

 

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší notebooky do 25 tisíc pod stromeček. Můžete mít herní, dotykový nebo i něco s OLED

Nejlepší notebooky do 25 tisíc pod stromeček. Můžete mít herní, dotykový nebo i něco s OLED

** Notebooky do 25 tisíc se řadí mezi ty nejoblíbenější ** Při výběru už nemusíte dělat mnoho kompromisů ** Jsou zde hlavně kancelářské notebooky, začínají se objevovat i herní

Tomáš Holčík
Notebooky
Apple měl tablet už v roce 1979. Ale trochu jiný, než myslíte

Apple měl tablet už v roce 1979. Ale trochu jiný, než myslíte

** Apple uvedl vlastní tablet už v roce 1979 ** Jednalo se o příslušenství k počítači, které usnadňovalo kreslení ** Na trhu byl několik let před první myší

Karel Javůrek
TabletyHistorieApple