Zvuk jak víno: výzkum u Philipsu (video)

15. dubna 2011
TWEET SDÍLET
V belgických vývojových laboratořích Philipsu jsme si ověřili, že na firemním sloganu „posedlí zvukem“ je opravdu velký kus pravdy.

Pokud sledujete výrobky Philipsu delší dobu, jistě jste si všimli, že měl v několika posledních letech slabší chvíle. Vyvinul technologicky náročné CD nebo SACD (byť to se tolik neujalo), pak ale upadl do průměru a značka Philips ztrácela lesk. Sám Philips to uznává, před třemi lety právě proto nastolil novou strategii podstatného vylepšení v oblasti zvuku a loni uvedl na trh první produkty této nové generace. Nejdůležitějšími produkty jsou tak výtečný a zde již recenzovaný dok pro Apple zařízení Fidelio Primo, případně řada mikrosystémů využívající netradiční reproduktory SoundSphere. Novinky recenzenti nadšeně chválí a dosavadní image Philipsu jako sice masové ale technicky docela průměrné značky se znatelně zlepšila.

Klepněte pro větší obrázek

V belgickém Leuvenu, pár kilometrů od Bruselu, sídlí současné vývojové centrum Philipsu, kde se věnují jen a pouze zvuku. Vývoj produktů probíhá i v dalších centrech v Holandsku, Hong Kongu či Singapuru, hlavní slovo v oblasti zvuku má ale Leuven. Umístění v technologickém parku poblíž univerzity není náhodou, díky tomu má Philips zajištěný přísun talentů, studenti zase zajímavou práci ve světové společnosti.

Ochutnávači zvuku

Zatímco high-endové firmy mají jediný cíl – co nejkvalitnější zvuk za každou cenu, Philips toto pravidlo mění na co nejkvalitnější zvuk za požadovanou cenu. Pro každou reprosoustavu se volí konkrétní cílová skupina s definovanými požadavky na charakter zvuku a výslednou cenu. Základem vývoje Philipsu je přitom testování a srovnávání, během vývoje prototypů i ladění finálních kusů se spoléhá nejen na simulace a frekvenční charakteristiky změřené v bezdozvukové komoře. Samozřejmě v této testovací komoře se prověřují samotné měniče reproduktorů od dodavatelů i testují koncepty reprosoustav, velkou roli ale mají poslechové testy prostřednictvím expertů a běžných spotřebitelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Prvotní testování reproduktoru v bezdozvukové komoře. Reproduktor se umístí na velkou dřevěnou desku s různými vzdálenostmi od okrajů kvůli omezení rezonancí, na počítači je pak vidět jeho frekvenční chrakteristika.

Klepněte pro větší obrázekExpertů mají v Leuvenu dvanáct, po tuctu expertů je i v Hong Kongu, Shenzenu a Singapuru. Stát se expertem na zvuk u Philipsu není přitom jen tak. Nejde jen o to takzvaně slyšet neslyšitelné, důležitá je schopnost popsat charakter zvuku, všechny jeho příchutě a detaily. Má to velmi blízko k degustátorům vín, kteří také velmi pečlivě analyzují a popisují chuť vína. Philips hodnotí kolem dvaceti vlastností zvuku, které musí experti přesně charakterizovat. Každý expert přitom prochází pravidelnou certifikací pro zajištění stálé kvality jeho výstupů. V případě testů s běžnými zákazníky pak vše probíhá především formou srovnávacího testování a rozdělování na lepší a horší. Různá expertní centra po světě pak vyrovnávají rozdíly mezi místními preferencemi. Uváděným příkladem je Indie, kde údajně zákazníci docela kašlou na deformace zvuku, prioritou je u nich hlasitost a dynamika.

Naslouchají konkurenci

Při vývoji konkrétního produktu se vždy vybere na trhu jeho přímý konkurent, vůči kterému se testuje. V případě Philips Fidelio Primo DS9000 to tak byly B&W Zeppelin a Bose SoundDock 10. A vyvíjí a testuje se tak dlouho, dokud Philips v tomto interním testování nevyhraje.

Pro testování slouží speciální poslechová místnost, ve které jsou testované produkty schované za průzvučným, ale neprůhledným závěsem. Veškeré testy jsou tak anonymní a posluchači netuší, které zařízení aktuálně hraje. Při testování si sami na počítači přepínají mezi jednotlivými zařízeními, vrací hudbu zpět a poslouchají dle libosti. Při testování domácích kin se před oponu přesune televizor, aby se zvuk hodnotil současně s obrazem.

Tímto náročným testováním prošla loni polovina výrobků Philips, letošní modely jsou již takto otestovány všechny. V podstatě to znamená, že když budete váhat mezi výrobkem Philipsu a konkurenčním výrobkem, proti kterému Philips přímo testoval, bude mít Philips lepší zvuk. Testují se přitom nejen samostatné reprosoustavy, ale i třeba reproduktory v televizorech.

Příběh reproduktoru se stopkou

Podívali jsme se i do laboratoře pro vývoj reproduktorů, kde jsme viděli postupný vývoj reprosoustav řady SoundSphere. Ty mají výškový reproduktor na jakési stopce visící nad nakloněným středovým reproduktorem. Jejich hlavní přednost spočívá v reprodukci výšek, ty se šíří do více směrů a reprosoustava tak není citlivá na polohu vůči posluchači.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Postupný vývoj od prototypu k finálnímu produktu. Na grafu pak vidíte směrovou frekvenční charakteristiku, kde různé barvy odpovídají různým úhlům měření.

Původní požadavek zněl na střední regálové reprosoustavy, proto se začalo s běžnou reprosoustavou a testovalo se umístění výškového reproduktoru. Brzy tvůrci zjistili, že je nutné středový reproduktor naklonit a okraje okolo reproduktoru co nejvíce zaoblit – odrazy od obalu výškového reproduktoru byly rušivé. Stejně tak bylo nutné doladit vyhýbku, která se od běžné reprosoustavy liší, různé natočení a umístění reproduktorů znamená různé šíření zvukových vln, bylo tak nutné upravit i časování jednotlivých kanálů. Až se podařilo vyladit koncepci reprosoustavy, nastoupili designéři, kteří na základě průzkumů trhu vytvořili finální tvar s uvážením požadavků na umístění a sklon reproduktorů. Když přišla první verze konečného výrobku, bylo něco špatně v reprodukci výšek – ukázalo se, že designéři zanořili výškový reproduktor o nepatrné dva milimetry do elegantního obalu. V důsledku to ale vytvořilo před reproduktorem válec vzduchu, který utlumil výšky. Po návratu k designérům se to podařilo opravit a zvuk byl nakonec přesně takový, jak se na začátku zamýšlelo.

Příběh tohoto reproduktoru i postup návrhu zvukového doku Fidelio si ostatně můžete prohlédnout na tomto videu (je to ve srozumitelné angličtině s belgickým přízvukem):

 

Pro původní vynálezce konceptu SoundSphere je pak jistě zadostiučením, že nové bezdrátové reproduktory Fidelio SoundSphere pro iPad a iPhone vypadají téměř stejně jako jejich původní reprosoustava, než se k ní dostali dřívější designéři.

Není vše zlato, co hraje

Klepněte pro větší obrázekVedle pohledu do vývoje, jsme si mohli vyzkoušet i novinky Philipsu pro letošní rok. Domácí kino Philips HTS9520 s prostorovým zvukem díky koncepci kolmých reproduktorů v jednom těle využívá odrazy v místnosti, Philips Soundbar HTS9140 (recenze) se snaží o prostorový zvuk z jednoho kusu pod televizorem, nebo celá řada midisystémů ať s reproduktory SoundSphere nebo tradičnější koncepcí výškového reproduktoru v jednom těle reprosoustavy. Zvuk byl ve všech případech výtečný, u midisystémů nás ale zaskočilo, že ač obsahují DVD mechaniku a zvládají přehrávat i DivX z DVD, jejich síťové služby jsou omezeny jen na zvuk. I pokročilé systémy s integrovaným diskem, schopné posílat do domácí sítě vybrané skladby, se omezují jen na hudbu. Pro přehrávání filmů ze sítě tak budete i nadále potřebovat další krabičku a to je docela škoda. Zvlášť, když obvody pro přehrávání videa i HDMI výstup na přehrávači najdete.

V podstatě všechny systémy také obsahují buď přímo dok pro iPhone/iPod, nebo se k nim dá dok snadno připojit. V tomto ohledu působí trochu zvláštně kapesní hudební přehrávač Philipsu, ten totiž žádný dok nemá a musíte jej připojovat obyčejným kabelem jako jakýkoli jiný přehrávač. Oproti iPodům zaujme nižší cenou, nativní podporou formátu FLAC a několika netradičními úpravami zvuku. SafeSound doporučuje nastavení hlasitosti podle doby poslechu, nastavené hlasitosti a dynamiky skladeb pro ochranu sluchu. Není to tedy obyčejné snížení hlasitosti, ale promyšlené doporučení, které toleruje pár minut hudby na plné pecky. Zajímavě vypadá i náhrada ekvalizéru, kde místo pro někoho nesrozumitelných šoupátek jen přesouváte kolečko směrem k požadovanému vyznění (dynamika, řeč, vřelost, ostrost). Představit si to ale dokážeme i jako aplikaci pro mobilní telefon.

Z návštěvy laboratoří v Leuvenu mám pocit zajímavého propojení inženýrských exaktních postupů s něčím tak neuchopitelným jako jsou pocity z poslechu hudby. Zajímavé je tu oddělení inženýrů vyzbrojených osciloskopy od expertů hodnotících zvuk. Není tu zkrátka jeden geniální ladič, který podle svých uší naladí reprosoustavy a podepíše se na jejich vnitřní stranu. Vše je vymyšlené pro účinnost, objektivitu a nezávislost na osobních preferencích jednotlivců.

A to, že si ten systém domácího kina s výtečným zvukem nad úrovní konkurence, na jehož dlouhém vývoji se podílely desítky lidí, nakonec nekoupíte třeba proto, že vám nesedne dálkové ovládání a ze sítě vám to film nepřehraje, je klidně možné. V oblasti zvuku se ale Philips opravdu snažil.

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, Mikrosystémy, Philips, Video, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Skyrim si brzy bude moci užít s přáteli. Chystá se kooperační modifikace Together Reborn

Skyrim si brzy bude moci užít s přáteli. Chystá se kooperační modifikace Together Reborn

Skyrim žije. A nikdy nepřestane.

Michal Maliarov
The Elder Scrolls V: SkyrimModifikace
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba