Zprávy ze světa: výborný Tom Hanks ukazuje v pomalém westernu skutečný Divoký západ [recenze filmu]

18. února 2021
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Skvělé herecké výkony, velmi reálně působící příběh a realistické vykreslení Divokého západu

Minusy

  • Pomalé tempo vyprávění, pro někoho příliš meditativní film
8/10
Hodnocení

Zlatá éra westernů už sice dávno skončila, ale Zprávy ze světa (News of the World) se do těchto „zlatých“ časů vrací. Tvář jim dává slavný Tom Hanks, o režii se postaral neméně slavný a zkušený režisér Paul Greengrass (Bournův mýtusBourneovo ultimátumZelená zóna, Jason Bourne). 

Výsledkem je antiwestern ve stylu Nesmiřitelných (1992), nebo Tance s vlky (1990). Základem vyprávění je putování veterána z americké občanské války po Divokém západě relativně krátce po válce. Jezdí od města k městu a na obživu si vydělává čtením zpráv z novin. Na jedné cestě náhodou nalezne osiřelou dívku, která má být předána svým vzdáleným příbuzným. 

Klepněte pro větší obrázek

Právě skrz putování této dvojice film vykresluje reálnou tvář amerického západu poloviny 19. století – dopady „okupace“ jižních států Severní armádou, prakticky nulovou vymahatelnost zákona a právo silnějšího, dřevěné domy a jídelny, které s „filmovými westernovými bary“ nemají nic společného. Ale také fakt, že co rána z Coltu, to skolený protivník, je pouhý filmový mýtus (kdo četl Kolty bez pozlátka, tak ví, co čem mluvím). 

K tomu přičtěte silné životní příběhy ústřední dvojice, které režisér sobě vlastním a osvědčeným způsobem postupně odhaluje. Divák nenásilným způsobem dostane poučení, jak velmi těžký byl tenkrát život, ale také dostane možnost zapřemýšlet na životem svým.

Výborný Tom Hanks z plátna nesleze a film utáhne, dvanáctiletá herečka Helena Zengel mu zdatně sekunduje. Přičtěte povedenou kameru Dariusze Wolskiho (například MarťanSicario 2: SoldadoPiráti z Karibiku) a působivou hudbu Jamese Newtona Howarda (Fantastická zvířata a kde je najítRudá volavkaBourneův odkaz) a dostanete film, který nemá žádnou větší slabinu.

Problém může pro někoho být, že nejde o zábavný film, spíše o pomalejší drama. Nečekejte ani spousty přestřelek (jsou vlastně jen dvě). Jestli vás Zprávy ze světa budou nudit už během prvních deseti minut, tak asi ani zbytek filmu nebude pro vás. Ochudíte se ale o skvělý příběh a jeden z nejlepších westernů posledních let.

V případě Netflixu jede o překvapivě velmi vyrovnaný a kvalitní film, který rozhodně stojí za pozornost.


Zprávy ze světa

  • Žánr: Westerny
  • Původní název: News of the World
  • Režie: Paul Greengrass
  • Hrají: Tom Hanks, Helena Zengel, Fred Hechinger, Michael Angelo Covino, Thomas Francis Murphy, Elizabeth Marvel, Mare Winningham
  • Původ a premiéra: USA, 2021
  • Délka: 118 minut

Kde si film můžete pustit: Netflix (dabing a titulky)

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Trailer

Určitě si přečtěte

Vybíráme 18 sluchátek s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Třeba pod stromeček

Vybíráme 18 sluchátek s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Třeba pod stromeček

Ani když máte malý rozpočet, nemusíte rezignovat na kvalitu. Připravili jsme výběr sluchátek všech kategorií s nejlepším poměrem cena/výkon.

43 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Sluchátka
Půlnoční nebe: George Clooney a jeho sci-fi drama na Netflixu [recenze]

Půlnoční nebe: George Clooney a jeho sci-fi drama na Netflixu [recenze]

Melancholicky laděné survival drama o přežití v podmínkách umírajícího světa se v Clooneyho režijním počinu potkává se sci-fi z vesmírné lodě, která zjišťuje, že se nemá kam vrátit.

28 Marek Čech

Marek Čech
Netflix
13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

25 Ondřej Králík

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

3 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
TCL 55P815: levný a vybavený 4K HDR LCD televizor s Androidem [test]

TCL 55P815: levný a vybavený 4K HDR LCD televizor s Androidem [test]

Běh roku 2021 započal a my pokračujeme s představením dalších produktů. V diskuzích žádáte i levnější televizory. Po nabídce ochotného zastoupení vyhovujeme požadavku a v testu se dnes předvede LCD televizor TCL 55P815 s nejotevřenějším operačním systémem Android TV.

13 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestAndroid TV4K TVLCD a LEDTestyTelevizory