Železná srdce: recenze filmu

15. listopadu 2014
TWEET SDÍLET
Železná srdce: recenze filmu
Čtyři z tanku a Brad Pitt v syrovém filmu z konce druhé světové války v Německu, který naturalisticky vyobrazuje její hrůzy i akčně baví.

Model Expendables je přenesen do vyhroceného válečného prostředí, kde v uzavřeném prostředí tanku vládne ponorková nemoc a častěji zde dochází ke zkratovým reakcím. Kameraman Roman Vasyanov, jenž s Ayerem spolupracoval už na Patrole, umí věrohodně zpřítomnit klaustrofobický pocit, který zažívá pětičlenná posádka tanku, odkázána díky stísněnosti prostoru i situaci, v níž se ocitla, jen sama na sebe. Silněji tady na vás doléhá i jejich přátelství a společný pocit odpovědnosti za provedení mise.

Bytové intermezzo

S vojáky zažíváte i prchavé chvíle štěstí nebo zdánlivé normálnosti. Například, když se Wardaddy a Norman ocitnou v dobytém městě v bytě se dvěma německými dívkami. Očekávat v té chvíli můžete vlastně cokoliv, ale nakonec se z tohoto vyklube dvacetiminutové, mrazivě dojemné intermezzo, které ve filmu slouží jako připomínka pravidel civilizovaného světa. Které ale končí hned ve chvíli, kdy vojáci vyjdou z bytu ven.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Scéna, která šla vygradovat až do tarantinovských otáček, se nakonec stává spíš úvahou o morálce navenek zvlčilých vojáků a o posledních zbytcích lidskosti v nich. Obnažuje se v ní citlivější struna velitelovy osobnosti a poslouží zároveň jako nadechnutí před vplutím do další drsné válečné akce.

Manické akční finále

Ta je obecně velmi přehledně nasnímaná, čímž se ještě víc zvýrazní její syrový charakter. Průstřely lidských těl i výbuchy působí realisticky, nikoliv jen jako CGI triky. Z řetězu se režisér, který až dosud sázel na uvěřitelné provedení jednotlivých bitev, utrhuje až v závěrečné dvacetiminutovce.

A zde bude hodně záležet na vašem vkusu, zda finále v kontextu předchozího realistického módu vyprávění odsoudíte jako přemrštěné, nebo se rozhodnete, že si ho užijte. I s tou licencí, že vám nekompromisní kosení nácků připomene v počtu, v jakém se to děje, Ramba 4. A že v barevném odlišení létajících střel zase naleznete efektní punc Hvězdných válek.

Přikláním se spíš k druhé možnosti, protože vyvrcholení působí nejen masakrálně, ale i velmi atmosféricky. Trochu jako takové halucinační, manické či delirické představení, vykreslující vzepjetí posledních sil členů posádky Fúrie, kteří se rozhodnou ze sebe vydat to nejlepší.

Umírněnější Aldo Raine

Ve snaze o dosažení co největší autenticity tvůrci oslovili válečné veterány z 2. obrněné divize a uspořádali jejich setkání s hereckými představiteli. Režisérovi se podařilo sestavit velmi funkční tým. V něm na sebe asi největší pozornost strhává Brad Pitt, který zde zosobňuje jakousi umírněnější a méně pulpovou verzi Aldo Rainea z Hanebných panchartů.

Jeho posádku dále tvoří Boyd 'Bible' Swan (Shia LaBeouf), Trini 'Gordo' Garcia (Michael Peňa) a Grady 'Coon-Ass' Travis (Jon Bernthal). S Michaelem Peňou, který si pro sebe krade většinu humorných momentů, režisér spolupracoval už na Patrole. Joe Bernthal si nasazuje masku oplzlého a agresivního burana, která se ale ukáže být tou sebeobrannou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejvíc režiséra překvapil nebo chcete-li zaskočil Shia LaBeouf coby nábožensky založený střelec Boyd. Ten se po vzoru Daniela Day-Lewise natolik ponořil do své role, že se odmítal několik týdnů sprchovat, aby jeho postava působila autenticky. Možná ale toto jeho chování spíš souviselo s nedávným přiznáním psychických problémů, které se promítaly do jeho nevyzpytatelného chování.

Realismus i scenáristická licence

Kontrastně k sebejisté otcovské figuře velitele pak působí Logan Lerman (série Percy Jackson) v úloze bázlivého nováčka. Jeho idealismus a odpor k zabíjení je podroben zatěžkávací zkoušce tvrdé válečné reality, která je tu zachycena na jedné straně realisticky ve vykreslení prostředí, na druhé straně se začnou scenáristickou licencí, co se týče odolností přežití členů posádky.

S nepojízdným tankem, docházející municí a proti mnohonásobné přesile si totiž tato pětice vede až nad očekávání dobře. Z tanku se stává prakticky nezničitelná zbraň a posádce se střely také nějak zázračně vyhýbají. Pokud nad tímto faktem trochu přivřete oči, tak už vám nebrání nic, abyste si tuto spíše pánskou podívanou vychutnali.

Jsou v ní klišé (milosrdný Němec v závěru), ale zas nelze říct, že by se tu násilí servírovalo jako druh zábavy. Válka je ukázána jako boj o přežití, kde záleží na tom, kdo první stiskne spoušť. Její krutý charakter by ale neměl nikdy změnit povahu člověka natolik, aby v ní lidství ustoupilo tomu zběsile instinktivnímu v nás.

Oscar z toho asi nebude, ale to nic neubírá na síle tohoto explozivního válečného dramatu, v němž se obnažují lidské charaktery a vyjevuje se jejich síla. Zprostředkování toho, jak moc, se stává největší předností tohoto snímku.

Železná srdce
 

  • Žánr: válečné drama
  • Původní název: Fury
  • www.furymovie.tumblr.com/
  • USA 2014
  • Scénář: David Ayer
  • Režie: David Ayer
  • Hrají: Brad Pitt, Logan Lerman, Shia LaBeouf, Jon Bernthal, Scott Eastwood, Jason Isaacs, Michael Peña, Jim Parrack, Brad William Henke, Lee Asquith-Coe, Mark Badham
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 13. 11. 2014

Železná srdce
Film 7

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

Stačí pro DVB-T2 pořídit set-top-box, nebo je lepší koupit nový televizor?

Stačí pro DVB-T2 pořídit set-top-box, nebo je lepší koupit nový televizor?

Když chcete levné řešení pro příjem DVB-T2, pořiďte si levný set-top-box. Lepší řešení je ale nový televizor. Našli jsme tři hlavní oblasti, ve kterých jsou set-top-boxy oproti televizorům méně výhodné.

116 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

55 Jaromír Puk

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

95 Jaromír Puk