Zesilovač má zesilovat, ne si vymýšlet

28. prosince 2007
TWEET SDÍLET
Zesilovač má zesilovat, ne si vymýšlet
Pavel Dudek je v našich končinách pojmem, který není třeba příliš představovat. Co ale po krátké odmlce připravuje nového?

Čím lepší aparaturu posloucháte, tím více spějete k přesvědčení, že je něco špatně. To špatné je až neskutečně drtivá převaha nekvalitních nahrávek nad těmi kvalitními. Gramofonům stále ještě neodzvonilo ani u nostalgiků, CD formát je zde již pětadvacet let a nové audio formáty, které se zatím neúspěšně snaží prosadit, také nepřinesou radikální zlepšení. To by mělo začít již u zvukaře ve stádiu pořizování nahrávky. Pavel Dudek nám to svými analytickými zesilovači názorně dokázal. Dal nám do rukou nelítostnou zbraň selekce kvalitních nahrávek, kterých je jak šafránu.

Jaké byly začátky Pavla Dudka jakožto konstruktéra?

Já jsem se k zesilovačům dostal až na vojně. Do té doby mi táta elektrotechnikou spíše znepříjemňoval život, jak pořád po nocích ladil rádia, z televizí tahal blesky a pořád něco opravoval. Takže jsem měl zpočátku k elektrotechnice odpor. Na vojně jsem ale klukům v kapele chtěl pomáhat s ozvučením a tak jsem konzultoval mnoho věcí s tátou. A od té doby se elektrotechnice věnuji pořád a naplno, přičemž tátovi vděčím za mnoho.

Po vojně jsem se navíc seznámil díky spolužákovi s Bohumilem Sýkorou, již tenkrát přezdívaným „doktorem všech věd“ a od té doby často spolupracujeme.

Do jaké doby sahá konstrukční idea DPA zesilovačů, než se na počátku devadesátých let objevily jako stavebnice v Amatérském rádiu?

Konstrukčně? V podstatě takový ideový popud byl od Erna Borbelyho, který jako jeden z prvních používal celosymetrické zapojení a jako vůbec první použil FET tranzistory. A to se mi velmi líbilo, protože kamarád mi přivezl ze západu stavebnici Hafler, kterou navrhl právě Borbely. Takže jsem byl v Československu asi první, kdo si poslechl fetový zesilovač. V tu chvíli jsem se rozhodl, že už jedině fetové konstrukce. Ten rozdíl byl proti jiným zesilovačům obrovský.

Dá se říct, že všechny zveřejněné Borbelyho konstrukce jsem si postavil. A když v první polovině osmdesátých let přišel Cordell s chybovou korekcí, implementoval jsem to úspěšně do Borbelyho předchozích konstrukcí. Takže v podstatě začátky DPA zesilovačů sahají do poloviny osmdesátých let.

Kdy začala v našich končinách dudkománie? Stavebnicemi z Amatérského rádia, nebo později s příchodem hotových výrobků DPA 111/114, DPA 222, DPA 383 a DPA 386?

V podstatě první zveřejněná konstrukce byly přenoskáče ActiDamp. Z toho to ale určitě nevzniklo. Druhou zveřejněnou konstrukcí bylo autoozvučení a pak už stavebnice DPA v roce 1992. Následně vznikaly zesilovače pod hlavičkou DPAudio. Od kdy a vůbec pokud se dá mluvit o dudkománii, nevím.

Klepněte pro větší obrázek
Osazené moduly DPA 380 a DPA 440 (rok 1992)

Bílé desky plošných spojů jsou v audiotechnice u nás spojovány díky stavebnicím DPA právě s Pavlem Dudkem. Hodně lidí následně asi bylo zklamáno, když v dalších produktech se již neobjevily plošné spoje s bílou nepájivou maskou. Proč byly nahrazeny klasickou zelenou?

Stavebnice DPA v bílé barvě byla znouzecnost, jelikož to nebyla FR4, jak jsme na ni dnes zvyklí, ale tenkrát jediný dostupný materiál Texgumon, který byl doslova hnusný. A tak při laborování, čím bych to esteticky vylepšil, padla volba na bílou barvu, která dávala krásně vyniknout součástkám.

No a v době již profesionálních výrobků DPAudio pořád nebyla bílá nepájivá maska k dispozici. Dokonce ani dnes ještě některé firmy vyrábějící desky plošných spojů tuhle barevnou variantu nenabízí.

Jste znám tím, že si velmi stojíte za svými názory, což ale není často přijímáno s povděkem. Není proto díky naší středoevropské mentalitě lepší si myslet své a plácat po ramenou s tvrzením, že dobře investovali své peníze, i když to nemusí být pravda?

Já jsem až chorobně pravdomluvný. Dnes jsem se samozřejmě již zklidnil, ale dříve někteří z vystavovatelů nebyli nadšení z mých veřejně pronášených verdiktů. Bohumil Sýkora o mě tvrdí, že jsem skoro jako Mistr Jan Hus – za přesvědčení až na hranici. Byť se pořád některé náležitosti vyvíjí, za svými názory si stojím.

Občas mám pocit, že i věhlasní výrobci audiotechniky nereflektují základní konstrukční zásady. Myslíte si, že je to neznalostí, neochotou akceptovat nové zkutečnosti, nebo si dělají zadní vrátka pro nové modely?

Ne. Je to úplně o něčem jiném. Podívejte se, firmy si udělají nějakým výrobkem dobré jméno. Jejich některý výrobek má charakteristický zvuk a tím stane se zároveň i úspěšným. A jakmile jim začne jít prodej, tj. stanou se komerčně úspěšnými, rozhodnou se pokračovat ve stávající línii. Proto se snaží ty věci pořád dělat tak, aby i nové výrobky zněly jako ty starší.

To jsem pozoroval u mnoha firem. A oni moc dobře vědí, že to lze udělat jinak. Jenže nechtějí ztratit svou klientelu. Většina zákazníků jde za charakteristickým zvukem, který se jim líbí a preferují ho.

Nejprodávanějším produktem z dílny Pavla Dudka je Sound Refiner. Je pořád i po téměř deseti letech tahle koncepce aktivního propojení aktuální? Nebo se součástková základna natolik změnila, že je možné se buď odejít bez interkonektů nebo naopak vytvořit nové a lepší?

Celé to vzniklo tak, že jsem poslechem a testováním mnoha CD přehrávačů zjistil, že všichni výrobci dělají výstupní obvody s příliš vysokou výstupní impedancí. A pak se do toho navazovaly vlastnosti kabelů a následných zařízení (podle měření Pavla Macury hlavně průnik VF rušení), takže tohle vzniklo pro potlačení nectností linkového propojení.

Mne samotného překvapilo, jak dobře to funguje. Primární návrh byl sice o něco jednoduší, ale pak jsem ho ještě vylepšil diskrétním výstupním obvodem v konfiguraci „diamnod buffer“. Dodnes to použitelné je, i když dnes jsou již lepší operáky. Ale principiálně to je pořád v některých situacích správná cesta.

Nejnovějším produktem má být zesilovač s pracovním názvem TYA. Celý projekt údajně vznikl jako snaha dokázat si, co je vůbec v dnešní době možné realizovat bez kompromisů?

Celý projekt opravdu vznikl jako snaha udělat zesilovač podle nejlepšího svědomí a vědomí. Celá řada DPA je navrhovaná do určité míry tak, aby to nestálo příliš mnoho peněz. Zákonitě jsem tam nějaké drobné kompromisy musel udělat. Mne ale kompromisy nebaví.

Proto jsem si chtěl udělat pro své potěšení zesilovač, jak to nejlépe dovedu. Z tohoto popudu vzniklo původní nejsilnější TYA, a to jsem pak pro případné následné komerční použití zredukoval do verze dvě a tři.

Klepněte pro větší obrázek
Prototyp TYA

Ani s třetí variantou TYA, relativně nejjednodušší verzí, se nepočítá s uvolněním do prodeje ve formě stavebnice z důvodu velké složitosti?

Možná ano, možná ne. O obchodní politice ještě nechci hovořit, protože si nejsem jist, zda při složitosti konstrukce a náročnosti na výběr některých součástek by byl výsledek tak jednoznačně výborný, jako je tomu v případě nedávno obnovené výroby zesilovače DPA 222 mk.2 ve formě stavebnice.

A právě s ohledem na mnoho doplňujících dotazů týkající se domácí realizace DPA 222 mk.2, která je konstrukčně jednoduchá na realizaci i oživení, se poněkud zdráhám do toho pustit. Navíc to nebude ani finančně levná záležitost.

Potěšil vás ten enormní zájem o domácí výrobu zesilovače DPA 222 mk.2, kterou jste ve formě plošného spoje a konstrukčního manuálu nabídl české a slovenské hifiscéně?

Potěšil. Opravdu potěšil, protože mi to tak trošku ukázalo, že mi pořád hodně lidí věří. Tak jsem si řekl, že jim ten domácí poslech trochu zpříjemním.

Klepněte pro větší obrázek
Osazený modul DPA 222 mk.2

Co nového se chystá v dílně Pavla Dudka kromě zesilovače TYA?

Ještě bych chtěl udělat nový předzesilovač. Dělám to po večerech a ve své vlastní režii, takže to jde pomalu, ale o to s větší láskou.

Témata článku: Hi-Fi, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Recenze mobilu TCL 30+. Ve finále je to líbivý základ pro nenáročné

Recenze mobilu TCL 30+. Ve finále je to líbivý základ pro nenáročné

** Povedený AMOLED a stereo na výbavu konkurence nestačí ** Výkonově nevyniká, běžnou práci ale zastane ** S agresivnější cenovkou by mohl bodovat

Martin Herodek
Nižší třídaRecenze
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v červenci 2022

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v červenci 2022

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze městského elektrokola Gogoro Eeyo 1s. Hromada stylu a rám jako ze sci-fi

Recenze městského elektrokola Gogoro Eeyo 1s. Hromada stylu a rám jako ze sci-fi

Hmotnost pod 12 kg je u běžných kol považována za skvělou, u elektrokol pak patří do říše snů. Těch zajímavostí je však na Eeyo 1s ještě více, rovnou ale upozorním, že není pro každého.

Jiří Kuruc
ElektromobilitaCyklistikaTesty
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Konec otravným hovorům. Od července začne platit zákaz nevyžádaného telemarketingu

Konec otravným hovorům. Od července začne platit zákaz nevyžádaného telemarketingu

** Od 1. července platí novela zákazu omezující otravný telemarketing ** Firmy vás budou moci kontaktovat jen se souhlasem předem ** Úprava se nevztahuje na firmy oslovující své stávající zákazníky

Martin Miksa
TelekomunikaceNevyžádané hovoryČTÚ
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Domů, na zahradu i na pláž

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Domů, na zahradu i na pláž

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály