Země nomádů: Vítěz oscarového klání empaticky zkoumá fenomén moderního kočovnictví [recenze filmu]

24. dubna 2021
TWEET SDÍLET
Režisérka Chloé Zhao před marvelovkou Eternals přichází s existenciální road movie se sociálními podtóny.

Plusy

 • Empatický přístup k moderním nomádům a jejich osudům.

Minusy

 • Pro někoho zřejmě absence dramatických momentů.
8/10
Hodnocení

Vítězem nedělního předávání Oscarů se stává film, zkoumající fenomén moderního nomádství neboli kočovnictví. Stojí za ním devětatřicetiletá rodačka z Pekingu, která své nezávislé projekty realizuje v americké produkci. To je i případ jejího třetího celovečerního snímku, který už stačil získat Zlatého lva na festivalu v Benátkách, dva Zlaté glóby za nejlepší film a režii a čtyři britské ceny BAFTA, opět za nejlepší film a režii, herečku v hlavní roli a kameru.

Klepněte pro větší obrázek

Tyto ocenění naznačují, kde by film se šesti nominacemi mohl sbírat vítězné sošky, přičemž režisérka Chloé Zhao by mohla získat hned čtyři sošky. Na filmu se totiž podílela nejen jako scenáristka a režisérka, ale i jako střihačka a producentka.

Kočovný život v důsledku ekonomické krize

Jednou ze spolu producentek této existenciální road movie se sociálními podtóny je i představitelka hlavní role, herečka Frances McDormand. Ta už má Oscara za Fargo a před třemi lety za Tři billboardy kousek za Ebbingem a velké šance se jí přičítají i letos. Byla to právě ona, kdo si obstaral práva ke zfilmování oceňované knižní předlohy novinářky Jessicy Bruder z roku 2017 a po zhlédnutí předchozího snímku režisérky Chloé Zhao Jezdec ji oslovila pro spolupráci na jejím převedení.

Jessica Bruder, která se ve své práci zaměřuje na subkultury, pro svou knihu sbírala materiál během tří let, kdy se v dodávce na cestách rozhodla zmapovat životy těch, kteří se v důsledku ekonomické krize v roce 2008 uchýlili k tomuto kočovnému způsobu života. Někteří k němu byli dotlačeni coby alternativě k bezdomovectví, jiní se vzdali usedlého života a komfortu a rozhodli se v obytných karavanech křižovat Ameriku. Na živobytí si přitom vydělávali především sezónními pracemi.

Režisérka Chloé Zhao během čtyřměsíčního natáčení autorku předlohy následovala, když film vznikal na cestách, s neprofesionálními herci a skutečnými nomády, kteří tu hrají lehce přibarvené verze sebe samých. K aktérům této non-fikční předlohy pak přidala jako scenáristka fikční postavu Fern, již hraje Frances McDormand.

Ztráta blízkého

Tu sledujeme ve vyprávění od momentu, kdy se v dodávce a jen s pár věcmi vydává na cestu. Město Empire v nevadské poušti, v němž žila se svým manželem, který nedávno zemřel, se po zavření továrny na sádrokarton v roce 2011 stalo městem duchů a tak se ho rozhodla opustit.

Důvody, proč opustila své kořeny a vydala se vstříc nejisté budoucnosti, se vyjevují postupně a souvisí s tím, jaká Fern je a vždy byla a v jaké se ocitla situaci po ztrátě práce i manžela. Fern se nebojí jakékoliv práce, touží po poznávání nových lidí a interakci s nimi a zároveň po bytí v harmonii s okolní přírodou. To jí kočovný způsob života umožňuje.

Fern si ho nevybrala z nouze, ale jako volbu, která jí umožňuje žít maximálně svobodně a podle svých představ. Ztráta kotvy k místu, kde žila, souvisí s pojítky, kterými k němu byla vázána. Má rodinu, její sestra jí nabízí, aby u ní zůstala, stejně tak jí možnost přestěhovat se k němu a jeho rodině dává Dave (David Strathairn), kterého poznala na cestách. Vztah s ním zrcadlí charakter nomádství. Je přátelský, nezištný, zvolna se rodící, jsou v něm patrné sympatie i něco víc, ale také respekt k tomu, že se druhý rozhodne jinak, než bychom třeba chtěli.

Fern ale už nechce dělat kompromisy, ten, který přijal dobrovolně, souvisel s láskou k jejímu manželovi, na něhož nemůže zapomenout. Smutek z jeho ztráty má vepsaný ve tváři a kočování se pro ni stává způsobem, jak se s ním vyrovnat.

Otázka dobrovolnosti volby nomádství

Podobně jsou na tom i ostatní nomádi, které poznává a jež se stávají jejími průvodci po tomto prostředí a způsobu života. Jsou mezi nimi známá jména této subkultury jako Linda May, Swankie či její guru Bob Wells. Pro všechny tyto putování a setkávání se v rámci komunity představuje možnost, jak žít v souladu nejen s přírodou, ale i s tím, co je v životě potkalo a co se snaží přes tíživost jednotlivých osudů přijímat s pokorou. Fern mezi nimi a s nimi nachází pocity sounáležitosti, solidarity a útěchy, která jí ale nezbavuje vnitřního smutku a osamělosti.

Režisérka přitom nezastírá, že i když tito lidé nomádství chápou jako volbu, tak ve skutečnosti k němu byli často dotlačeni. Neutěšenou sociální situací, spojenou s hospodářskou krizí, stárnutím, ztrátou zaměstnání a rodinných vazeb nebo ranami osudu, z nichž se jen pozvolna zotavují.

Pocit vysvobození od monotónních námezdních prací jim dává pobyt v přírodě a krajině, již kamera s lyrickou senzitivitou zabírá. Režisérka k těmto moderním nomádům a jejich osudům přistupuje velmi empaticky a jejich zkušenost převádí do niterné, pocitové roviny, která působí nejen díky Frances McDormand v roli Fern sdělně, ale přitom si uchová svá tajemství.

Civilní, nevtíravé ladění vyprávění bez vyhrocených dramatických okamžiků nebude asi pro každého, ale ti, kdo budou ochotni vcítit se do situace, v níž se hlavní hrdinka ocitla, budou odměněni citlivým portrétem lidí na okraji společnosti, hledajících alternativní způsob života v čase přetrvávajících ekonomických krizí. Chloé Zhao k nim přistoupila s úctou a empatií a já jsem už teď zvědavý, jak si poradí s marvelovkou Eternals.

Země nomádů

 • Žánr: road movie
 • Původní název: Nomadland
 • www.searchlightpictures.com/nomadland/
 • USA / Německo, 2020
 • Scénář: Chloé Zhao (předloha Jessica Bruder)
 • Režie: Chloé Zhao
 • Hrají: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May, Swankie, Bob Wells, Peter Spears, Cat Clifford, Tay Strathairn
 • Distribuce: Hulu
 • Distribuční premiéra v ČR: 19. 02. 2021

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Když dojdou konektory. Jak vybrat USB-C hub a dokovací stanici

Když dojdou konektory. Jak vybrat USB-C hub a dokovací stanici

Konektorů není nikdy nazbyt – a u tenkých moderních notebooků to platí dvojnásob. Pokud vám některé chybí, řešením mohou být huby nebo dokovací stanice s konektorem USB-C.

Stanislav Janů
USB-CPříslušenstvíNotebooky
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály