12
Fotogalerie

Zprávy ze světa: výborný Tom Hanks ukazuje v pomalém westernu skutečný Divoký západ [recenze filmu]

Plusy
Skvělé herecké výkony, velmi reálně působící příběh a realistické vykreslení Divokého západu
Minusy
Pomalé tempo vyprávění, pro někoho příliš meditativní film
8  /10

Zlatá éra westernů už sice dávno skončila, ale Zprávy ze světa (News of the World) se do těchto „zlatých“ časů vrací. Tvář jim dává slavný Tom Hanks, o režii se postaral neméně slavný a zkušený režisér Paul Greengrass (Bournův mýtusBourneovo ultimátumZelená zóna, Jason Bourne). 

Výsledkem je antiwestern ve stylu Nesmiřitelných (1992), nebo Tance s vlky (1990). Základem vyprávění je putování veterána z americké občanské války po Divokém západě relativně krátce po válce. Jezdí od města k městu a na obživu si vydělává čtením zpráv z novin. Na jedné cestě náhodou nalezne osiřelou dívku, která má být předána svým vzdáleným příbuzným. 

onesheet.jpg

Právě skrz putování této dvojice film vykresluje reálnou tvář amerického západu poloviny 19. století – dopady „okupace“ jižních států Severní armádou, prakticky nulovou vymahatelnost zákona a právo silnějšího, dřevěné domy a jídelny, které s „filmovými westernovými bary“ nemají nic společného. Ale také fakt, že co rána z Coltu, to skolený protivník, je pouhý filmový mýtus (kdo četl Kolty bez pozlátka, tak ví, co čem mluvím). 

K tomu přičtěte silné životní příběhy ústřední dvojice, které režisér sobě vlastním a osvědčeným způsobem postupně odhaluje. Divák nenásilným způsobem dostane poučení, jak velmi těžký byl tenkrát život, ale také dostane možnost zapřemýšlet na životem svým.

Výborný Tom Hanks z plátna nesleze a film utáhne, dvanáctiletá herečka Helena Zengel mu zdatně sekunduje. Přičtěte povedenou kameru Dariusze Wolskiho (například MarťanSicario 2: SoldadoPiráti z Karibiku) a působivou hudbu Jamese Newtona Howarda (Fantastická zvířata a kde je najítRudá volavkaBourneův odkaz) a dostanete film, který nemá žádnou větší slabinu.

Problém může pro někoho být, že nejde o zábavný film, spíše o pomalejší drama. Nečekejte ani spousty přestřelek (jsou vlastně jen dvě). Jestli vás Zprávy ze světa budou nudit už během prvních deseti minut, tak asi ani zbytek filmu nebude pro vás. Ochudíte se ale o skvělý příběh a jeden z nejlepších westernů posledních let.

V případě Netflixu jede o překvapivě velmi vyrovnaný a kvalitní film, který rozhodně stojí za pozornost.


Zprávy ze světa

  • Žánr: Westerny
  • Původní název: News of the World
  • Režie: Paul Greengrass
  • Hrají: Tom Hanks, Helena Zengel, Fred Hechinger, Michael Angelo Covino, Thomas Francis Murphy, Elizabeth Marvel, Mare Winningham
  • Původ a premiéra: USA, 2021
  • Délka: 118 minut

Kde si film můžete pustit: Netflix (dabing a titulky)

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Určitě si přečtěte

Články odjinud