Ikonickou postavu dobrodruha s lasem a kloboukem Indiana Jonese zná asi každý z nás. Excentrického skotského profesora G. E. Challengera, který v okolích Amazonky objevil „ztracený svět“ s dinosaury, znají milovníci dobrodružné literatury rovněž. Arthur Conan Doyle o něm napsal román Ztracený svět a další čtyři knihy, které inspirovaly Stevena Spielberga ke vzniku Jurského parku.
Předobraz Ztraceného světa i Indiana Jonese
S Doylem se přátelil podplukovník Percy Harrison Fawcett (1867 - zřejmě 1925), který se mu stal inspirací pro vznik nikoliv Sherlocka Holmese, ale právě postavy profesora Challengera. Předobraz Challengera i Indiana Jonese nyní ožívá v dobrodružném biografickém příběhu, který má oproti spielbergovským filmům mnohem vážnější, chcete-li serióznější tvář.
To se možná při délce takřka dvou a půl hodin stopáže stane překážkou pro ty, kteří od filmu očekávají indianajonesovské dobrodružné vyprávění, plné akce a vtipu. Kinematografie atrakcí se ale nekoná, mnohem spíš nás režisér a autor scénáře James Gray zve k zamyšlení nad příběhem velkého lidského odhodlání a obětování se pro dosažení svého cíle.
Gray přitom vycházel z osm let staré knižní předlohy amerického novináře a spisovatele Davida Granna, jež u nás vyšla pod názvem Ztracené město v Amazonii. Grann se při sběru materiálu na tuto knihu, jež se stala bestsellerem, vydal po stopách Fawcettovy poslední výpravy do Amazonie. Snažil se zjistit, zda a za jakých okolností zemřel, a zda bájné město Z, ono Eldorádo, plné zlata, skutečně existuje.
Nejasné okolnosti úmrtí
V originálu zní podtitul této knihy Příběh smrtelné posedlosti a o ní je Fawcettův příběh asi nejvíce. V reálu podnikl britský koloniální důstojník, archeolog a badatel, označovaný za amazonského Davida Livingstonea, od roku 1906 celkově sedm expedic do Jižní Ameriky.
Tu poslední a nejslavnější do oblasti Mato Grosso (na hranici mezi Bolívií a Brazílií) absolvoval spolu s nejstarším synem Jackem a dlouholetým přítelem Raleighem Rimellem v roce 1925. A dodnes není známo, zda v témže roce všichni tři zahynuli nebo zde nějaký čas ještě žili.
Fawcettova manželka Nina byla až do své smrti v roce 1954 přesvědčena, že její manžel nezemřel, ale pobýval ještě dlouhá léta v přítomnosti místních domorodců v brazilském pralese. Tato její verze ale nebyla nikdy potvrzena, stejně jako okolnosti jejich smrti.
I tento nejasný konec přispívá k romantické legendě, která se nad životem tohoto výzkumníka a dobrodruha vznáší. James Gray s ní pracuje a s jeho biografií nakládá značně volně. Počet expedic od roku 1906 redukuje na tři a i jejich složení a délku přizpůsobuje potřebám filmového vyprávění. Postava pomstychtivého Jamese Murrayho je smyšlená, Fawcett po německém útoku chlórem během bojů první světové války na čas neoslepl a tak bychom mohli ve fiktivních posunech pokračovat.
Vědec, ne podmanitel
Dělení do tří částí podle počtu expedic Grayovi vyhovuje z hlediska stavby vyprávění i způsobu, jakým nám představuje Percyho Fawcetta. Snaží se nám ho ukázat jako syna svého otce, manžela, otce, vyslance a člena Královské geografické společnosti, vojáka, badatele a dobrodruha.
To slovo badatel nebo výzkumník je důležité, protože při všech jeho cestách do Amazonie a hledání bájného města Z je dáváno najevo, že nejde o žádného koloniálního podmanitele, jemuž jde o zlato, ale o člověka, jehož zájem o tuto oblast je primárně vědecký.
Pochopitelně, že objev zlata by mu pomohl financovat jeho výpravy, ale není to ten hlavní důvod, proč se sem vydává. Termín „město Z“ s posledním písmenem abecedy chápal jako bod, k němuž dospěje na konci svého poznání. A zároveň bod, od něhož se odvíjí poznání zcela nové. Krajiny, kultury i místních domorodých obyvatel.
Tři kontrastní prostředí
Cestopisné pasáže při objevování nových zákoutí Země v jihoamerické džungli se tu proto střídají s částmi, kdy v anglických salonech plameně hovoří na obranu i podporu svého badatelského projektu a výjevy z první světové války, kde mu na frontě ruská jasnovidka předpoví jeho osud.
Dobrodružné a válečné drama se prolíná s dramatem rodinným, kdy zatímco Pery Fawcett (Charlie Hunnam) podniká své výpravy, jeho emancipovaná žena Nina (Sienna Miller) vychovává tři jejich děti. Nejstarší syn Jack (Tom Holland) se snaží pochopit otcovu lásku k Amazonii, která se zdá být větší než ta, kterou chová ke své rodině. Touha po přiblížení se k odcizenému otci vede k jejich závěrečné společné cestě.
Z oněch tří prostředí, džungle, válečného pole a rodinného a pracovního zázemí v Anglii těží režisér kontrastní napětí filmu. Divoká džungle se všemi jejími nebezpečími versus poklidné průmyslové město, volně žijící domorodci kontra upjatí členové Královské geografické společnosti.
Zbytky vyspělé civilizace
Právě je musí Percy přesvědčit o podpoře svého plánu vydat se znovu do Amazonie. Na první výpravu v roce 1906 jej jako zkušeného geodeta vyšle armáda. Má zmapovat územní části v Latinské Americe, kde narazí na zbytky vyspělé civilizace. Nazve je Ztracené město Z a v dalších výpravách, už pod záštitou geografické společnosti, se vydává po jejích stopách.
Společníka mu přitom dělá jeho přítel a asistent Henry Costin (Robert Pattinson). V amazonském pralese čelí kanibalům, piraňám, otráveným šípům Indiánů, nemocem, nekonečným dešťům, nedostatku potravin i všudypřítomnému vedru, ale nic z toho nemůže odvrátit od jejich cíle tuto neznámou vyspělou civilizaci zmapovat.
Čelí za to posměškům od kolegů z vědecké obce, kteří na tuto jejich ztracenou civilizaci nahlížejí jako na divochy. Despekt společnosti pociťuje i kvůli jeho otci, který prohýřil rodinné jmění. Díky mecenáši Jamesi Murraymu (Angus Macfadyen) se přesto podaří zorganizovat druhou výpravu, která ale kvůli jeho nespolehlivosti skončí před branami mystického města. Další pokusy zhatí první světová válka, jíž se Percy jako voják účastní. Třetí výprava se tak uskuteční až v roce 1925, kdy cestovatelská horečka přejde i na jeho syna.
Náročné natáčení v džungli
Ono zapálení pro věc je z hereckých výkonů cítit. Charlie Hunnam ztvárňuje nebojácného muže, plného ideálů, který si jde odhodlaně za splněním svého snu. Potýká se přitom s výčitkami svědomí vůči své rodině i přehlíživým despektem ze strany armádních i vědeckých kruhů. U těch prvních kvůli minulosti jeho otce, u těch druhých kvůli jeho poznatkům, jež jsou zlehčovány.
Robert Pattinson zprvu funguje jako skeptická protiváha Percyho nadšení a urputnosti, ale i on se postupně nechává strhnout. Pod brýlemi a plnovousem fešáka z Twilight ságy takřka nepoznáte, ale je Percymu nezbytnou oporou. Stejně jako jeho žena Nina v podání Sienny Miller.
Roli Percyho měl původně hrát Brad Pitt, ale nakonec film ve své společnosti Plan B Entertainment „pouze“ produkuje. Vedla ho k tomu možná pragmatická úvaha, protože filmy, natáčené v džungli, bývají z hlediska výpravy i podmínek natáčení velmi náročné.
Podmanivá kamera
Své o tom ví Werner Herzog (Fitzcarraldo, Zelená kobra), William Friedkin (Mzda strachu) nebo Francis Ford Coppola s jeho Apokalypsou. Svým vizuálním ztvárněním Ztracené město Z tyto filmy připomíná. Kameraman Darius Khondji (Sedm, Svůdná krása, Devátá brána, Funny Games USA) v kulisách deštného pralesa rozehrává obrazy podobné uhrančivé zkázy jako Coppola v Apokalypse. Mají většinou zeleno-hnědý filtr, který se k danému prostředí dobře hodí.
Natáčení na klasickou pětatřicítku přispívá k zdání filmu, jaké se dnes už netočí a jimž se dařilo v sedmdesátých letech, kdy Hollywood zažíval své nejsvobodnější období z hlediska volnosti autorské tvorby. Režisér James Gray (Noc patří nám, Milenci) se chová tak, jakoby se tyto časy vrátily.
Přichází s ambiciózním biografickým počinem, který zasazuje do atraktivních přírodních reálií. Většina diváků, která očekává, že dostane další variaci na Indyho nebo Mumii, bude možná zklamána. Film se jim bude zdát zdlouhavý a málo akční.
Ti ostatní, kteří se nechají strhnout podmanivou kamerou a hereckými výkony, jež jdou ruku v ruce s tématem filmu o nesmírné odvaze a odhodlání, budou k tomuto mixu dobrodružného, válečného a rodinného dramatu mnohem vstřícnější. Patřím ke druhé skupině.
Ztracené město Z
- Žánr: dobrodružný
- Původní název: The Lost City of Z
- www.lostcityofz.com/
- USA, 2016
- Scénář: James Gray (předloha David Grann)
- Režie: James Gray
- Hrají: Charlie Hunnam, Robert Pattinson, Sienna Miller, Tom Holland, Angus Macfadyen, Aleksandar Jovanovic, Bobby Smalldridge
- Distribuce: Bioscop
- Distribuční premiéra v ČR: 20. 04. 2017