Zprávy ze světa: výborný Tom Hanks ukazuje v pomalém westernu skutečný Divoký západ [recenze filmu]

18. února 2021
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Skvělé herecké výkony, velmi reálně působící příběh a realistické vykreslení Divokého západu

Minusy

  • Pomalé tempo vyprávění, pro někoho příliš meditativní film
8/10
Hodnocení

Zlatá éra westernů už sice dávno skončila, ale Zprávy ze světa (News of the World) se do těchto „zlatých“ časů vrací. Tvář jim dává slavný Tom Hanks, o režii se postaral neméně slavný a zkušený režisér Paul Greengrass (Bournův mýtusBourneovo ultimátumZelená zóna, Jason Bourne). 

Výsledkem je antiwestern ve stylu Nesmiřitelných (1992), nebo Tance s vlky (1990). Základem vyprávění je putování veterána z americké občanské války po Divokém západě relativně krátce po válce. Jezdí od města k městu a na obživu si vydělává čtením zpráv z novin. Na jedné cestě náhodou nalezne osiřelou dívku, která má být předána svým vzdáleným příbuzným. 

Klepněte pro větší obrázek

Právě skrz putování této dvojice film vykresluje reálnou tvář amerického západu poloviny 19. století – dopady „okupace“ jižních států Severní armádou, prakticky nulovou vymahatelnost zákona a právo silnějšího, dřevěné domy a jídelny, které s „filmovými westernovými bary“ nemají nic společného. Ale také fakt, že co rána z Coltu, to skolený protivník, je pouhý filmový mýtus (kdo četl Kolty bez pozlátka, tak ví, co čem mluvím). 

K tomu přičtěte silné životní příběhy ústřední dvojice, které režisér sobě vlastním a osvědčeným způsobem postupně odhaluje. Divák nenásilným způsobem dostane poučení, jak velmi těžký byl tenkrát život, ale také dostane možnost zapřemýšlet na životem svým.

Výborný Tom Hanks z plátna nesleze a film utáhne, dvanáctiletá herečka Helena Zengel mu zdatně sekunduje. Přičtěte povedenou kameru Dariusze Wolskiho (například MarťanSicario 2: SoldadoPiráti z Karibiku) a působivou hudbu Jamese Newtona Howarda (Fantastická zvířata a kde je najítRudá volavkaBourneův odkaz) a dostanete film, který nemá žádnou větší slabinu.

Problém může pro někoho být, že nejde o zábavný film, spíše o pomalejší drama. Nečekejte ani spousty přestřelek (jsou vlastně jen dvě). Jestli vás Zprávy ze světa budou nudit už během prvních deseti minut, tak asi ani zbytek filmu nebude pro vás. Ochudíte se ale o skvělý příběh a jeden z nejlepších westernů posledních let.

V případě Netflixu jede o překvapivě velmi vyrovnaný a kvalitní film, který rozhodně stojí za pozornost.


Zprávy ze světa

  • Žánr: Westerny
  • Původní název: News of the World
  • Režie: Paul Greengrass
  • Hrají: Tom Hanks, Helena Zengel, Fred Hechinger, Michael Angelo Covino, Thomas Francis Murphy, Elizabeth Marvel, Mare Winningham
  • Původ a premiéra: USA, 2021
  • Délka: 118 minut

Kde si film můžete pustit: Netflix (dabing a titulky)

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Trailer


Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
V nitru 3D tiskárny: Oživíme Pindu a další klíčové součástky v Arduinu

V nitru 3D tiskárny: Oživíme Pindu a další klíčové součástky v Arduinu

** V žádné FDM 3D tiskárně nechybí krokový motor ** A také bezkontaktní sonda tiskové podložky a detektor struny ** Dnes to všechno oživíme v Arduinu

Jakub Čížek
3D tiskPojďme programovat elektroniku
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět