Zdrojový kód: recenze filmu

24. dubna 2011
TWEET SDÍLET
Tvůrce komorní sci-fi Moon přichází s velkorysejším projektem, který ocení jak řešitelé časoprostorových paradoxů, tak příznivci dynamické akce.

Jake Gyllenhaal má osm minut na to, aby zachránil střed Chicaga od bombového útoku, získal lásku, poznal svůj osud a dostal odpověď na otázku, zda může svým jednáním změnit budoucnost nebo jen její paralelní variantu.

Já nejsem já

Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) se probouzí ve vlaku a nemá tušení, jak se tam dostal. Naproti němu sedí dívka (Michelle Monaghanová), již nikdy neviděl, ale která ho důvěrně oslovuje jménem, jež mu nepatří. Zmatený a dezorientovaný odchází na toaletu, kde v zrcadle spatří místo vlastní podoby odraz úplně jiného člověka. Kontroluje si doklady, jež jsou vystaveny na jméno učitele Seana Fentresse, tedy muže, jehož fotografie se shoduje s obličejem, který před chvíli spatřil v zrcadle. Vrací se zpět na sedadlo a v té chvíli příměstský vlak, mířící do Chicaga, exploduje.

Klepněte pro větší obrázek

 

Připoutaný ke křeslu procitá Colter v uzavřené místnosti, která připomíná futuristickou kobku nebo kovový modul. Naprosto izolován od okolního světa. Přes počítačovou obrazovku na něho mluví žena v důstojnickém oblečení (Vera Farmigaová). Požaduje po něm co nejvíc informací o tom, co právě viděl a sděluje mu, že vše byla jen simulace. Zároveň mu vyjevuje, co bude jeho úkolem. Aniž by příliš chápal, oč jde, snaží se jako poctivý voják okamžitě pomoci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Armádní kapitán má osm minut na to, aby vypátral a případně zneškodnil bombového atentátníka, jenž chce ve své činnosti pokračovat v centru Chicaga. Bude se neustále vracet v tomto časovém intervalu na stejné místo v čase a prostoru, dokud ho neodhalí. Zatím netuší, že se stal součástí nově testovaného a zatím tajného armádního projektu s názvem Zdrojový kód, založeném na využití paralelní identity.

Subjekt a objekt

Vojenský experiment umožňuje propojit mysl subjektu (Colter) s tělem a myslí objektu (Sean), jehož identitu může subjekt využívat pouze v časovém rozmezí posledních osmi minut života objektu. Do minulosti je Colter vysílán skrze vzpomínky cizího mrtvého člověka, jenž zemřel při železniční katastrofě. Umožňuje mu to právě existence zdrojového kódu, pracujícího se vzpomínkami, vyextrahovanými z mozku tohoto člověka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Mozek totiž dle scénáristické premisy, operující s pojmy z kvantové fyziky, ještě chvíli po smrti samostatně funguje a díky tomu je z něj možno za pomocí speciálních technologií dostat zbytek jeho obsahu. Tedy obraz několika posledních minut života jeho nositele. A tento obraz poslouží jako umělá realita, na níž se někdo jiný může napojit prostřednictvím paměti a identity původního majitele. Mechanismus zdrojového kódu umožní Colterovi infiltrovat vzpomínky oběti teroristického útoku a v těchto myšlenkách se po dobu posledních osmi minut jeho života interaktivně pohybovat. Obsah vědomí se tak stává plnohodnotnou alternativou reality, s níž je konfrontován fikční svět experimentující simulace.

Detektivní pátrání

Colter se znovu a znovu ocitá ve úvodním vlaku, mířícím do Chicaga, kde všichni kolem něj jednají stejně jako předtím. Jen on už pracuje s vjemy, jež získal při předchozích misích. Osmiminutové sekvence, využívané k detektivnímu pátrání po atentátníkovi, se pozvolna mění ve snahu zjistit, co se stalo především s ním samotným. Jak a proč se k takovému úkolu dostal a kdo za ním stojí? Neboť poslední co si pamatuje z doby předešlé, je jeho účast jako bojového letce na vojenské misi někde v okolí afghánského Kandaháru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Scenárista Ben Ripley jednotlivé vrstvy komplikovaného příběhu odhaluje postupně. Osud hlavní postavy je jak v mozaice rozdroben do střípků kusých informací, jež se skládají dohromady za pomocí detektivního pátrání. Divák se spolu s hrdinou ocitá na stejné startovní čáře co do míry informací o jeho identitě a poslání a nechává se poté scenáristou zručně vést po stopách, vedoucích k požadovanému rozuzlení. Stejně jako Colter netuší, která z postav, jež se nacházejí ve vlaku, by mohla mít teroristické spády, čímž je udržována v napětí jeho pozornost i při opakování víceméně stále stejné situace.

Romantická výhybka

Režisér si je úskalí, pramenícího z hrozící nudy, jež by s sebou mohlo nést variování jedné sekvence, vědom a opakované návraty Stevense do jedoucího vlaku inscenuje pokaždé jinak. Mění tempo vyprávění i úhly kamery, přichází s novými indiciemi i odhaleními a po více jak hodinu stopáže se mu daří nezabřednout do stereotypu. Když už by mohla rutina hrozit, přehazuje po odhalení Colterovy identity chytře výhybku a námět, vhodný rozsahem spíš na televizní povídku než celovečerní film, koření romantickou pointou. Ta není jen sladkobolnou tečkou na konci, ale především způsobem jak vyřešit všechny logicko-časoprostorové paradoxy, jež se v příběhu objevily. Nutno dodat, že jde o řešení vcelku logické a do sebe zapadající, pokud přistoupíme na zákonitosti, určované činností „pohádkového“ přístroje na přenášení v čase.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Po osvětlení činnosti zdrojového kódu je vytvářen celkem realistický dojem, že podobný systém by mohl někdy v blízké budoucnosti fungovat i ve skutečnosti. Zápletka se netváří bůhvíjak originálně a je si vědoma toho, že některými motivy může připomínat syžetovou konstrukci Déjà Vu Tonyho Scotta, Nolanova Počátku, Matrixu nebo z komediálního ranku Na Hromnice o den více. Hypoteticky si představte Billa Murrayho, jemuž se neustále variované prožitky jednoho dne zkoncentrovaly do osmi minut a jste v obraze, kam slovy o příbuznosti námětů mířím. Romantickým laděním má pak Zdrojový kód blízko i k nedávno uvedeným Správcům osudu.

Gyllenhaalova identifikace s rozpolcenou postavou

Na rozdíl od jiných filmů o cestování v čase zde ale nelze přítomnost ovlivnit zásahy v minulosti. Měnit lze pouze paralelní podobu reality, čehož využije zamilovaný Colter v závěru. Jack Gyllenhaal, jehož optikou vyprávění sledujeme, neboť je to právě jeho fyzická schránka a ne ta Seanova, která nám slouží k identifikaci s postavou, přesvědčivě ztvárňuje jedince, který si uvědomuje svůj úděl. Zprvu vystrašený, nechápající a tedy v důsledku chybující, záhy jako trénovaný voják se rychle adaptující na nové prostředí a úkoly, jež před ním stojí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

V ošidné situaci se ocitá i Michelle Monaghanová jako spolucestující Christina. Zatímco my se díváme na Stevense, probouzejícího se v cizím těle, ona vidí učitele dějepisu, jehož má ráda, ale který se najednou chová jak rozpolcená osobnost. Roztěkaný a impulsivní Sean ji zpočátku děsí, ale poté začíná nově získaným rysům jeho povahy přicházet na chuť. Kouzlu jeho osobnosti a odhodlání vzepřít se osudu podléhá zprostředkovaně i řídící důstojnice Vera Farmigaová, která zaujala ve Skryté identitě nebo Lítám v tom.

Návrat ke kořenům žánru

Režisér předvedl výborné vedení herců už v komorní sci-fi Moon (byť šlo pouze o Sama Rockwella) a s Gyllenhaalem se mu to opět daří. Právě jeho pocity a emoce se stávají klíčem k rozluštění detektivního pátrání, týkajícího se jeho statutu. Protagonista Donnieho Darka rozehrává velké drama rozdvojené identity, jež by byl schopen podobně jako jeho předchůdce z Moonu utáhnout i jako sólovou jízdu. Po úspěchu svého debutu ale získal režisér a syn slavného hudebního chameleona Davida Bowieho prostředky ve výši 30 milionů dolarů, jež mu umožnily předvést mnohem velkorysejší partii než posledně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Je jen dobře, že se je rozhodl nevyužít pro výrobu další zaměnitelné akční sci-fi, postavené na efektech, ale dál se starosvětsky drží kořenů žánru a existencionálních témat, přítomných v dílech jeho literárních klasiků. Neschopnost rozlišit sen a realitu, ovládání jiné osoby prostřednictvím vyspělé technologie a strach z ní. Otázka identity jedince a jeho schopnosti měnit osud. Vzepření se času. Ať jmenujeme některé z témat.

Hitchcockovská znepokojivost

Přemýšlivý obsah nenásilně zprostředkovává za pomoci velmi dynamické formy, která je na hony vzdálená jednostrunným adrenalinovým výplachům. Duncanu Jonesovi se místo toho podařilo přijít s další inteligentní sci-fi s prvky romance a hitchcockového thrilleru. K posledně zmíněnému žánru odkazuje minimalistická hudba nepříliš známého kanadského skladatele Chrise Bacona (Já, Legenda). Již v úvodu se na pozadí širokoúhlých záběrů prosluněného Chicaga rozlinou znepokojivé tóny, které vám nemohou nepřipomenout tvorbu Bernarda Herrmanna právě pro Hitchcockovy filmy. Přesto nemáte pocit hudebního vykrádání, ale funkčního upozornění na to, že se blíží katastrofa. 

Z Jonese se v mých očích díky sladění obsahové a formální stránky jeho dvou filmů stal režisér, jehož další tvorbu budu sledovat s velkými očekáváními. Moc se zároveň těším, až zkusí i jiný žánr než sci-fi, jíž navrátil její původní myšlenkový přesah. Po zhlédnutí Zdrojového kódu mě napadá třeba ten romantický.

Klepněte pro větší obrázek

Zdrojový kód

  • Žánr: Sci-fi thriller
  • Původní název: Source Code
  • www.enterthesourcecode.com/
  • USA 2011
  • Scénář: Ben Ripley
  • Režie: Duncan Jones
  • Hrají: Jake Gyllenhaal, Vera Farmigaová, Michelle Monaghanová, Jeffrey Wright, Russell Peters
  • Distribuce: H.C.E.
  • Distribuční premiéra v ČR: 21. 04. 2011

AVmania hodnotí
film 8

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Logitech G spojil síly s Tencentem. Chtějí na trh uvést nový handheld postavený na cloudu

Logitech G spojil síly s Tencentem. Chtějí na trh uvést nový handheld postavený na cloudu

Toto partnerství má posílit pozici obou společností na herním poli.

Michal Maliarov
Cloud GamingHandheldy
Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

Jiří Černý
ZemědělstvíPotravinyMezinárodní vesmírná stanice
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály