Zodiac: recenze DVD

19. listopadu 2007
TWEET SDÍLET
Rekonstrukci případu o nikdy neodhaleném vrahovi na motivy skutečné události zpracoval režisér David Fincher. Výsledkem je jeden z nejlepších letošních filmů.

David Fincher se po svém nejznámějším opusu Sedm opět vrátil k vyprávění o horečnatém pátrání po sériovém vrahovi, které ve výsledku ničí především duši jeho pronásledovatelů. Jen napínavý thriller s noirovými prvky vystřídala mnohem důmyslnější a detailnější hra s žánrem kriminálního dramatu a jeho pravidly.

Umění sebepropagace

Scénář Jamese Vanderbilta vychází z dvojice reportážních knih karikaturisty deníku San Francisco Chronicle Roberta Graysmithe Zodiac a Zodiac Unmasked, z nichž první z nich z roku 1986 se stala bestsellerem. Tvůrci snímku při rekonstrukci případu o nikdy neodhaleném skutečném vrahovi, který svými činy od konce šedesátých let a v dalších dekádách děsil slunný jihozápad Ameriky, přijímají a podporují Graysmithovu zodiacovskou teorii o tom, že vrahem byl jeden z podezřelých, který se objevil v průběhu vyšetřování. Teorii rozhodně ne jedinou, ale určitě nejpopulárnější.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 
Zodiac byl jedním z prvních tzv. „mediálních vrahů“, který dokonale využíval umění sebepropagace pro své zlovolné a nepochopitelnou brutalitou udivující násilné činy. Dopisy, v nichž oznamoval své skutky i předjímal, čeho se hodlá ještě dopustit, spolu s rébusy, jejichž rozluštění mělo odhalit jeho pravou identitu, posílal nejen do redakce již zmíněného friského Chronicle, ale i několika dalším novinám a na policejní stanice. Na jejich zveřejnění pod pohrůžkou smrti dalších náhodně vybraných nevinných lidí trval a nejasnou motivovaností svých činů zamotal hlavu nejen vyšetřovatelům, ale i všem, kteří měli možnost se s jeho případem blíže seznámit.

Tento film na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

A právě na trojici těch, jimž pachatel, podepisující se symbolem terče pro střelbu, ovlivnil život, více než by sami přáli, postavil Fincher své vyprávění.

Ponor do hlubin lidské psýché

Robert Graysmith (Jake Gyllenhaal) je i přes své mládí rozvedený otec dvou dětí se zálibou v rozkrývání hádanek. Paul Avery (Robert Downey, Jr.) je Graysmithův podstatně zkušenější a cyničtější redakční kolega, obstarávající v novinách soudničky a detektiv David Toschi (Mark Ruffalo) je skvělý profesionál svého oboru, jenž musí chtíc nechtíc dodržovat úřední předpisy a jednat v souladu se zákonem.

Pro všechny tři se odhalení nebo případné dopadení Zodiaca stane věcí osobní i profesní prestiže. Pro Toschiho a jeho kolegu Armstronga (Anthony Edwards) je to součást jejich každodenní práce, Avery cítí v případu novinářskou senzaci a touhu se zviditelnit a idealista Graysmith chce vrahovou identifikací učinit ze světa zase lepší místo k žití pro něj i jeho děti. Rozdílné charaktery, motivace i přístupy k vyšetřování (analytický policejní, reportérský, z počátku hračičkovsky zábavný, postupně čím dál víc posedlý), kde každý z aktérů v sobě zároveň nese kus nasazení a záměru toho druhého.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Příběhová linka, pnoucí se napříč takřka čtyřmi desetiletími a plná matoucích a protichůdných stop (vizuálně rafinovaně podáno tak, že když vraha v akci vidíme, respektive slyšíme, jsou za jeho siluetou i hlasovým zabarvením čtyři různí herci) nachází v postavách pevný pilíř. Více než o běžnou thrillerovou hru na kočku a myš se nám tak dostává propracované studie lidské posedlosti a ponoru do hlubin lidské psýché.

Touha po dosažení uspokojivého vyřešení případu z počátku vyprávění se pod tíhou neobjasněných důkazů, byrokratické nekoordinovanosti policejního postupu vyšetřování a mediálního zevšednění a postupného zapomnění mění v apatii a zmar. Z Averyho se stává troska, propadlá alkoholu a drogám, Toschi je svými nadřízenými obviněn z falšování důkazů ve prospěch varianty, které věří a karikaturista přichází o práci i rodinu. Právě Graysmithovi je věnována závěrečná třetina filmu, kdy se s umanutostí sobě vlastní pouští do pátrání na vlastní pěst, jež ho sice vnitřně ničí, ale přináší mu alespoň částečný pocit osobního zadostiučinění, že udělal co musel, když už se vrah nedočkal spravedlnosti před zákonem.

Atmosféra sedmdesátých let je cítit z každého záběru

Fincher jako známý vizuální exhibicionista svou novinkou velmi překvapil a to po všech stránkách příjemně. Dvouapůlhodinová, pro „běžného“ diváka možná těžce stravitelná stopáž, slouží k důslednému budování hutné atmosféry, plné nejistoty, strachu a napětí, kdy se psychopatický vrah znovu ozve. Na dokumentarizujícím a na mainstreamový film až příliš vyčerpávajícím způsobu podávání informací (možná až zbytečně zpřehledňující přesná datace každé podstatné události) je vidět, že tvůrci prošli tisíce stran spisů o tomto případu a látku pojímají velmi osobně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jejich snaha vyjádřit se k bolavému, ale pro filmaře zároveň nesmírně atraktivnímu tématu souvislosti mezi vražedným řáděním a mediální minulostí vlastní země, vyznívá ale díky pevnému režijnímu vedení civilně a uvěřitelně. Realita, prefabrikovaná pohledem médií i jejich každodenní provoz dává vzpomenout na Všechny prezidentovy muže, k nimž odkazuje i minimalistická hudba skladatelského veterána Davida Shirea a postava „zuřivého“ reportéra Averyho. Detektiv Dave Toschi jako realističtější předobraz ústředních hrdinů filmů Bullitův případ a Drsný Harry je zase definován na základě souvislostí s televizní a filmovou produkcí konce šedesátých a počátku sedmdesátých let.

Atmosféra sedmdesátých let, která přála obdobně laděným snímkům o nekompromisních hrdinech, jdoucích i za cenu ztráty prestiže či soukromí do předem prohraných soubojů, je cítit takřka z každého záběru. Tomu napomáhá i barevné tónování a záměrná zrnitost či „ušpiněnost“ digitální kamery Harrise Savidese, převedené na klasický film, stejně jako dobový písničkový soundtrack (Donovan, Santana).

Pečlivá výprava, funkčně vykreslená atmosféra místa a doby a na film s tématem masových vražd až hitchcockovsky dávkovaná práce s napětím, to jsou hlavní devízy tohoto snímku. Při inscenaci „zodiacovských“ mordů se Fincher vyhýbá explicitnímu násilí, ale spíše se vžívá do pozice oběti, překvapené šokující a neodůvodnitelnou násilností (scéna milenecké dvojice u jezera), jež má ale o to mrazivější dopad na vnímatele.

Perfekcionistický režisér, zvyklý nechat své herce točit i desítky klapek jediného záběru, měl při výběru protagonistů šťastnou ruku a jeho svěřenci, i v menších rolích, podávají bez výjimky velmi soustředěné výkony. Mark Ruffalo pojímá svého, sušenky a elegantní oblékání milujícího, detektiva jako směs civilního nadhledu, jemné ironie a zdravé zapálenosti. Robert Downey, Jr. předvádí frajerskou, ale notně umírněnou a smutnější obdobu „sjetých“ kreací Johnnyho Deppa z Pirátů z Karibiku nebo Strach a hnus v Las Vegas, a Jake Gyllenhaal vezme za srdce svou skautíkovskou vizáží i jednáním.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tématem „zodiacovských“ vražd bylo inspirováno mnoho filmů, od Drsného Harryho přes Krvavé léto v New Yorku Spikea Leeho až po nedávno pouze na DVD uvedeného Zodiaka. Teprve Fincherovi se ale podařilo v skvostném, i když zdánlivě ne až tak nápadném balení, podat komplexní a realistický pohled na tento mýtus.

DVD

Bonusovou výbavu disku tvoří kromě distribučních upoutávek na filmy 300: Bitva u Thermopyl a Krvavý diamant především takřka půlhodinový a velmi kvalitní film o filmu Tady je Zodiac, parafrázující slova, jimiž vrah mediálně oznamoval své činy. Na přebalu DVD je tento dokument o natáčení mylně označen jako Tohle je Zodiac.

Režisér David Fincher nás seznamuje s osobním zaujetím pro tuto látku, když jako sedmiletý chlapec, vyrůstající v Bay Area, pocítil dopad atmosféry strachu i fascinace ze Zodiacových hrůzných činů, jež se rozlezly celou společností. Herci se rozhovoří o charakteru svých rolí, aby došlo k nejzajímavější části filmu o filmu, kdy jsou herečtí protagonisté konfrontováni s již zestárlými předobrazy svých postav. Robert Graysmith i David Toschi, spolu se skutečnými hlavními vyšetřovateli z okrsků, jichž se řádění vraha dotklo, ve svých promluvách osvětlují podstatu policejní i reportérské práce a společně hledají viníka žalostného stavu nedořešenosti případu. Ten vidí hlavně v nesoučinnosti složek policie a špatném rozdělení kompetencí jednotlivých vyšetřujících sborů.

V rekonstrukci vraždy u jezera pak režisér předvádí svůj cit pro dobový realismus i práci s detailem, když nechá na autentické místo natáčení přivést dva vzrostlé duby, které vzal zub času.

Disk je vybaven kompletní češtinou, včetně menu a film doprovází kvalitní a přesný dabing.

Zodiac

 • Žánr: kriminální drama
 • www.zodiacmovie.com
 • Původní název: Zodiac
 • USA 2007
 • Režie: David Fincher
 • Hrají: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey, Jr., Brian Cox, Chloë Sevignyová

Klepněte pro větší obrázek

Parametry DVD

 • Čas: 151 minut
 • Obraz: 2,40: 1
 • Zvuk: Česky, Anglicky, Maďarsky (DD 5.1)
 • Titulky: české, anglické, maďarské, rumunské
 • Bonusy: Tohle je Zodiac, filmové upoutávky
 • Distributor: Magic Box
 • Cena: 499 Kč

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
bonusyKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek4/10
DVDKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

** Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii ** Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA) ** Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály